Βέλγιο Πληροφορίες για Βρυξέλλες!!!

michgt

Member
Μηνύματα
81
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Αγαπητοί συμφορουμίτες,
πριν λίγες ημέρες έκλεισα δύο εισιτήρια με Ryanair από Θεσσαλονίκη για Βρυξέλλες (Charleroi) για Σάββατο 28/1/12 έως Τρίτη 31/1/12 στην τιμή 11.99 ? το άτομο ανά σκέλος. Συνολικά 47.96 ? τα δύο άτομα (χωρίς επιπλέον βαλίτσα και με Prepaid Mastercard ).
Χάρη και σε μια προσφορά των NH hotels ( με promo code "flash" Flash Discounts :: NH Hotels ) Βρήκα ένα κεντρικό ξενοδοχείο το Atlanta nh Hotel (Hotel NH Atlanta Brussels, Hotel in Brussels - 25% off, NH Hotels Official Site) στην τιμή των 52 ? τη βραδιά χωρίς πρωινό.
Επειδή δεν έχω ξαναπάει στις Βρυξέλλες και γενικότερα στο Βέλγιο περιμένω τις συμβουλές σας για οτιδήποτε σχετικό (αξιοθέατα, μουσεία, εστιατόρια, κ.ά.) που θα ήταν ενδιαφέρον να επισκεφτώ.
Επίσης από το Charleroi πώς μπορεί να πάει κανείς Βρυξέλλες, δεδομένου ότι η πτήση από Θεσσαλονίκη φτάνει στις 21.05;
Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσοω όλους αυτούς που συμβάλλουν με τα γραφόμενα τους σ' αυτό το Forum γιατί χωρίς αυτούς δε θα έβρισκα αυτές τις Super Προσφορές.!!!
Καλές γιορτές, υγεία και πολλά και καλά ταξίδια!
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
Βρυξέλλες

Καλημέρα από Βρυξέλλες
Υπάρχουν λεωφορεία από το αεροδρόμιο Charleroi έως τον σταθμό του Midi.
Τα εισιτήρια τα έχω αγοράσει από εδώ:
Autocars l'Elan / Navette Aéroport Charleroi / Voyages en Italie / Ryanair
,άλλα και όταν είσαι στην έξοδο από το αεροδρόμιο υπάρχει μηχάνημα που βγάζει εισιτήρια(δεν το έχω δοκιμάσει)
Από τον σταθμό με tram κατεβαίνεις στην στάση DeBrouckere και φτάνεις στην πλατιά ,
το ξενοδοχείο σου είναι δίπλα
Καλή διαμονή στις Βρυξέλλες
Φέτος στο χριστουγεννιάτικο χωριό Plaisirs d'hiver
η χώρα που είναι καλεσμένη είναι η Ελλάδα
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλημέρα από Βρυξέλλες
Υπάρχουν λεωφορεία από το αεροδρόμιο Charleroi έως τον σταθμό του Midi.
Τα εισιτήρια τα έχω αγοράσει από εδώ:
Autocars l'Elan / Navette Aéroport Charleroi / Voyages en Italie / Ryanair
,άλλα και όταν είσαι στην έξοδο από το αεροδρόμιο υπάρχει μηχάνημα που βγάζει εισιτήρια(δεν το έχω δοκιμάσει)
Από τον σταθμό με tram κατεβαίνεις στην στάση DeBrouckere και φτάνεις στην πλατιά ,
το ξενοδοχείο σου είναι δίπλα
Καλή διαμονή στις Βρυξέλλες
Φέτος στο χριστουγεννιάτικο χωριό Plaisirs d'hiver
η χώρα που είναι καλεσμένη είναι η Ελλάδα
Φίλε michgt, καλύτερα βγάλε εισιτήρια από το site που σου δίνει ο Phenix! Τα μηχανήματα στο Charleroi δέχονται μόνο κάρτα (άσε που το ένα από τα δύο ήταν και χαλασμένο πριν 2 βδομάδες που το χρειάστηκα) και φαντάζομαι ότι το ταμείο με τον υπάλληλο θα είναι κλειστό εκείνη την ώρα. Με ηλεκτρονικό εισιτήριο γλιτώνεις ουρά στο μηχάνημα, άγχος αν θα δεχτεί την κάρτα σου και άγχος μήπως δεν προλάβεις θέση στο λεωφορείο.
Αν πάρεις τρένο από τις αποβάθρες του Gare du Midi μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εισιτήριο που είχες για να ταξιδέψεις Charleroi - Midi. Προσοχή, δεν ισχύει για τα αστικά/μετρό αυτό, μόνο για το τρένο.

Χριστουγεννιάτικη αγορά δε θα προλάβεις δυστυχώς όταν πας..Πάντως γενικά, το Plaisirs d'hiver στην Place St Catherine που αναφέρει και ο Phenix είναι πολύ ωραίο! Λίγο απογοητευτική η συμμετοχή της Ελλάδας (φωτογραφίες του 1970, μόνο θάλασσα και αρχαία) αλλά η χριστουγεννιάτικη αγορά τους είναι μεγάλη και μες τη ζωντάνια.
 

michgt

Member
Μηνύματα
81
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Από τον σταθμό με tram κατεβαίνεις στην στάση DeBrouckere και φτάνεις στην πλατιά ,
το ξενοδοχείο σου είναι δίπλα
Μέχρι τι ώρα κυκλοφορούν τα τραμ το βράδυ μιας και υπολογίζω να είμαι στις Βρυξέλλες γύρω στις 22.30 με 23.00?

Φίλε michgt, καλύτερα βγάλε εισιτήρια από το site που σου δίνει ο Phenix! Τα μηχανήματα στο Charleroi δέχονται μόνο κάρτα (άσε που το ένα από τα δύο ήταν και χαλασμένο πριν 2 βδομάδες που το χρειάστηκα) και φαντάζομαι ότι το ταμείο με τον υπάλληλο θα είναι κλειστό εκείνη την ώρα. Με ηλεκτρονικό εισιτήριο γλιτώνεις ουρά στο μηχάνημα, άγχος αν θα δεχτεί την κάρτα σου και άγχος μήπως δεν προλάβεις θέση στο λεωφορείο.
Για το online εισιτήριο με λεωφορείο χρειάζεται να δηλώσω την ώρα αναχώρησης. Σε περίπτωση καθυστέρησης της πτήσης μπορώ να χρησιμοποιήσω το εισιτήριο σε κάποια από τις επόμενες αναχωρήσεις λεωφορείων ή χάνω το εισιτήριο?


Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες !:xmas_wink:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μέχρι τι ώρα κυκλοφορούν τα τραμ το βράδυ μιας και υπολογίζω να είμαι στις Βρυξέλλες γύρω στις 22.30 με 23.00?



Για το online εισιτήριο με λεωφορείο χρειάζεται να δηλώσω την ώρα αναχώρησης. Σε περίπτωση καθυστέρησης της πτήσης μπορώ να χρησιμοποιήσω το εισιτήριο σε κάποια από τις επόμενες αναχωρήσεις λεωφορείων ή χάνω το εισιτήριο?


Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες !:xmas_wink:

Βγάλε εισιτήριο με βάση την ώρα άφιξης, ούτες ή άλλως τα λεωφορεία εκείνα τη ryanair κυρίως εξυπηρετούν - αν δεν έχει φτάσει η πτήση, δε θα φύγουν. Στη θέση σου δε θα ρίσκαρα να περιμένω να βγάλω εκεί εισιτήριο - εμένα, λόγω ώρας άφιξης (13.00) είχε και αρκετό κόσμο και επειδή δεν είχα εισιτήριο ή κάρτα μαζί μου έχασα 1.30 ώρα σε ουρά για το ταμείο (και 2 λεωφορεία που έφυγαν ενδιάμεσα)./
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
τα tram κυκλοφορούν μέχρι τις 12
Θα χρειαστεί και να έχεις κέρματα πάνω σου να βγάλεις εισιτήριο στο μηχάνημα
για να έχεις πρόσβαση στο metro.
Παίρνει και κάρτες Maestro
STIB - Getting around
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.561
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom