Κόστα Ρίκα Νικαράγουα Παναμάς Πληροφορίες Παναμά - Κόστα Ρίκα - Νικαράγουα - Νέα Υόρκη

thomadim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα σε όλα τα μέλη,
Τον Ιανουάριο κανονησα ταξίδι για Παναμά, Κόστα Ρίκα , Νικαράγουα & επιστροφή απο Νέα Υόρκη. Έχω σκοπό να διασχύσω τις 3 χώρες της Κ.Αμερικής απο νότο προς βορρά
Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πως θα μετακινηθώ(μεταφορικό μέσο που περνά τα σύνορα) απο Παναμά σε Κόστα Ρίκα και απο εκεί σε Νικαράγουα? Στη Νικαράγουα έχω σκοπό να πάω ως Γρανάδα και μετά πίσω Κόστα Ρίκα. Ποιες είναι οι τελευταίες πόλεις- σταθμοί που περνάνε? Τι αξίζει να δώ σε αυτά τα μέρη?
Επίσης στη Ν.Υόρκη θα πάω απο San jose- kosta Rica αεροπορικώς, κάπου διάβασα ότι για να βγεις απο Κοστα Ρίκα πληρώνεις φόρο εξόδου 28$. Ισχυεί αυτό? Στην ουσία θα βγω2 φορές απο τη χώρα μια οδικώς & μια αεροπορικώς.
Και κάτι τελευταίο για Ν.Υορκη: είναι καλύτερο να μείνω στη chinatown η στπίσω πλευρά του central park?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τον Ιανουάριο κανονησα ταξίδι για Παναμά, Κόστα Ρίκα , Νικαράγουα & επιστροφή απο Νέα Υόρκη.
Ωραίος!


Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πως θα μετακινηθώ(μεταφορικό μέσο που περνά τα σύνορα) απο Παναμά σε Κόστα Ρίκα και απο εκεί σε Νικαράγουα?
Έχει πολλές εταιρείες λεωφοείων που το κάνουν. Στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων θα βρεις ωράρια και τιμές, εύκολο είναι.


Στη Νικαράγουα έχω σκοπό να πάω ως Γρανάδα και μετά πίσω Κόστα Ρίκα. Ποιες είναι οι τελευταίες πόλεις- σταθμοί που περνάνε? Τι αξίζει να δώ σε αυτά τα μέρη?
Στη Νικαράγουα οπωσδήποτε Γρανάδα και Ομετέπε, και τα δύο αξίζουν πραγματικά. Στον Παναμά οπωσδήποτε το κανάλι και τα νησιά Σαν Μπλας, ενώ και η Πόλη έχει κάποιο ενδιαφέρον.

Δε λες πόσο χρόνο έχεις, οπότε δύσκολο να κάνει κανείς κατανομή ημερών, αυτά που σου έγραψα είναι τα κατ' εμέ απαραίτητα. Πολύ προσοχη στα ΑΤΜ στην Κ. Αμερική. Σε κάποιο από αυτά μου κλωνοποίησαν την ΑΤΜ και μήνες αργότερα μου σήκωσαν χρήματα από... τη Δομ. Δημοκρατία. Ευτυχώς τα πήρα τελικώς από την τράπεζα (κι ευχαριστώ δημοσίως την Εθνική, είμαι πολύ ευχαριστημένος πελάτης), αλλά είνα κοινό πρόβλημα σε αυτές τις χώρες, ειδικά Παναμά και Ονδούρα.
 

thomadim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ωραίος!




Έχει πολλές εταιρείες λεωφοείων που το κάνουν. Στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων θα βρεις ωράρια και τιμές, εύκολο είναι.




Στη Νικαράγουα οπωσδήποτε Γρανάδα και Ομετέπε, και τα δύο αξίζουν πραγματικά. Στον Παναμά οπωσδήποτε το κανάλι και τα νησιά Σαν Μπλας, ενώ και η Πόλη έχει κάποιο ενδιαφέρον.

Δε λες πόσο χρόνο έχεις, οπότε δύσκολο να κάνει κανείς κατανομή ημερών, αυτά που σου έγραψα είναι τα κατ' εμέ απαραίτητα. Πολύ προσοχη στα ΑΤΜ στην Κ. Αμερική. Σε κάποιο από αυτά μου κλωνοποίησαν την ΑΤΜ και μήνες αργότερα μου σήκωσαν χρήματα από... τη Δομ. Δημοκρατία. Ευτυχώς τα πήρα τελικώς από την τράπεζα (κι ευχαριστώ δημοσίως την Εθνική, είμαι πολύ ευχαριστημένος πελάτης), αλλά είνα κοινό πρόβλημα σε αυτές τις χώρες, ειδικά Παναμά και Ονδούρα.

Yorgo σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. (λίγο καθυστεριμένα σου απαντώ) να σε ρωτήσω αποτι ενημερώθηκα μεσω internet δεν χρειάζεται visa για κεντρική Αμερική. Κατάφερα να επικοινωνήσω μόνο με την Πρεσβεία του Παναμά και μου είπαν οτι χρειάζομαι μόνο το εισιτήριο με επιστροφή. Τους εξείγησα οτι η έξοδος μου απο τη χώρα δεν φαίνεται, άλλά δεν ξέραν τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση. Εσύ όταν επισκέφτηκες τον Παναμά είχες κάποιου τέτοιου είδους πρόβλημα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom