Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

aggeliki93

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kuba 🇨🇺
Το ιδανικο ειναι η διαμονη στη Βασιλικη. Ευκολη προσβαση στις δυτικες παραλιες και εχει κινηση το βραδυ. Plus το πλοιαρακι για παραλια Αγιοφυλι.
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Ομολογώ πως δεν είχα σκεφθεί καθόλου την Βασιλική για διαμονή αλλά θα το κοιτάξω. Για κρουαζιέρα τι άλλο μας προτείνεις? Εκτός από Ιθάκη και Κεφαλονιά Φισκάρδο που θελουμε να τα πάμε σε επόμενο ταξίδι μας.. έψαξα αλλά είδα μόνο για πόρτο κατσίκι και εγκρεμνοι..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Δεν εχω να προτεινω κρουαζιερες γιατι δεν τις συμπαθω. Πολυ κοστος χωρις λογο. Αν υπαρχει αυτοκινητο, καλυτερα αυτο.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Προτείνω κρουαζιέρες. Πόρτο κατσίκι και εγκρεμνοί ειναι για λίγη ώρα, αυτά δεν ειναι παραλίες ειναι αξιοθέατα, εάν δε τύχει κυματισμός δεν χρειάζεται να χάσεις όλη τη μέρα.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.156
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
Επειδή αρκετοί το ψάχνουν για τις κρουαζιέρες από το Νυδρί ... να θυμίσουμε ότι από το ίδιο λιμάνι φεύγουν και τα 2 ferry , 1 για Μεγανήσι (3,40 το άτομο με επιστροφή και 15 ευρώ το αυτοκίνητο) και 1 για Κεφαλλονιά (Φισκάρδο 15 ευρώ το άτομο με επιστροφή και 70 ευρώ το αυτοκίνητο). Και εν πλω βλέπετε και το Σκορπιό και τα άλλα νησάκια. Γιατί και το Μεγανήσι και η Κεφαλλονιά βεβαίως χρειάζονται αυτοκίνητο για να τα εξερευνήσεις. Οι κρουαζιέρες για μένα αξίζουν μόνο για το μπάνιο στους Εγκρεμνούς (μέχρι να αποκατασταθεί η οδική πρόσβαση). Στο Πόρτο Κατσίκι πλέον δε βγαίνουν στην ακτή , σου δείχνουν την παραλία από απόσταση.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Οι κρουαζιέρες για μένα αξίζουν μόνο για το μπάνιο στους Εγκρεμνούς (μέχρι να αποκατασταθεί η οδική πρόσβαση). Στο Πόρτο Κατσίκι πλέον δε βγαίνουν στην ακτή , σου δείχνουν την παραλία από απόσταση.
Καλησπέρα, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο καραβάκι που να πηγαίνει μόνο Εγκρεμνούς; Έχω διαβάσει πχ πως υπάρχει από Βασιλική καραβάκι για Αγιοφύλλι. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Καλησπέρα, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο καραβάκι που να πηγαίνει μόνο Εγκρεμνούς; Έχω διαβάσει πχ πως υπάρχει από Βασιλική καραβάκι για Αγιοφύλλι. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
Οι πληροφοριες μου λενε οτι υπαρχει και μενει στην παραλια περισσοτερες ωρες γιατι ειναι μικροτερη η διαδρομη σε σχεση με το Νυδρι. Δεν ξερω ομως τι γινεται φετος, αν υπαρχει τοσος τουρισμος για να γεμιζουν ολα αυτα.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.156
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
Καλησπέρα, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο καραβάκι που να πηγαίνει μόνο Εγκρεμνούς; Έχω διαβάσει πχ πως υπάρχει από Βασιλική καραβάκι για Αγιοφύλλι. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
Κανονικά υπάρχει , δεν ξέρω κι εγώ τι γίνεται φέτος όμως. Πάντως αρχές Ιουλίου που πήγα Λευκάδα το νησί ήταν άδειο , τέλος του μήνα που έφυγα είχε αρκετό κόσμο και άνοιγαν όλο και περισσότερα μαγαζιά, δρομολόγια πλοίων κτλ. Σίγουρα πάντως οι γνωστές παραλίες είχαν περισσότερο κόσμο από ότι στην Κεφαλλονιά που κολυμπήσαμε στο Μύρτο σχεδόν πριβέ !!!
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Πάμε και βλέποντας λοιπόν. Σας ευχαριστώ πολύ!
 

greg13

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Αποψη μου ειναι οτι στην ραχη αξιζει φουλ να κατσεις για καφε-ποτο μιας και την ιδια θεα εχεις με το εστιατοριο ισως και καλυτερη αν δεν πετυχεις τα καλα τραπεζακια και το φαγητο μετριο προς το κακο θα ελεγα
 

Anna_sid29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλημέρα σε όλους!!!! Θα ήθελα και εγω να ρωτήσω κάποια πράγματα για Λευκάδα...!!! Θα πάμε 5 με 10 Σεπτέμβρη, 5 βράδια και θα μείνουμε στη βασιλική παραλία δίπλα...!!! Έψαξα κάποια πράγματα όπως να πάω σίγουρα στις γνωστές παραλίες και καταρράκτες στο νυδρι και επίσης για ποτό στο fly bar που κάνουν και παραπέντε αποτι ειδα και στο amante bar στο κάθισμα κοντά!!! Έχετε πάει εσείς σε αυτά ???? Και αν Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο που αξίζει να δεις!!!
 

greg13

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Καλημέρα σε όλους!!!! Θα ήθελα και εγω να ρωτήσω κάποια πράγματα για Λευκάδα...!!! Θα πάμε 5 με 10 Σεπτέμβρη, 5 βράδια και θα μείνουμε στη βασιλική παραλία δίπλα...!!! Έψαξα κάποια πράγματα όπως να πάω σίγουρα στις γνωστές παραλίες και καταρράκτες στο νυδρι και επίσης για ποτό στο fly bar που κάνουν και παραπέντε αποτι ειδα και στο amante bar στο κάθισμα κοντά!!! Έχετε πάει εσείς σε αυτά ???? Και αν Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο που αξίζει να δεις!!!
Στο νυδρι εχει ωραια ταβερνακια απλα οι καταρρακτες δεν νομιζω να εχουν νερο,στο fly bar απο τις 18-19:00
Να πας και να ψαξεις μονη σου να κατσεις,μετα τις 21:00 ειχε ουρες εξω,το φαγητο για εμενα στο εστιατοριο δεν αξιζει καθολου,το αμαντε εχεις καποιες βραδιες με λαιβ σαξοφωνιστα που ειναι απιστευτα απλα δες τις μερες που τον εχει.επισης εκει κανουν κρατηση απλα για τα μπροστα τραπεζια θελει 40€/ατομο σε αντιθεση με το fly που δεν κανει καθολου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom