Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Καλησπερα! Σκοπευω να παω ενα 2ημερο ταξιδι στην Κοπεγχαγη για μια συναυλια και δεν εχω ιδεα που να μεινω και πως να κινηθω! Τα ξενοδοχεια ειναι αρκετα ακριβα για το budget μου γιατι μετα θελω να συνεχισω το ταξιδι και στην Πραγα (αν τα καταφερω) οποτε προσπαθω να βρω οσο πιο οικονομικο ξενοδοχειο κοντα στο κεντρο ή στο σταδιο.
Ευχαριστω πολυ!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπερα! Σκοπευω να παω ενα 2ημερο ταξιδι στην Κοπεγχαγη για μια συναυλια και δεν εχω ιδεα που να μεινω και πως να κινηθω! Τα ξενοδοχεια ειναι αρκετα ακριβα για το budget μου γιατι μετα θελω να συνεχισω το ταξιδι και στην Πραγα (αν τα καταφερω) οποτε προσπαθω να βρω οσο πιο οικονομικο ξενοδοχειο κοντα στο κεντρο ή στο σταδιο.
Ευχαριστω πολυ!
Καλησπέρα! Εμείς μείναμε σε αυτό το hostel κι ήμαστε κάτι παραπάνω από ικανοποιημένες, τολμώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα που έχω μείνει. Το δωμάτιο ήταν τεράστιο, καθαρό, με ιδιωτικό μπάνιο. Και πολύ κεντρικό, πίσω από τον σταθμό των τρένων. https://www.meininger-hotels.com/en/hotels/copenhagen/hotel-copenhagen-urban-house/
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα! Εμείς μείναμε σε αυτό το hostel κι ήμαστε κάτι παραπάνω από ικανοποιημένες, τολμώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα που έχω μείνει. Το δωμάτιο ήταν τεράστιο, καθαρό, με ιδιωτικό μπάνιο. Και πολύ κεντρικό, πίσω από τον σταθμό των τρένων. https://www.meininger-hotels.com/en/hotels/copenhagen/hotel-copenhagen-urban-house/
Εμεινα στο ίδιο hostel πριν δυο βδομάδες και συμφωνώ. Μόνο πρόβλημα ότι τα lockers του είναι το μοναδικό σημείο που πέτυχα σε όλη την πόλη όπου χρειάζεσαι μετρητά (σε Κορώνες) και δεν αρκεί μια κάρτα. Έχει πολύ καλά facilities.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Σας ευχαριστω πααρα πολυ! Ειχα εναν ενδοιασμο γιατι δεν εχω μεινει ποτε σε hostel αλλα αυτο φαινεται οντως πολυ καλο! Θα κλεισω εκει!
 

DimiTse

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Θα πάω για 2 μέρες στην πόλη και ενδιαφέρομαι να βγάλω την copenhagen card.... Την έχει βγάλει κανείς και αν ναι αξίζει για 2 μέρες με 80 ευρώ??
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμείς πάντως που είχαμε πάει και για παραπάνω μέρες, δεν την είχαμε βγάλει..Η πόλη δεν είναι μεγάλη και περπατιέται άνετα, πήραμε κάποια λεωφ μόνο καθώς και τρένο για εκδρομή, κι επίσης στα περισσότερα αξιοθέατα που περιλαμβάνονται στην κάρτα, δεν θέλαμε να μπούμε (μόνο στο τίβολι αλλά το χειμώνα είναι κλειστό..).
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Καλησπέρα! Εμείς τη βγάλαμε για 5 μέρες και τη λιωσαμε! Πέρα από τα αξιοθέατα, μόνο τα εισιτήρια του μετρό να υπολογίσεις, που είναι πανάκριβα, σχεδόν κανεις απόσβεση από εκεί. Αλλά για δύο μέρες, ίσως επειδή ούτως η άλλως δε θα προλάβεις πολλά, δεν ξέρω αν αξίζει. Στο Τίβολι μόνο θα είναι το 1/4 του ταξιδιού σου
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Τι σκοπευεις να επισκευτεις.?Αναλογα με αυτα αξιζει η οχι...Μπες στο σαιτ δες ποσο κοστιζουν αυτα που θες να επισκευτεις και αναλογα θα καταλαβεις. Εγω εμεινα 8 μερες πηρα την καρτα και την εξαντλησα στι επακρο. Παντως 2 μερες αν θες να επισκευτεις αξιοθεατα ειναι πολυ λιγες να ξερεις.
 
Μηνύματα
41
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα από την ηλιόλουστη Χαλκιδική
Πρόκειται να ταξιδέψω στις 2 Νοέμβρη με άλλες 3 φίλες για Κοπεγχάγη..Θα μένουμε σε bnb στο κέντρο της πόλης..Νοικιάσαμε αμάξι από το αεροδρόμιο..Και αρχίζουν οι ερωτήσεις τώρα..Που πάμε?τι βλέπουμε?Τι ρούχα παίρνουμε μαζί (εκτός της γόβας)..είμαστε διατεθειμένες να ρίξουμε αρκετά χιλιόμετρα και με το αμάξι και περπατώντας..Έκτος απο Σουηδία που είναι κοντά σε ποιο άλλο κράτος θα μου συνιστούσατε να πάμε?Με το Βόρειο Σέλας τι γίνετε και ποσο μακριά είναι για να παμε?Τι το ιδιαίτερό υπάρχει εκει για να ψωνίσει κανείς?
Αυτά και συγνώμη αν σας ζάλισα..
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Καλησπέρα,

Δεν μας λες πόσες ημέρες θα μείνετε. Γενικά θα δείτε
- To Tivoli Park
- Christiansborg Slot (νομίζω είναι το σημερινό κτήριο της βουλής)
- Κάστρο Ροζενμπορκ και ένα ακόμη ανάκτορο που είναι η χειμερινή κατοικία της βασίλισσας .
- Την γοργόνα
- Το κανάλι Nyhavn (αυτό με τα πολύχρωμα σπιτάκια που βλέπουν όλοι στις photo)
- Υπάρχει ένας στρογγυλός πύργος που είναι παρατηρητήριο της πόλης (μπορείτε να ανεβείτε ψηλά και να δείτε την θέα).
- Γέφυρα που συνδέει Κοπεγχάγη - Μάλμε


Βόρειο Σέλας δεν νομίζω να δείτε στην Κοπεγχάγη, καθώς είναι αρκετά χαμηλά.

Εφόσον θα έχετε αμάξι, αν θέλετε μπορείτε να πάτε στο κάστρο του Κρόνμποργκ (Άμλετ, του Σαίξπηρ) είναι νομίζω και στην λίστα της UNESCO, εκεί είναι και το αδερφάκι της μικρής γοργόνας (ο μικρός γοργόνος).

Σε όλα να δείτε ώρες λειτουργίας.

Επίσης είναι κρίμα μέσα στην πόλη να έχετε αμάξι ή να περπατήσετε.
Είναι από τις καλύτερες (με διαφορά από τις άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις) για ποδήλατο. Είναι πολύ μικρή πόλη, χωρίς ανηφόρες κατηφόρες και είναι εύκολο να την δείτε με ποδήλατο.

Αν μπορείτε να ακυρώσετε την κράτηση του αυτοκινήτου κάντε το, μέσα στην πόλη είναι άχρηστο, νοικιάστε το μόνο για 1 μέρα για την γέφυρα Δανίας - Σουηδίας, απλά να δείτε τι cross border fees έχει.

Τέλος κάποιοι θα σου προτείνουν την συνοικία "Christiana" , προσωπικά είναι χάσιμο χρόνου να πάω να δω εναλλακτικούς τύπους, μουτζούρες στους τοίχους, βρωμιά κτλ. Είναι μία συνοικία η οποία έχει διαφορετικούς νόμους (π.χ. δεν πληρώνει φόρους ή πληρώνει λιγότερους, κάτι τέτοιο), πωλούσαν κάνναβη ελεύθερα (μέχρι το 2016 τουλάχιστον) ενώ στην Δανία απαγορεύεται κτλ. Να είστε προσεκτικές με τις φωτογραφίες σε εκείνη την συνοικία.

Το μοναδικό καλό που είχε αυτό το μέρος , ήταν το δικό του Christmas Market.

Γράψε μας διάρκεια ημερών του ταξιδιού για να σου προτείνουμε και άλλες εκδρομές.
 
Last edited:
Μηνύματα
41
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα,

Δεν μας λες πόσες ημέρες θα μείνετε. Γενικά θα δείτε
- To Tivoli Park
- Christiansborg Slot (νομίζω είναι το σημερινό κτήριο της βουλής)
- Κάστρο Ροζενμπορκ και ένα ακόμη ανάκτορο που είναι η χειμερινή κατοικία της βασίλισσας .
- Την γοργόνα
- Το κανάλι Nyhavn (αυτό με τα πολύχρωμα σπιτάκια που βλέπουν όλοι στις photo)
- Υπάρχει ένας στρογγυλός πύργος που είναι παρατηρητήριο της πόλης (μπορείτε να ανεβείτε ψηλά και να δείτε την θέα).
- Γέφυρα που συνδέει Κοπεγχάγη - Μάλμε


Βόρειο Σέλας δεν νομίζω να δείτε στην Κοπεγχάγη, καθώς είναι αρκετά χαμηλά.

Εφόσον θα έχετε αμάξι, αν θέλετε μπορείτε να πάτε στο κάστρο του Κρόνμποργκ (Άμλετ, του Σαίξπηρ) είναι νομίζω και στην λίστα της UNESCO, εκεί είναι και το αδερφάκι της μικρής γοργόνας (ο μικρός γοργόνος).

Σε όλα να δείτε ώρες λειτουργίας.

Επίσης είναι κρίμα μέσα στην πόλη να έχετε αμάξι ή να περπατήσετε.
Είναι από τις καλύτερες (με διαφορά από τις άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις) για ποδήλατο. Είναι πολύ μικρή πόλη, χωρίς ανηφόρες κατηφόρες και είναι εύκολο να την δείτε με ποδήλατο.

Αν μπορείτε να ακυρώσετε την κράτηση του αυτοκινήτου κάντε το, μέσα στην πόλη είναι άχρηστο, νοικιάστε το μόνο για 1 μέρα για την γέφυρα Δανίας - Σουηδίας, απλά να δείτε τι cross border fees έχει.

Τέλος κάποιοι θα σου προτείνουν την συνοικία "Christiana" , προσωπικά είναι χάσιμο χρόνου να πάω να δω εναλλακτικούς τύπους, μουτζούρες στους τοίχους, βρωμιά κτλ. Είναι μία συνοικία η οποία έχει διαφορετικούς νόμους (π.χ. δεν πληρώνει φόρους ή πληρώνει λιγότερους, κάτι τέτοιο), πωλούσαν κάνναβη ελεύθερα (μέχρι το 2016 τουλάχιστον) ενώ στην Δανία απαγορεύεται κτλ. Να είστε προσεκτικές με τις φωτογραφίες σε εκείνη την συνοικία.

Το μοναδικό καλό που είχε αυτό το μέρος , ήταν το δικό του Christmas Market.

Γράψε μας διάρκεια ημερών του ταξιδιού για να σου προτείνουμε και άλλες εκδρομές.
Από Σάββατο πρωί έως Τετάρτη..Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..
 
Last edited by a moderator:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά δεν θα έλεγα όχι σε μια επίσκεψη στην Christiania...Είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα αυτοδιαχειριζομενης κοινότητας κ επιπλέον υπάρχουν αρκετές γκαλερί-εργαστήρια από τις οποίες μπορείς να αγοράσεις έργα ιδιαίτερων καλλιτεχνών που ζουν εντός της κοινότητας. Ένα τέτοιο κοσμεί κ το σαλόνι μου☺. Τέλος πέρα από τα αξιοθέατα που προαναφέρθηκαν, για καλή πανοραμική θέα της πόλης τσέκαρε την εκκλησία του Σωτήρα (church of our saviour) που βρίσκεται μάλιστα κ κοντά στην Christiania
https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/church-our-saviour-gdk410659
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom