Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. Το ξενοδοχείο που έχω βάλει παραπάνω ειναι 9 χλμ απο Σύβοτα. Αξίζει να μένω εκεί Βασιλική δηλαδή και να πηγαίνω για τα μπάνια μου Συβοτα? Γιατί και απο δικά μου άτομα έμαθα που ο Συβοτας είναι πολυ πιο ωραίος απο Λευκάδα! Εχουμε κάποιο λινκ για Συβοτα?
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλησπερα παιδια...Εχουμε κλησει για 14 Αυγουστου σε αυτο εδω https://www.booking.com/hotel/gr/calm-view.el.html?sid=e92cd6c1812b2e6d3e9d3bfbb56cf2a1;dcid=2
εως 19 Αυγουστου το θεμα μας ειναι οτι ακουμε πολλα για τον Αυγουστο και ειδικα για την περιοδο που θα παμε εμεις....Ακουμε για χιλιαδες κοσμοσ τις παραλιες στο parking στα μαγαζια με το φαγητο...Ειναι οντως αληθεια αυτο ? Δηλαδη δεν θα περασουμε καλα αν εχει τοσο κοσμο?Σας ευχαριστω πολυ...
Παντως αν έχετε να προτείνετε καποιο αλλο ομορφο μερος παρομοιο που να μπορουμε να παμε με το αμαξι θα ηταν καλο να το μαθουμε..
Όσον αφορά το θέμα του αυτοκινήτου είναι φυσικό να φάς μια κίνηση σε λογικά πλαίσια α) με το που θα μπείς Λευκάδα εαν έχει σηκωθεί η γέφυρα β) στην διαδρομή προς Βασιλική αφου το οδικό δίκτυο δεν είναι κακό αλλα εαν πέσει κάποιος μπροστά σου και πάει αργά θέλει υπομονή.
Πάρκινγκ στην Βασιλική δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.

Ενα tip μόνο: Απο προσωπική εμπειρία στο συγκεκριμένο νησί μετά από πολλές επισκέψεις μου θα συμβούλευα εαν θέλετε να απολαύσετε καλό και ποιοτικό φαγητό να μην πέσετε σε κλασσικές tourist traps όπως η παραλία της Βασιλικής , Νυδρίου και Λευκάδας. Προτιμήστε ορεινά χωριουδάκια όπως οι Καρυές , Ο Άγιος Πέτρος και η Παλαιοκατούνα οπου μπορείτε να βρείτε γραφικές ταβερνούλες χωρίς στριμωξίδια και κωλοπιασίματα.

Εαν δε έχετε και μια ημέρα στην διάθεσή σας αξίζει να κάνετε μια ημερήσια εκδρομή Πάργα-Σύβοτα. Οι παραλίες μετά την Πρέβεζα μέχρι και τα Σύβολα είναι μαγικές και εφάμιλες της Λευκάδας.Μπορείτε επίσης να κάνετε και βόλτα με βάρκα στον Αχέροντα.
 
Last edited:

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα. Το ξενοδοχείο που έχω βάλει παραπάνω ειναι 9 χλμ απο Σύβοτα. Αξίζει να μένω εκεί Βασιλική δηλαδή και να πηγαίνω για τα μπάνια μου Συβοτα? Γιατί και απο δικά μου άτομα έμαθα που ο Συβοτας είναι πολυ πιο ωραίος απο Λευκάδα! Εχουμε κάποιο λινκ για Συβοτα?
Με μπερδεύεις...
Τα Σύβοτα βρίσκονται βόρεια της Πάργας και είναι αρκετά χιλιόμετρα μακριά από την Λευκάδα.
Η Βασιλική δε είναι στο νότιο κομμάτι του νησιού.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Με μπερδεύεις...
Τα Σύβοτα βρίσκονται βόρεια της Πάργας και είναι αρκετά χιλιόμετρα μακριά από την Λευκάδα.
Η Βασιλική δε είναι στο νότιο κομμάτι του νησιού.
Οταν εβαλα στο booking.com για Συβοτα μου έβγαλε το ξενοδοχείο παραπάνω στο οποίο εγω είχα κλείσει για Λευκάδα και στα infos του ξενοδοχείου λεει οτι απέχει 9χλμ απο Συβοτα..
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Πάντως όταν κλικάρω το λινκ που έχεις παραθέσει εμφανίζει έναν ξενώνα στον Άγιο Πέτρο , χωριό που είναι έξω από την Βασιλική στο δρόμο προς Πόρτο Κατσίκι.Καμία σχέση με Σύβοτα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πάντως όταν κλικάρω το λινκ που έχεις παραθέσει εμφανίζει έναν ξενώνα στον Άγιο Πέτρο , χωριό που είναι έξω από την Βασιλική στο δρόμο προς Πόρτο Κατσίκι.Καμία σχέση με Σύβοτα.
Ναι άγιο Πέτρος λεει 5 χλμ απο Βασιλική.. Ειναι μακρια απο Συβοτα? αμα βαλεις στο book Συβοτας θα στο βγαλει αυτό που έχω κλείσει και θα λεει οτι απεχει 9χμλ απο Συβοτα..
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Ναι άγιο Πέτρος λεει 5 χλμ απο Βασιλική.. Ειναι μακρια απο Συβοτα? αμα βαλεις στο book Συβοτας θα στο βγαλει αυτό που έχω κλείσει και θα λεει οτι απεχει 9χμλ απο Συβοτα..
Σόρρυ παρανόησα...:eek: Νόμιζα οτι μιλάγαμε για τα άλλα γνωστά Σύβοτα που βρίσκονται βόρεια της Πάργας...

Αυτός ο όρμος που βλέπεις είναι στην διαδρομή από Νυδρί προς Βασιλική...Οι αποστάσεις είναι σχετικά κοντινές...απλά το ένα είναι σχεδον κοντά στη θάλασσα (Σύβοτα) σε αντίθεση με τον Άγιο Πέτρο που είναι πιο ορεινό.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σόρρυ παρανόησα...:eek: Νόμιζα οτι μιλάγαμε για τα άλλα γνωστά Σύβοτα που βρίσκονται βόρεια της Πάργας...

Αυτός ο όρμος που βλέπεις είναι στην διαδρομή από Νυδρί προς Βασιλική...Οι αποστάσεις είναι σχετικά κοντινές...απλά το ένα είναι σχεδον κοντά στη θάλασσα (Σύβοτα) σε αντίθεση με τον Άγιο Πέτρο που είναι πιο ορεινό.
Οταν λες ορμος εννοείς αυτο το πράσινο με τα τέλεια νερα που βλέπω στο google και τις τέλειες αμμουδιες? Εφόσον καταλάβαμε ποιο Συβοτα λεμε τοτε αξίζει να το κάνω ετσι όπως λεω για να αποφύγω τον παρα πολυ κοσμο στην Λευκάδα.. Θα χαρώ τα μπάνια μου στο Συβοτα?
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Δεν γνωρίζω εαν έχεις οικογένεια ή σύντροφο ή φίλους αλλά εαν θέλεις να απολαύσεις τις διακοπές σου χαλαρά και ήρεμα μακριά από βαβούρα θα προτιμήσεις το Σύβοτα ή κάτι παρόμοιο. Όμως είναι μακριά από την Λευκάδα.

Επειδή όμως βλέπω είσαι νέο παιδί , είναι προτιμότερο να βρείς κάποιο κατάλυμα πιο κοντά στην Λευκάδα (πχ Λυγιά , Περιγιάλι κλπ) προκειμένου να μπορείς να πήγαίνεις να διασκεδάζεις τα βράδια χωρίς να κάνεις ταξίδια μεσα στα σκοτάδια γιατι το οδικό δίκτυο δεν έχει παντού φώτα.

Εφόσον υπάρχει μεταφορικό μέσο μπορείς να γυρίσεις όλο το νησί και να ανακαλύπτεις κάθε μέρα και μια άλλη παραλία. Στήσε το σημείο εξόρμησής σου κοντά στην πόλη και γύρισε όλο το νησί απολαμβάνοντας κάθε μέρα και άλλη παραλία.

Για την παραλία στα Σύβοτα δεν έχω άποψη αφου εδώ με πιάνεις αδιάβαστο...Δεν έχει τύχει να την επισκεφτώ και με έβαλές σε σκέψεις για φέτος το καλοκαίρι...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν γνωρίζω εαν έχεις οικογένεια ή σύντροφο ή φίλους αλλά εαν θέλεις να απολαύσεις τις διακοπές σου χαλαρά και ήρεμα μακριά από βαβούρα θα προτιμήσεις το Σύβοτα ή κάτι παρόμοιο. Όμως είναι μακριά από την Λευκάδα.

Επειδή όμως βλέπω είσαι νέο παιδί , είναι προτιμότερο να βρείς κάποιο κατάλυμα πιο κοντά στην Λευκάδα (πχ Λυγιά , Περιγιάλι κλπ) προκειμένου να μπορείς να πήγαίνεις να διασκεδάζεις τα βράδια χωρίς να κάνεις ταξίδια μεσα στα σκοτάδια γιατι το οδικό δίκτυο δεν έχει παντού φώτα.

Εφόσον υπάρχει μεταφορικό μέσο μπορείς να γυρίσεις όλο το νησί και να ανακαλύπτεις κάθε μέρα και μια άλλη παραλία. Στήσε το σημείο εξόρμησής σου κοντά στην πόλη και γύρισε όλο το νησί απολαμβάνοντας κάθε μέρα και άλλη παραλία.

Για την παραλία στα Σύβοτα δεν έχω άποψη αφου εδώ με πιάνεις αδιάβαστο...Δεν έχει τύχει να την επισκεφτώ και με έβαλές σε σκέψεις για φέτος το καλοκαίρι...
Δεν έχω οικογένεια θα πάω με την μέλλουσα γυναίκα μου ομως :D Δεν μας νοιάζει η νυχτερινή ζωη αν ήταν ετσι θα πήγαινα με Μύκονο χαχαχα πλάκα κανω θα πιούμε και το χαλαρο ποτάκι μας κάπου αν και νομίζω πως και στο Συβοτα θα το βρούμε αυτό και με το παραπάνω.. Χαιρόμαστε που βαλαμε ιδέες για καλοκαιρινές διακοπές :p
 

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα και από εμένα,

Προσπαθώντας να βοηθήσω να αναφέρω τα εξής:

Τα Σύβοτα (Λευκάδας) είναι ένας γραφικός παραθαλάσσιος όρμος στα ανατολικά, κατάλληλος για ήρεμη διαμονή και καλο ψάρι. Η παραλία του δεν συγκαταλέγεται στις καλύτερες τις Λευκάδας, οι οποίες βρίσκονται στα δυτικά του νησιού.
Ο Αγ. Πέτρος είναι στην δυτική πλευρά, 20-25' από τα Σύβοτα, αλλά πολύ πιο κοντά στις μαγευτικές παραλίες της δυτικής πλευράς.
Συμφωνώ στα όσα αναφέρθηκαν για τις ταβέρνες στα ορεινά χωριά του νησιού, είναι πολύ ανώτερης ποιότητας και έχουν καλύτερες τιμές.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα και από εμένα,

Προσπαθώντας να βοηθήσω να αναφέρω τα εξής:

Τα Σύβοτα (Λευκάδας) είναι ένας γραφικός παραθαλάσσιος όρμος στα ανατολικά, κατάλληλος για ήρεμη διαμονή και καλο ψάρι. Η παραλία του δεν συγκαταλέγεται στις καλύτερες τις Λευκάδας, οι οποίες βρίσκονται στα δυτικά του νησιού.
Ο Αγ. Πέτρος είναι στην δυτική πλευρά, 20-25' από τα Σύβοτα, αλλά πολύ πιο κοντά στις μαγευτικές παραλίες της δυτικής πλευράς.
Συμφωνώ στα όσα αναφέρθηκαν για τις ταβέρνες στα ορεινά χωριά του νησιού, είναι πολύ ανώτερης ποιότητας και έχουν καλύτερες τιμές.
Μετά από μια σύντομη συνομιλία με έναν φίλο Λευκαδίτη χτες μου ανέφερε ακριβώς τα ίδια...Δεν θα τον πρότεινε ως τόπο διαμονής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom