Πηλιο για καλοκαιρι?

elenik1

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και γράφω πρώτη φορά.
Πάντα συμβουλεύομαι το travelstories.gr. Λοιπόν, θέλω οποιαδήποτε γνώμη και συμβουλή ως προς το ποιά παραλία του Πηλίου να επιλέξω για 5 μέρες διακοπών 15 με 20 Ιουνίου. Είμαστε ζευγάρι με 1,5 χρονών μωράκι, ψάχνουμε για οργανωμένη παραλία, με άμμο, με κίνηση το βραδάκι(φαγητό, χαλαρό ποτό και βόλτα). Θα τριγυρίσουμε και σε άλλες παραλίες, αλλά σαν βάση, με όσα ψάχνω τι μου προτείνετε; Στο ανατολικό Πήλιο θα είναι άγριες και απλησίαστες τέτοιο καιρό οι θάλασσες;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και γράφω πρώτη φορά.
Πάντα συμβουλεύομαι το travelstories.gr. Λοιπόν, θέλω οποιαδήποτε γνώμη και συμβουλή ως προς το ποιά παραλία του Πηλίου να επιλέξω για 5 μέρες διακοπών 15 με 20 Ιουνίου. Είμαστε ζευγάρι με 1,5 χρονών μωράκι, ψάχνουμε για οργανωμένη παραλία, με άμμο, με κίνηση το βραδάκι(φαγητό, χαλαρό ποτό και βόλτα). Θα τριγυρίσουμε και σε άλλες παραλίες, αλλά σαν βάση, με όσα ψάχνω τι μου προτείνετε; Στο ανατολικό Πήλιο θα είναι άγριες και απλησίαστες τέτοιο καιρό οι θάλασσες;
Από Αιγαίο και με κίνηση;; τότε πας καρφί για Αι Γιάννη και Παπά Νερό είναι κολλητά αυτά...αν στο πενθήμερο σου περιέχεται ΣΚ τότε θα δεις αρκετό κόσμο ειδικά αν θα έχουν τελειώσει και οι πιτσιρικάδες με εξετάσεις.. Υπάρχει ένα μεγάλο πάρκιν στη θάλασσα αλλά τα ΣΚ είναι φίσκα και στο παραλιακό δρόμο που είναι μονόδρομος είναι πολύ δύσκολο να βρείς να παρκάρεις...

Για τη θάλασσα να πω ότι πολύ πιθανόν να είναι ήρεμη μέχρι τα μέσα Ιούλη αλλά ποιος μπορεί να σου το υποσχεθεί;; ούτε ο Αρναούτογλου ...
 

elenik1

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Από Αιγαίο και με κίνηση;; τότε πας καρφί για Αι Γιάννη και Παπά Νερό είναι κολλητά αυτά...αν στο πενθήμερο σου περιέχεται ΣΚ τότε θα δεις αρκετό κόσμο ειδικά αν θα έχουν τελειώσει και οι πιτσιρικάδες με εξετάσεις.. Υπάρχει ένα μεγάλο πάρκιν στη θάλασσα αλλά τα ΣΚ είναι φίσκα και στο παραλιακό δρόμο που είναι μονόδρομος είναι πολύ δύσκολο να βρείς να παρκάρεις...

Για τη θάλασσα να πω ότι πολύ πιθανόν να είναι ήρεμη μέχρι τα μέσα Ιούλη αλλά ποιος μπορεί να σου το υποσχεθεί;; ούτε ο Αρναούτογλου ...
Eυχαριστω πολυ! Δεν ξερω αν μπορω να ρισκαρω.. Μας βλεπω παλι σε καμια Χαλκιδικη!
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και γράφω πρώτη φορά.
Πάντα συμβουλεύομαι το travelstories.gr. Λοιπόν, θέλω οποιαδήποτε γνώμη και συμβουλή ως προς το ποιά παραλία του Πηλίου να επιλέξω για 5 μέρες διακοπών 15 με 20 Ιουνίου. Είμαστε ζευγάρι με 1,5 χρονών μωράκι, ψάχνουμε για οργανωμένη παραλία, με άμμο, με κίνηση το βραδάκι(φαγητό, χαλαρό ποτό και βόλτα). Θα τριγυρίσουμε και σε άλλες παραλίες, αλλά σαν βάση, με όσα ψάχνω τι μου προτείνετε; Στο ανατολικό Πήλιο θα είναι άγριες και απλησίαστες τέτοιο καιρό οι θάλασσες;
καλημέρα και από εμενα,
πηγα καλοκαιρι πηλιο πριν 2 χρονια με παρεα! κατά την γνωμη μου το πηλιο είναι από τα λιγα μερη που συνδυαζουν και θαλασσα και βουνο. είχαμε μεινει στην τσαγκαραδα 54 χιλιόμετρα από τον βολο!! μειναμε στο 12 months.
http://www.booking.com/hotel/gr/12months-luxury-resort.el.html
μας αρεσε παρα πολύ!! είναι χωμενο μεσα στο δασοσ και εχει τα παντα!!! οι παραλιες είναι προσβασημες μονο με αυτοκινητο!! μειναμε 1 εβδομαδα και πηγαμε σε 7 διαφορετικες παραλιες!! η παραλια " φακιστρα " και μυλοποταμοσ είναι οι μονες που αφηνεις το αμαξι και συνεχιζεις καταβαση από σκαλια με τα ποδια!! ολες οι άλλες κατυεθειαν μετ το αμαξι!! αν πατε να ξερετε ότι μεχρι να φτασετε στις παραλιες θα εχει χωματοδρομο και στροφες!! ολες οι παραλιεσ είναι παρα πολύ ωραιες!!
από φαγητο εχει από φτηνα μεχρι και αρκετα ακριβα!!
αν πατε είμαι σιγουροσ ότι θα περασετε πολύ ωραια!! α κατι που ξεχασα!! να εχετε μαζι σας ομπρελα παραλιασ και καεκλακια γιατι πολλες παραλιες δεν εχουν ομπρελεσ!!
ότι άλλο θες στειλε μου μυνημα!!!
 

sofiag

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλημερα σας!! Συγνςμμη για την καταχρηση του ποστ.. Δεν εχω προλαβει να διαβασω οοοολη την κουβεντα αλλα ηθελα την εμπειρια σας ... Αυριο θα παμε για σ/κ Πηλιο με το 1 ετους παιδακι μας. Θα μεινουμε Πορταρια.. ναι το ξερω οτι η επιλογη για καλοκαιρι δεν ειναι ιδανικη αλλα δεν ηταν επιλογη μας, ηταν δωρο.. Τεσπα, εχετε να μου προτεινετε παραλιες, μερη για φαγητο κ βολτα καταλληλες κ για τον μικρο? Ευχαριστω πολυυυυυ!!!!!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μια χαρα είναι για καλοκαιρινο Σκ!
Για παραλίες δεν ξέρω να σου πω, γιατί δεν είχα πάει, αλλά είχαμε πάει κ εμείς πέρυσι το καλοκαίρι Σκ για έναν γάμο μαζί με την 1 ετους τότε κόρη μας κ μια χαρά περάσαμε!
Για φαγητό να πάτε σίγουρα στον Κρίτσα στην πλατεία της Πορταριάς.
Επίσης δίπλα είναι κ η Μακρυνίτσα να κάνετε τις βόλτες σας, καφε, γλυκο κλπ. Η Μακρυνίτσα, κυρίως μεχρι το απόγευμα έχει κόσμο, μετά ψιλοαδειάζει.
Κούνιες κλπ δεν είχε, αλλά οι πλατείες ήταν ό,τι πρέπει για την φάση που ήταν η μικρή πέρυσι που έκανε τα πρώτα της βήματα.
 

sofiag

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ευτυχως το ξενοδοχειο εχει κ πισινα οποτε θα δροσιστουμε κ εκει!! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! κ ο δικος μας περπαταει ηδη κ οι πλατειεσ βολευουν! :)
 
Μηνύματα
33
Likes
9
Ευτυχως το ξενοδοχειο εχει κ πισινα οποτε θα δροσιστουμε κ εκει!! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! κ ο δικος μας περπαταει ηδη κ οι πλατειεσ βολευουν! :)
Πήγαμε πέρυσι μαζί με τον 2 χρόνων γιο μας κ εγώ έγκυος σε δίδυμα.. Το μόνο μειονέκτημα είναι οι πολλές στροφές αλλά η φύση σε αποζημιώνει.αν δεν έχει μποφόρ-κύμα πρέπει να πάτε στο Μυλοπόταμο για μπάνιο υπεροχή θάλασσα ο μικρός ευχαριστήθηκε παιχνίδι.ονοματα από ταβέρνες δεν θυμάμαι αλλά όπου κ αν καθησαμε φάγαμε σχετικά πολύ καλά συνήθως δεν τρώγαμε σε κάποια παραθαλάσσια ταβέρνα όπως στον -άγιο ιωαννη-χορευτο-αλλά στα χωριά ψηλά. Κ μια επίσκεψη νταμουχαρη παραλία με πέτρες αλλά υπέροχο σκηνικό κ φυσικά τσαγκαραδα λίγο μακριά όμως από πορταρια λιγω στροφών.ενα σ/κ για το Πήλιο είναι λίγο.
 

sofiag

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καταρχην να σου ζησουν τα παιδακια σου!! Ευχαριστω για τις πληροφοριες!! με εχουν "φοβισει" κ αλλοι με τις στροφες.. αλλα ελπιζω να καταφερουμε να δουμε 2-3 πραγματα!! Δεν ηταν προγραμματισμενο το σ/κ...ετυχε!!Απο παραλιες στη μεσα μερα του παγασητικου?
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Καταρχην να σου ζησουν τα παιδακια σου!! Ευχαριστω για τις πληροφοριες!! με εχουν "φοβισει" κ αλλοι με τις στροφες.. αλλα ελπιζω να καταφερουμε να δουμε 2-3 πραγματα!! Δεν ηταν προγραμματισμενο το σ/κ...ετυχε!!Απο παραλιες στη μεσα μερα του παγασητικου?
Πηλιορείτισσα είμαι, για μωρό παιδί θα σου πρότεινα το Μαλάκι που βλέπει Παγασητικό. Δυστυχώς οι παραλίες του Αιγαίου είναι αυτές που συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά και δεν ξέρεις αν θα τις πετύχεις σε καλή μέρα και είναι αρκετά μακριά από εκεί που μένετε. Βλέπεις οι περισσότεροι από Πήλιο πάνε Πορταριά/Μακρυνίτσα και για να το γυρίσουν πάνε από τη διασταύρωση της Κορώπης προς Μηλιές ενώ οι πραγματικά καλές παραλίες είναι πολύ πιο μακριά, αλλά για ένα σαβ/κο ο Παγασητικός σού πέφτει πιο βολικός. (Το Μαλάκι είναι το πιο κοντινό και καθαρή παραλία) Μυλοπόταμο με μικρό παιδί δε συνιστώ γιατί εύκολα μπορεί να χτυπήσει κάποιος και δεν έχει πρόσβαση σε γιατρό εκείνη η περιοχή... κοινώς δε ρισκάρεις. Παπά Νερό αξίζει (βλέπει προς Αιγαίο όπως κι ο Μυλοπόταμος), έχει ταβερνίτσα, είναι κοντά στην Αη Γιάννη, αν αντέξετε τις στροφές και πετύχετε το Αιγαίο σε ήρεμη μέρα θα σας μείνει αξέχαστο νομίζω. Είναι εντυπωσιακή παραλία λόγω μεγέθους.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
190
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Αν ειστε για δυο μερες καλυτερα πάτε Παγασητικό προς Άφησσο μερια,ειναι ωραιο μερος με καλή θαλασσα για τον μικρό και για βόλτα στα πέριξ - αν θελετε το απόγευμα πάτε μια βόλτα στο Λεφόκαστρο, ειναι λίγο κρυμμενο αλλά θα σας αποζημειώσει το μερος, δες φωτο στο google - αν θελετε να φατε εκει προτιμήστε τον Αλεκο. Για την πλευρα του Αιγαιου βεβωθειτε για τον καιρό πριν ξεκινησετε για εκει, εχει μεγάλο κυματισμό πολύ συχνά και δεν ειναι για πολλά - πολλα, ειδικα για το μωρο δλδ, εσεις το παλευετε :p Στροφες εχει γενικά αλλα κυριως στο κομμάτι προς Τσαγκαραδα κτλ. αν και θα πάτε απο το νεο κομμάτι μεσω χιονοδρομικου που ειναι καπως πιο υποφερτό, το παλιο που κανει τον κυκλο και βγαίνει Αγιους Σαραντα κτλ. ειναι μονο για χαλαρη βολτα ενηλίκων, αλλιώς δεν..... Να περασετε όμορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom