Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
καλημερα!!καλο καλοκαιρι!!μαλλον το θεμα θα χει απαντηθει αλλα.θα θελα προσφατες πληροφοριες για φαγητο στην λευκαδα....σε αναζητηση που εκανα μπερδευτηκα καπωε με τις κριτικες...αν και η γευση αποτελει καθαρα προσωπικο κριτηριο....σας ευχαριστω..
Ένα είναι το μαγαζί.λεγεται ράχη στο χωριό Εξάνθεια..από τα καλύτερα μέρη που έχω φάει στη ζωή μου..φθηνά και είναι σαν να τρως στα σύννεφα..τρομερή θέα.. καταπληκτικό μαγαζί
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γεια σας.Θέλω να ρωτήσω ποιες επιλογές υπάρχουν φέτος για πρόσβαση στους Εγκρεμνούς και αν ξέρετε τι αξίζει περισσότερο να πας με καραβάκι από Βασιλική ή με κρουαζιέρα από Νυδρί.ΤΟδικώς μπορείς να πας φέτος?Τιμές για καραβάκι και κρουαζιέρα ξέρει κανείς?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Από Νυδρι κάνει το τουρ - σαλάτα, δλδ πάει λίγο Εγκρεμνους λίγο Φισκαρδο λίγο Ιθάκη κ λίγο Πόρτο κατσίκι ... δεν το συνιστώ πολύ τουριστικό κ συνήθως το εκτελει ένας τύπος λίγο νούμερο (τον κραζαν τα τοπικά media, όπου βγαίνει με το καραβακι βάζει full Πλούταρχο, Σφακιανάκη κ δε συμμαζεύεται ενώ δε σταματάει να πετάει κρύα αστεία απ'το μικρόφωνο) ... κόστος 30Ε

Θα σου πρότεινα να πάρεις το πιο μικρό κ ήσυχο καραβάκι από Βασιλική το οποίο σταματάει όλη την ώρα Εγκρεμνους κ κάνει κ ένα πέρασμα από Πόρτο κατσίκι για μια βουτιά απ'το πλοιο) -- κόστος 20Ε

Πρόσβαση με αυτοκίνητο δεν υπάρχει
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Καλησπέρα Παρασκευή πάμε Πρώτη φορά Λευκάδα! έχει πολλές πάρα πολλές κρουαζιέρες στο νησί....περισσότερες και από τις μέρες που θα πάμε! Θα πάμε για 4 βράδια, ποια προτείνεται από την εμπειρία σας ?? Επίσης για Παξους προτείνετε κρουαζιέρα από Λευκάδα, Πάργα, η Συβοτα??
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!

aggeliki93

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kuba 🇨🇺
Καλησπέρα! Φέτος αποφασίσαμε με το αμόρε να πάμε Λευκάδα τον Αύγουστο. Έπειτα από ένα ονειρικό τετραήμερο στους Παξούς περυσι είπαμε να επιλέξουμε και πάλι Ιόνιο! Για θάλασσες έκανα την ερευνα μου και έχω συγκεντρώσει πληροφορίες, για διαμονή αποφασίσαμε να μείνουμε Νυδρί μιας και βρήκαμε οικονομική διαμονή και οι αποστάσεις δεν θα είναι πρόβλημα αφού θα έχουμε όχημα! Βασική προϋπόθεση όμως είναι και το καλό φαγητό μιας και ερχόμαστε για διακοπές από Γερμανία και μας έχει λείψει το καλό ελληνικό φαγητό κάθε πρόταση που αξίζει δεκτή, όπως και για νυχτερινή διασκέδαση! Εριξα μια μάτια στο φόρουμ αλλά δε βρήκα πολλά πράγματα μιας και τα περισσότερα είναι παλιά όποτε είπα να ξανά ανοίξω το θέμα..Επίσης έριξα μια μάτια για αξιοθέατα είδα πως αξίζουν Άγιος Νικήτας, οι καταρράκτες στο Νυδρί και η Λευκάδα με τα στενά..Υπαρχει κάτι να μου ξέφυγε?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλησπέρα! Φέτος αποφασίσαμε με το αμόρε να πάμε Λευκάδα τον Αύγουστο. Έπειτα από ένα ονειρικό τετραήμερο στους Παξούς περυσι είπαμε να επιλέξουμε και πάλι Ιόνιο! Για θάλασσες έκανα την ερευνα μου και έχω συγκεντρώσει πληροφορίες, για διαμονή αποφασίσαμε να μείνουμε Νυδρί μιας και βρήκαμε οικονομική διαμονή και οι αποστάσεις δεν θα είναι πρόβλημα αφού θα έχουμε όχημα! Βασική προϋπόθεση όμως είναι και το καλό φαγητό μιας και ερχόμαστε για διακοπές από Γερμανία και μας έχει λείψει το καλό ελληνικό φαγητό κάθε πρόταση που αξίζει δεκτή, όπως και για νυχτερινή διασκέδαση! Εριξα μια μάτια στο φόρουμ αλλά δε βρήκα πολλά πράγματα μιας και τα περισσότερα είναι παλιά όποτε είπα να ξανά ανοίξω το θέμα..Επίσης έριξα μια μάτια για αξιοθέατα είδα πως αξίζουν Άγιος Νικήτας, οι καταρράκτες στο Νυδρί και η Λευκάδα με τα στενά..Υπαρχει κάτι να μου ξέφυγε?
Μπορείς να πας Εξάνθεια και Καρυά, είναι και τα δύο ορεινά χωριά. Κάνε μια αναζήτηση για τα εστιατόρια "Η ράχη" και το "παρδαλό κατσίκι" αντίστοιχα. Δυστυχώς, στο πρώτο δεν κάνουν κρατήσεις αλλά μπορείς να απολαύσεις τη θέα και ένα ποτό μεχρί να έρθει η σειρά σου (κάνουν και παρά 5...μοναδικό τοπίο). Στη Καρυά, η πλατεία έχει πλάτανο (αν δεν κάνω λάθος) με τρομερή δροσιά ακόμα και το μεσημέρι.
Εμείς Νυδρί μέναμε αλλά οι "επώνυμες" παραλίες είναι αρκετά μακριά...Βέβαια, το Νυδρί προσφέρει κρουαζιέρες και στα κοντινά νησιά, είναι ευκαιρία να πάτε Μεγανήσι, Ιθάκη ή Φισκάρδο Κεφαλλονιάς.
 
Last edited:

aggeliki93

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kuba 🇨🇺
Μπορείς να πας Εξάνθεια και Καρυά, είναι και τα δύο ορεινά χωριά. Κάνε μια αναζήτηση για τα εστιατόρια "Η ράχη" και το "παρδαλό κατσίκι" αντίστοιχα. Δυστυχώς, στο πρώτο δεν κάνουν κρατήσεις αλλά μπορείς να απολαύσεις τη θέα και ένα ποτό μεχρί να έρθει η σειρά σου (κάνουν και παρά 5...μοναδικό τοπίο). Στη Καρυά, η πλατεία έχει πλάτανο (αν δεν κάνω λάθος) με τρομερή δροσιά ακόμα και το μεσημέρι.
Εμείς Νυδρί μέναμε αλλά οι "επώνυμες" παραλίες είναι αρκετά μακριά...Βέβαια, το Νυδρί προσφέρει κρουαζιέρες και στα κοντινά νησιά, είναι ευκαιρία να πάτε Μεγανήσι, Ιθάκη ή Φισκάρδο Κεφαλλονιάς.


ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου! Θα κοιτάξω όλες τις επιλογές που μου έδωσες! Θα πρότεινες άλλο μέρος εκτός από Νυδρί για να μείνουμε? για Ιθάκη λεμε σίγουρα να κάνουμε τη κρουαζιέρα! Επίσης έχω ακούσει πως αξίζουν και οι κρουαζιέρες στις παραλίες του νησιού όπως εγκρεμνοι κτλ.. εσείς κάνατε?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου! Θα κοιτάξω όλες τις επιλογές που μου έδωσες! Θα πρότεινες άλλο μέρος εκτός από Νυδρί για να μείνουμε? για Ιθάκη λεμε σίγουρα να κάνουμε τη κρουαζιέρα! Επίσης έχω ακούσει πως αξίζουν και οι κρουαζιέρες στις παραλίες του νησιού όπως εγκρεμνοι κτλ.. εσείς κάνατε?
Αν θες να κάνετε τις κρουαζιέρες, μείνετε Νυδρί για να είστε κοντά. Εμείς φάγαμε αρκετή ώρα στο δρόμο πηγαίνοντας σε παραλίες όπως το κάθισμα, το Πόρτο κατσίκι κτλ. Εγκρεμνους έχω πάει παλαιότερα, όλα τα έχουμε κάνει οδικά, καθώς το χωριό της μητέρας μου είναι σε κοντινή απόσταση από Λευκάδα. Θα έκανα στη θέση σας 2 ενδεχομένως, μια σε παραλίες της Λευκάδος και μια που να περιλαμβάνει Μεγανήσι ή Ιθάκη.
Τον Αύγουστο ο καταρράκτης έχει πολύ λίγο νερό αλλά αξίζει να πάτε μια βόλτα.

Επίσης, στο δρόμο προς Πόρτο κατσίκι έχει ωραία "μπαλκόνια" με θέα και καλό φαγητό.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλημέρα σε όλους. Θα είμαστε με το σύζυγό μου για 5 μέρες τέλος Αυγούστου στη Λευκάδα και ήθελα τη γνώμη σας.
1.Αρχικά, διάβασα πως οι περισσότεροι προτείνουν διαμονή δυτικά του νησιού. Εμείς έχουμε κλείσει ένα πολύ όμορφο και σε καλή τιμή δωμάτιο στη Λυγιά. Μόνο η δική μου λογική λέει ότι σαφώς προτιμούμε να κάνουμε περισσότερη ώρα οδήγησης για τις παραλίες παρά για τις βραδινές εξόδους; Δε γνωρίζω πώς είναι το οδικό δίκτυο στο νησί αλλά θεωρώ πιο ασφαλές να μη χρειάζεται να οδηγείς αρκετή ώρα τη νύχτα.

2.Σχετικά με τις πολυσύχναστες παραλίες τώρα, όπως Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί και Κάθισμα, πιστεύουμε λόγω της χρονιάς ότι θα είναι οκ από κόσμο τέλος Αυγούστου και ότι είναι κρίμα να μην τις επισκεφθούμε από φόβο μήπως δε βρούμε να κάτσουμε.

3.Ωστόσο, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια σελίδα με τις κρουαζιέρες του νησιού; Δε μας ενδιαφέρει για Ιθάκη, Φισκάρδο κλπ, πιστεύουμε και τις 5 μέρες πρέπει να τις αξιοποιήσουμε στο νησί.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου! Θα κοιτάξω όλες τις επιλογές που μου έδωσες! Θα πρότεινες άλλο μέρος εκτός από Νυδρί για να μείνουμε? για Ιθάκη λεμε σίγουρα να κάνουμε τη κρουαζιέρα! Επίσης έχω ακούσει πως αξίζουν και οι κρουαζιέρες στις παραλίες του νησιού όπως εγκρεμνοι κτλ.. εσείς κάνατε?
Το ιδανικο ειναι η διαμονη στη Βασιλικη. Ευκολη προσβαση στις δυτικες παραλιες και εχει κινηση το βραδυ. Plus το πλοιαρακι για παραλια Αγιοφυλι.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Επίσης για Παξους προτείνετε κρουαζιέρα από Λευκάδα, Πάργα, η Συβοτα??
Αν αποφασίσετε να βγείτε και εκτός Λευκάδας συστήνω ανεπιφύλακτα από Πάργα. Με κλειστά μάτια την καλύτερη κρουαζιέρα την κάνει ο καπετάν Βασίλης με το προσφάτως ανακαινισμένο ξύλινο ιστιοφόρο του Marco Polo.

20200710_163455A.jpg


Είναι ο μόνος που συνεχίζει να κάνει καθημερινά δρομολόγια με το ανώτερο 35 επιβάτες όταν άλλοι φορτώνουν μέχρι και 150 "πρόβατα".
Η ναυτοσύνη του καπετάν Βασίλη,το χιούμορ του, η άψογη φιλοξενία του και η συμπεριφορά του, θα σας κάνουν να πιστέψετε πως ταξιδεύετε με φιλους και όχι σαν τουριστες. Δεν είναι τυχαία πρώτος στις προτιμήσεις και αξιολογήσεις, Προσέξτε μόνο να κάνετε κράτηση από την προηγούμενη γιατί είναι πολύ πιθανό να μείνετε απέξω.
Η φωτογραφία είναι δική μου τραβηγμένη μόλις πριν 15 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom