Πηλιο για καλοκαιρι?

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Μιας και είδα το θέμα να αναφέρω, την καλύτερη ταβέρνα στη Μακρινίτσα, ( για εμένα) η οποίος δεν έχει, ωραία διακόσμηση, είναι της δεκαετίας του 1980;, ΑΛΛΑ ότι φας είναι υπέροχο, σε μερίδες γιγάντιες , με ποιότητα .

Εμείς όταν πηγαμε χειμώνα, με 37 ευρώ, High Season ( Ιανουάριος) δε μπορουσαμε να σηκωθούμε από το τραπέζι .

ταβερνα κατερινα μακρυνιτσα - Recherche Google

Αξίζει με τα 1000 , μετά το μπάνιο, μια επίσκεψη για καλό φαγητό , γιατί πριν το μπάνιο, μάλλον δεν θα μπορείτε ουτε στη παραλια να πατε :cool:
 

Teri

Member
Μηνύματα
10
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Θα συμβάλλω στον τουρισμό γευσιγνωσίας και θα αναφέρω το μαγειριό/ταβέρνα Λούκουλος στα Χάνια. πηλιορίτικο μαγειρευτό φαί αλλά και της ώρας, ζαρζαβατικά από τον μπαχτσέ τους..
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Θα συμβάλλω στον τουρισμό γευσιγνωσίας και θα αναφέρω το μαγειριό/ταβέρνα Λούκουλος στα Χάνια. πηλιορίτικο μαγειρευτό φαί αλλά και της ώρας, ζαρζαβατικά από τον μπαχτσέ τους..
Συμφωνώ απόλυτα! Ο Λουκουλος είναι εγγύηση για την περιοχή!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες ταξιδεύουμε οικογένεια με παιδί 3,5 χρονών στο Πήλιο, θα μείνουμε Πορταριά για 4 βραδιά. Δεν μας ενδιαφέρει να γυρίσουμε όλες τις παραλίες με τις ώρες γιατί είμαστε από παραθαλάσσια περιοχή, θέλουμε να κάνουμε μπάνιο σε 2-3 γνωστές παραλίες και να γυρίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε τα αξιοθέατα και τα όμορφα χωριά τους. Επίσης θα μας ενδιέφερε αν υπάρχει κάποιο πανηγύρι και αν αξίζει η διαδρομή πάνε έλα με το τρένο ή είναι κουραστική. Σκεφτόμαστε και βόλτα στο Τρίκερι αλλά είναι μακριά, αξίζει?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες ταξιδεύουμε οικογένεια με παιδί 3,5 χρονών στο Πήλιο, θα μείνουμε Πορταριά για 4 βραδιά. Δεν μας ενδιαφέρει να γυρίσουμε όλες τις παραλίες με τις ώρες γιατί είμαστε από παραθαλάσσια περιοχή, θέλουμε να κάνουμε μπάνιο σε 2-3 γνωστές παραλίες και να γυρίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε τα αξιοθέατα και τα όμορφα χωριά τους. Επίσης θα μας ενδιέφερε αν υπάρχει κάποιο πανηγύρι και αν αξίζει η διαδρομή πάνε έλα με το τρένο ή είναι κουραστική. Σκεφτόμαστε και βόλτα στο Τρίκερι αλλά είναι μακριά, αξίζει?
Η Πορταριά γενικά δεν βολευει για παραλιες.. οπου και να πας θες πάνω απο 3 τέταρτα..

Απο παραλίες Αγιοι Σαράντα, Χορευτό, Αι Γιάννης, Παπα νερό ο διασημος Μηλοπόταμος αλλά θα γινεται χαμός (πρωί καλύτερα).. μην επιχειρήσεις για Τρίκερι, Αγία Κυριακή ή το παλιό Τρικερι (το νησακι δηλαδη) με τα μικρά ειναι μακρυά και εχει πολλές στροφές ... βασικά οπου και να πας εχει πολλές στροφές..

Θα βολευε περισσοτερο Καλά Νερά η Άφησσο με παιδια μικρα γιατι η θάλασσα απο Παγασητικό ειναι κατα κανονα ήρεμη και υπαρχουν πολλές επιλογες σε χωριά και πανηγύρια και συγχρόνως μπορεις να πας και Αιγαιο στις παραλίες που ανεφερα αλλά και πιο νότια Πάλτση Ποτιστικά κλ

Το τρενο θα αρεσει στα παιδιά πιστευω αλλά ναι καλοκαιρι με την ζέστη ειναι κουραστικό..
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
989
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Κι εγώ συμφωνω, με μικρά παιδιά καλύτερα στις νότιες παραλίες. Για Τρικερι υπολόγισε μια ολόκληρη μέρα από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ. Πολύ κουραστικό για τα παιδιά όταν πιάσει μεσημέρι. Βέβαια αν κάνετε το πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου σπιτάκι με πετσέτες στα παράθυρα για τον ήλιο, μαξιλαρια και παιχνίδια, το παιδί θα βολευτει μια χαρά! Μιλάω από προσωπική εμπειρία για την ίδια εκδρομη. Εμείς ξεκινήσαμε από Τσαγκαραδα. Οι γονείς κούραστη καν, ο τρίχρονος πάλι όχι. Μια χαρα κοιμήθηκε! Πριν πολλααα χρόνια βέβαια! Το τραινάκι είναι εμπειρία για όλους, να το κάνετε κατά τη γνώμη μου
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες ταξιδεύουμε οικογένεια με παιδί 3,5 χρονών στο Πήλιο, θα μείνουμε Πορταριά για 4 βραδιά. Δεν μας ενδιαφέρει να γυρίσουμε όλες τις παραλίες με τις ώρες γιατί είμαστε από παραθαλάσσια περιοχή, θέλουμε να κάνουμε μπάνιο σε 2-3 γνωστές παραλίες και να γυρίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε τα αξιοθέατα και τα όμορφα χωριά τους. Επίσης θα μας ενδιέφερε αν υπάρχει κάποιο πανηγύρι και αν αξίζει η διαδρομή πάνε έλα με το τρένο ή είναι κουραστική. Σκεφτόμαστε και βόλτα στο Τρίκερι αλλά είναι μακριά, αξίζει?
Δες κι αυτά που λενε τα παιδια στην 19 - 20 σελίδα

Πηλιο για καλοκαιρι?

Πηλιο για καλοκαιρι?

ακόμα να πατε στη Μακρινίτσα, για φαγητο στη Κατερίνα, που είναι κοντά σας, δες το μήνυμα μου στην αρχή της σελίδας 😎
 

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Η Μακρυνίτσα (ας πουμε) οτι βολέυει για το ανατολικό πήλιο που οι παραλίες ειναι φοβερές ,θα πρότεινα με παιδί Παπα νερό,Χορευτό,Αγιους Σαράντα σε μια διαδρομη που δεν σε κουράζει καθως περνάς μεσα απο δέντρα και δεν τρως καθόλου ήλιο , ενώ περνάς σε μέσα απο ορεινά χωρια οπως Τσαγκαράδα και Ζαγορά που αξίζουν την επισκεψη.Δεν θα σου πρότεινα να ασχοληθεις καθολου με Παγασητικο γιατι εκτος οτι δεν βολευει καθολου απο κει που θα μένεις θα φατε αρκετη κίνηση και η θαλασσά δεν λεει τιποτα αυτη την περίοδο.
Το πιο must ειναι να συνδυασεις Χορευτο με Ζαγορα και Παπα Νερο με Τσαγκαραδα.
Αν χρειαστεις παραπάνω πληροφορίες στειλε μου προσωπικο μνμ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η Μακρυνίτσα (ας πουμε) οτι βολέυει για το ανατολικό πήλιο που οι παραλίες ειναι φοβερές ,θα πρότεινα με παιδί Παπα νερό,Χορευτό,Αγιους Σαράντα σε μια διαδρομη που δεν σε κουράζει καθως περνάς μεσα απο δέντρα και δεν τρως καθόλου ήλιο , ενώ περνάς σε μέσα απο ορεινά χωρια οπως Τσαγκαράδα και Ζαγορά που αξίζουν την επισκεψη.Δεν θα σου πρότεινα να ασχοληθεις καθολου με Παγασητικο γιατι εκτος οτι δεν βολευει καθολου απο κει που θα μένεις θα φατε αρκετη κίνηση και η θαλασσά δεν λεει τιποτα αυτη την περίοδο.
Το πιο must ειναι να συνδυασεις Χορευτο με Ζαγορα και Παπα Νερο με Τσαγκαραδα.
Αν χρειαστεις παραπάνω πληροφορίες στειλε μου προσωπικο μνμ.
Η Μακρυνίτσα βολεύει για Παπά Νερό και Χορευτό; Είναι ακόμα πιο μακριά απο την Πορταριά, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος άλλος δρόμος από Μακρυνίτσα που δεν ξέρω. Αλλά για να λες ότι περνάς από Τσαγκαράδα και Ζαγορά μάλλον εννοείς τον παλιό δρόμο, ο οποίος δεν θα έλεγα ότι είναι για παιδιά, αν κρίνω από τον εαυτό μου και τον αδερφό μου που κάναμε αυτή την διαδρομή παρα πολλές φορές όταν ήμασταν μικρα 😅 Εννοείται ότι το ανατολικό/βόρειο Πήλιο έχει τις καλύτερες παραλίες αλλά έχει και τον πιο απρόβλεπτο καιρό, αν έχει πχ αέρα, έχει πάρα πολύ κύμα και πολλές φορές δεν μπορείς να κολυμπήσει ούτε ενήλικας, όχι μόνο τα παιδιά. Επίσης οι στροφές είναι πάρα πολλές, ειδικά για κάποιον που δεν είναι συνηθισμένο σε τέτοιους δρόμους... Οπότε δεν θα πρότεινα καθόλου να πάτε Χορευτό από την Πορταριά με παιδιά. Στους Αγίους Σαράντα ο δρόμος είναι επίσης δύσκολος και στενός, επίσης γίνεται χαμός από κόσμο και δεν βρισκεις πάρκινγκ.
Για εμένα, λόγω του παιδιού. ξεκάθαρα νότιο Πήλιο, και όχι στις πρώτες πρώτες παραλίες, δηλαδή από Καλά Νερά - Άφησσο και παραπέρα. Η Πορταριά βέβαια, όπως ανέφεραν και παραπάνω, είναι κάπου στην μέση, οπότε δεν την λες και κοντά σε καμιά παραλία. Ή θα έπρεπε να μείνετε προς νότιο Πήλιο για να είστε κοντά προς εκείνες τις παραλίες, ή προς Τσαγκαράδα-Μούρεσι-Άγιο Ιωάννη για να είστε κοντά στις βορειοανατολικές.
 
Last edited:

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Η Μακρυνίτσα βολεύει για Παπά Νερό και Χορευτό; Είναι ακόμα πιο μακριά απο την Πορταριά, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος άλλος δρόμος από Μακρυνίτσα που δεν ξέρω. Αλλά για να λες ότι περνάς από Τσαγκαράδα και Ζαγορά μάλλον εννοείς τον παλιό δρόμο, ο οποίος δεν θα έλεγα ότι είναι για παιδιά, αν κρίνω από τον εαυτό μου και τον αδερφό μου που κάναμε αυτή την διαδρομή παρα πολλές φορές όταν ήμασταν μικρα 😅 Εννοείται ότι το ανατολικό/βόρειο Πήλιο έχει τις καλύτερες παραλίες αλλά έχει και τον πιο απρόβλεπτο καιρό, αν έχει πχ αέρα, έχει πάρα πολύ κύμα και πολλές φορές δεν μπορείς να κολυμπήσει ούτε ενήλικας, όχι μόνο τα παιδιά. Επίσης οι στροφές είναι πάρα πολλές, ειδικά για κάποιον που δεν είναι συνηθισμένο σε τέτοιους δρόμους... Οπότε δεν θα πρότεινα καθόλου να πάτε Χορευτό από την Πορταριά με παιδιά. Στους Αγίους Σαράντα ο δρόμος είναι επίσης δύσκολος και στενός, επίσης γίνεται χαμός από κόσμο και δεν βρισκεις πάρκινγκ.
Για εμένα, λόγω του παιδιού. ξεκάθαρα νότιο Πήλιο, και όχι στις πρώτες πρώτες παραλίες, δηλαδή από Καλά Νερά - Άφησσο και παραπέρα. Η Πορταριά βέβαια, όπως ανέφεραν και παραπάνω, είναι κάπου στην μέση, οπότε δεν την λες και κοντά σε καμιά παραλία. Ή θα έπρεπε να μείνετε προς νότιο Πήλιο για να είστε κοντά προς εκείνες τις παραλίες, ή προς Τσαγκαράδα-Μούρεσι-Άγιο Ιωάννη για να είστε κοντά στις βορειοανατολικές.
Η απάντηση μου στηρίζεται στα δεδομένα που αναφέρονται στο post και όχι σε προτάσεις για πιθανή μελλοντική επίσκεψη στο Βόλο. Θα μένουν Πορταριά,θέλουν να δουν 2-3 ποιοτικές παραλίες όχι απλά κάποιες παραλιες και να επισκεφτούν γραφικά χωριά του Πηλίου. Δεν ξέρω αν είσαι από τα μέρη πάντως δεν υπαρχει ανθρώπος που μπορεί σε 50 λεπτά να είναι Χορευτό και σε 1 ωρα Άφησσο κ να επιλέξει η να προτείνει το 2ο. Όσον αφορά τον δρόμο μιλάμε για οδικό δίκτυο σε βουνό προφανώς και ξέρουν που έρχονται. Πάντως αν δυσκολεύεσαι στο Πορταριά-Αι Γιάννης απορω πως νιώθεις για το Πορταριά-Ξινοβρυση.
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η απάντηση μου στηρίζεται στα δεδομένα που αναφέρονται στο post και όχι σε προτάσεις για πιθανή μελλοντική επίσκεψη στο Βόλο. Θα μένουν Πορταριά,θέλουν να δουν 2-3 ποιοτικές παραλίες όχι απλά κάποιες παραλιες και να επισκεφτούν γραφικά χωριά του Πηλίου. Δεν ξέρω αν είσαι από τα μέρη πάντως δεν υπαρχει ανθρώπος που μπορεί σε 50 λεπτά να είναι Χορευτό και σε 1 ωρα Άφησσο κ να επιλέξει η να προτείνει το 2ο. Όσον αφορά τον δρόμο μιλάμε για οδικό δίκτυο σε βουνό προφανώς και ξέρουν που έρχονται. Πάντως αν δυσκολεύεσαι στο Πορταριά-Αι Γιάννης απορω πως νιώθεις για το Πορταριά-Ξινοβρυση.
Από τα μερη είμαι,έχω μεγαλώσει στο Πηλιο οποτε ξέρω τι λέω. Λέω ότι θυμάμαι τον εαυτό μου όταν ήμουν παιδι, όχι τώρα, που δυσκολευόμουν με τις διαδρομές που κάναμε στο ανατολικό Πηλιο. Εννοειται ότι είναι καλύτερη παραλία το Χορευτο αλλά θα είναι σίγουρα πιο δύσκολη η διαδρομή για το παιδάκι. Τώρα οκ, αν θέλουν να το κάνουν γιατί μια φορά θα είναι εκεί, ας το κάνουν, αλλά εγω θεωρώ ότι αξίζει να το αναφέρω. Ας είναι προετοιμασμενοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.203
Μηνύματα
883.671
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom