Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Επίσης καλή βόλτα εαν σας αρέσει η φύση είναι ένας μικρός καταρράκτης προς το εσωτερικό του νησιού περίπου στα τρία χιλιόμετρα από το Νυδρί.
Για φαγητό προτιμήστε κυρίως μικρά ορεινά χωριά όπως Καρυές-Παλαιοκατούνα κλπ. Ποιοτικότερο και οικονομικότερα
 

Katra

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,είμαι έτοιμος για Λευκάδα φέτος..θα ήθελα να με ενημερώσετε για τιμές φαγητού,ποτού κ.λ.π..Ευχαριστώ πολύ καλό καλοκαίρι σε όλους!!!!!!!!!!!!
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν προς κάθε ενδιαφερόμενο.. Μόλις επέστρεψα από Λευκάδα.. Έμεινα Άγιο Νικήτα, ένα ωραιο χωριό κοντά στην χώρα και στην μεριά που βρίσκονται οι καλές παραλίες.. Από νυχτερινή ζωή αρκετά χαλαρά.Γενικότερα, όσον αφορά τις βόλτες μου το βράδυ, δύο φορές που βγήκα στον Αγ. Νικήτα πήγα σ ένα alternative μπαράκι πάνω σον πεζόδρομο. Ωραίο ατμοσφαιρικό μαγαζάκι. Στην χώρα την 1η φορά πήγα στο ταράτσα bar στο λιμάνι (ωραία cocktails, 8€) και σε ένα πάνω στο πεζόδρομο αλλά δεν θυμάμαι όνομα. Από φαϊ τώρα επειδή είχα ψαχτεί και εγω πιο πριν έφαγα στα εξής: Στην "Ράχη"στην εξάνθεια καλό φαϊ με νορμάλ τιμές (δεν το περίμενα, 35€ με 2 κυρίως, 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό και 2 μπύρες) με απίστευτη θέα (πρέπει να πάς νωρίς για να βρείς τραπέζι, πριν την δύση. Πήγα στις 19.30 και στις 20.00 γινόταν ο κακός χαμός).
Την 2η μέρα έφαγα στον "Δημήτρη" στην Παλαιοκατούνα (συστημένος και εκεί). Η Παλαιοκατούνα είναι ένα χωριό λίγο πριν το Νυδρί. Συνδύασα τις νότιες παραλίες με τους καταράκτες στο Νυδρί (είναι το διπλανό χωριό) και πήγα και έφαγα εκεί (ανοίγει μετά τις 19.00). Είναι μια παραδοσιακή ταβερνούλα σε λίγο ορεινό μέρος με ωραία θέα και μου έκαναν εντύπωση το κρέας του αλλά και οι τιμές του. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι 2 άτομα για μια χωριάτικη XXL :p, ψωμί στα κάρβουνα, πιπερίες γεμιστές (6 μέσα στο πιάτο), 2 κυρίως (ένα εξοχικό και κοτόπουλο παϊδάκια) ,μια φέτα ψητή και 2 μπύρες πλήρώσαμε 30€. Ειδικά για οικογένεια είναι ότι πρέπει και οικονομικότατο (το πιο οικονομικο απ' όσα έφαγα στην Λευκάδα και με περισσότερα πιάτα). Ανέφερα τιμές και το τι πήρα γτ κάτι τέτοια μαγαζάκια πρέπει να έχουν και την ανάλογη διαφήμιση. Οπότε αν βρεθείτε προς τα εκεί μπορείτε να πάτε.
Επίσης, στην Καρυά, ένα ορειχό χωριουδάκι σε μια ωραία πλατεία με πλατάνια έφαγα στο παρδαλό κατσίκι, επίσης υπέροχο φαΐ με νορμάλ τιμές.
Αυτά ήταν τα μαγαζάκια που μου άρεσαν και τα αναφέρω επειδή πραγματικά ήταν value for money και λόγω εποχής πολλόι είναι αυτοί που ψάχνουν να φάνε οικονομικά αλλά και ποιοτικά.
Γενικότερα αυτα που έχω παρατηρήσει είναι ότι στα νησιά στα ορεινά μέρη τρως φθηνότερα, καλύτερα και περισσότερο :p !
Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!
 
Last edited:

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από παραλίες δεν ανέφερα κάτι γιατί φαντάζομαι ότι θα πάτε σε όλες τις γνωστές. Αν θέλετε λετομέρειες όσον αφορά τις παραλίες εδώ είμαστε..
 

Gandalf

Member
Μηνύματα
14
Likes
12
Καλημέρα σε όλους!

Μπορεί κάποιος που πήγε πρόσφατα στη Λευκάδα (ή απλά γνωρίζει) ποιες παραλίες της Λευκάδας (από τις σχετικά γνωστές εννοώ) έχουν πρόσβαση αποκλειστικά με καραβάκι;
 

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Οι δύο πιο γνωστές παραλίες που έχουν πρόσβαση με καραβάκι είναι το Αγιοφύλι (από Βασιλική) και ο Μύλος (από Αγ. Νικήτα). Η πρόσβαση δεν γίνεται αποκλειστικά με καραβάκι καθώς και στις δύο καταλήγουν μονοπάτια.
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Μια συμβουλή παιδιά. .. Όσοι Επισκεφθείτε το πορτο κατσικι, να επισκεφθείτε οπωσδήποτε το φάρο στο ακρωτήρι δουκατο. Εκεί είδα ένα από τα ομορφότερα σκηνικά της ζωής μου. Απέχει 10 λεπτά από την τελευταία διασταύρωση για πορτο κατσικι. Έχει και πινακίδα στο σημείο που γράφει "ακρωτήρι".
Έτσι λοιπόν, μετά το μπάνιο σας στην μαγευτική παραλία πορτο κατσικι, φεύγετε 1.30 ώρα πριν το ηλιοβασίλεμα και φτάνετε στο φάρο. Αφού θαυμάσετε το υπέροχο τοπιο, τον εγκαταλείπετε. Στην επιστροφή, περίπου σε 500 μέτρα από το φάρο υπάρχει μια δεξιά στροφή όπου σταματάτε το αυτοκινητο στην ακρη και ανεβαίνετε 20 μέτρα στα βράχια με ομαλή κλίση.
Θα σας κοπεί η ανάσα. Ξαφνικά από κατω το χάος. 70 μέτρα γκρεμός και ο φαρος απέναντι. Ο ήλιος δύει μέσα στη θάλασσα και το σκηνικό δεν περιγράφεται. Εκεί που στο Πόρτο κατσικι έχει 1000 άτομα, στο σημείο αυτό πιθανόν να είστε και μόνοι. Ο ήχος από τα κύματα που χτυπούν στα βράχια σε συνδυασμό με τα κοκκινα χρώματα και τη θεά του φάρου σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι μόνο γι αυτή τη στιγμή αξίζει να επισκεφθεί αυτό το νησί.
Όταν θυμάμαι τη λευκαδα, αυτή η σκηνή έρχεται πρώτη στο νου. Κάντε το και θα με θυμηθείτε! !!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@danisg δεν ανεβάζεις καμια φωτό να θαυμάσουμε κι εμείς? Ανέβασμα αρχείου,επιλέγεις φωτό από τον υπολογιστή σου, και υποβολή απάντησης;)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μια συμβουλή παιδιά. .. Όσοι Επισκεφθείτε το πορτο κατσικι, να επισκεφθείτε οπωσδήποτε το φάρο στο ακρωτήρι δουκατο. Εκεί είδα ένα από τα ομορφότερα σκηνικά της ζωής μου. Απέχει 10 λεπτά από την τελευταία διασταύρωση για πορτο κατσικι. Έχει και πινακίδα στο σημείο που γράφει "ακρωτήρι".
Έτσι λοιπόν, μετά το μπάνιο σας στην μαγευτική παραλία πορτο κατσικι, φεύγετε 1.30 ώρα πριν το ηλιοβασίλεμα και φτάνετε στο φάρο. Αφού θαυμάσετε το υπέροχο τοπιο, τον εγκαταλείπετε. Στην επιστροφή, περίπου σε 500 μέτρα από το φάρο υπάρχει μια δεξιά στροφή όπου σταματάτε το αυτοκινητο στην ακρη και ανεβαίνετε 20 μέτρα στα βράχια με ομαλή κλίση.
Θα σας κοπεί η ανάσα. Ξαφνικά από κατω το χάος. 70 μέτρα γκρεμός και ο φαρος απέναντι. Ο ήλιος δύει μέσα στη θάλασσα και το σκηνικό δεν περιγράφεται. Εκεί που στο Πόρτο κατσικι έχει 1000 άτομα, στο σημείο αυτό πιθανόν να είστε και μόνοι. Ο ήχος από τα κύματα που χτυπούν στα βράχια σε συνδυασμό με τα κοκκινα χρώματα και τη θεά του φάρου σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι μόνο γι αυτή τη στιγμή αξίζει να επισκεφθεί αυτό το νησί.
Όταν θυμάμαι τη λευκαδα, αυτή η σκηνή έρχεται πρώτη στο νου. Κάντε το και θα με θυμηθείτε! !!
Και πανω που ελεγα οτι το θεμα τουρισμος στην Ελλαδα για εμενα εχει κλεισει....και παρολο που Λευκαδα εχω παει 2 φορες συνολικα 1 μηνα...μου ανοιγεις την ορεξη ....ερωτας ειναι αυτος τι να κανω αυτο το νησι με εχει μαγεψει...
 

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
Γεία σε όλους σας,φέτος σκέφτομαι να επισκευτώ το νησί της Λευκάδας!Έχει πάει κανείς απο 'σάς?Τι όμορφο έχετε να μου προτείνετε?:D
Καλημέρα, έχω πάει 2 φορές στη Λευκάδα και είπα να μοιραστώ μαζί σου την εμπειρία μου! Στη Λευκάδα πέρασα πολύ ωραίες διακοπές με πολύ ωραίο φαγητό. έμεινα στα διαμερίσματα Γωγώ στο Νυδρί. Ήταν οικονομικό δωμάτιο και μεγάλο με μπαλκονάκι έμεινα πολύ ευχαριστημένη κυρίως από τη φιλοξενία τους, αν χρειαστείς ίσως να βρω κάπου τα τηλέφωνα τους. Λάτρεψα την εκδρομή με το καραβάκι που σε πάει Ιθάκη, Κεφαλλονιά, Μεγανησι και Σκορπιο. Δεν ξέρω πως μπορεί να έχουν διαμορφωσει τώρα την εκδρομή, λόγω πώλησης του Σκορπιού. Οι γονείς μου πήγαν πέρυσι στη Λευκάδα και δεν έκαναν την εκδρομή λόγω πολύ πολύ κόσμου στο καράβι αλλά αν δεν σε πειράζει αυτό να πας είναι πολύ ωραία εμπειρία και περνάς και καταπληκτικά πάνω στο πλοιο. Ψήνουν σουβλάκια, σερβίρουν κοκτέιλ...πολυ ωραία και με την ευκαιρία παίρνεις και μία γευση από εκπληκτική Ιθάκη και Κεφαλλονιά.
Έφαγα υπέροχο, πολύ φρέσκο και σχετικά φτηνό ψαράκι στα Σύβοτα (νομίζω λεγόταν Σταυρος η ταβέρνα) και χάζεψα ιστιοπλοικά σκαφάκια που άραζαν για φαγητό.Αυτό που κυρίως δεν θα ξεχάσω από το νησί είναι τα υπέροχα νερά στις παραλίες και ειδικά στο πορτο κατσίκι. όπως είπα πήγα 2 φορές στο νησί και θέλω σίγουρα να ξαναπάω...στην παραλία κάθισμα έκανα παραπέντε, αν σου αρεσουν τα σπορ πες μου να σου πω λεπτομεριες γι αυτο. τη μία μέρα στο κάθισμα είχε κύμα αλλά πραγματικά ευχαριστήθηκα το παιχνίδι με το κύμα. Εγω πήγα το 2010 και το 2011 και τότε οι τιμές ήταν καλές για νησί. ήταν τιμές Θεσσαλονίκης, τώρα δεν ξέρω.
δεν θα σταματήσω να γράφω γι αυτό το νησί, οπότε όποιος χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες για κάτι συγκεκριμένο μετα χαράς θα βοηθήσω αν και έχει μερικά χρόνια που πήγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom