Γενικά Πιάνονται οι εξυπνάκιες;

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Βρε παιδιά έχω μια απορία και πραγματικά μόνο εδώ μπορεί να απαντήσει κάποιος (ίσως ο taver ή ο traveller).

Λοιπόν αν κάποιος κλείσει ένα εισιτήριο aller-retour (επειδή είναι πιο φτηνά από το μόνο να πας) και δεν πάει να πετάξει για επιστροφή και το κάνει αρκετές φορές με διαφορετικές αεροπορικές υπάρχει κάποιο σύστημα που να τον τσακώνει και να μπει σε καμιά black list;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορείς να μου δείξεις ένα παράδειγμα γιατί εγώ δεν έχω δει πουθενά η ίδια εταιρεία να έχει φθηνότερο το aller-retour από τη μονή διαδρομή.Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά όπου και να δοκίμασα για πειραματισμό δεν μου βγαίνει.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν έψαξα τώρα...αλλά θυμάμαι για Καναδά πέρυσι που πήγα με Air France aller retour ήταν 670 ενώ μόνο να πας 1100
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρε παιδιά έχω μια απορία και πραγματικά μόνο εδώ μπορεί να απαντήσει κάποιος (ίσως ο taver ή ο traveller).

Λοιπόν αν κάποιος κλείσει ένα εισιτήριο aller-retour (επειδή είναι πιο φτηνά από το μόνο να πας) και δεν πάει να πετάξει για επιστροφή και το κάνει αρκετές φορές με διαφορετικές αεροπορικές υπάρχει κάποιο σύστημα που να τον τσακώνει και να μπει σε καμιά black list;
Υπάρχουν. Αν και κυρίως αυτό το κάνουν αμερικάνικες εταιρίες και όχι τόσο οι Ευρωπαϊκές. Τα unused ticket segments κρατιώνται σε ειδική "database" από τις εταιρίες για αυτό το σκοπό...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορείς να μου δείξεις ένα παράδειγμα γιατί εγώ δεν έχω δει πουθενά η ίδια εταιρεία να έχει φθηνότερο το aller-retour από τη μονή διαδρομή.Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά όπου και να δοκίμασα για πειραματισμό δεν μου βγαίνει.
Δες π.χ. ένα οποιοδήποτε Lufthansa. To οne way βγαίνει μόνο σε πολύ flex economy.
Στην KLM παλιότερα (2005), τα οne-way ήταν μόνο business class - σήμερα δεν ξέρω.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Μπορείς να μου δείξεις ένα παράδειγμα γιατί εγώ δεν έχω δει πουθενά η ίδια εταιρεία να έχει φθηνότερο το aller-retour από τη μονή διαδρομή.Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά όπου και να δοκίμασα για πειραματισμό δεν μου βγαίνει.
κανε μια δοκιμη για πτησεις αμερικης και δεν θα πιστευεις στα ματια σου.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
η ιδια η lufthansa, σαν λυση εδω για πτηση αμερικης μας ειπε να παρουμε με επιστροφη το εισιτηριο για φτηνη λυση κι ας μην το χρησιμοποησουμε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα δεν βρίσκω κάτι το παράνομο ή παράτυπο σε αυτό.Απ'τη στιγμή που πληρώνω το ναύλο μπορώ να κλείσω κι όλο το αεροπλάνο κι ας μη πετάξω.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Μα δεν βρίσκω κάτι το παράνομο ή παράτυπο σε αυτό.Απ'τη στιγμή που πληρώνω το ναύλο μπορώ να κλείσω κι όλο το αεροπλάνο κι ας μη πετάξω.
μα ποιος εισαι ο HUGO απ το lost?:bleh:
 

Natassa.pla

Member
Μηνύματα
47
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικός
πολλές εταιρείες δίνουν το εισητήριο με return σε πολύ πιο φθηνή τιμή π.χ. iberia, alitalia, airfrance κλπ...
Μπορείς να κλείνεις το εισητήριο σου με return, και αφού αποφασίσεις να μην ταξιδέψεις,μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο ότι δεν θα ταξιδέψεις έτσι και φθηνή τιμή θα πάρεις και θα αφήσεις και την θέση σου σε κάποιον που θα την χρειάζεται για να ταξιδέψει και ακόμα και ανα ισχύει αυτό με την blacl list δεν πρόκειται να μπεις αφού την θέση θα την έχεις αποδεσμεύσει.
Σε συγκεκριμενες περιπτώσεις, μπορεί να στο κάνουν και open το δεύτερο segment.
you never know ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πολλές εταιρείες δίνουν το εισητήριο με return σε πολύ πιο φθηνή τιμή π.χ. iberia, alitalia, airfrance κλπ...
Μπορείς να κλείνεις το εισητήριο σου με return, και αφού αποφασίσεις να μην ταξιδέψεις,μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο ότι δεν θα ταξιδέψεις έτσι και φθηνή τιμή θα πάρεις και θα αφήσεις και την θέση σου σε κάποιον που θα την χρειάζεται για να ταξιδέψει και ακόμα και ανα ισχύει αυτό με την blacl list δεν πρόκειται να μπεις αφού την θέση θα την έχεις αποδεσμεύσει.
Σε συγκεκριμενες περιπτώσεις, μπορεί να στο κάνουν και open το δεύτερο segment.
you never know ...
Καλά, κάνε το αυτό σε Αμερικάνικη εταιρία, και εδώ είμαστε για τα καλά τα γέλια....
Για να στο κάνουν open, το εισιτήριο πρέπει να είναι flex ή semi-flex, που προφανώς δεν είναι η περίπτωση που συζητάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom