Κίνα Πληροφορίες για Πεκίνο για πρώτο ταξίδι.

JohZio

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Καλημέρα στο φόρουμ!
Εδώ και ένα χρόνο διαβάζω με τεράστιο ενδιαφέρον τις ταξιδιωτικές ιστορίες σας! είναι ιδιαίτερα χαρούμενος που υπάρχει στα ελληνικά και μπορούμε να "ταξιδέψουμε" όλοι μαζι έστω μέσα απο τις φωτογραφίες και τον υπέροχο γραπτό λόγο των ιστοριών.

Στην ερώτησή μου λοιπόν! Εδώ και καιρό σκευτόμουν ενα ταξίδι στην Κίνα το πρώτο μου εκτός ευρώπης και μόνος μου, έτσι είμαι λίγο διστακτικός. Υπολογίζω απο 5 Νοεμβρίου για 14 μέχρι 18 μέρες. Άν και έχω κάνει πολλές αναζητήσεις στο διαδύκτιο για τις διαδικασίες θα ήθελα τήν όποιες πληροφορίες μπορεί κάποιος να προσφέρει! Ερωτήσεις :

1) Απο διαδικασία πρώτα κλείνω εισητήρια και διαμονή και μετά κάνω αίτηση για βίζα σωστά? Αν δέν κάνω λάθος μπορώ μόνο αυτοπροσώπος και πρέπει να πάω Αθήνα με ραντεβού (μένω Πιερία). Θα υπήρχε κάποιο γραφείο που μπορεί να παρέχει υπηρεσίες βοήθειας για την καταχώρηση της βίζας?

2) Απο Πόλεις σαν αρχάριος σκεύτομαι για Πεκίνο και ίσως άλλη μία? για παράδειγμα Σιάν? ή Σανγκάη, για την τελευτάια δέν είμαι σίγουρος ίσως αξίζει να κλείσω εισητήριο για Πεκίνο και να επιστρέψω απο Σαγκάη? όπως διάβασα σε μια ταξιδιωτική ιστορία συνφορουμιτών το 2019.

3) Απο διαμονή μια καλή λύση είναι το Booking? ή ίσως το trip.com?

4) απο συναλλαγές δέν καταλαβαίνω τι συμβαίνει ακριβώς εάν είναι δύσκολο να γινουν με μετρητά ή αδύνατο? ή προτείνετε η χρήση κάρτας μόνο και ιδάνικα κάποιος τροπος με wechat ή Alipay

Σημαντική σημείωση. Τον τελευταίο χρόνο κάνω μαθήματα Κινεζικής γλωσσας μεσω διαδυκτίου με δασκάλα απευθείας απο το Πεκίνο και έχουμε καλή επικοινωνία. Θα με βοηθήσει αρκετά πιστεύω με απορίες χωρίς όμως να θέλω να την επιβαρύνω ιδιαίτερα. Οπότε καλό είναι να είμαι προετοιμασμένος για τα πάντα εξαρχής. Όποιες προτάσεις σας ή πληροφόρίες είναι πολύτιμες άν και ήδη έχω μάθει πολλά διαβάζοντας εδώ!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μπορείς να διαβάσεις τη ιστορία μου για να πάρεις μερικές ιδέες.

Κίνα - Τουρκία - Ταξίδι στην Κίνα με τον άγνωστο κορονοϊό

Με τόσες μέρες μπορείς πολύ άνετα 3 πόλεις.

Μπορείς να πας Πεκίνο, Σιαν και Σανγκάη.

Από όταν είχα πάει να βγάλω εγώ βίζα, είχα δει αμέτρητα ταξιδιωτικά γραφεία που βγάζανε βίζες για τους πελάτες ους. Αν ψάξεις λίγο όλο και κάποιο γραφείο θα βρεις.
 

JohZio

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Μπορείς να διαβάσεις τη ιστορία μου για να πάρεις μερικές ιδέες.

Κίνα - Τουρκία - Ταξίδι στην Κίνα με τον άγνωστο κορονοϊό

Με τόσες μέρες μπορείς πολύ άνετα 3 πόλεις.

Μπορείς να πας Πεκίνο, Σιαν και Σανγκάη.

Από όταν είχα πάει να βγάλω εγώ βίζα, είχα δει αμέτρητα ταξιδιωτικά γραφεία που βγάζανε βίζες για τους πελάτες ους. Αν ψάξεις λίγο όλο και κάποιο γραφείο θα βρεις.
Διάβασα την ιστορία σου και πήρα πολλές ιδέες και χρησιμες πληροφορίες, οι φωτογραφίες είναι καταπληκτικές!

Ναι καλή ιδέα για Πεκίνο Σιαν και Σανγκάη πρέπει να είναι άνετα, απλα δέν αποφάσισα μέρες ακόμα για την κάθε πόλη. Ίσως να κλείσω τα εισητήρια απο τώρα για άφηξη Beijing και αναχώρηση απο Shanghai και βλέπω στην πορεία για ενδιάμεσες λεπτομέρειες!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σε ευχαριστώ για το σχόλιο.

Αν πας και Σιαν, θα σου πρότεινα να βάλεις και το Pingyao για μια ημέρα. Εγώ δεν πηγα γιατί δεν έφταναν οι μέρες αλλά ήθελα παρα πολύ να είχα την ευκαιρία.

 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Εάν θέλεις να αποφύγεις το κόστος και την ταλαιπωρία της βίζας , μπορείς να επωφεληθείς από την
144-Hour Visa-free Transit , με ενδιάμεσο σταθμό HKG .
Πριν το Covid , διάβαζα ότι υπήρχαν παράπονα από επιβάτες κάποιων αεροπορικών εταιρειών σχετικά με την αναγνώριση της συγκεκριμένης βίζας .
Ενδεικτικά οι πτήσεις μπορεί να είναι : ATH→PEK ( 144hr) – PEK→HKG - HKG→PVG( 144hr)- PVG→EUROPE.


China 144 Hour Visa Free Transit: Requirements, Application & Notes 2023
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να ρωτήσω κάτι για τις συναλλαγές στην Κίνα και συγκεκριμένα στο Πεκίνο.
Γίνεται η αποδεκτή η χρήση της κάρτας Revolut για συναλλαγές σε εστιατόρια και αξιοθέατα ή πρέπει να έχει κάποιος πολλά μετρητά και να τα μετατρέψει σε συνάλλαγμα;
Τσέκαρα από revolut ότι δεν είναι δυνατή η μετατροπή ευρώ σε Γουάν της Κίνας. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς και να πληρώνεις με την καρτα ή είναι αποδεκτή;
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Να ρωτήσω κάτι για τις συναλλαγές στην Κίνα και συγκεκριμένα στο Πεκίνο.
Γίνεται η αποδεκτή η χρήση της κάρτας Revolut για συναλλαγές σε εστιατόρια και αξιοθέατα ή πρέπει να έχει κάποιος πολλά μετρητά και να τα μετατρέψει σε συνάλλαγμα;
Τσέκαρα από revolut ότι δεν είναι δυνατή η μετατροπή ευρώ σε Γουάν της Κίνας. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς και να πληρώνεις με την καρτα ή είναι αποδεκτή;
Τώρα το βλέπω αυτό το μήνυμα, ελπίζω να σε προλαβα.

Γενικά στην Κίνα ισχύει ένα σχετικά περίεργο καθεστώς. Ενώ δέχονται παντού πιστωτικές κάρτες ,σε πάρα πολλά μέρη ΔΕΝ δέχονται δυτικές κάρτες ,δηλαδή ούτε Mastercard, ούτε VISA . Δέχονται μόνο κάρτες που έχουν εκδοθεί υπό τον αντίστοιχο κινεζικό οργανισμό που ονομάζεται Unionpay.
Πρακτικά στην Ευρώπη είναι από δύσκολο έως αδύνατο να βγάλεις τέτοια κάρτα. Στην Ελλάδα είναι σίγουρα αδύνατον.

Η revolut είναι αναγκαστικά Mastercard ή VISA οπότε εάν δέχονται αυτές τις δύο, σίγουρα δέχονται και την revolut.

Δεν χρειάζεται πάντως να μετατρέψεις μετρητά. Με την κάρτα σου, οποιαδήποτε κάρτα βασικα , πας σε ένα ATM και βγάζεις κατ ευθείαν YUAN με μια ελάχιστη χρέωση του στυλ 2€ ανά 200.

Απο την πρώτη φορά που είχα πάει, πάνω από 10 χρόνια πριν, ήταν πολύ πιο συμφέρον να το κάνεις έτσι, από ότι να αλλάξεις χρηματα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τώρα το βλέπω αυτό το μήνυμα, ελπίζω να σε προλαβα.

Γενικά στην Κίνα ισχύει ένα σχετικά περίεργο καθεστώς. Ενώ δέχονται παντού πιστωτικές κάρτες ,σε πάρα πολλά μέρη ΔΕΝ δέχονται δυτικές κάρτες ,δηλαδή ούτε Mastercard, ούτε VISA . Δέχονται μόνο κάρτες που έχουν εκδοθεί υπό τον αντίστοιχο κινεζικό οργανισμό που ονομάζεται Unionpay.
Πρακτικά στην Ευρώπη είναι από δύσκολο έως αδύνατο να βγάλεις τέτοια κάρτα. Στην Ελλάδα είναι σίγουρα αδύνατον.

Η revolut είναι αναγκαστικά Mastercard ή VISA οπότε εάν δέχονται αυτές τις δύο, σίγουρα δέχονται και την revolut.

Δεν χρειάζεται πάντως να μετατρέψεις μετρητά. Με την κάρτα σου, οποιαδήποτε κάρτα βασικα , πας σε ένα ATM και βγάζεις κατ ευθείαν YUAN με μια ελάχιστη χρέωση του στυλ 2€ ανά 200.

Απο την πρώτη φορά που είχα πάει, πάνω από 10 χρόνια πριν, ήταν πολύ πιο συμφέρον να το κάνεις έτσι, από ότι να αλλάξεις χρηματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Με πρόλαβες... Ο γιος μου θα πάει για ένα σεμινάριο και δεν ήξερα τι να του προτείνω...
Άρα θεωρείς ότι είναι καλύτερα να κάνει ανάληψη με την κάρτα του;
Έχει ΠΕΙΡΑΙΩΣ χρεωστική που γενικά έχει μεγάλη προμήθεια στη μετροπή συναλλάγματος κσι υπέθετα ότι θα έκανε συναλλαγές με τη Revolut, αλλά βλέπω ότι δεν παίζει εκεί...
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Θα κάνει τα εξής δύο βήματα

1) θα πάει και θα κάνει ανάληψη με την revolut (για να γλυτώσει τουλάχιστον τις χρεώσεις της Πειραιώς ) από ένα ATM ένα μικρό ποσό , ιδανικά κάτω από 1500 yuan ( περίπου 200€) για να έχει πάνω του.

2) όπου και να είναι θα ζητήσει να πληρώσει με κάρτα. Σε όλα τα μεγάλα ξενοδοχεία και μεγαλα καταστήματα θα δεχτούν τις ευρωπαϊκές κάρτες. Τώρα σε κάτι street food ή μαγαζιά της γειτονιάς , αποκλείεται. Γενικά αν κινηθεί σε πιο τουριστικά μέρη και σε μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες δεν θα έχει πρόβλημα. Όπου βλέπει μάρκα που δεν αναγνωρίζει ας το δοκιμάσει και αν δουλέψει, δούλεψε.
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
409
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
πιστεύεις οτι με την debit mastercard της Εθνικής δεν θα έχω πρόβλημα στις αναλήψεις ή στις πληρωμές;
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Στις αναλήψεις θα έχεις χρέωση τοπικής τράπεζας + χρέωση εθνικής. Βγάζεις revolut για να αποφύγεις τουλάχιστον τις χρεώσεις εθνικής.

Τώρα για τις πληρωμές , ισχύει ότι έγραψα παραπάνω για visa και Mastercard
 

pavlito

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Καλησπερα γνωριζει καποιος χωρο φυλαξης αποσκευων στο Πεκινο;θα ειμαι στο σταθμο Dongzhimen. ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom