Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλώς ήρθες κι απο μένα!
Το τελευταίο μου ταξίδι ήταν Αίγυπτος τον Δεκέμβριο. Λογικά θα πας με ταξιδιωτικό, εκείνοι σου λένε την κάθε λεπτομέρεια αν και εδώ θα τις βρείς όλες...όπως κι εγώ!
Πάντως είναι ωραίο ταξίδι, προτείνω 8ήμερο, ότι πληροφορία χρειαστείς, μή διστάσεις!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
απο καιρο και θερμοκρασιες?αρχες μαρτη θα παω.
Δεν ξέρω ακριβώς τις θερμοκρασίες, στο ιντερνετ μπορείς να βρείς περίπου, αλλά πιστεύω ότι θα ναι τέλεια εποχή, θα μπορείς όλη μέρα να είσαι με ένα κοντομάνικο-απο το πρωί ως το βράδυ, εμείς είχαμε πρόβλημα σ'αυτό, έπρεπε το πρωί να ξεκινάμε με μπουφανάκι και να το κουβαλάμε κατά τη διάρκεια της ημέρας, το ξαναχρειαζόμασταν το βράδυ. Μάρτιο θα είναι πολύ καλά!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αγαπητε κοσμο-πολιτη καλως ήρθες...
για την αιγυπτο, υπαρχουν ενα σωρο πληροφορίες, μπες στον κοπο να διαβάσεις τις "ταξιωτικες ιστορίες" μας, να "δεις" μέσα από τα μάτια μας την αιγυπτο πριν πας, και να βρεις λυμένες ολες! σου τις αποριες... :)
Μια πρωτη βοηθεια, ποιο κατω στα "παρομοια θέματα" θα δεις τις δεύτερες απαντήσεις, μιας και τις πρώτες σου τις έδωσαν ήδη τα παιδιά πιο πανω...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Διαμαρτύρομαι εντόνως...έχεις ταξιδέψει εκτός Ελλάδας μόνο δύο φορές και πήρες τον τίτλο "Πολίτης του Κόσμου"!Αυτό είναι κατάφορη αδικία για μας τους υπόλοιπους!Καλώς ήρθες πάντως!Πλάκα κάνω ε;
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??????????
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
΄τους τιτλους τους οικειοποιησε οχι μονο με αυτα που κανεις αλλα και με αυτα που νιωθεις.νιώθω με τη καρδια και το μυάλο πολιτης του κόσμου και θέλω..καλως εχόντων των πραγματων...να γίνω πολιτης του κοσμου...αλλώστε όλοι παιδια αυτου του πλανητη ειμαστε...:)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
H Aιγυπτος ειναι μια χωρα με ανεξαντλητη ιστορια........αλλα κρυβει και πολλες παγιδες....ενα νεσεσερ με απαραιτητα φαρμακα(immodium, ponstant-losec-attarax-zirtek ) δεν πρεπει να λειπει απο τη βαλιτσα σου....ασε που το πρωτο σου το χορηγει ο ξεναγος σαν να σε προδιαθετει οτι...θα τη παθεις στα σιγουρα παρε και ενα χαπι καλου-κακου....
Και βεβαια προσοχη πολυ σε ολα οσα σου εγραψαν...προσωπικα δεν επαθα τιποτα γιατι προσεχα αρκετα....αλλα αυτα που ειδα εχουν τυπωθει στη μνημη μου.....η Αιγυπτος σε μεταφερει σε αλλη εποχη....σαν παραμυθι.....αν μπορεις να αντεξεις ολα τα υπολοιπα.....
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
αγαπητοι φιλοι και συφορουμητες,την πολυτημη βοηθεια σας παρακαλω για αλλη μια φορα:)
Ξημερωματα Σαββατου ξεκιναμε με μια φιλη για καιρο.
φτανουμε μεσημερι,μενουμε εκει σαββατο και κυριακη,και κυριακη βραδυ φευγουμε με sleeping train για ασουαν. φτανουμε εκει 8 περιπου το πρωι της δευτερας.επιβιβαζομαστε στο κρουαζιεροπλοιο για την τριημερη κρουαζιερα.πεμπτη πρωι τελειωνει η κρουαζιερα στο λουξορ.μενουμε εκει ολη μερα και το βραδυ ξανα με το sleeping train αναχωρουμε για καιρο.παρασκευη διανυκτερευουμε και σαββατο μεσημερι επιστροφη.
δεν εχουμε ομως κλεισει τιποτα απ ολα αυτα

και οι αποριες μου ειναι οι εξης:κρατηση για την κρουαζιερα δεν εχουμε κανει,μπορουμε οταν φτασουμε ασουαν να κανουμε εκει και κατευθειαν να μπουμε στο πλοιο?
8 το πρωι που φτανουμε εχουμε αρκετο χρονο για να κλεισουμε και να ειματε εκει εγκαιρως για την επιβιβαση?
αν δεν πας με γκρουπ υπαρχει ξεναγηση στην τιμη της κρουαζιερας?(120$ τη μερα)
μπορεις να κινηθεις ανετα με πιστωτικη παντου ακομα και στο νοτο η καλυτερα μετρητο?
γενικα ειναι δυσκολη η συναινοηση και η μετακινηση αν εισαι ανεξαρτητος?
καποια δυσκολια γενικα που ισως προβλεπετε να αντιμετωπισουμε?
το sleeping train πως σας ακουγετε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.520
Likes
29.346
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δεν εχουμε ομως κλεισει τιποτα απ ολα αυτα
Είναι η ώρα να αγχωθείτε. Τουλάχιστον τα εισητήρια για τα sleeping trains πρέπει να τα κλείσετε ΑΜΕΣΑ γιατί είναι high season και είναι δυσέυρετα. Αν υπάρχουν ακόμη, δηλαδή. Βρείτε κάποιον αιγύπτιο ταξιδιωτικό πράκτορα και στείλτε τον να σας τα κλείσει, γιατί online δεν παίζει κι από εδώ δε θα συννενοειθείτε...

Για την κρουαζιέρα δεν έχω άποψη.

μπορεις να κινηθεις ανετα με πιστωτικη παντου ακομα και στο νοτο η καλυτερα μετρητο?
Τα μεγάλα ξενοδοχεία και τα περισσότερα ακριβά εστιατόρια δέχονται κάρτες - για οτιδήποτε άλλο μετρητό. Πάρε ειδικό πορτοφολάκι για να τα βάζεις, γιατί μάλλον θα θες να το πετάξεις μετά.

γενικα ειναι δυσκολη η συναινοηση και η μετακινηση αν εισαι ανεξαρτητος?
Όχι, απλά χρειάζεται λίγο τέχνη για να αποφεύγεις όλους αυτούς που προσπαθούν να σου πουλήσουν κάτι (από ξεναγούς, μέχρι τύπους στο δρόμο). Οι πάντες (εκεί που θα κινηθείτε εσείς) μιλάνε Αγγλικά μια χαρά.

καποια δυσκολια γενικα που ισως προβλεπετε να αντιμετωπισουμε?
το sleeping train πως σας ακουγετε?
Μια χαρά, έχω ρήξει κάτι ύπνους... Ότι καλύτερο έχει η Αίγυπτος από τρένα, και κατά πολύ ανώτερο από τις κλινάμαξες του ΟΣΕ.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
σ ευχαριστω πολυ Κωστα,εχεις δικιο 2 μερες πριν ηταν ωρα να αγχωθω λιγακι:haha:

μηπως καποιος αλλος γνωριζει για την κρουαζιερα???
μηπως πρεπει να αγχωθουμε να το κλεισουμαι κι αυτο???
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
λοιπον εφη ψαχνοντας κατι τουριστικα εγχειριδια που μου μεινανε απο το ασσουαν βρηκα το εξης

nile cruises:
enjoy the nile by floating int. hotels that organize voyages to upper rgypt, three to thirteen days. for information: contact the egyptian hotel association.
Tel. (02)7488468-Fax (02) 7608956
Email: [email protected]

ελπιζω να φανει χρησιμο...
 

xalara

Member
Μηνύματα
219
Likes
730
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
το sleeping train ειναι αρκετα καλος τροπος για ταξιδι εχει βραδυνο και πρωινο αλλα δυσκολο να βρειτε για την ιδια μερα που θα φτασετε.

τωρα για κρουαζερια δες αυτο Hotels, Resorts and Holidays in Egypt & UAE - Online Reservations
εχει κ ξεναγησεις κτλπ κλεινεις ονλαιν(δεν εχω προσωπικη εμπειρια μιας και τελικα πηγα ανεξαρτητος και οχι με κρουαζιερα:bleh:) ακομα πιστευω οτι απο ασουαν μπορεις να τα κλεισεις αμεσα την κρουαζιερα ολα τα πλοια ειναι μπροστα στον κεντρικο δρομο και εχει πρακτορια(πχ thomas cook) που λογικα θα κλεινεις και κρουαζιερες.

πιστωτικη μονο σε μεγαλα ξενοδοχεια και στα εστιατορια τους .(πχ στο Hyatt στο καιρο)

τωρα αν θες προσωπικη αποψη ασε την κρουαζιερα τζαμπα χρηματα .μεινε 2-3 μερες ασουαν και 2 λουξορ.
κλεισε και καμια εκδρομη με αυτους εδω Abu Simbel tour | TheFreelancers.info | Special tours to explore the wonders of Egypt at affordable prices.

εκανα 3 εκδρομες μαζι τους το νοεμβρη
ειδικα η βολτα με τη φελουκα τους (δες εικονες στο σαιτ) μαγια σκετη !

επεισης αν ενδιαφερεσε για budgetδιαμονη λουξορ ασουαν πες να σου προτεινω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.635
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom