Δανία Ισλανδία Πλήρης γύρος Ισλανδίας, κεντρική έρημος, Δυτικά Φιορδ και μια τζούρα από Γροιλανδία

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
North66, σ' ευχαριστώ που το λες ακόμα πιο έξω από τα δόντια. Ναι, το whale watching στο Husavik με χάλασε αρκετά (κι όχι μόνο επειδή δεν είδαμε περίπου τίποτε). Όσο για το Dalvik ομολογώ ότι τώρα μαθαίνω από σένα πως φέυγουν κι από κεί εκδρομές για παρατήρηση φαλαινών. Ίσως να είναι μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνώ απόλυτα με τις περιγραφές σχετικά με το whale-watching. Η φάση είναι ολίγον έως αρκετά τουριστικοποιημένη, το δε χωριό μοιάζει να ζει μόνο απ' τις ορδές τουριστών που καταφτάνουν για να μπουν στα πλοιάρια. Κατά τ' άλλα υπάρχουν και άλλα μέρη για whale-watching όπως στο Dalvik στο φιορδ που βρίσκεται το Ακουρέυρι.
Πάντως τα χιονισμένα βουνά απέναντι απ' το Χούσαβικ μέσα στο καλοκαίρι είναι όλα τα λεφτά!
Και μενα αυτα τα βουνα μου τραβηξαν το ενδιαφερον να πω την αληθεια .
Και γενικα πολυ αγαπημενη μου εικονα ..ειναι οι χιονισμενες κορυφες σε ενα ανοιξιατικο-θερινο περιβαλλον..πχ μια λιμνη την ανοιξη με ενα λευκο βουνο στο βαθος.

Εντωμεταξυ βρε παιδια και αυτα τα καημενα τα φαλαινακια θα ενοχλουνται-τρομαζουν με ολα αυτα τα πλοιαρια περα -δωθε..περα-δωθε...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Μύβατν

Και να που έφτασε η ώρα της αδιαφιλονίκητης σταρ του ισλανδικού βορρά. Δεν είναι τυχαίο που οποιαδήποτε οργανωμένο ταξίδι στην Ισλανδία, έστω και μιας βδομάδας, περιλαμβάνει απαραιτήτως ένα πέρασμα από την λίμνη Μύβατν και τα περίχωρά της. Κρατήρες, πεδία λάβας, πολύχρωμοι λόφοι, κοχλάζοντες ατμοπήδακες και αφηνιασμένοι καταρράκτες, όλα αυτά σε αποστάσεις λίγων, άντε μερικών δεκάδων χιλιομέτρων, συνθέτουν μια αντιπροσωπευτική συμπύκνωση των ιδιαιτεροτήτων του ισλανδικού τοπίου για όποιον δεν έχει το χρόνο να εισχωρήσει στα ενδότερα αυτής της μοναδικής γης.

Ένα πλήρες διήμερο είναι, κατά τη γνώμη μου το απόλυτο μίνιμουμ που χρειάζεται κανείς για να δει στοιχειωδώς όσα έχει να προσφέρει η περιοχή χωρίς να τρέχει σαν παλαβός από το ένα αξιοθέατο στο άλλο. Και καθώς με τα χρόνια και τα κάμποσα ταξίδια έχω αναπτύξει σαφώς πιο ανατολίτικους ρυθμούς σε σχέση με τον παλαιότερο φρενήρη εαυτό μου, γι αυτό και φρόντισα να κλείσω όχι δύο, αλλά τρεις διανυκτερεύσεις στην φάρμα Stong http://www.stong.is/english, (80 ευρώ/τετράκλινο). Γιατί να τρέχουμε; Στο κάτω κάτω, ταξίδι δεν είναι μόνο η περιήγηση και η συλλογή εικόνων. Ταξίδι είναι κι ο χρόνος της περισυλλογής και της αφομοίωσης. Του ρεμβασμού και της χαλάρωσης. Των σημειώσεων και της οργανωτικής ανασυγκρότησης. Ακόμα και ο χρόνος της … μπουγάδας. Ε ναι, όταν ταξιδεύεις ένα μήνα, πρέπει και να πλένεις κάπου κάπου. Κι όχι μόνο να πλένεις, αλλά και να προλαβαίνουν τα ρούχα να στεγνώσουν σε ισλανδικές καιρικές συνθήκες!

Καθ’ οδόν για τη Μύβατν από το Akureyri τα ωραία αρχίζουν μόλις καμιά 45αριά χιλιόμετρα πιο πέρα. Οι καταρράκτες Godafoss δεν κατέχουν κανένα εντυπωσιακό ρεκόρ πλάτους, ύψους ή όγκου νερού. Μα η ομορφιά δεν έχει σχέση με τα μεγέθη και τις επιδόσεις. Η ομορφιά έχει να κάνει με την αρμονία. Και για όποιον αμφιβάλει, ιδού και η απόδειξη:

awww.zyrinis.gr_sites_default_files_images_002_4.preview.JPG

Η φάρμα Stong μας περιμένει, περιτριγυρισμένη ανθισμένα λιβάδια, μερικά μόλις χιλιόμετρα απόσταση από τη δυτική όχθη της λίμνης. Η πρόθυμη ιδιοκτήτρια μας δείχνει τα κατατόπια. Πού θα κοιμηθούμε, πού θα μαγειρέψουμε, πού μπορούμε να πλύνουμε και ν’ απλώσουμε (το πρόγραμμα περιλαμβάνει και μπουγάδα, ας μην το ξεχνάμε!). Για την ώρα όμως έχουμε άλλα σχέδια, λιγότερο νοικοκυρίστικα και περισσότερο περιηγητικά, γι αυτό και μετά από την ξενάγηση της ευγενικής κυρίας αναχωρούμε πάραυτα με πρώτο στόχο - τι άλλο; - τη λίμνη.

Τριάντα έξι χιλιόμετρα ασφαλτοστρωμένου δρόμου κάνουν τον γύρο της Μύβατν, μια απόσταση που θα χρειαστούμε περισσότερο από … τέσσερις ώρες, για να διατρέξουμε. Ε, ναι! Πώς να προσπεράσεις στα γρήγορα τόσες ομορφιές όταν κάθε στροφή σε προσκαλεί για στάση; Γίνεται; Δεν γίνεται! Εξάλλου το είπαμε ήδη: δεν βιαζόμαστε.

Στάση λοιπόν για να περπατήσουμε το μονοπάτι γύρω από τους ψευδοκρατήρες στο Skutustadagigar.

awww.zyrinis.gr_sites_default_files_images_016_3.preview.JPG

Στάση για να κολατσίσουμε στο γρασίδι. Στάση για να ρεμβάσουμε. Στάση για να πάρουμε έναν υπνάκο στον ήλιο. Στάση για να θαυμάσουμε την αισθητική αρμονία της λιτής ισλανδικής αρχιτεκτονικής με τη γαλήνη του τοπίου. Αλήθεια, θυμάστε "το σπιτάκι στο λιβάδι" στο Korpudalur στα Δυτικά Φιορδ; Να λοιπόν και το ομόλογό του "το σπιτάκι στη λίμνη", εδώ στη Μύβατν:

awww.zyrinis.gr_sites_default_files_images_015_3.preview.JPG

Είναι πια προχωρημένο απόγευμα όταν αποφασίζουμε ότι μια τόσο χαλαρή μέρα οφείλει να κλείσει ακόμα πιο ... χαλαρά. Και πού αλλού αν όχι απολαμβάνοντας ένα ζεστό μπάνιο στα γαλακτώδη γαλάζια νερά του Myvatn Nature Baths, τη σεμνή απάντηση του ισλανδικού βορρά στο παγκοσμίου πια φήμης αλλά και κοσμοπλημμυρισμένου Blue Lagoon του Ρέικιαβικ. Να λοιπόν μια πιο μινιμαλιστική εκδοχή του, μείον τους τουρίστες. Δείτε και μόνοι σας:

awww.zyrinis.gr_sites_default_files_images_020_4.preview.JPG
 
Last edited by a moderator:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ισαβελλα,οταν με το καλο παω Ισλανδια θα κρατησω την ιστορια σαν κορη οφθαλμου και θα ακολουθησω τα βηματα σου ακριβως :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πανέμορφα....πραγματικά...

Όσο για την μπουγάδα....θα ξεχάσω εγώ τα 35$ που έδωσα στη ΝΥ για μερικά ρουχαλάκια;
Απο τότε, κουβαλάω μαζί μου ένα μικρό δοχείο με λίγο απορρυπαντικό μέσα. Και λέω μέσα μου, καμιά φορά θα με πιάσουν στον έλεγχο να δούν τι είναι αυτή η άσπρη σκόνη...:haha:

Τέλος πάντων, επιστρέφω στην Ισλανδία. Φαίνεται τόσο πανέμορφη...δε σ'αφήνει να ξεχαστείς ρε παιδί μου (αυτό που προσπαθώ εδώ και 3 μήνες δηλαδή-να ξεχαστώ...).
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ισαβελλα,οταν με το καλο παω Ισλανδια θα κρατησω την ιστορια σαν κορη οφθαλμου και θα ακολουθησω τα βηματα σου ακριβως :)
Orestcrete είσαι νιάτο και σε θέλω πρωτοπόρο!:) Στην Ισλανδία θα πας για ν' ανοίξεις καινούργιους δρόμους. Άμα θες, σου στέλνω και τον σχετικό κατάλογο των όσων αναγκαστικά παρέλειψα. Έτοιμο τον έχω από τότε (είναι αυτό που λέμε "διαβιώ με το όπλο παρά πόδας". Εξάλλου τα όνειρα τζάμπα είναι!)

Πανέμορφα....πραγματικά...

Όσο για την μπουγάδα....θα ξεχάσω εγώ τα 35$ που έδωσα στη ΝΥ για μερικά ρουχαλάκια;
Ρε συ Αντώνη, με τέτοιες τιμές δεν τους τα χάριζες καλύτερα να πάρεις καινούργια; :D
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Orestcrete είσαι νιάτο και σε θέλω πρωτοπόρο!:) Στην Ισλανδία θα πας για ν' ανοίξεις καινούργιους δρόμους. Άμα θες, σου στέλνω και τον σχετικό κατάλογο των όσων αναγκαστικά παρέλειψα. Έτοιμο τον έχω από τότε (είναι αυτό που λέμε "διαβιώ με το όπλο παρά πόδας". Εξάλλου τα όνειρα τζάμπα είναι!)
:D:D:D το μονο που με κολλαει και δεν το εχω κανει το ταξιδι ακομα ειναι οτι αποτι καταλαβα θελει και παρεα το ταξιδι,αλλιως ειναι too much για μια μονο τσεπη .. Φυσικα και θα χρειαστω τα φωτα σου και τους καταλογους σου,οι συμβουλες σου θα αποτελεσουν Βιβλο :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
:D:D:D το μονο που με κολλαει και δεν το εχω κανει το ταξιδι ακομα ειναι οτι αποτι καταλαβα θελει και παρεα το ταξιδι,αλλιως ειναι too much για μια μονο τσεπη .. Φυσικα και θα χρειαστω τα φωτα σου και τους καταλογους σου,οι συμβουλες σου θα αποτελεσουν Βιβλο :)
Καλά ρε Ορέστη, αγχώνεσαι για παρέα στην Ισλανδία; Τόσοι θέλουν να πάνε!!
Εγώ παντως έχω απαιτήσεις, 12 μέρες Ισλανδία (αν βγεί και παραπάνω) και ένα τριήμερο Γροιλανδία... :D
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Δεν μου το ζήτησε κανείς αλλά εγώ πάντως νοιώθω ότι χρωστάω μια συγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση στη συγγραφή της συνέχειας αυτής της ιστορίας (καθώς και της άλλης για τα Σταν). Πολλοί οι λόγοι, τόσο οι αντικειμενικοί (ασύλληπτη η εργασιακή πίεση τις τελευταίες βδομάδες) όσο κυρίως οι υποκειμενικοί (ε, ναι, η κοινωνική-πολιτική κατάσταση μ' έχει αρπάξει από τα μούτρα και ομολογώ ότι αδυνατώ παντελώς να συγκεντρώσω τη σκέψη μου με όσα γίνονται γύρω μας). Και να που τώρα θα λείψω για τρεις βδομάδες (εισιτήριο-προσφορά κλεισμένο από τον Δεκέμβρη, τότε που μου'χε μείνει ακόμα λίγο μυαλό για ταξίδια), οπότε η καθυστέρηση θα παραταθεί αντίστοιχα. Φίλοι αγαπημένοι αύριο αναχωρώ για την Κίνα, με την πρόθεση να καλύψω ένα τμήμα από το Δρόμο του Μεταξιού, από την Ντουνχουάνγκ μέχρι το Κάσγκαρ. Επιστροφή στις 6 Μάη, ελπίζοντας όλοι μαζί να διαμορφώσουμε εκείνη τη μέρα την απαρχή για ένα καλύτερο πολιτικό τοπίο απ' αυτό που βιώνουμε σήμερα.
Hasta la vista και καλή αντάμωση!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Φίλοι αγαπημένοι αύριο αναχωρώ για την Κίνα, με την πρόθεση να καλύψω ένα τμήμα από το Δρόμο του Μεταξιού, από την Ντουνχουάνγκ μέχρι το Κάσγκαρ. Επιστροφή στις 6 Μάη, ελπίζοντας όλοι μαζί να διαμορφώσουμε εκείνη τη μέρα την απαρχή για ένα καλύτερο πολιτικό τοπίο απ' αυτό που βιώνουμε σήμερα.
Hasta la vista και καλή αντάμωση!
Να ξαναγράψω τα ίδια;

Καλό ταξίδιιιιιιι!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom