Βέλγιο Πληροφορίες για Βέλγιο

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Βρυξέλλες και βροχη πανε παρέα, ανεξαρτήτου εποχής!!
Αρχές Δεκεμβρη του 2018 που πηγα δεν εκανε πολυ κρυο και ψιλοέβρεχε την μια απο τις 3 μέρες που ήμουν εκεί.
Τέλη Μαρτίου εβρεχε τις 6 απο τις 10 μερες που ήμουν εκεί...
Οπότε παρε ενα αδιαβροχο και μια ομπρέλα γιατι λιγο δυσκολο να μην πετυχεις βροχή...
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση . Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα με το καλό μάλλον θα μείνουμε κοντά στον σταθμό των τρένων Gare du midi γιατί είδα ότι από εκεί περνάνε τρένα για Μπριζ κτλ για κάποια εκδρομή . Διάβασα σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι το Σαββατοκύριακο τα εισιτήρια για Μπριζ κάνουν με επιστροφή 15€ γιατί έχουν 50% άλλα μπήκα να τα ψάξω να κλείσω ηλεκτρονικά αλλά οι τιμές είναι πολύ πιο ακριβές γνωρίζεις άμα ισχύει ακόμα ή αν ισχύει αν τα αγοράσουμε από εκεί αμέσως ;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση . Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα με το καλό μάλλον θα μείνουμε κοντά στον σταθμό των τρένων Gare du midi γιατί είδα ότι από εκεί περνάνε τρένα για Μπριζ κτλ για κάποια εκδρομή . Διάβασα σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι το Σαββατοκύριακο τα εισιτήρια για Μπριζ κάνουν με επιστροφή 15€ γιατί έχουν 50% άλλα μπήκα να τα ψάξω να κλείσω ηλεκτρονικά αλλά οι τιμές είναι πολύ πιο ακριβές γνωρίζεις άμα ισχύει ακόμα ή αν ισχύει αν τα αγοράσουμε από εκεί αμέσως ;
Πραγματικά αν θέλετε να έχετε μια καλύτερη εικόνα από τις Βρυξέλλες μη μείνετε κοντά στο Midi. Καλύτερα κοιτάξτε γύρω απο τον Gare Centrale, για να έχετε τα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης στα πόδιας σας. Εξάλλου κι απο κει περνάνε τραίνα για Μπρυζ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διάβασα σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι το Σαββατοκύριακο τα εισιτήρια για Μπριζ κάνουν με επιστροφή 15€ γιατί έχουν 50% άλλα μπήκα να τα ψάξω να κλείσω ηλεκτρονικά αλλά οι τιμές είναι πολύ πιο ακριβές γνωρίζεις άμα ισχύει ακόμα ή αν ισχύει αν τα αγοράσουμε από εκεί αμέσως ;
H προσφορά Weekend Ticket φαίνεται όταν επιλέξεις εισιτήριο μετ' επιστροφής μεταξύ δύο οποιωνδήποτε σταθμών με αναχώρηση και επιστροφή μεταξύ 19:00 Παρασκευής και μεσάνυχτα Κυριακής (αν υπάρχουν αργίες κολλητά με το Σ-Κ ισχύει και για αυτές).
Oι τιμές είναι οι ίδιες ονλάιν και στο σταθμό, απλά επειδή το εισιτήριο ισχύει για οποιαδήποτε αναχώρηση της μέρας είναι πιο βολικό να το έχεις κλείσει ονλάιν απ' το να ψάχνεις μηχάνημα στο σταθμό και τρόπο πληρωμής.

https://www.belgiantrain.be/en/
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση . Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα με το καλό μάλλον θα μείνουμε κοντά στον σταθμό των τρένων Gare du midi γιατί είδα ότι από εκεί περνάνε τρένα για Μπριζ κτλ για κάποια εκδρομή . Διάβασα σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι το Σαββατοκύριακο τα εισιτήρια για Μπριζ κάνουν με επιστροφή 15€ γιατί έχουν 50% άλλα μπήκα να τα ψάξω να κλείσω ηλεκτρονικά αλλά οι τιμές είναι πολύ πιο ακριβές γνωρίζεις άμα ισχύει ακόμα ή αν ισχύει αν τα αγοράσουμε από εκεί αμέσως ;
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτο... Εφόσον ομως ισχύει ιδια εκπτωση για το Σαββατοκύριακο, ειτε το αγοράσεις το εισιτήριο on line, είτε το αγοράσεις επι τόπου στο σταθμό, θα σε συμβούλευα να φτασεις με το καλό στις Βρυξέλλες, να δεις την πρόγνωση καιρού για τις επόμενες μέρες και να αγοράσεις επι τόπου το εισιτήριο για την ημερήσια εκδρομή σου στην Μπρυζ.
Δεν νομίζω να αξίζει να κάνεις μια ημερήσια υπό βροχή, εάν εχεις κλείσει 2 μήνες πριν το εισιτήριο για να γλυτώσεις 20 €.
Ποτέ μου δεν ακολουθώ αυτην την τακτική...
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Πραγματικά αν θέλετε να έχετε μια καλύτερη εικόνα από τις Βρυξέλλες μη μείνετε κοντά στο Midi. Καλύτερα κοιτάξτε γύρω απο τον Gare Centrale, για να έχετε τα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης στα πόδιας σας. Εξάλλου κι απο κει περνάνε τραίνα για Μπρυζ.
Απλά επειδή τα εισιτήρια είναι για το αεροδρόμιο Charleroi το λεωφορείο αφήνει εκεί και για αυτό είπα για αυτήν την περιοχή . Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .

H προσφορά Weekend Ticket φαίνεται όταν επιλέξεις εισιτήριο μετ' επιστροφής μεταξύ δύο οποιωνδήποτε σταθμών με αναχώρηση και επιστροφή μεταξύ 19:00 Παρασκευής και μεσάνυχτα Κυριακής (αν υπάρχουν αργίες κολλητά με το Σ-Κ ισχύει και για αυτές).
Oι τιμές είναι οι ίδιες ονλάιν και στο σταθμό, απλά επειδή το εισιτήριο ισχύει για οποιαδήποτε αναχώρηση της μέρας είναι πιο βολικό να το έχεις κλείσει ονλάιν απ' το να ψάχνεις μηχάνημα στο σταθμό και τρόπο πληρωμής.

https://www.belgiantrain.be/en/
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και αναλυτική απάντηση . Μάλλον κάτι πατούσα λάθος .

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτο... Εφόσον ομως ισχύει ιδια εκπτωση για το Σαββατοκύριακο, ειτε το αγοράσεις το εισιτήριο on line, είτε το αγοράσεις επι τόπου στο σταθμό, θα σε συμβούλευα να φτασεις με το καλό στις Βρυξέλλες, να δεις την πρόγνωση καιρού για τις επόμενες μέρες και να αγοράσεις επι τόπου το εισιτήριο για την ημερήσια εκδρομή σου στην Μπρυζ.
Δεν νομίζω να αξίζει να κάνεις μια ημερήσια υπό βροχή, εάν εχεις κλείσει 2 μήνες πριν το εισιτήριο για να γλυτώσεις 20 €.
Ποτέ μου δεν ακολουθώ αυτην την τακτική...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Μμμμ ναι ίσως τα κλείσω αργότερα ή από εκεί αμέσως .
 
Last edited by a moderator:

prigkipissa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Φεύγω κι εγώ για Βρυξελλες στις 5 Σεπτεμβρίου κι αναρωτιόμουν ακριβώς το ίδιο...πως θα είναι ο καιρός!! Το ξέρω ότι έχει χιλιοαπαντηθει αλλά έχω μπερδευτεί. Καλύτερα τρένο απο το αεροδρομιο των Βρυξελλών ή λεωφορείο?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Φεύγω κι εγώ για Βρυξελλες στις 5 Σεπτεμβρίου κι αναρωτιόμουν ακριβώς το ίδιο...πως θα είναι ο καιρός!! Το ξέρω ότι έχει χιλιοαπαντηθει αλλά έχω μπερδευτεί. Καλύτερα τρένο απο το αεροδρομιο των Βρυξελλών ή λεωφορείο?
Μια χαρά θα είναι ο καιρός! 12-22 oC και ηλιοφάνεια!!
Δες τις προβλέψεις στις σχετικές ιστοσελίδες...
https://www.accuweather.com/el/be/brussels/27581/daily-weather-forecast/27581?day=11

Από το Διεθνές αεροδρομιο των Βρυξελλών πηγαίνεις με τρένο σε ελάχιστο χρόνο (16 λεπτά) στον κεντρικο σταθμό των τρένων στις Βρυξέλλες.
Από το Charleroi Airport δες εδώ τις μετακινήσεις:
https://www.introducingbrussels.com/charleroi-airport
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα και απο εμενα. Εγω λογω υποχρεωσων σκεφτομαι να παω οκτωβριο.. Η πτηση απο Κερκυρα θα ειναι υποχρεωτικά με Ryan air οποτε θα παμε Σαρλερουα και οχι Βρυξελλες.. απο εκει και με δεδομενο το γεγονος οτι σιγουρα θα παμε Μπρυζ και Γανδη συμφερει να κινηθει καποιος με τα τρενα ή καλυτερα να νοικιασω ενα αυτοκινητο
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπερα και απο εμενα. Εγω λογω υποχρεωσων σκεφτομαι να παω οκτωβριο.. Η πτηση απο Κερκυρα θα ειναι υποχρεωτικά με Ryan air οποτε θα παμε Σαρλερουα και οχι Βρυξελλες.. απο εκει και με δεδομενο το γεγονος οτι σιγουρα θα παμε Μπρυζ και Γανδη συμφερει να κινηθει καποιος με τα τρενα ή καλυτερα να νοικιασω ενα αυτοκινητο
Εξαρτάται από το πόσα άτομα είστε. Εάν είστε μόνο 2 άτομα σίγουρα δεν σας συμφέρει να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να δείτε αυτές τις 3 πόλεις. Εκτός εάν έχετε πολλές μέρες στη διάθεση σας και θέλετε να γυρίσετε και άλλες πόλεις του Βελγίου.
Το έχω κάνει και με τους 2 τρόπους. Το πάρκινγκ που πληρώσαμε στο ξενοδοχείο στο κέντρο των Βρυξελλών ήταν 20 € την ημέρα και δεν το κουνήσαμε το αμάξι καθόλου μέσα στην πόλη. Ακόμη και στο Atomium πήγαμε με το τρένο.
Εγώ το καλοκαίρι πέτυχα αυξημένη κίνηση στην έξοδο από Βρυξέλλες, αλλά αυτές οι καταστάσεις δεν είνια δεδομένες.
Εάν έχετε λίγες μέρες στη διάθεση σας, καλύτερα να κινηθείτε με την ασφάλεια και την ταχύτητα των βελγικών τρένων!!
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Θ
Εξαρτάται από το πόσα άτομα είστε. Εάν είστε μόνο 2 άτομα σίγουρα δεν σας συμφέρει να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να δείτε αυτές τις 3 πόλεις. Εκτός εάν έχετε πολλές μέρες στη διάθεση σας και θέλετε να γυρίσετε και άλλες πόλεις του Βελγίου.
Το έχω κάνει και με τους 2 τρόπους. Το πάρκινγκ που πληρώσαμε στο ξενοδοχείο στο κέντρο των Βρυξελλών ήταν 20 € την ημέρα και δεν το κουνήσαμε το αμάξι καθόλου μέσα στην πόλη. Ακόμη και στο Atomium πήγαμε με το τρένο.
Εγώ το καλοκαίρι πέτυχα αυξημένη κίνηση στην έξοδο από Βρυξέλλες, αλλά αυτές οι καταστάσεις δεν είνια δεδομένες.
Εάν έχετε λίγες μέρες στη διάθεση σας, καλύτερα να κινηθείτε με την ασφάλεια και την ταχύτητα των βελγικών τρένων!!
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας. Θα ειμαστε 2 ατομα για 1 εβδομαδα .. ομως δεν εχω βγαλει ακομα προγραμμα που και ποσε ς μερες θα μεινουμε.. Η σκεψη ειναι 2 βραδια στο Μπρυζ και 4 στις Βρυξελλες και τελευταιο βραδυ στο Σαρλερουα γιατι η αναχωρηση της πτησης ειναι στις 5. 30 το πρωι
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φεύγω κι εγώ για Βρυξελλες στις 5 Σεπτεμβρίου κι αναρωτιόμουν ακριβώς το ίδιο...πως θα είναι ο καιρός!! Το ξέρω ότι έχει χιλιοαπαντηθει αλλά έχω μπερδευτεί. Καλύτερα τρένο απο το αεροδρομιο των Βρυξελλών ή λεωφορείο?
Μπορεί να βρέχει, μπορεί να έχει και καύσωνα. Κοίτα την πρόγνωση.
Καλύτερα και γρηγορότερα είναι με τρένο. Όμως αν δε θες να δώσεις 9 ευρώ το άτομο, μπορείς να κατέβεις στο επίπεδο 0 στις αφίξεις του αεροδρομίου και να πάρεις είτε το 272 είτε το 471 λεωφορείο της De Lijn για Brussels -North με 1,80 το ηλεκτρονικό εισιτήριο απ' την εφαρμογή της De Lijn στο κινητό. Από Brussels-North συνεχίζεις για το ξενοδοχείο σου αφού αγοράσεις κάποιο ημερήσιο, πολυήμερο ή πολλαπλών διαδρομών πακέτο για τα ΜΜΜ μέσα στο σταθμό.
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Φεύγω κι εγώ για Βρυξελλες στις 5 Σεπτεμβρίου κι αναρωτιόμουν ακριβώς το ίδιο...πως θα είναι ο καιρός!! Το ξέρω ότι έχει χιλιοαπαντηθει αλλά έχω μπερδευτεί. Καλύτερα τρένο απο το αεροδρομιο των Βρυξελλών ή λεωφορείο?
Κοίτα για τον καιρό δεν ξέρω αλλά αν φτάνεις στο αεροδρόμιο Charleroi υπάρχει μια εταιρεία η flibco.com που κάνει αυτό το δρομολόγιο και αν γίνει κράτηση νωρίς έχει εισητηρια από 5€ αλλιώς μετά 10€ και 14€ επίσης διάβασα ότι μπορείς να βγάλεις και από τον οδηγό αλλά θα είναι πιο ακριβό αν βρεις εισητηρια καλύτερα με λεωφορείο γιατί αμέσως έξω από το αεροδρόμιο θα πας Βρυξέλλες .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom