Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μηπως εχει ταξιδεψει κανεις απο εσας με exotour?ειναι καλο πρακτορειο?θα ηθελα τη γνωμη σας!!! ευχαριστω..
Δεν το ξερω το exotour αλλα θα συμφωνησω οτι το pyramis ειναι το καλλιτερο για Αιγυπτο
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ειναι καλο πρακτορειο,και ειδικευεται σε αυτες τις χωρες...(εχω ταξιδεψει μαζι του στην τυνισια) ειναι χαμηλοτερο σε τιμες απο το Pyramis και το butros.. αλλα Αιγυπτο, πηγα με Pyramis...
 

ada

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ Η ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ
καλησπερα παιδια! φεύγω για αιγυπτο το Πάσχα και θα ήθελα πληροφορίεσ για το τι να κάνω την ελεύθερη μέρα που έχω στο Κάιρο.Που να πάμε, που να φάμε?Το φαγητό μέσα στο mariot αξίζει?
 
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Με σειρα προτεραιοτητας ποια μερη θα επρεπε να επισκεφθω οπωσδησποτε??ειναι καλο αυτο το προγραμμα??

5 ΗΜΕΡΟ ΚΑΙΡΟ(3) – ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ ΛΟΥΞΟΡ(1)

1η Ημέρα ΑΘΗΝΑ ΚΑΙΡΟ

Συκέντρωση στο αεροδρόμιο “ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣστα Σπάτα.

Πτήση για το Κάιρο (κατά την διάρκεια της πτήσης θα προσφερθεί
ζεστό γέυμα). Άφιξη, μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο σας.​
Ελεύθερος χρόνος και διανυκτέρευση. ( Σας προτείνουμε την βραδινή
προαιρετική κρουαζιέρα στο Νείλο με δείπνο και χορό της κοιλιάς)​
2η Ημέρα ΚΑΙΡΟ

Πρωινό και ολοήμερη ξενάγηση στο Κάιρο, που θα ξεκινήσει με το
αρχαιολογικό μουσείο του Καΐρου. Συνεχίζουμε με τις επιβλητικές
Πυραμίδες της Γκίζας, ένα από τα επτά θαύματα του κόσμου, καθώς και
τη Σφίγγα. Στάση στα εργαστήρια Παπύρου και αρωμάτων, γεύμα σε
εστιατόριο του Καΐρου. Ολοκληρώνουμε τη σημερινή μας περιήγηση με
το πολύβουο παζάρι του Χαν Ελ Χαλίλ. Υπόλοιπο της ημέρας ελεύθερο.​
Διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο μας.​
3η Ημέρα ΚΑΙΡΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ ΚΑΙΡΟ

Πρωινό και ολοήμερη εκδρομή στην Αλεξάνδρεια, στη πόλη που ίδρυσε
και έζησε ο Μέγας Αλέξανδρος. Θα δούμε το Ελληνικό Πατριαρχείο, την
Ελληνιστική παροικία, το μνημείο του Αγν. Στρατιώτη, το σπίτι που έζησε
και έγραψε τα τελευταία του χρόνια ο Έλληνας ποιητής μας Καβάφης και
τους μοναδικούς κήπους της Μοντάζα που περιβάλουν τα θερινά
ανάκτορα του τελευταίου Βασιλιά Φαρούκ. Γεύμα σε εστιατόριο της
Αλεξάνδρειας. Καταλήγουμε για μια επίσκεψη και εσωτερική ξενάγηση
στην καινούρια Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, μοναδικό αρχιτεκτονικό
επίτευγμα. Αργά το απόγευμα επιστροφή στο Κάιρο. Διανυκτέρευση.​
4η Ημέρα ΚΑΙΡΟ ΛΟΥΞΟΡ

Πρωινό, μεταφορά στο αεροδρόμιο και πτήση για το Λούξορ. Άφιξη και
ολοήμερη ξενάγηση στο Λούξορ, αρχίζοντας από την δυτική όχθη με
την κοιλάδα των Βασιλέων, τον επιτάφιο ναό της Χατσεπσούτ και τους
κολοσσούς του Μέμνονος. Συνεχίζουμε με τους επιβλητικούς ναούς
Λούξορ και Καρνάκ. Μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο σας.​
Δείπνο και διανυκτέρευση.​
5η Ημέρα ΛΟΥΞΟΡ ΚΑΙΡΟ ΑΘΗΝΑ

Ημέρα αναχώρησης. Μετά το πρωινό μας θα μεταφερθούμε στο
αεροδρόμιο για να πάρουμε την πτήση επιστροφής μας για την Αθήνα
μέσω Καίρο. Αφήνουμε την Αίγυπτο γεμάτοι νέες εικόνες και​
εμπειρίες(κατά την διάρκεια της πτήσης θα προσφερθεί ζεστό γέυμα).



ευχαριστω...:clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
βρέ καλό ειναι το προγραμμα ..αλλα πολύ τροχάδην..θα έρθεις πίσω και δεν θα συναρμολογείσαι ....
πρώτον λίγες οι μέρες και δεύτερον τι σε παει απο το λούξορ στην αλεξάνδρεια..
η αλεξάνδρεια συνδυάζεται με sinai άς πουμε...
το χαλίλ δεν είναι και τίποτα τρομερό---αν ειναι με γκρούπ δεν μπορείς να κανεις τίποτα..αυτά είναι τα στάνταρ τους..
άν ειναι φτηνά χτύπα το για πρώτη γεύση μετά θα δείς οτι μπορείς να πας μόνος σου πανεύκολα και να δείς οτι θέλεις εσύ..
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Γιατί δεν κάνεις το ταξίδι μόνος σου? το πρόγραμμα κράτα το σαν μπούσουλα και πήγαινε.Κάτσε αν μπορείς και κάνα δυο μέρες παραπάνω να μην τρέχεις πανικόβλητος να τα δεις σε μια μέρα όλα και δεν τ ευχαριστηθεις.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.597
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Για τις μέρες που διαθέτεις είναι πολύ καλό. Η τρίτη μέρα θα είναι λίγο κουραστική. Η στάση στα εργαστήρια παπύρου και αρωμάτων μου «μυρίζει» αρπαχτή του ξεναγού. Αν βρεις χρόνο την πρώτη ή δεύτερη μέρα κάνε μια διαδρομή με ταξί σε κεντρικούς δρόμους. Η μια βόλτα με το μετρό αν είσαι κοντά σε κάποια στάση. Στην προαιρετική κρουαζιέρα να πας.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
πιστευω οτι 5 ημερες ή θα κανεις καιρο, αλεξανδρεια και περιξ ή καιρο-κρουαζιερα Νειλου... μια μερα στο λουξορ μου φαινεται τιποτα, και ειδικα χωρις κρουαζιερα...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
καλησπερα παιδια! φεύγω για αιγυπτο το Πάσχα και θα ήθελα πληροφορίεσ για το τι να κάνω την ελεύθερη μέρα που έχω στο Κάιρο.Που να πάμε, που να φάμε?Το φαγητό μέσα στο mariot αξίζει?
Η ελεύθερη μέρα είναι ότι πρέπει!
Να πάρετε ταξί να ζήσετε την εμπειρία και να πάτε στο Τζαμί και στην εκκλησία του Αγ.Γεωργίου. Μετά, θα πάρετε πάλι ταξί και θα φάτε στον πύργο του Καίρου (φανταστικά). Όταν φάτε, που θα πέφτει ο ήλιος, θα κάνετε μια βόλτα παράλληλα στο Νείλο και θα επιστρέψετε σιγά σιγά στο Μάρριοτ. Αν ξαναπεινάσετε, φάτε εκεί, καλά είναι σχετικά...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί η ασφάλεια, αλλώστε πουθένα δεν μπορείς να νίωσεις την πλήρη ασφάλεια! (Άσχετο, αλλά πριν λίγες μέρες και ένω φυσούσε αρκετά εκεί που διάβαζα ιστορίες στο travelstories πιάνω με την άκρη του ματιού μου μία κίνηση έξω από το παράθυρο μου, πράγμα περίεργο γιατί μένω στον 2ο, και όχι δεν ήταν πουλί, κοιτάω και τι να δω ο αέρας είχε σηκώσει ένα τραπεζάκι από κάποιο μπαλκόνι και το πέταξε στο δρόμο!!!!).
Θα μου άρεσε κι εμένα να κάνω αυτό το ταξίδι και πριν από λίγο καιρό όταν ήμουν στην αναζήτηση του επόμενου προορισμού είχα πάρει πολύ ζεστά στο θέμα "Αίγυπτος" αλλά ψάχνοντας κατέληξα ότι θα ήταν οικονομικά ασύμφωρο να το οργανώσω μόνη μου, απ΄ότι να παώ με πρακτορείο. Τόσο πολύ λάθος έψαχνα?:throw:
Μαλλον λαθος εψαχνες,εγω που πηγα με την κοπελα μου τελη φλεβαρη μας στοιχησε ολο μαζι (αεροπορικα,ξενοδοχειο 3* 5 βραδια,οτι χαλασαμε εκει) καπου 290 ευρω.Ε δεν νομιζω να το βρεις με πρακτορειο πιο οικονομικο!Βεβαια εμεις πηγαμε μονο Καιρο και Αλεξανδρεια οχι Λουξορ η Ασσουαν.
Οσο για την ασφαλεια,προσωπικα πιστευω οτι ειναι πααρα πολυ ασφαλες μερος και οτι οι Αιγυπτιοι ειναι πολυ φιλικοι,παντου πηγαιναμε με ταξι (τα απλα) και δεν φοβηθηκαμε ποτε!Νταξει μπορει να κοιτανε λιγο παραπανω γενικα ειδικα τις κοπελες αλλα τι να κανεις??:D
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ηταν καλα οργανωμενο εκει που πηγες varsa?
στην αίγυπτο ή στην τυνισία???? στην τυνησια, ηταν περίπτωση που πηγα.... απο ακύρωση τελευταία στιγμής...και ήμασταν 2 λεωφορεία -2 ταξιδ. πρακτορεία σε 1, με την ευθύνη του άλλου πρακτορειου που ειχε πιο πολλα ατομα...και δεν μπορω να πω οτι ηταν καλη η οργανωση...με εκεινους δεν ξαναπαω πουθενα!!!:(:(
αλλα στην Αιγυπτο, τα οργανωνει μονος του τα ταξιδια, μιας και εχει ριζες απο αίγυπτο, απο οτι θυμαμαι:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom