Βουλγαρία Πληροφορίες για Βάρνα

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαίρεται,

Καθώς το καλοκαίρι πλησιάζει και είμαι από αυτούς που προγραμματίζουν τις διακοπές σχετικά νωρίς για καλύτερες τιμές κλπ, φέτος είπαμε να πάμε μια εβδομάδα στη Βάρνα (για την ακρίβεια 5 μέρες Βάρνα και 3 στη Σόφια).
Σόφια έχω πάει και άλλες φορές, οπότε ξέρω πάνω κάτω τι θα κάνω και που θα κινηθώ, Βάρνα όμως, όχι.

Έχει κανείς κάποιες προτάσεις σχετικά με παραλίες που είναι ωραίες εκεί, μέρη που θα ήταν καλό να επισκεφθώ, κοντινές περιοχές κλπ; Γενικά τι να δω, τι να προσέξω, πού να πάω;

Ευχαριστώ
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Kαλοκαιρινές διακοπές στη Βάρνα? Γιατί τέτοια τιμωρία στον εαυτό σου? Παραλίες κάτω του μετρίου, τουρισμός τετάρτης διαλογής και γενικά το μέρος αποπνέει μια παλαιοσοσιαλιστική μιζέρια... το ίδια και χειρότερα στην μαγευτική Κωνστάτζα...

Στη σούμα... η μαύρη θάλασσα δεν είναι και το ιδανικότερο μέρος για καλοκαιρινές διακοπές... μπορεί να είναι φτηνά αλλά αυτό δεν λέει και τίποτε... φτηνά είναι και στην Σαλαμίνα...
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Θα σου πρότεινα να πας και από Νεσέμπερ,(είναι μεταξύ Μπουργκάς και Βάρνα) που είναι πολύ ωραίο. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ Nesebar.Com - Nesebar, Sunny Beach, Black Sea - BULGARIA
Κ η Βάρνα έχει αναπτυχθεί τελευταία με μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα και έχει διάφορα πράγματα να δεις. Θα σου πω αν θυμηθώ κάτι πιο συγκεκριμένο!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αντιγράφω τα όσα έχω γράψει στις φωτογραφίες μου στην γκαλερί:



Provadiya: από την Βάρνα οδεύετε προς Σόφια από τον Α2. Μετά από περίπου 40 χιλιόμετρα, στρίβετε προς Provadiya. Μπαίνοντας στο χωρίο, θα δείτε το φρούριο σκαρφαλωμένο στα βράχια. Ακολουθήστε τον δρόμο προς Dobrina και στα 700 μ. στον χωματόδρομο στα αριστερά, ανεβείτε. Έτσι παρκάρετε κοντά, βλέπετε την όμορφη είσοδο σκαλεμένη μέσα στην πέτρα και γλιτώνετε και την κυκλική σκάλα- ζαλάδα για το ανέβασμα



Nesebar: ένα δρόμος ενώνει αυτό το μικρό νησί με την γη. πολύ γραφικό. μεταξύ Βάρνας και Μπουργκάς. (το τι ξενοδοχεία έχουν χτιστεί έξω από το χωρίο... πόλη ολόκληρη)

επιπλέον στοιχεία για Nesebar εδώ:http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/27871-%ED%E5%F3%DD%EC%F0%E1%F1-%E2%EF%F5%EB%E3%E1%F1%DF%E1.html

Τέλος, στον δρόμο προς Provadiya, μόλις 20χλμ από την Βάρνα, υπάρχει το απολιθωμένο δάσος Pobiti Kamani
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_2_28_Bulgaria_Pobiti_Kamani_05.jpg
 

kostas124

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Δεν ειναι ποια και τοσο χαλια η Βαρνα , αλλα και απο την αλλη μερια γουστα ειναι αφτα δεν γινεται να τα εχοθμε ολοι το ιδιο . Εμενα μου αρεσε στην βρανα . Πιο πολυ στην θαλασσα , εκει εχει πραμα με μπαρακια σκαρφαλομενα σε βραχια και αλλα κολπα , και διαφορα αλλα στην παραλια που εδω δεν εχουμε οπως ντισκο εστιατορια και αλλα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.336
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom