Βολιβία Πληροφορίες για Βολιβία

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
Λοιπον, σε 9μερο ταξιδι Βολιβια με πιθανες διανυκτερευσεις Sucre, Potosi, Oruro και La Paz, ποιος ειναι ο ιδανικοτερος τροπος για μια ολοημερη εκδρομη στο Salar de Uyuni αποφευγοντας διανυκτερευση στο Uyuni? Η λογικη λεει απο το Potosi που απεχει περιπου 3 ωρες, αλλα δεν γνωριζω αν υπαρχουν γραφεια εκει που οργανωνουν ημερησια.

Κ εξτρα ερωτηση λιγο πιο ''δυσκολη'', απο Santa Cruz de la Sierra προς Sucre με αυτοκινητο, ακολουθωντας τη διαδρομη που περναει απο το La Higuera, ποιο ειναι το καλυτερο μερος για μια διανυκτερευση, για να σπασει η διαδρομη στα 2, η οποια βλεπω ειναι 14 ωρες? Ενδεχομενως ιδανικη διανυκτερευση να ειναι το ιδιο το La Higuera, αλλα θελω να εξετασω μηπως υπαρχει καποια καλυτερη unpopular επιλογη. Η διαδρομη που αναφερομαι ειναι η παρακατω

2023-09-16 16_18_23-Σάντα Κρουζ Ντε Λα Σιέρα προς Σούκρε Sucre - Χάρτες Google.png
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπον, σε 9μερο ταξιδι Βολιβια με πιθανες διανυκτερευσεις Sucre, Potosi, Oruro και La Paz, ποιος ειναι ο ιδανικοτερος τροπος για μια ολοημερη εκδρομη στο Salar de Uyuni αποφευγοντας διανυκτερευση στο Uyuni? Η λογικη λεει απο το Potosi που απεχει περιπου 3 ωρες, αλλα δεν γνωριζω αν υπαρχουν γραφεια εκει που οργανωνουν ημερησια.

Κ εξτρα ερωτηση λιγο πιο ''δυσκολη'', απο Santa Cruz de la Sierra προς Sucre με αυτοκινητο, ακολουθωντας τη διαδρομη που περναει απο το La Higuera, ποιο ειναι το καλυτερο μερος για μια διανυκτερευση, για να σπασει η διαδρομη στα 2, η οποια βλεπω ειναι 14 ωρες? Ενδεχομενως ιδανικη διανυκτερευση να ειναι το ιδιο το La Higuera, αλλα θελω να εξετασω μηπως υπαρχει καποια καλυτερη unpopular επιλογη. Η διαδρομη που αναφερομαι ειναι η παρακατω

View attachment 441641
Vallegrande η πιο βολική, Higuera η πιο ατμοσφαιρική.

Ημερήσια στο Uyuni για μένα δεν έχει νόημα.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Λοιπον, σε 9μερο ταξιδι Βολιβια με πιθανες διανυκτερευσεις Sucre, Potosi, Oruro και La Paz, ποιος ειναι ο ιδανικοτερος τροπος για μια ολοημερη εκδρομη στο Salar de Uyuni αποφευγοντας διανυκτερευση στο Uyuni? Η λογικη λεει απο το Potosi που απεχει περιπου 3 ωρες, αλλα δεν γνωριζω αν υπαρχουν γραφεια εκει που οργανωνουν ημερησια.

Κ εξτρα ερωτηση λιγο πιο ''δυσκολη'', απο Santa Cruz de la Sierra προς Sucre με αυτοκινητο, ακολουθωντας τη διαδρομη που περναει απο το La Higuera, ποιο ειναι το καλυτερο μερος για μια διανυκτερευση, για να σπασει η διαδρομη στα 2, η οποια βλεπω ειναι 14 ωρες? Ενδεχομενως ιδανικη διανυκτερευση να ειναι το ιδιο το La Higuera, αλλα θελω να εξετασω μηπως υπαρχει καποια καλυτερη unpopular επιλογη. Η διαδρομη που αναφερομαι ειναι η παρακατω

View attachment 441641
Απο Santa cruz ειχα παει στο vallegrande χριστουγεννα του 13 εκατσα 3 βραδυα ενα ομορφο χωριουδακι με εξεπληξε οτι ηταν πεντακαθαρο , στον λοφισκο εξω απο το χωριο (ο λογος που το επισκεφτηκα) σε εκεινο το σημειο βρηκαν τελη του 90 τα οστα του Che Guevara και τον συντροφων του και πανω σε αυτο εχτισαν μια τουμπα ,επισης μεσα στο χωριο υπαρχει ενα κεντρο υγειας οπου το 1967 μετεφεραν νεκρο τον Che και πανω στο τσιμεντενιο πλυσταριο τραβηχτηκε η γνωστη φωτογραφια με τον Che νεκρο ξαπλωμενο , στους τοιχους εχει πολλες υπογραφες απο ανθρωπους απο ολο τον κοσμο που το επισκεπτονται ανα καποια χρονια το βαφουν .Απο εκει μετα γυρισα santa cruz και επιστροφη Αργεντινη.Ενα περιεργο ηταν οτι με δυσκολια θα εβρισκες αναμνηστικα τ σιρτ κτλ να πωλουνται εκει.
 

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
ενδιαφερουσα προοπτικη το vallegrande , δεν το ειχα εντοπισει στην αρχικη αναζητηση. ευχαριστω και τους 2, οτι προτασεις υπαρχουν για μη δημοφιλεις στασεις σε ολη την επικρατεια δεκτες
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ερώτηση! Έχει πάρει κανείς ταξί από Potosi για Uyuni ή κάποιο transfer? Πόσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο? Θα ήθελα ιδανικά να φτάσω πρωί uyuni πριν την έναρξη του τουρ κ κάτι τέτοιο με το λεωφορείο δεν είναι εφικτό γιατί φτάνει στις 11.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πριν κάνεις οτιδήποτε, δες αν αντέχεις τα υψόμετρα.
Θα είμαι πριν 15 + μέρες Κούσκο, τιτικάκα, λα παζ κλπ. Δεν θα έχω προσαρμοστεί? 😂 Πώς αλλιώς να δω αν αντέχω τα υψόμετρα? Κ στον Όλυμπο να ανέβω αύριο, πάλι δεν είναι το ίδιο
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.334
Έχω πάει από Ποτοσι Τουπιζα και από εκεί τετραήμερο τουρ στο αλτιπλανο με κατάληξη Ουγιουνι, δε θυμαμαι πως όμως, ίσως με λεωφορείο (;).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα είμαι πριν 15 + μέρες Κούσκο, τιτικάκα, λα παζ κλπ. Δεν θα έχω προσαρμοστεί? 😂 Πώς αλλιώς να δω αν αντέχω τα υψόμετρα? Κ στον Όλυμπο να ανέβω αύριο, πάλι δεν είναι το ίδιο
Tι ζώδιο είσαι; :haha: Νομίζω οι Αιγόκεροι αντέχουν τα βουνά οι Ιχθείς όχι.

Όπως δεν είναι το ίδιο το Κούσκο-Λίμα σε αντοχές, έτσι δεν είναι και το Ουγιούνι-Κούσκο. Έχω δει ανθρώπους να μην έχουν κανένα θέμα στο Κούσκο και να τα παίζουν στα 5.000 . Εντάξει, αν τα έχεις παίξει στο Κούσκο μάλλον ξέρεις ότι δε θα πάει καλά ψηλότερα.

Το χαπάκι βοηθάει, ρώτα το γιατρό σου. Πέραν τούτου ναι, δεν μπορείς να ξέρεις πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός σου, μόνο η Παγιατάκη το ξέρει αυτό. Έχω συνοδέψει εκατοντάδες ανθρώπους σε τέτοια υψόμετρα, ποτέ δεν έχω δει σοβαρό θέμα σε άνθρωπο που πήρε το χαπάκι, ούτε μια φορά. Όλες οι περιπτώσεις που είχα (από ενοχλητικές έως σοβαρές) ήταν σε αχαπάκωτους.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Tι ζώδιο είσαι; :haha: Νομίζω οι Αιγόκεροι αντέχουν τα βουνά οι Ιχθείς όχι.

Όπως δεν είναι το ίδιο το Κούσκο-Λίμα σε αντοχές, έτσι δεν είναι και το Ουγιούνι-Κούσκο. Έχω δει ανθρώπους να μην έχουν κανένα θέμα στο Κούσκο και να τα παίζουν στα 5.000 . Εντάξει, αν τα έχεις παίξει στο Κούσκο μάλλον ξέρεις ότι δε θα πάει καλά ψηλότερα.

Το χαπάκι βοηθάει, ρώτα το γιατρό σου. Πέραν τούτου ναι, δεν μπορείς να ξέρεις πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός σου, μόνο η Παγιατάκη το ξέρει αυτό. Έχω συνοδέψει εκατοντάδες ανθρώπους σε τέτοια υψόμετρα, ποτέ δεν έχω δει σοβαρό θέμα σε άνθρωπο που πήρε το χαπάκι, ούτε μια φορά. Όλες οι περιπτώσεις που είχα (από ενοχλητικές έως σοβαρές) ήταν σε αχαπάκωτους.
Ταύρος! Τι προβλέπεται για εμάς? Έχουμε διάφορα χαρίσματα, με το υψόμετρο δεν ξέρω τι γίνεται 😜
Πέρα από την πλάκα, στην αρχή με τρόμαζε το θέμα υψομέτρου αλλά σταμάτησα να το σκέφτομαι γιατί και να το σκέφτομαι δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει. (κομφούκιος)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για τι χάπι μιλάς;
E για το υψόμετρο, αυτό που παίρνουν και για το γλάυκωμα.

Για το οποίο όπως πάντα, ρωτάμε το γιατρό μας, όχι έναν τυχάρπαστο σε ένα φόρουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom