Δανία Ισλανδία Πλήρης γύρος Ισλανδίας, κεντρική έρημος, Δυτικά Φιορδ και μια τζούρα από Γροιλανδία

HARIST

New Member
Μηνύματα
2
Likes
8
Σ' ευχαριστώ από καρδιάς για τα εμψυχωτικά σου λόγια. Μακάρι να κατάφερα να μεταδώσω έστω και στο ελάχιστο κάτι από τα συναισθήματα δέους και ανάτασης που βιώσαμε σ' αυτόν τον μαγικό τόπο. Δεκατέσσερα χρόνια μετά, και με δεκάδες νέες περιπλανήσεις από τότε στα πιο διαφορετικά μήκη και πλάτη του πλανήτη, η Ισλανδία συνεχίζει να κρατάει ακλόνητα την πρωτιά στην καρδιά μου μεταξύ των ευρωπαϊκών προορισμών καθώς και τη θέση της στο top five των καλύτερων ταξιδιωτικών μου εμπειριών.
Χαιρετίσματα σε όλους και ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον κόπο και το χρόνο που διθέτετε για να μεταφέρετε τις εμπειρίες σας!
Μεταξύ 15/8/2023 -22/8/2023 κάναμε οικογενειακώς (7χρ. η μικρή μας) το τουρ αυτού του μαγικού τόπου. 2.300χλμ οδήγησα και ενα θα πώ με αφορμή και το σχόλιο σου Ισαβέλλα: Δεν ξέρω ποιος θα είναι αυτός ο προορισμός στην γη που θα εκθρονίσει από την καρδιά μας την Ισλανδία. ΔΕΟΣ!!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
η Ισλανδία συνεχίζει να κρατάει ακλόνητα την πρωτιά στην καρδιά μου μεταξύ των ευρωπαϊκών προορισμών καθώς και τη θέση της στο top five των καλύτερων ταξιδιωτικών μου εμπειριών.
POV: έχεις κάνει τόσα υπέροχα ταξίδια, που η Ισλανδία δε σου φαίνεται απλά το νο1 :haha:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
POV: έχεις κάνει τόσα υπέροχα ταξίδια, που η Ισλανδία δε σου φαίνεται απλά το νο1 :haha:
Η αλήθεια είναι ότι άμα ξεκινήσω τις συγκρίσεις με τα ταξίδια εκτός Ευρώπης, ο ανταγωνισμός γίνεται πια εξαιρετικά σκληρός, με αποτέλεσμα να αλλάζω την κατάταξη κάθε τρεις και λίγο ανάλογα τη διάθεση της στιγμής. Σαχάρα, Κεντρασία, Ιμαλάια, Παμιρ... τι να πρωτοχωρέσω; Γι αυτό μίλησα για τοπ φάιβ (μη σου πω καλύτερα τοπ τεν). Για να πάψω να κερατώνω τον έναν προορισμό με τους άλλους :haha:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Χαιρετίσματα σε όλους και ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον κόπο και το χρόνο που διθέτετε για να μεταφέρετε τις εμπειρίες σας!
Μεταξύ 15/8/2023 -22/8/2023 κάναμε οικογενειακώς (7χρ. η μικρή μας) το τουρ αυτού του μαγικού τόπου. 2.300χλμ οδήγησα και ενα θα πώ με αφορμή και το σχόλιο σου Ισαβέλλα: Δεν ξέρω ποιος θα είναι αυτός ο προορισμός στην γη που θα εκθρονίσει από την καρδιά μας την Ισλανδία. ΔΕΟΣ!!!
Μπράβο, πολύ χαίρομαι που συναντιόμαστε στο ίδιο μήκος ανάτασης και συγκινησης,
Δεν ξέρω πού έχεις ταξιδέψει μέχρι τώρα αλλά, πράγματι, ευρωπαϊκό προορισμό που θα εκτοπίσει την Ισλανδία από την πρώτη θέση το θεωρώ μάλλον απίθανο να βρεις Σε ο,τι όμως αφορά τον υπόλοιπο πλανήτη, το πράγμα αλλάζει. Όπως λέω και στην πιο πάνω απάντηση, η δυσκολία είναι τι να πρωτοχωρέσω στις κορυφαίες εμπειρίες. Υπάρχει μεγάλος συνωστισμός στην καρδιά μου :haha:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
ευρωπαϊκό προορισμό που θα εκτοπίσει την Ισλανδία από την πρώτη θέση το θεωρώ μάλλον απίθανο να βρεις
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου για την Ισλανδία.
Αλλά... τη Νορβηγία που θα την κατατάξουμε;
Ή μάλλον, που κατατάσσεται στην μεγάλη σου καρδιά; :D

ΥΓ: Η γνώμη σου βαρύνει για μένα.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου για την Ισλανδία.
Αλλά... τη Νορβηγία που θα την κατατάξουμε;
Ή μάλλον, που κατατάσσεται στην μεγάλη σου καρδιά; :D

ΥΓ: Η γνώμη σου βαρύνει για μένα.
Δεν την κατατάσσω γιατί δεν έχω πάει (ακόμα). Μ' έχει φάει η αναμονή μπας και ξεσπάσει κι εκεί καμιά κρίση όπως στην Ισλανδία το 2008-09 και γίνει κάπως προσιτή οικονομικά, έστω και για λίγο :haha:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.442
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom