Πολωνία Πληροφορίες για Κρακοβία

kristin@

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Ευχαριστω πολυ! Αλλα μάλλον κατι δεν κάνω σωστά και βλέπω μεν τα δρομολογια αλλα δεν μπορώ να δω λεπτομέρειες, τιμη εισητηριων κτλ
MARIAKKN πάτα εδώ https://bilet.intercity.pl/zakup_biletu.jsp?ref=infop&rezerwacja_3=1&miejsce_3=2&ref=1 και στο δρομολόγιο που θέλεις να δεις πάτα CHOOSE.
Αξίζει να δεις και το Polskibus https://booking.polskibus.com/Pricing/ShowResults?SID=kqpr53t4333137909774y04y5qn&CS=758944. Έχουμε ταξιδέψει με αυτό Βαρσοβία Λιθουανία. Ήταν πολύ ωραίο και πολύ οικονομικό.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
παιδια στη κρακοβια θα ειμαι απο σαββατοβραδυ εως τριτη πρωι.

εχω σημειωσει να δω τα εξης
Stare Miasto
Rynek Glowny
Zamek Krolewski
Katedra Wawelska
Kosciol Mariacki
Muzeum Czartoryskich
Fabryka Oskara Schindlera-Emalia

εχετε να προτεινετε κατι αλλο σε αυτο το διαστημα,?
ευχαριστω
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
[...]
Επίσης στην Κρακοβία να βρείτε οπωσδήποτε κατάλυμα με κλιματισμό, γιατί έτσι και πέσετε σε καύσωνα, την βάψατε.
Και ακόμα, αν έχετε σκοπό να επισκεφτείτε το κάστρο της Κρακοβίας θα ήταν καλύτερα να αγοράσετε από πριν τα εισιτήρια γιατί για κάποιες αίθουσες εξαντλούνται κι επίσης θα βρείτε μεγάλη ουρά στα εκδοτήρια. Σου το λέω γιατί εμείς την πατήσαμε.
Και κλείνω με κάτι θετικό. Να πάτε οπωσδήποτε στην εβραϊκή συνοικία (Kazimierz) βραδάκι για φαϊ και ποτό. Θυμάμαι ακόμα πόσο απολαύσαμε το άραγμα στην -όμορφα διαμορφωμένη με χρωματιστές σεζλονγκ- αυλή μιας μπυραρίας (που μάλλον ήταν πρώην εργοστάσιο ή αποθήκες ή κάτι τέτοιο). Πρόκειται γι' αυτό το μαγαζί: http://starazajezdniakrakow.pl/en/
Γενικά η Κρακοβία είναι μια πολύ ζωντανή πόλη με νεολαία και πολλά μπαρ και κλαμπ.
 
Last edited by a moderator:

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδιά μία βοήθεια,φεύγω.αυριο για Πολωνία.
Θα κάτσω Βαρσοβία ως το Σάββατο απόγευμα και θαμαι Κρακοβία από Σάββατο βράδυ έως Τρίτη μεσημέρι.

Να μείνω μόνο Κρακοβία ή να πάω και αλατορυχεια; Αξίζουν;
Α επίσης έχει γραφτεί καπουή έχεις κάνεις πρόχειρα must αξιοθέατα για Κρακοβία; Πετάω σε.24 ώρες.και είμαι δουλεια κ έχω πνίγει να βρω ότι προλάβω

Ευχαριστώ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Nα πας Αλατωρυχεία (τρένο ή λεωφορείο), άποψή μου να πληρώσεις το φτηνότερο εισιτήριο και να μπεις με πολωνικό γκρουπ.
Να πας Άουσβιτς μετά τις 3 το απόγευμα (χωρίς εισιτήριο) πρώτα στο κυρίως στρατόπεδο I και μετά με λεωφορείο στο ΙΙ. Νομίζω ότι η επίσκεψη στα στρατόπεδα είναι καλύτερα χωρίς ξενάγηση.
Στην Κρακοβία μου άρεσε πολύ η ξενάγηση στο Collegium Maius πιο πολύ απ' αυτήν στο Κάστρο Βαβέλ (που και με αυτή όμως αξίζει).

Y.Γ. Aν βαρεθείς την Κρακοβία (που θα την εξαντλήσεις πιο γρήγορα απ' ότι νομίζεις) υπάρχει η επιλογή να κάνεις μονοήμερη στο Ζακοπάνε (μίνιβαν/λεωφορεία πίσω από το σιδηροδρομικό σταθμό). Από εκεί μπορείς να ανέβεις με τελεφερίκ στο Kasprowy Wierch (κορυφογραμμή σύνορο με τη Σλοβακία) με εκπληκτική θέα αλλά και εντυπωσιακή διαδρομή-άνοδο μέχρι να φτάσεις στην κορυφή. Φυσικά τσέκαρε τον καιρό γιατί λογικά θα έχει χιόνι εκεί πάνω.
 
Last edited:

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Πιστεύεις δηλαδή ότι από Σάββατο βράδυ έως Τρίτη 12 το μεσημέρι που φεύγω.προλαβαινω και να δω Κρακοβία και αλατορυχεια και Άουσβιτς; Και ζακοπανε;;Πολλά δε λες;;

Θαθελα να μη πάω σε.μεγαλες ταλαιπωρίες γιατί θέλαμε και λίγο relax με γυναίκα.

Οπότε αν τα αλατορυχεια και Άουσβιτς έχουν μεγάλη διαδρομή συν πολύ περπάτημα εκεί,τότε να κάναμε ένα από τα δύο
 

marakinikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια!!! Από το αεροδρόμιο Modlin της Βαρσοβίας, πώς θα πάμε στο σταθμό των τρένων για να πάμε στην Κρακοβία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Δε μπόρεσα να βγάλω άκρη!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια!!! Από το αεροδρόμιο Modlin της Βαρσοβίας, πώς θα πάμε στο σταθμό των τρένων για να πάμε στην Κρακοβία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Δε μπόρεσα να βγάλω άκρη!
Το λεωφορείο που είχαμε πάρει από το Modlin έκανε τέρμα στο παλάτι της κουλτούρας και της επιστήμης στο κέντρο της πόλης. Από εκεί που μας άφησε ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός απέχει λίγα λεπτά με τα πόδια.
 

marakinikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Θυμάσαι ποιο λεωφορείο είναι αυτό;

Και επίσης, πρέπει να αγοράσουμε τα εισιτήρια του τρένου ηλεκτρονικά; Υπάρχει περίπτωση να μη βρούμε εκεί;
 
Last edited by a moderator:

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Θυμάσαι ποιο λεωφορείο είναι αυτό;
To Modlin bus. Δες και το site του για περισσότερες πληροφορίες.

Και επίσης, πρέπει να αγοράσουμε τα εισιτήρια του τρένου ηλεκτρονικά; Υπάρχει περίπτωση να μη βρούμε εκεί;
Δεν το ξέρω. Εμείς προς Κρακοβία είχαμε κλείσει διαδικτυακά. Στην επιστροφή που δεν είχαμε κλείσει(ήταν Καθολικό Πάσχα τότε) είχαμε βρει εισητήριο μόνο με το ακριβό τρένο, την ώρα που θέλαμε.
 

marakinikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μάλιστα..Και μετά από πόσο καιρό λαμβάνεις τα εισιτήρια; Εμείς 14 του μηνός πετάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom