Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κάποιος καλός άνθρωπος που ξέρει θα μπορούσε να δώσει πληροφορίες για κανένα καλό εστιατόριο στην Αλεξάνδρεια?

Και αν μπορεί να προτείνει και κάποιο πιάτο που πρέπει να δοκιμαστεί θα ήταν όλα υπέροχα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κάποιος καλός άνθρωπος που ξέρει θα μπορούσε να δώσει πληροφορίες για κανένα καλό εστιατόριο στην Αλεξάνδρεια?

Και αν μπορεί να προτείνει και κάποιο πιάτο που πρέπει να δοκιμαστεί θα ήταν όλα υπέροχα!
Abou El Sid | Egyptian Restaurant
επειδη ειμαι στη δουλεια και δεν εχω προσβαση στις φωτος μου , περιμενε να παω σπιτι να σου πω .
Για μενα σε οποιο μαγαζι και να φας πρεπει οπωσδηποτε να δοκιμασεις το κόσαρι.
Τυπικο αιγυπτιακο πιατο θεωρειται και το περιστερι ( δεν εχω δοκιμασει ποτε το βρωμοπουλο δεν το χωνευω)
Ενα αλλο πιατο το οποιο εμενα μου αρεσει πολυ ειναι η μουλουχία. Μια παχυρευστη σαλσα μολοχας η οποια σερβιρεται πανω σε ρυζι και παει αριστα και με ψητο κοτοπουλο.
Εχω και αλλο ενα εστιατοριο , δεν το θυμαμαι γμτ , αν μπορει καποιος απο την παρεα του Καϊρου να θυμηθει πως ελεγαν εκεινο το εστιατοριο στο Χαν ελ χαλιλ στην ταρατσα , ας το γραψει εδω.... αλλιως θυα ψαξω το βραδυ στις σημειωσεις μου.
Μη χασεις το cafe Riche , και ενα γλυκακι απο το El Abd .
Αν θες αλκοολ και ξαπλα αναμεσα σε φοινικες και χλιδα περασε μια βολτα απο το Marriot στο Ζαμαλεκ ( ακριβως απεναντι βρισκεται το Abou el sid )
Cairo Hotel | Hotels in Cairo
Αν πας μερα ριχνεις και μια βουτια στην πισινα.
Μη ξεχασεις να πιεις καρκαντε
Βοηθεια σου !
awww.farhorizons.com_trips_EgyptAfrica_OasesofEgypt_images_Marriotfrontentry.JPG
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κάποιος καλός άνθρωπος που ξέρει θα μπορούσε να δώσει πληροφορίες για κανένα καλό εστιατόριο στην Αλεξάνδρεια?

Και αν μπορεί να προτείνει και κάποιο πιάτο που πρέπει να δοκιμαστεί θα ήταν όλα υπέροχα!
ενταξει ΑΚΥΡΟ !!! ΤΩΡΑ ειδα οτι εγραφες Αλεξανδρεια !!!!!
Στην Αλεξανδρεια εφαγα σε μια φολα οποτε δε στην προτεινω ( ασε που δε θυμαμαι το ονομα της )
Ενας καλος κυριουλης μας εστειλε στις Βερσαλλιες και φαγαμε ικανοποιητικα.
Ψαξε το λιγακι , εχω να παω απο το 2004
Αυτο που σιγουρα θυμαμαι ειναι το Manna Patisserie ( για γλυκουλακια)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ξερεις διαβαζα αυτα που ελεγες για ξαπλωστρες και πισινες και αραγμα και γελουσα,σκεπτομενος οσα με περιμενουν εκει!!

Αλλα ευχαριστω για τις πληροφοριες.Και για το καιρο.Απλα εγω δεν ξερω αν θα προλαβω να παω.

Τωρα αν παω σε καποιο καλο στην Αλεξανδρεια,θα το γραψω και δω φυσικα να υπαρχει.
 

Anastasia@

Member
Μηνύματα
21
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Καλησπέρα,

με τον φίλο μου ο οποίος είναι Ιταλός σκεφτόμαστε να πάμε Σαρμ ελ σειχ ή χουργκάντα ή μαρσα αλαμ, στην Αίγυπτο. Βρήκε πακέτα απο Ιταλία με 550 all inclusive για 8 ημέρες/7 νύχτες. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πάει, τι θα συνιστούσε; Γενικά διάβασα ότι είναι ήρεμα αλλά αυτό θα θέλαμε, μπανάκια κ καταδύσεις.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Ξέρει κανείς αν επιτρέπεται ξανά στους ξένους /τουρίστες να παίρνουν τα βραδινά τρένα?
Μου ειπαν οτι είχε απαγορευτεί πριν από 3 χρόνια..
 

nikos84

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα!!! Θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν κάνει κάποιο ταξίδι στην Αίγυπτο. Έχω ταξιδέψει μόνο Ρώμη ατομικά και αυτή τη φορά θέλω κάτι το διαφορετικό. Το ταξίδι θα ναι και δώρο στην κοπέλα μου η οποία δεν έχει ξανά ταξιδέψει εξωτερικό. Ψάχνοντας βρήκα κάποια πακέτα αλλά επειδή δεν το έχω ψάξει και πολύ με τα ταξίδια θα ήθελα συμβουλές αν κάποιος έχει πάει. Ατομικό ταξίδι ή με γκρουπ? Έξοδα εκεί ? 5-7 μέρες θα πάρω μια καλή εικόνα της Αιγύπτου?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
15.016
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλώς όρισες Νίκο.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
461
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
καλως ήρθες!
αμα ψαξεις λιγο το φορουμ θα βρεις αρκετες ιστοριες και πληροφορίες για την Αιγυπτο.
οι περισσότεροι εδω ταξιδεύουμε μονοι μας, οποτε...
τα εξοδα είναι σχετικο αναλογα τι θες να κανεις και που θα μεινεις, γενικα είναι πιο φτηνα απο εδω.
Εαν θες να πας μόνο Κάιρο και πέριξ 5-6 μέρες σου φτάνουν ,τώρα και για άλλες περιοχες σίγουρα θα θες περισσότερες.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Αν πας Αίγυπτο είναι κρίμα να μην κάνεις και την κρουαζιέρα στο Νείλο.
Εγώ είχα πάει με ταξιδιωτικό γραφείο πριν κάποια χρόνια και ήταν υπέροχα!
Η εκδρομή ήταν 8 μέρες εκ των οποίων 3-4 στην κρουαζιέρα.
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλος ορισες...ναι 6-7 μερες ειναι αρκετες αρκει να εχει και κρουαζιερα στον νειλο(3-4 μερες)παντος κι εγω οταν ειχα παει ηταν με γκρουπ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom