Πηλιο για καλοκαιρι?

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Εγω θα ελεγα οτι για να εστιασεις στο χορευτο κατι θα σ τραβηξε το ενδιαφερον.Κρατησε το εαν μπορεις και μοιρασε το με τσαγκαραδα.Να περπατας σ αυτη την παραλια και να βρισκεσαι Πηλιο ειναι κατι μοναδικο,επισης εχει και κανα δυο μπαρακια,θα ελεγα τα πιο "ξεφρενα" για την ζωη του Πηλιου (χωρις να ξερω τι ισχυει πια μιας που τελευταια ημουν το 2016 εκει).

Επισης μπορεις με πεζοπορια ή μη να πας Ζαγορα που επισης αξιζει.

Οπου κ να μεινεις θα δεις οτι θα "ανοιξεις" λογαριασμους με το Πηλιο,μιας που ειναι φανταστικο οπου κ να πας.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπέρα. Αφού διάβασα σχεδόν όλο το θέμα ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Θα πάμε με την σύντροφο μου Πήλιο Φέτος το καλοκαίρι αλλά για λίγες ημέρες (4 ή 5). Λέμε να μείνουμε στο Χορευτό αλλά ο προβληματισμός μου είναι αν θα μπορέσουμε να επισκεφθούμε και άλλα μέρη γιατί δεν θέλουμε να δούμε μόνο το Χορευτό και τα πέριξ. Οι διαδρομές είναι με πολλές στροφές (δεν με απασχολεί αυτό) αλλά οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες χρονικά. Ποια μέρη είναι προσιτά από εκεί και ποιες παραλίες; Μήπως να δούμε κάποιο άλλο μέρος για διαμονή; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Οι διαδρομές είναι ζόρικες η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω τις σχέσεις σας με τους δρόμους με στροφές και αν τους αντέχετε ή όχι αλλά σίγουρα είναι κουραστικοί. Και γι’αυτο δεν ξέρω αν θα μπορέσετε να δείτε παρά πολλά μέρη σε 4 μέρες γιατί δεν είναι και ο,τι καλύτερο να είσαι κάθε μέρα στο αυτοκίνητο. Το Χορευτο είναι όντως λίγο πιο απομακρυσμένο. Εγώ είμαι biased η αλήθεια είναι :p αλλά νομίζω ότι από Αι Γιάννη θα μπορέσετε να δείτε αρκετές παραλίες, Πλάκα, Παπά Νερό, Νταμουχαρη... Βέβαια ενημερώνω ότι το μονοπάτι που ένωνε Αι Γιάννη και Πλάκα είχε καταστραφεί αλλά πιστεύω θα το φτιάξουν σύντομα, αν δεν το έχουν ήδη φτιάξει, οποτε θέλετε αυτοκίνητο για να πάτε εκεί. Αλλά και το Χορευτο είναι πολύ όμορφο, ακόμα και εκεί να μείνετε και να κάνετε μόνο μια-δυο εκδρομές, θα περάσετε τελεια.
 

Giannis kouk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά κλείσαμε στο Χορευτό. Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την οδήγηση σε στροφές και δύσκολους δρόμους αλλά δεν θα ήθελα να έχουμε χαμένο χρόνο στις διαδρομές γιατί οι μέρες μας είναι λίγες δυστυχώς. Θα μελετήσουμε πως θα μοιράσουμε τον χρόνο μας και να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μάλλον θα επικεντρωθούμε στο χορευτό και στον Άι Γιάννη που είναι ~30' μακριά.
 

Stella gla

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θέλουμε να πάμε Πήλιο και στις παραλίες τους. Αλλά δεν έχουμε αμάξι. Που να μείνουμε έτσι ώστε να πηγαινουν λεωφορεία στις παραλίες αλλά να έχει και λίγη νυχτερινή ζωή; Ποιες παραλίες είναι αμμώδεις;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Θέλουμε να πάμε Πήλιο και στις παραλίες τους. Αλλά δεν έχουμε αμάξι. Που να μείνουμε έτσι ώστε να πηγαινουν λεωφορεία στις παραλίες αλλά να έχει και λίγη νυχτερινή ζωή; Ποιες παραλίες είναι αμμώδεις;
Απο Παγασητικό μεριά Καλά Νερά ... αρκετός κόσμος νυχτερινή ζωή (μην φανταστείς και καμιά Μύκονο) και μια μεγάλη αμμωδης παραλία και λίγα βότσαλα.. Τακτική τοπική συγκοινωνία.. κάποια λεωφορεία του ΚΤΕΛ περνούν και απο μέσα από το χωριό και όλα τα υπόλοιπα περνούν απο τον επαρχιακό δρόμο ..δεν είναι μακρυά καμιά 500αρια μέτρα απο το κέντρο..

Απο Αιγαίο ειναι ο Αι Γιάννης .. Πας μια φορά με το ΚΤΕΛ και μια όταν φύγεις.. Πιο ωραία θάλασσα.. 3 παραλίες η μια διπλα στην άλλη.. Πλάκα, ΑιΓιάννης, Παπά Νερό .. Κοσμοπολίτικο, ταβερνες καφε μπαρακια κλ και ειδικά τον Αύγουστο εχει κόσμο αρκετό.. Αν πετύχετε και 'απνοιες ή εστω λίγο αερα είναι πολύ ωραία..
 

athinadiem

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπερα, η Τσαγκαραδα για τελη Αυγούστου έχει καθολου ζωή το βράδυ; κανα μπρακι, τσιπουραδικο κατα προτίμηση, που να μην κλεινει 1 το βραδυ βεβαια... Ο Αη Γιάννης θυμιζει λιγο Λουτσα διαβαζα πιο πριν. Υπάρχει καποιο άλλο μέρος προς τα ανατολικα που να έχει λίγο παραπάνω ζωή;
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπερα, η Τσαγκαραδα για τελη Αυγούστου έχει καθολου ζωή το βράδυ; κανα μπρακι, τσιπουραδικο κατα προτίμηση, που να μην κλεινει 1 το βραδυ βεβαια...
δεν ξερω αν εισαι ακόμα Τσαγκαραδα αλλά το νουμερο ενα μαγαζι για εξοδο για μενα ειναι η Σκάλα. μουσικαρες, ποτο, φαι(επιλεγμενα πραγματα, οχι ταβερνα)... και με ιδιοκτητη σε μεγαλα κεφια παντα. Εχω κανει στην Σκαλα, από 15αυγουστο live και αφιερωματα μουσικα, μεχρι αλλαγή χρονιάς πριν 3 χρόνια! Περνα μια βολτα αν εισαι ακομα εκει...
 

Teepeetapo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας :)
σκέφτομαι τις επόμενες μέρες για το κάμπινγκ ανάμεσα από Καλά νερά και Κάτω Γατζέα. [χωρίς αμάξι]
Μου είπαν πως έχει καλή μεταφορά με κτελ/λεωφορεία εκεί και πως για νυχτερινή ζωή έχει επιλογές στα δύο χωριά αυτά, αν έχετε γνώμη/πληροφορία για αυτά καθώς και για κάποια παραλία θα ήταν υπέροχο!
ευχαριστώ πολύ :)
 
Last edited:

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
σκέφτομαι τις επόμενες μέρες για το κάμπινγκ ανάμεσα από Καλά νερά και Κάτω Γατζέα. [χωρίς αμάξι]
Καλησπέρα, στο συγκεκριμενο κάμπινγκ δεν εχω μεινει αλλά τα δυο μικρα χωρια ειναι στο μισαωρο με τα ποδια από το καμπινγκ μεσω Ε.Ο. , δεν ειναι και μακρυα βεβαια... Εχω την εντύπωση όμως ότι η άλλη μερια του Πηλίου είναι πιο ενδιαφέρουσα. Εχω παει πολλες φορες δίχως όχημα, στο κάμπινγκ στο Παπα Νερό, δίπλα κολλητά ειναι ο Αγ. Ιωάννης με αρκετά μαγαζια, μπαρ,ταβερνες και η πανέμορφη παραλία Πλακα, και επίσης με τα πόδια πας και Νταμούχαρη(λιγο ανηφορικη διαδρομη σε ενα σημειο) που νομίζω είναι απο τα πιο ομορφα παραλιακά χωριά. Η συγκοινωνία βολευει επισης για τα ορεινά χωριά, Μουρεσι και Τσαγκαραδα, λεω τα πιο κοντινά. Απλα προτείνω εναλλακτική που ειναι δοκιμασμένη, μηπως και δεν βρεις αυτό που θες...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ειναι δυο καμπινγκ κολλητα με καλούτσικη παραλία θαλασσα και πολύ κόσμο τωρα.. οπως εισαι παραλια και κοιτας την θαλασσα δεξιά σου και εκει που τελειωνει η παραλία του κάμπινγκ ειναι η Κάτω Γατζέα 5 λεπτά με τα ποδια παραλιακά οπου εχει 5-6 ταβερνες και ενα δυο καφε.. πιο περα ειναι το Ριβερα σαν μια μικρη χερσόνησος με βραχακια κλ οργανωμένη με πολύ νεο κοσμο και το βραδυ επισης μαζευει κοσμο αλλά εχω καιρο να πάω.. δες εικονες στο γοογλε..
Αριστερά και καμια 15 λεπτα με τα πόδια ειναι τα Καλά Νερά (δεν ξερω αν πάς παραλιακά αλλά απο τον επαρχιακό ειναι 1-1,5 χιλιόμετρο) ..προσοχή όμως στον επαρχιακό να κινεισαι με φακό.. Εδω εχει παρα πολύ κόσμο και πιο πολλά μαγαζια και πιο μεγαλη παραλία και πιο πολλές ξαπλώστρες, που ανηκουν στα μαγαζιά τα παραλιακά..αρκετές καφετερειες, κανα2 μπαρακια, πολλές ταβερνες και φαγαδικα..

Αλλες παραλίες δεν νομίζω οτι αξίζει να πάρεις λεωφορειο για να πας αλλά αν επιμένεις στο χωριό Αφησσος, κανα 10-15 λεπτα απο το κάμπινγκ, ειναι η Καλλιφτερη πριν και ο Αμποβός μετά (αυτη έχει περπάτημα γιατί το λεωφορείο σε αφηνει στην αρχή της Αφήσσου και πρεπει να περπατήσεις όλο το χωριό παραλιακά (ασφαλτος) θα σε αποζημιώσει ομως γιατί η Αφησσος ειναι ωραιο χωριό σου δίνει αίσθηση νησιού και ο Αμποβός ειναι ωραια παραλία με βοτσαλα και λειες πετρες με αρκετά μαγαζια μπιτσ μπαρ, καφε, ταβερνες.... Η Καλλιφτερη μαζευει επίσης πολύ νέο κόσμο η παραλία ειναι αμμώδης (πολύ ψιλή αμμος) και κάποιες φορες έχουμε και συναυλίες εκει ...


Αλλες παραλίες ειναι της Μπούφας, 5-10 λεπτα, (Κορόπη στον χαρτη αλλά όλοι την λένε Μπούφα).. περπατας και δω κανα 10 λεπτα απο την σταση.. Αμμος κυρίως και έχει δυο καφε μπιτσ μπαρ ειδικά το ένα ειναι πολύ οργανωμένο μέχρι και γηπεδο τεννις εχει... Ο Παράδεισος ειναι επίσης μια παραλία μεταξύ Μπούφας και Αφήσσου αρκετά μεγάλη και ελευθερη.. εδω θέλει παλι περπάτημα απο κει που σε αφήνει το λεωφορείο αλλά δεν θυμάμαι την σταση που ακριβώς ειναι..

Όλες τις παραλίες που σου ειπα μπορεις να δεις εικόνες απο το google map..

Και εδω τα δρομολογια κτελ
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Κάτι άχαστο για φαγητό στο Πήλιο; Προς την νότια πλευρά, κοντά Πινακάτες, Μηλιές κτλ, ει δυνατόν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom