Δανία Ισλανδία Πλήρης γύρος Ισλανδίας, κεντρική έρημος, Δυτικά Φιορδ και μια τζούρα από Γροιλανδία

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Με αφορμή την ταξιδιωτική ιστορία του μήνα έπεσα πάνω στην ιστορία σου , η οποία μου είχε διαφύγει..
Πανέμορφη περιγραφή..ήθελα που ήθελα να πάω στην Ισλανδία η ιστορία σου ήρθε να με αποτελείωσει:haha:
Ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες έστω και από το σπίτι..και εύχομαι κάποια στιγμή η ιστορία σου να μου χρησιμεύσει σαν οδηγός για την επισκεψή μου στην πανέμορφη αυτή χώρα..
Είθε να πας σύντομα, αλλά και να επισκεφτείς τα πιο απομονωμένα off road τμήματα, τα βορειοδυτικά φιορδ και το ακατοίκητο κέντρο. Δεν είναι μόνο που θα απογειωθείς απ' αυτά που θα δεις εκεί αλλά θα ωφεληθεί (ελπίζω!) και το φόρουμ από επικαιροποιημένες πληροφορίες σχετικά με αυτές τις κορυφαίες κατά τη γνώμη μου περιοχές της Ισλανδίας που ελάχιστοι γνωρίζουν.
 

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο πλανήτης
Πολύ ωραία ιστορία με καταπληκτικό τρόπο περιγραφής,σαν να διαβάζεις μυθιστόρημα! Χίλια μπράβο isabelle ,και άλλα χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μπορεί να αντλήσει ο καθένας μας. Σκέφτομαι να ακυρώσω το ταξίδι αφού νοιώθω σαν να το έχω κάνει ήδη.... :haha: Δυστυχώς έκανα το λάθος να διαβάσω τελευταία την ιστορία σου και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου ,γιατί δεν έκλεισα 4χ4. Αδικαιολόγητος αν σκεφθείς ότι είχα πάντα μόνο τετρακίνητα και on-off μηχανές και για να μπω σε εθνική οδό θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη πίεση χρόνου ΜΟΝΟ.... Θα δω μήπως μπορώ να διορθώσω την ανοησία μου...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Σκέφτομαι να ακυρώσω το ταξίδι αφού νοιώθω σαν να το έχω κάνει ήδη.... :haha:
ΟΧΙ!!!!! Αντίθετα να πας τρέχοντας για να μου / μας πεις μετά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που πήγα. Το 2009, η χώρα είχε συνολικά 464.000 επισκέπτες, και το 2017 έφτασε αισίως τα 2,3 εκ. (για το 2018 δεν έχω στοιχεία). Ουφ...!

Δυστυχώς έκανα το λάθος να διαβάσω τελευταία την ιστορία σου και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου ,γιατί δεν έκλεισα 4χ4. Αδικαιολόγητος αν σκεφθείς ότι είχα πάντα μόνο τετρακίνητα και on-off μηχανές και για να μπω σε εθνική οδό θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη πίεση χρόνου ΜΟΝΟ.... Θα δω μήπως μπορώ να διορθώσω την ανοησία μου...
Μακάρι να τα καταφέρεις! Εκτός από ιδιαίτερα θεαματικές και παράδοξες, οι πιο δυσπρόσιτες περιοχές είναι και ένα ασφαλές καταφύγιο από την πολυκοσμία που επιφέρει η εκτόξευση του τουρισμού. Πάντως, έτσι κι αλλιώς, είναι περίπου βέβαιο ότι η χώρα θα σε απογειώσει. Μέχρις στιγμής τουλάχιστον δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν ταξιδιώτη που να μην γύρισε καταγοητευμένος.

Σ' ευχαριστώ πολύ για να ενθαρρυντικά λόγια και σου εύχομαι να κάνεις ένα πραγματικά ξεχωριστό ταξίδι!
 

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Ένα "συγχαρητήρια" και απο μένα θεωρώ πως είναι μηδαμινό μπροστά σε αυτά που μας χάρισες... Πραγματικά απίστευτη αφήγηση και super σημαντικές οι πληροφορίες σου!!! Έκλεισα πριν δυο μέρες αεροπορικά για τον Ιούλιο (12 μέρες) και το διαδύκτιο έχει πάρει φωτιά... Απλά με την δική σου ιστορία κόλλησα!!!! Το μόνο αρνητικό με την ιστορία σου είναι οτι ... με προλημάτισες. Είχα σκεφτεί για ένα jimny (για low budget ταξίδι) αλλά οι περιγραφές σου για την ενδοχώρα με (όπως λέμε εμείς οι βόρειοι) αλλάζουνε τα πλάνα!!! Πιστεύεις (επειδή απο ότι κατάλαβα έχεις γενικά γνώσεις στα off road) οτι με το jimny θα φτάσω Askja; Ίσως ένα Dacia Duster θα ήταν καλύτερο (μεγαλύτερο ground clearance, πιο φαρδιά λάστιχα, πιο βαρύ αμάξι);
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι πάντα να κάνουμε όμορφα ταξίδια.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Ένα "συγχαρητήρια" και απο μένα θεωρώ πως είναι μηδαμινό μπροστά σε αυτά που μας χάρισες... Πραγματικά απίστευτη αφήγηση και super σημαντικές οι πληροφορίες σου!!! Έκλεισα πριν δυο μέρες αεροπορικά για τον Ιούλιο (12 μέρες) και το διαδύκτιο έχει πάρει φωτιά... Απλά με την δική σου ιστορία κόλλησα!!!! Το μόνο αρνητικό με την ιστορία σου είναι οτι ... με προλημάτισες. Είχα σκεφτεί για ένα jimny (για low budget ταξίδι) αλλά οι περιγραφές σου για την ενδοχώρα με (όπως λέμε εμείς οι βόρειοι) αλλάζουνε τα πλάνα!!! Πιστεύεις (επειδή απο ότι κατάλαβα έχεις γενικά γνώσεις στα off road) οτι με το jimny θα φτάσω Askja; Ίσως ένα Dacia Duster θα ήταν καλύτερο (μεγαλύτερο ground clearance, πιο φαρδιά λάστιχα, πιο βαρύ αμάξι);
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι πάντα να κάνουμε όμορφα ταξίδια.
Καλημέρα @ifaistos! Ταξίδι στην Ισλανδία το φετινό δύσκολο καλοκαίρι; Το λες για να σκάσω από ζήλια, ε; :D Πέρα από την πλάκα, 11 χρόνια μετά, η χώρα παραμένει για μένα στα κορυφαία ταξίδια που έχω κάνει και έχουν μεσολαβήσει κάμποσα από τότε. Πολύ ιδιαίτερος τόπος, απίστευτα γοητευτικός.
Ως προς το αυτοκίνητο: Ως οδηγός suzuki 4x4 για πάνω από τριαντα χρόνια, όπως καταλαβαίνεις το jimny το'χω στην καρδιά μου και εν γένει το θεωρώ "σκυλί" για τα κυβικά του. Ωστόσο σε ένα από τα ποτάμια για την Askja, δεδομένου του ύψους του νερού που υπήρχε τον Αύγουστο του 2009 όταν βρεθήκαμε εμείς εκεί, ομολογουμένως δεν θα τολμούσα να το περάσω με jimny. Για την ακρίβεια ακόμα και με το wrangler έτρεμε το φυλλοκάρδι μου. Το βασικό πρόβλημα είναι να μην σου σβήσει η μηχανή την ώρα της διάσχισης και κολλήσεις στη μέση του ποταμού. Κι άμα σκεφτείς ότι το νερό κάλυπτε περίπου όλο το καπό του wrangler, η στραβή είναι μέσα στις πιθανότητες. Το δεύτερο επίσης θέμα είναι, αν κάτσει η στραβή και σβήσει, να είναι τουλάχιστον το αυτοκίνητο αρκετά βαρύ ώστε να μην το παρασύρει το ρεύμα. Και όσο να'ναι το jimny είναι ελαφρύ συγκριτικά με άλλα μεγαλύτερα 4χ4. Εν κατακλείδι, για να περάσεις με το jimny με σχετική ασφάλεια, τα πάντα εξαρτώνται από το ύψος του νερού. Κι αυτό αλλάζει από χρόνο σε χρόνο. Άρα δεν μπορείς να προβλέψεις από τώρα τι θα βρεις εκεί, εκτός και το γραφείο ενοικίασης έχει πληροφορίες πως ήταν φέρος το ύψος του χιονιού, κι αν τα ποταμια θα φουσκώσουν πολύ ή λιγότερο.
Για το Dacia duster, και πάλι δεν μπορώ να πω. Γενικά η συμβουλή είναι για καθαρόαιμο 4χ4 και όχι απλά SUV. Αλλά και πάλι όλα εξαρτώνται από το ύψος του νερού. Κοινώς απροσδιοριστία.
Εν κατακλείδι: το jimny είναι επαρκές για παντού στην Ισλανδία πλην... Askja Επειδή όμως είναι κρίμα να πληρώσεις για μεγάλο 4χ4 μόνο για να πας στην Askja, μήπως να εξετάσεις την εναλλακτική να πάρεις από Myvatn την μονοήμερη εκδρομή αλέ ρετουρ με ειδικό λεωφορείο (διαρκεί κάνα δωδεκάωρο). Δεν ξέρω πόσο κοστίζει (άμα γκουγκλαρει πιστεύω θα το βρεις), ούτε πόσα άτομα συνταξιδεύετε, αλλά άμα βάλεις κάτω το κόστος του jimny για δώδεκα μέρες + κόστος εκδρομής λογικά το σύνολο θα είναι αρκετά κάτω από το κόστος ενός καθαρόαιμου 4χ4 για το ίδιο χρονικό διάστημα.
 
Last edited:

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι πως για καθαρόαιμο 4χ4 ούτε λόγος, αφενός μεν για το κόστος αφεταίρου δε διότι δεν έχω βρει καθαρόαιμο με ....σκηνή στην οροφή (εκτός αν το vitara θεωρείται καραρόαιμο). Την ημερίσια από το Myvatn την googleαρα από χθες αλλά τα 280 για 2 άτομα νομίζω είναι υπερβολικά. Γι'αυτό και εξέτασα την λύση του κελύτερου αυτοκινήτου. Εφόσον τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, θα παραμείνω στο jimny και ας ελπίσω γα το καλύτερο. Έχεις καθόλου υπόψιν σου (γενικότερα μιλάμε) αν είναι πιο εύκολη η πρόσβαση στην Askja δυτικά ή ανατολικά από τον 910 ή βόρεια απο τον 905;
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι πως για καθαρόαιμο 4χ4 ούτε λόγος, αφενός μεν για το κόστος αφεταίρου δε διότι δεν έχω βρει καθαρόαιμο με ....σκηνή στην οροφή (εκτός αν το vitara θεωρείται καραρόαιμο). Την ημερίσια από το Myvatn την googleαρα από χθες αλλά τα 280 για 2 άτομα νομίζω είναι υπερβολικά. Γι'αυτό και εξέτασα την λύση του κελύτερου αυτοκινήτου. Εφόσον τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, θα παραμείνω στο jimny και ας ελπίσω γα το καλύτερο. Έχεις καθόλου υπόψιν σου (γενικότερα μιλάμε) αν είναι πιο εύκολη η πρόσβαση στην Askja δυτικά ή ανατολικά από τον 910 ή βόρεια απο τον 905;
Εμείς είχαμε πάει μέσω του F88, αλλά αυτό αφορά το 2009. Σήμερα σε μια πρόχειρη έρευνα που έκανα στο ιντερνετ αναφέρεται ο F88 ως ο πιο δύσκολος δρόμος για το ηφαίστειο... Με απλά λόγια πολλά ενδέχεται να έχουν αλλάξει από τότε που πήγα, ίσως και τα πάντα. Γενικά το ποιος δρόμος είναι ο "καλός" και ποιος ο "κακός" παίζει ανάλογα με τις χρονιές (ξέρω, η πληροφορία που μόλις σου έδωσα είναι εξόχως βοηθητική :haha:)

Αυτός εδώ πάντως πήγε από την F910 με Vitara https://anywhereweroam.com/driving-to-askja/
 

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Θα το ψάξω αρκετά στο διαδίκτυο και ελπίζω τέλος Ιουλίου να έχω και προσωπική εμπειρία!!!!:clap:
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου αλλά κυρίως για την απίστευτη ιστορία σου!!!! 👏
Keep going....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
ελπίζω τέλος Ιουλίου να έχω και προσωπική εμπειρία!
Καθώς λόγω κορωνοϊού ακύρωσα προγραμματισμένο ταξίδι για τις 27 Μαΐου :cry::cry::cry:
κι έχω ... έναν καημό 'τσίμπησα' στην ανάρτησή σου.
Δηλαδή φίλτατε ελπίζεις ότι θα το επιτρέψουν οι συνθήκες;
Διάβασα πως η Ισλανδία σκέφτεται να ανοίξει τα σύνορα το αργότερο 15 Ιουνίου και ομολογώ ότι αναπτερώθηκαν οι ελπίδες μου αλλά πάλι ..... ξέρω κι εγώ ...... :oops:

ΥΓ: Συγγνώμη @isabelle για το άσχετο.
 

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Η αλήθεια είναι πως τα αεροπορικά στην SAS τα χάζευα απο μέσα Φλεβάρη. Οι τιμές ήταν σταθερές και περίμενα να δω τις εξελίξεις με τον ιο. Όταν την περασμενη βδομάδα αυξήθηκαν (απο 320 σε 350 / άτομο) τα έκλεισα με το εξής σκεπτικό: 1) τα πράγματα αρχίζουν και καλυτερεύουν σχετικά με τον ιο και 2) θεωρώ πως μέσα Ιουλίου ( στο peak της τουριστικής σαιζόν) δεν συμφέρει κανένα κράτος (υπό φυσιολογικές συνθήκες πάντα) να βάλει φρένο στον τουρισμό... "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη".... Οπότε απλά ελπίζω να μην υπάρξει σύντομα κάποιο δεύτερο κύμα...🥺
 

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Καλησπέρα και πάλι @isabelle.
Πάλι εγώ.... :icon_redface: Τι να σε κάνω όμως που η ιστορία σου με συνεπήρε.... Ερώτηση για τα δυτικά φιόρδ αυτή τη φορά. Εσείς τα βγάλατε σε 4 μέρες πρακτικά (εξαιρώντας το Djúpavík). Εμείς έχοντας 12 μέρες συνολικά, σχεδιάζω να το βγάλω σε 2 γεμάτες (άντε 2,5 το πολύ). Το σκεπτικό έχει ως εξής: Έχουμε 12 ώρες (τουλάχιστον) κάθε μέρα. Ο κύκλος είναι περίπου 550 χιλιόμετρα , τουτέστιν 280 περίπου την ημέρα, οπότε περίπου 7 ώρες οδήγηση. Άλλες 5 ώρες χαζολόγημα, φωτογραφίες άραγμα κ.τ.λ , νάτο το 12ώρο. Νομίζεις το σκέφτομαι σωστά; Επίσης, με αυτόν τον τρόπο αφήνουμε εκτός την 8η μέρα σας,δηλαδή το κομμάτι ανατολικά απο το Holmavik. Μήπως αυτό το κομμάτι αξίζει περισσότερο απο των προηγούμενων ημερών; Τέλος επειδή πέρυσι γυρίσαμε την Νορβηγία και πήραμε μια γενναία δόση από φιόρδ, θεωρείς οτι τα δυτικά φιόρδ της Ισλανδίας έχουν να προσφέρουν κάτι διαφορετικό (αν έχεις άποψη απο Νορβηγία και μπορείςνα συγκρίνεις....). Αξίζει δηλαδή να πιεστούμε 2 μέρες για να δούμε αυτό το κομμάτι της Ισλανδίας (και να το χάσουμε από κάπου αλλού...) ; Σε ευχαριστώ προκαταβολικα....
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αξίζει δηλαδή να πιεστούμε 2 μέρες για να δούμε αυτό το κομμάτι της Ισλανδίας (και να το χάσουμε από κάπου αλλού...) ; Σε ευχαριστώ προκαταβολικα....
Προλαβαίνω την αγαπημένη Ισαβέλλα (συγγνώμη, αλλά βλέπω ερωτήσεις για Ισλανδία και δεν κρατιέμαι :heart: ).
Θα απαντήσω μόνο σε αυτό, με ένα τεράστιο ΝΑΙ. ;) Αξίζει με το παραπάνω.
Θα δω κιόλας σε ποια κάμπινγκ μείναμε εμείς,να θυμηθώ σε πόσες μέρες το κάναμε πέρυσι, τέλος Ιουνίου.
Για τα υπόλοιπα, είμαι σίγουρος ότι η Ισαβέλλα θα έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom