Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

gabriella123

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαμηλιο ταξιδι
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Assassino ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! Θελω παρα πολυ να παω Αιγυπτο και οτιδηποτε αλλο σκεφτομαι σαν ιδεα δεν μ αρεσει!
 
Last edited by a moderator:

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Επίσης (τώρα που το θυμήθηκα) είναι προτιμότερο να μην πάτε στην χερσόνησο του Σινά (αν ήταν στο πρόγραμμά σας). Όχι πως συμβαίνει κάτι αυτήν την περίοδο, αλλά καλύτερα να το αποφύγετε .
Πάντα κατά την προσωπική μου άποψη το Ασουάν, είναι το ωραιότερο κομμάτι της Αιγύπτου, αξίζει να κατέβει κανείς μέχρι εκεί κάτω...
 

gabriella123

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαμηλιο ταξιδι
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Δλδ λες να μν παω στην Μονη της Αγ. Αικατερινης?
Δεν εχουμε αποφασισει ακομα τι ακριβως θα χουμε στο προγραμμα μας καθως περιμενουμε τις τιμες για Σεπτεμβριο. Λεω σαν πρωτη φορα και μ αυτα που ακουγονται να παμε με γκρουπ, αν και ειμαι κατα αυτων.
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση στο ερώτημά σου....

Αν δεν έχεις ιδιαίτερη επιθυμία για την μονή της Αγ. Αικατερίνης θα έλεγα να μην την συμπεριλάβετε στο ταξίδι σας. Δεν λέω ότι συμβαίνει κάτι ή θα συμβεί, απλά αν δεν είναι στα must που θα θέλατε να δείτε , το Σινά είναι γενικώς ανεξέλεγκτη περιοχή. ( το Σινά, όχι η μονή όμως)

Αν ταξιδέψετε οργανωμένα φυσικά θα είναι πιο εύκολα για την μονή.

Το οργανωμένο με γκρούπ ταξίδι έχει τα συν κ τα πλην. Ειδικά για την Αίγυπτο μπορεί να έχει περισσότερα συν, αλλά προσωπικά δεν έχω πάει με γκρουπ ποτέ.

Αυτό που με ενοχλούσε ιδιαίτερα στην Αίγυπτο ήταν το συνεχές πρήξιμο από ένα σωρό τύπους για να σου πουλήσουν, να σου προτείνουν, να σου δείξουν κλπ. Μιλάμε πολύ σπάσιμο που το βαριέμαι. Και σε όσο πιο τουριστικά σημεία βρίσκεσαι τόσο πιο έντονο είναι. Στις μη τουριστικές περιοχές δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, απλά σε προσεγγίζουν για επικοινωνία (αν είσαι παντρεμένος, πόσα παιδιά έχεις κλπ).
Επομένως μπορεί το οργανωμένο να σε απαλλάξει από κάτι τέτοιο.

Μιας και μιλάμει για γαμήλιο ταξίδι μπορεί να δείτε και τις κρουαζιέρες στο Νείλο. Δεν ξέρω πολλά, απλά κατεβαίνεις τον Νείλο και κάνεις στάσεις στα βασικά. Λούξορ, Ασουάν κλπ.

===============================================
Κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα τα καλύτερα της Αιγύπτου με σειρά προτεραιότητας :
1. Ασουάν (από τα ωραιότερα σημεία με τον Νείλο γαλαζιο, τα νησάκια με τα αρχαία απέναντι, χαλαρή ατμόσφαιρα, τα αρχαία του Αμπου Σιμπέλ πιο μακριά)
2. η όαση της Σίβα (αλλά χρονοβόρα μετακίνηση κ δεν ξέρω αν υπάρχουν οργανωμένα για εκεί)
3. Λούξορ (μόνο για τα αρχαία)
4. Κάιρο
5. Αλεξάνδρεια (για την μεσογειακή ατμόσφαιρα και την παλιά ελληνική συνοικία)

Αν θέλετε και μπάνια στην Ερυθρά θάλασσα , νομίζω το Dahab είναι προτιμότερο από τα Σαρμ Ελ Σείχ κ Ουργκάντα.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Στο νότιο Σινά που βρίσκεται η μονή δεν παίζει πρόβλημα, στο βόρειο είναι το θέμα. Αν είναι να πάτε Dahab, θα πάτε και στη μονή. Στην ίδια ευρύτερη περιοχή βρίσκονται.
..όσο για όλα τα άλλα που λέει ο δολοφόνος από πάνω, I agree!
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παίδες εγω πιστευω πως ειναι ολα καλα εκει κατω...δλδ εδω στην χωρα μας δεν γινονται επισοδεια??απλα σιγουρα πρεπει να εχει το νου του οποιος παει για τους φανατικους μουσουλμανους(παντα ηταν αυτο)...απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι περιτα...εγω εχω σκοπο να παω με την πρωτη ευκαιρια(θα ειχα παει αλλα ας ειναι καλα η γκαντεμια μου)και θα παω με γκρουπ(πηστευω πως ειναι πιο ασφαλες αν συμφωνειται)...
 

titi...

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
καλησπερα!!!θα ηθελα να ταξιδεψω τον οκτωβριο στην αιγυπτο απο τα χανια κ να επιστρεψω θεσσαλονικη.μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια φθηνη αεροπορικη εταιρεια???
σας ευχαριστω
 

titi...

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
να ρωτησω κατι ακομα,οποιος γνωριζει ας μου απαντησει....θα παω οκτωβριο αιγυπτο λογω δουλειας,σε προαστια του καιρου..ειναι ακομα επικυνδινα???ο τροπος που συμπεριφερονται στις γυναικες???
 

egrit

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ellada
Ταξίδι-Όνειρο
America
Γεια σας Κ.titi,
Αν χεριαζετζαι καμια βοηθεια για το ταξιδι σας στην Αιγυπτο να με στειλετε ενα μηνημα ,
Αιγυπτιος ειμαι , και μενω στην Αιγυπτο εδικα' στο Κα'ιρο .

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom