1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Δανία Ισλανδία Πλήρης γύρος Ισλανδίας, κεντρική έρημος, Δυτικά Φιορδ και μια τζούρα από Γροιλανδία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος isabelle, στις 12 Ιανουαρίου 2012.

1. isabelle

isabelle Member

Είθε να πας σύντομα, αλλά και να επισκεφτείς τα πιο απομονωμένα off road τμήματα, τα βορειοδυτικά φιορδ και το ακατοίκητο κέντρο. Δεν είναι μόνο που θα απογειωθείς απ' αυτά που θα δεις εκεί αλλά θα ωφεληθεί (ελπίζω!) και το φόρουμ από επικαιροποιημένες πληροφορίες σχετικά με αυτές τις κορυφαίες κατά τη γνώμη μου περιοχές της Ισλανδίας που ελάχιστοι γνωρίζουν.

KostasLia likes this.
  2. geospy

geospy Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ολος ο πλανήτης
    Πολύ ωραία ιστορία με καταπληκτικό τρόπο περιγραφής,σαν να διαβάζεις μυθιστόρημα! Χίλια μπράβο isabelle ,και άλλα χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μπορεί να αντλήσει ο καθένας μας. Σκέφτομαι να ακυρώσω το ταξίδι αφού νοιώθω σαν να το έχω κάνει ήδη.... :haha: Δυστυχώς έκανα το λάθος να διαβάσω τελευταία την ιστορία σου και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου ,γιατί δεν έκλεισα 4χ4. Αδικαιολόγητος αν σκεφθείς ότι είχα πάντα μόνο τετρακίνητα και on-off μηχανές και για να μπω σε εθνική οδό θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη πίεση χρόνου ΜΟΝΟ.... Θα δω μήπως μπορώ να διορθώσω την ανοησία μου...

isabelle likes this.
  3. isabelle

isabelle Member

ΟΧΙ!!!!! Αντίθετα να πας τρέχοντας για να μου / μας πεις μετά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που πήγα. Το 2009, η χώρα είχε συνολικά 464.000 επισκέπτες, και το 2017 έφτασε αισίως τα 2,3 εκ. (για το 2018 δεν έχω στοιχεία). Ουφ...!

Μακάρι να τα καταφέρεις! Εκτός από ιδιαίτερα θεαματικές και παράδοξες, οι πιο δυσπρόσιτες περιοχές είναι και ένα ασφαλές καταφύγιο από την πολυκοσμία που επιφέρει η εκτόξευση του τουρισμού. Πάντως, έτσι κι αλλιώς, είναι περίπου βέβαιο ότι η χώρα θα σε απογειώσει. Μέχρις στιγμής τουλάχιστον δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν ταξιδιώτη που να μην γύρισε καταγοητευμένος.

Σ' ευχαριστώ πολύ για να ενθαρρυντικά λόγια και σου εύχομαι να κάνεις ένα πραγματικά ξεχωριστό ταξίδι!

geospy likes this.