Ρουμανία Πληροφορίες για Ρουμανία?

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Στα πλαίσια ενός προγράμματος που κάνω στο σχολείο πρόκειται να πάω-με μαθητές μου- στη Ρουμανία,συγκεκριμένα στην Alba Julia.Ψάχνω τα πάντα γι'αυτή την πόλη.Αυτό που προέχει όμως είναι το ΠΩΣ θα πάμε.Έχω βρει κάποια πραματάκια-λέω αεροπορικώς μέχρι Βουκουρέστι και μετά λεωφορείο,το οποίο είναι χρονοβόρο και τα παιδιά ξέρετε βαριούνται εύκολα!!
Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτό τον τόπο?
karlspiros, SOS, θαρρώ πως έχεις κάποια σχέση με Ρουμανία,give me your lights please-if you can!:lol:Ξέρεις αεροπορικές που συμφέρουν κι ότι άλλο γνωρίζεις...Το ταξίδι μάλλον θα γίνει Φεβρουάριο ή Μάρτιο-δεν αποφασίσαμε ακόμη γιατί τώρα το Νοεμβρη θα συναντηθούμε Σλοβενία για να τα πούμε με τους άλλους partners.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Στα πλαίσια ενός προγράμματος που κάνω στο σχολείο πρόκειται να πάω-με μαθητές μου- στη Ρουμανία,συγκεκριμένα στην Alba Julia
Μπορείς να μου πεις ποιο σχολείο είναι αυτό, να έρθω να γραφτώ κι εγώ; Ποιο πρόγραμμα έστω; :haha: Συνέχεια ταξιδάκια στα Βαλκάνια, στις αγαπημένες μου χώρες, και οι μαθητές σου να έχουν την τύχη να ακολουθούν, ζηλεύω πώς να το κάνουμε!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
να μαι κι εγώ! ναι όντως είχα επαγγελματική σχέση έτσι? nu sunt romanian (δεν είμαι ρουμάνος!)

λοιπόν.. κοντινά αεροδρόμια στην πόλη είναι του Sibiu, Cluj Napoca και Tirgu Murres. αν θέλετε να ταξιδέψετε διπλή πτήση προτείνω Murres για να περάσετε από (που αλλού...!!!) την Σιγκισοάρα!!
εσωτερικές πτήσεις δεν έχω κάνει αλλά υπάρχουν δυο αεροπορικές που κάνουν η tarom και μια άλλη που δεν θυμάμαι. οι τιμές είχα μάθει ότι είναι λογικές.
τα παιδιά δεν θεωρώ ότι θα βαρεθούν γιατί η διαδρομή Ploiesti- Brasov είναι όμορφη ανάμεσα στα βουνά. μην δοκιμάσετε την συγκεκριμένη περίοδο να ανεβείτε Σαββάτο πρωί και να κατεβείτε Κυριακή βράδυ! κόλαση κίνησης! αν όντως είναι έτσι προγραμματισμένο και το κάνετε οδικώς, πες μου να σου στείλω τις καβάτζες. από Brasov Sibiu η διαδρομή είναι κάπως μονότονη για τα παιδικά μάτια. το Sibiu είναι όμορφο καθώς και η Alba Julia (στην οποία δεν έχω πάει όμως) .

Χρόνοι ταξιδίου Bucharest - Brasov 1,5-2 ώρα (καλώς ερχόντων...)
Brasov - Sibiu 2 ώρες (ο δρόμος έχει φτιαχθεί και είναι καλός)
Sibiu - Alba Julia δεν είναι μακριά οι δυο πόλεις, δεν ξέρω τι σόι δρόμος είναι
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Πράγματι, τυχερά τα παιδιά....
Να έχετε μια καλή εκδρομή
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
.....λοιπόν.. κοντινά αεροδρόμια στην πόλη είναι του Sibiu, Cluj Napoca και Tirgu Murres. αν θέλετε να ταξιδέψετε διπλή πτήση προτείνω Murres για να περάσετε από (που αλλού...!!!) την Σιγκισοάρα!!
εσωτερικές πτήσεις δεν έχω κάνει αλλά υπάρχουν δυο αεροπορικές που κάνουν η tarom και μια άλλη που δεν θυμάμαι. οι τιμές είχα μάθει ότι είναι λογικές....
Είστε μακριά από το Βουκουρέστι για οδικό ταξίδι και δεν ξέρω αν βολεύει το τρένο.
Ό,τι λέει kalspiros για τα κοντινά αεροδρόμια και πιο κοντινό το Cluj Napoca.
Η ιδιωτική ρουμάνικη (που ούτε κι εγώ θυμάμαι το όνομα αλλά θυμάμαι ότι έχει γυναίκα διευθύντρια;)) έχει σα βάση πτήσεων την Τιμισοάρα. Πριν δύο χρόνια πέταξα από Αθήνα για Τιμισοάρα και στη συνέχεια με εσωτερική πτήση αεροπλοϊας από Τιμισοάρα για Κραϊόβα. Θα σας πρότεινα το αντίστοιχο δηλ. εσωτερική πτήση από Βουκουρέστι ή Τιμισοάρα (που είναι και πιο κοντά) για Cluj Napoca. Ωστόσο πρέπει να αναφέρω πως το αεροσκάφος της εσωτερικής πτήσης ήταν καρυδότσουφλο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η ... άλλη αεροπορική της οποίας το όνομα δε θυμούνται οι φίλοι, είναι η carpatair.

CARPATAIR
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Σας ευχαριστώ όλους-συγγνώμη που άργησα να απαντήσω,μια ιωσούλα με έριξε στο κρεβάτι και δεν μπορούσα να πλησιάσω το γραφείο μου...
Είμαι σε λύκειο 10χλμ από Ναύπλιο,όλα γίνονται στα πλαίσια προγράμματος comenius επιδοτούμενο από το ΙΚΥ,η εργασία μας έχει ως θέμα:Τουριστικός Οδηγός του Τόπου μου κι είμαστε 7 χώρες.Του χρόνου τους φιλοξενούμε εμείς.Έχει ένα τρέξιμο αλλά θαρρώ πως αξίζει τον κόπο...
Ευχαριστώ και πάλι...
Μόλις συνέλθω λίγο θα κοιτάξω αυτά που μου είπατε.
Σπάιρους thanks...
Dva srca..προλαβαίνεις,έλα να επαναλάβεις το λύκειο...
Πάω να τουφάρω πάλι...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στη Ρουμανία σε παρόμοιο πρόγραμμα αλλά με μικρότερα παιδιά (13-14 χρόνων). Πήγαμε αεροπορικώς Βουκουρέστι όπου μείναμε το πρώτο βράδυ και την άλλη μέρα (Κυριακή των εκλογών 4/10!!) με πούλμαν που είχαμε κλείσει από εδώ ξεκινήσαμε. Το ταξίδι σε ανεπαρκές οδικό δίκτυο με λίγη όμως κίνηση ήταν αρκετά κουραστικό. Στάση σε Σινάϊα (φανταστικό το κάστρο Πέλες), Μπραν (ωραίο το κάστρο αλλά η ιστορία δράκουλας μεγάλο φιάσκο και πολύ τουριστικοποιημένη η όλη περίπτωση), Μπρασόβ και διανυχτέρευση στο Σιμπίου που το είδαμε την επομένη. Από εκεί πήγαμε Σιγκισοάρα και αφού διασχίσαμε τα Καρπάθια από Ανατολικά προς δυτικά, κάναμε μια στάση με το σούρουπο στη λίμνη Λάκου Ρόσου και νύχτα περάσαμε το φαράγκι του Μπικαζ και φτάσαμε αργά στο Ιάσιο όπου και μείναμε 5 μέρες. Εκεί σε ένα επαγγελματικό λύκειο συναντηθήκαμε αντιπροσωπείες από 6 σχολεία ισάριθμων χωρών. Επισκεφθήκαμε διάφορα αξιοθέατα της περιοχής και γυρίσαμε το προηγούμενο Σάββατο κατευθείαν από Ιάσιο-Βουκουρέστι και με βραδυνή πτήση Αθήνα. Οι πόλεις που επισκέφθηκα η μια καλύτερη από την άλλη με την Σιγκισοάρα να κερδίσει στα σημεία (έχω μια εμμονή με τις μεσαιωνικές πόλεις και δεν έχω δει ως τώρα καμιά τόσο "μεσαιωνική"). Το δε τοπίο συγκλονιστικό. Έπαιξε ρόλο και η εποχή με την απίστευτης ποικιλίας παλέτα των χρωμάτων των δασών. Τα τελικά συναισθήματα ανάμικτα. Η φτώχια, πανταχού παρούσα, αλλά και ο νεοπλουτισμός αμαυρώνουν κάπως τις όμορφες εικόνες αυτού του κατά τ' άλλα υποτιμημένου προορισμού.
Γνώμη μου το οδικό ταξίδι. Απλά δεν ξέρω τότε πως θα είναι η κατάσταση από άποψη καιρού και βατότητας των δρόμων. Πάντως αξίζει.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
:clap::clap: καλώς ήρθες Δήμο! περιμένουμε ιστορίες και εντυπώσεις (και πόσο μάλλον εγώ καθώς έβαλες πρώτη την Σιγκισοάρα:lol:!!!)
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Το'ξερα ότι έλειπες Δήμο,καλώς ήρθες...θα επικοινωνήσω μαζί σου όταν τελειώσω με την Σλοβενία...Θέλω κι εγώ να διαβάσω τις εντυπώσεις σου!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Γνώμη μου το οδικό ταξίδι. Απλά δεν ξέρω τότε πως θα είναι η κατάσταση από άποψη καιρού και βατότητας των δρόμων. Πάντως αξίζει.
Μπα δεν υπάρχει πρόβλημα με τους δρόμους. όπως ίσως διαπίστωσες τα οδοστρώματα είναι πολύ καλά φτιαγμένα. Το μόνο πρόβλημα είναι η κίνηση (και 1 ώρα για 10 χιλιόμετρα!). όπως όμως προανέφερα, υπάρχουν αρκετές καβάτζες για κάθε δρόμο.
Τώρα για το θέμα φτώχια (όχι νεοπλουτισμόυ, άλλωστε η διαδρομή Ιάσιο- Βουκουρέστι μόνο φτώχια φανερώνει) εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα. Περνάω και βλέπω κάποιες εικόνες διαφορετικές από ότι έχω συνηθίσει. Αυτά τα τσιγκοχώρια μέσα στην κατάντια τους, φανερώνουν τάσεις, συνήθειες, βοιωτικά επίπεδα άγνωστα μου. Άρα καλοδεχούμενη ως πληροφορία.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τώρα για το θέμα φτώχια (όχι νεοπλουτισμόυ, άλλωστε η διαδρομή Ιάσιο- Βουκουρέστι μόνο φτώχια φανερώνει) εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα. Περνάω και βλέπω κάποιες εικόνες διαφορετικές από ότι έχω συνηθίσει. Αυτά τα τσιγκοχώρια μέσα στην κατάντια τους, φανερώνουν τάσεις, συνήθειες, βοιωτικά επίπεδα άγνωστα μου. Άρα καλοδεχούμενη ως πληροφορία.
Μπορεί σα πληροφορία να είναι αποδεκτή (όχι όμως "καλοδεχούμενη") αλλά δε παύει να είναι μια θλιβερή πραγματικότητα. Έχω βιώσει τη φτώχια και τη στέρηση και δεν μπορώ να δω καμιά γραφικότητα. Μόνο μιζέρια. Και αυτό με έθλιψε στη Ρουμανία. π.χ. Πως διάολο καλλιεργούν όλους αυτούς τους απέραντους κάμπους της Μολδαβίας; Τρακτέρ δεν είδαμε παρά μόνο ελάχιστα στο νότο κοντά στο Βουκουρέστι. Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να βασανίζονται πολύ. Φυσικά μια επίσκεψη λίγων ημερών μόνο μια επιφανειακή ιδέα μπορεί να δώσει. Γι αυτό και έχω μια σύγχυση σχετικά με όσα είδα. Ίσως σε ένα μελλοντικό δεύτερο ταξίδι να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom