Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το θεμα των φαρμακων κατα τη διαρκεια του ταξιδιου εχει συζητηθει εδω: http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%F4%E9%EA%EF-%F6%E1%F1%EC%E1%EA%E5%E9%EF.html
Εννοειται οτι δεν χρειαζεται κανεις να τα αγορασει ολα, αλλα επιλεγει αναλογα με το ποσο απομακρυσμενος θα ειναι ο προορισμος του.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω για την αγορά, η Αλ Χαλίλι, αυτή είναι ε; Είναι κοντά-μακρυά-πάς με ταξί; Κάνουμε παζάρια εκεί; Αγορά με μπαχαρικά έχει αλλού ή είναι αυτό εκεί; Ευχαριστώ.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αν πας ασουαν η καλυτερη αγορα για μπαχαρια ειναι εκει!!!! παζαρια κανεις παντού, ειναι εθιμο στις χωρες αυτες... και φυσικα θα πας με ταξι, γιατι τα πόδια δεν βολεύουν απο το marriot... το μετρο δεν ξέρω τι γίνετε...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω για την αγορά, η Αλ Χαλίλι, αυτή είναι ε; Είναι κοντά-μακρυά-πάς με ταξί; Κάνουμε παζάρια εκεί; Αγορά με μπαχαρικά έχει αλλού ή είναι αυτό εκεί; Ευχαριστώ.
Τα πάντα έχει στην αγορά του Αλ Χαλίλι και εννοείται ότι κάνεις παζάρια! Εκεί είναι και τα μπαχάρια. Αλλά γιατί τα θέλεις? Εμπόριο σκέφτεσαι να κάνεις?:haha:

Πηγαίνεις και με ταξί και με το μετρό (τι στάση δεν τη θυμάμαι τώρα, πρέπει να την κοιτάξω). Το ταξί σου κοστίζει περίπου 10- 15 Αιγυπτιακές λίρες εξαρτάται τι παζάρια θα κάνεις και από που θα το πάρεις. Στην αγορά του Αλ Χαλίλι υπάρχουν και ταξί με ταξίμετρο αλλά προσοχή σε αυτούς. Μην τους αφήσεις να χρησιμοποιήσουν ταξίμετρο αν δεν καθορίσεις την τιμή γιατί μπορεί να βρεθείς να κάνεις πανοραμική βόλτα του Καϊρου! Συμφώνησε από πριν την τιμή αλλά μην τους δώσεις 20 και 30 λίρες που θέλουν!

 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και κάτι σχετικό με τις πρίζες που αναφέρεις σε ένα προηγούμενο μήνυμά σου. Σε μερικά ξενοδοχεία ίσως και να έχεις πρόβλημα με τη φόρτιση πχ του υπολογιστή. Να προσέξεις όταν βάλεις μια συσκευή στην πρίζα να δεις αν φορτίζει κανονικά. Αν όχι ζήτα από τη ρεσεψιόν αντάπτορα και θα σου δώσουν.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ πολύ!
Τα μπαχαρικά δε τα θέλω καθόλου, τι να τα κάνω; Αλλά όλοι μου λένε, θα πάρεις και μπαχαρικά ε; Οπότε λέω μήπως και έχει τιποτα ιδιαίτερο ρε παιδιά και πρέπει να πάρω; Αλλά σιγά μην κουβαλάω...
Ευχαριστώ και πάλι!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ευχαριστώ πολύ!
Τα μπαχαρικά δε τα θέλω καθόλου, τι να τα κάνω; Αλλά όλοι μου λένε, θα πάρεις και μπαχαρικά ε; Οπότε λέω μήπως και έχει τιποτα ιδιαίτερο ρε παιδιά και πρέπει να πάρω; Αλλά σιγά μην κουβαλάω...
Ευχαριστώ και πάλι!
Να παρεις παστουρμα!! πηγαινε σε ενα τοπικο παντοπωλειο να σου κοψει ενας ζηκος 5-6 φετες και παρτες στο δωματιο για τις δυσκολες ωρες!! ειναι σουπεερρρρ!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και καρκαντε μπορεις να παρεις. Ειναι αποξηραμενος ιβισκος το οποιο το βραζει κανεις και μπορει να το πιει ειτε ζεστο ειτε παγωμενο προσθετωντας ζαχαρι γιατι ειναι καταρχην πικρο. Το προσφερουν πολυ οποτε δοκιμαζεις και αν σου αρεσει αγοραζεις μετα απο παζαρι βεβαια.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Και καρκαντε μπορεις να παρεις. Ειναι αποξηραμενος ιβισκος το οποιο το βραζει κανεις και μπορει να το πιει ειτε ζεστο ειτε παγωμενο προσθετωντας ζαχαρι γιατι ειναι καταρχην πικρο. Το προσφερουν πολυ οποτε δοκιμαζεις και αν σου αρεσει αγοραζεις μετα απο παζαρι βεβαια.
τι του λες του παιδιου να παρει καρκαντε?? Αυτο σου αυξανει την λιμπιντο!!
Ειναι τσεκαρισμενο!! ρωτα και τα νουμερα στο Καιρο, τετοιο ηπιαν!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λες ε; Κατσε λοιπον να το βγαλω απο το ντουλαπι που το εχα καταχωνιασει...:haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να παρεις παστουρμα!! πηγαινε σε ενα τοπικο παντοπωλειο να σου κοψει ενας ζηκος 5-6 φετες και παρτες στο δωματιο για τις δυσκολες ωρες!! ειναι σουπεερρρρ!!!
Παστουρμά να φάτε όλοι όμως...στις δύσκολες ώρες :haha:

@Έρση, καρκαντέ ακούω...εμ, δεν βλέπω να τελειώνεις το πλεκτό κι ο Αντώνης έδωσε παραγγελία...:bleh:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παστουρμά να φάτε όλοι όμως...στις δύσκολες ώρες :haha:

@Έρση, καρκαντέ ακούω...εμ, δεν βλέπω να τελειώνεις το πλεκτό κι ο Αντώνης έδωσε παραγγελία...:bleh:
Αχ, όχι παστουρμά, έφερε ένας βοηθός του πατέρα μου και βρωμοκοπούσε όλο το σπίτι, με τίποτα!!! Αλλά απ'αυτό το άλλο, το καρκαντέ... λέω να αγοράσω να φέρω λίγο να έχω εδώ όταν γυρίσω!!!

Αφήστε το πλεκτό, πάλι εκεί το πάμε!!!! Δε θα τη γλιτώσουμε τη διαγραφή... χαχαχαχα :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.174
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom