Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα. Να πάτε και να κάνετε και πεζοπορία στις πηγές. Είναι απο τις καλύτερες πεζοπορίες στην Ελλάδα! Και μετά να πάτε και Λευκάδα. Με αυτοκίνητο είναι η καλύτερη επιλογή για το νησί! Να μείνετε στη πόλη της Λευκάδας, καθώς έχει βραδινή ζωή και την ημέρα να κάνετε εξορμήσεις στις υπέροχες παραλίες του νησιού.
Μια χαρά θα είσαι και στην εθνική και στον αυτοκινητόδρομο έπειτα. Μη το φοβάσαι, πάντα στην αρχή φαίνεται βουνό, αλλά θα δεις οτι είναι πιο απλό απ όσο φαντάζεσαι :) Με προσοχή και όλα θα πάνε καλά. Λίγο παραπάνω προσοχή στους δρόμους των νησιών, όποιο νησί και αν διαλέξετε.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Σκεφτόμαστε να πάμε με το αυτοκίνητο απ Κόρινθο. Είμαι νέα οδηγός κ δεν έχω βγει καθόλου σε κάποια εθνική οδό, εγώ σκέφτομαι ότι θα είναι πιο εύκολο απ ότι μέσα σε πόλη και απλά θα χρειαστεί ίσως να κανουμε 1 διάλειμμα παραπάνω.
Εσείς τι πιστεύετε; Είναι εύκολη η διαδρομή;
Η οδήγηση στις νέες εθνικές οδούς είναι εύκολη υπόθεση εφόσον έχεις τον νου σου στο τιμόνι. Τόσο εύκολη που ο μεγαλύτερος κίνδυνος κατ΄εμέ είναι η βαρεμάρα.
Άλλωστε κάποια στιγμή θα χρειαστεί να οδηγήσεις και σε αυτές.
Νομίζω ότι είναι ιδανική περίπτωση να οδηγήσεις σε αυτό το ταξίδι αφού θα είσαστε χαλαροί και δεν θα βιάζεστε,
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να πάμε πηγές Αχέροντα για 1μερα και μετά για 4-5 μέρες λευκαδα.
Σκεφτόμαστε να πάμε με το αυτοκίνητο απ Κόρινθο. Είμαι νέα οδηγός κ δεν έχω βγει καθόλου σε κάποια εθνική οδό, εγώ σκέφτομαι ότι θα είναι πιο εύκολο απ ότι μέσα σε πόλη και απλά θα χρειαστεί ίσως να κανουμε 1 διάλειμμα παραπάνω.
Εσείς τι πιστεύετε; Είναι εύκολη η διαδρομή;
Μας προτείνετε καποιο νησι; Η αλήθεια είναι πως θέλω να πάρω το αυτοκίνητο γιατί δεν την παλεύω πάλι με το λεωφορειο σε νησι
Εγώ πάλι δεν θα άφηνα την κόρη μου που είναι νέα οδηγός (1 έτους) να αποκτήσει οδηγική εμπειρία στη Λευκάδα με τους στριφογυριστούς και στενούς δρόμους που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις όπισθεν πάνω σε στροφή για να χωρέσει άλλο αυτοκίνητο..

Ο δρόμος για Πόρτο Κατσίκι είναι στενός και επικίνδυνος με πολλή κίνηση.
Το ίδιο και για το χωριό Καρυά και την παραλία Αγιοφύλι.
Η μόνη διαδρομή που είναι καλή είναι μέχρι την παραλία Κάθισμα και τον Άγιο Νικήτα.
Ο άντρας μου που οδηγάει 35 χρόνια αγανάκτησε από τις στροφές.
Ειλικρινά από μένα είναι ένα τεράστιο ΟΧΙ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ πάλι δεν θα άφηνα την κόρη μου που είναι νέα οδηγός (1 έτους) να αποκτήσει οδηγική εμπειρία στη Λευκάδα με τους στριφογυριστούς και στενούς δρόμους που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις όπισθεν πάνω σε στροφή για να χωρέσει άλλο αυτοκίνητο..

Ο δρόμος για Πόρτο Κατσίκι είναι στενός και επικίνδυνος με πολλή κίνηση.
Το ίδιο και για το χωριό Καρυά και την παραλία Αγιοφύλι.
Η μόνη διαδρομή που είναι καλή είναι μέχρι την παραλία Κάθισμα και τον Άγιο Νικήτα.
Ο άντρας μου που οδηγάει 35 χρόνια αγανάκτησε από τις στροφές.
Ειλικρινά από μένα είναι ένα τεράστιο ΟΧΙ.
Έμαθα να οδηγώ σε ορεινούς επαρχιακούς δρόμους και δεν έπαθα τίποτα! Χαλάρωσε βρε μαμά λίγο, άσε το παιδί να μάθει πως είναι ο κόσμος εκεί έξω....
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πάντως εμένα οι γονείς μου με άφησαν να έρθω 19 χρονών με το αμάξι στην Λευκάδα και να είμαστε και 5 φίλοι μέσα και να έχω το δίπλωμα 10 μήνες. Και στο Πόρτο Κατσίκι πήγαμε και παντού!
 

michalis21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Καλησπέρα παιδιά,για φέτος γνωρίζει κανείς για αυθημερόν βόλτες στις παραλίες εγκρεμνοι και πορτο κατσίκι απο Λευκαδα ή κάπου αλλού;(Θα προτιμούσα να αποφύγω τους δρόμους και το περπάτημα κατέβα-ανέβα στη ζέστη λόγο της μικρής 😊)
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
54
Likes
201
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Καλησπέρα παιδιά,για φέτος γνωρίζει κανείς για αυθημερόν βόλτες στις παραλίες εγκρεμνοι και πορτο κατσίκι απο Λευκαδα ή κάπου αλλού;(Θα προτιμούσα να αποφύγω τους δρόμους και το περπάτημα κατέβα-ανέβα στη ζέστη λόγο της μικρής 😊)
Χαίρετε!
Για φέτος συγκεκριμένα δεν ξέρω, αλλά γενικά κάθε χρόνο πολλά καραβάκια στο Νυδρί κάνουν εκδρομές στις παραλίες, στη σπηλιά του Παπανικολή στο Μεγανήσι, κλπ. Με μια βόλτα στο Νυδρί θα βρείτε σίγουρα μια που να σας κάνει.
Επίσης, προτείνω να περάσετε και από ορεινά χωριά, όπως Καρυά, Εξάνθεια, Εγκλουβή. Έχει πολλά να δεις και να κάνεις η Λευκάδα, πέρα απο τις παραλίες. :)
 

michalis21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Χαίρετε!
Για φέτος συγκεκριμένα δεν ξέρω, αλλά γενικά κάθε χρόνο πολλά καραβάκια στο Νυδρί κάνουν εκδρομές στις παραλίες, στη σπηλιά του Παπανικολή στο Μεγανήσι, κλπ. Με μια βόλτα στο Νυδρί θα βρείτε σίγουρα μια που να σας κάνει.
Επίσης, προτείνω να περάσετε και από ορεινά χωριά, όπως Καρυά, Εξάνθεια, Εγκλουβή. Έχει πολλά να δεις και να κάνεις η Λευκάδα, πέρα απο τις παραλίες. :)
Σε ευχαριστώ πολύ,σίγουρα θα επισκεφτώ τα χωριά!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom