Σεϋχέλλες Πληροφορίες για Σεϋχέλλες

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα GTR...
Ανακάλυψα το forum προσπαθώντας να οργανώσω το γαμήλιο ταξίδι μας στις Σεϋχέλλες (σκοπεύω κι εγώ να "κρεμαστώ" :lol: τον Ιούνιο) και έπεσα πάνω στην περιγραφή σου για το "Ταξίδι όνειρο"... το οποίο με καθησύχασε για την "σωστή" μας επιλογή.
Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για τουριστικά πρακτορεία, πχ σε ποια έψαξες και πού κατέληξες... όπως επίσης και πόσο σου κόστισε. Τα πακέτα που έχω βρει στο ίντερνετ για το ξενοδοχείο που λες, κοστίζουν από 1.600 € και πάνω (για 5 διανυκτερεύσεις)
Βασικά εμείς θέλουμε να πάμε για περίπου 10 μέρες και να μείνουμε σε 2 ή 3 διαφορετικά νησάκια...αλλά επειδή έχω μια ψύχωση με την οργάνωση θα ήθελα να τα έχουμε όλα κανονισμένα από εδώ (εννοώ και τις εξορμήσεις στα δίπλα νησιά, όπως έκανες κι εσύ)
κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
Ευχαριστώ πολύ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καλησπέρα GTR...
Ανακάλυψα το forum προσπαθώντας να οργανώσω το γαμήλιο ταξίδι μας στις Σεϋχέλλες (σκοπεύω κι εγώ να "κρεμαστώ" :lol: τον Ιούνιο) και έπεσα πάνω στην περιγραφή σου για το "Ταξίδι όνειρο"... το οποίο με καθησύχασε για την "σωστή" μας επιλογή.
Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για τουριστικά πρακτορεία, πχ σε ποια έψαξες και πού κατέληξες... όπως επίσης και πόσο σου κόστισε. Τα πακέτα που έχω βρει στο ίντερνετ για το ξενοδοχείο που λες, κοστίζουν από 1.600 ? και πάνω (για 5 διανυκτερεύσεις)
Βασικά εμείς θέλουμε να πάμε για περίπου 10 μέρες και να μείνουμε σε 2 ή 3 διαφορετικά νησάκια...αλλά επειδή έχω μια ψύχωση με την οργάνωση θα ήθελα να τα έχουμε όλα κανονισμένα από εδώ (εννοώ και τις εξορμήσεις στα δίπλα νησιά, όπως έκανες κι εσύ)
κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
Ευχαριστώ πολύ
Αγαπητή Vaya, οι Σεϋχέλλες είναι πολύ καλή επιλογή για γαμήλιο ταξίδι κατά τη γνώμη μου, αν είσαι διατεθειμένη να πληρώσεις κάτι παραπάνω βέβαια.

Στα περισσότερα όμως που με ρωτάς δε μπορώ να σου απαντήσω διότι απλά, δεν έχω ιδέα....το ταξίδι μας ήταν "κερασμένο" από εταιρεία, οπότε δε ξέρω ούτε για κόστος ούτε για τίποτε σχετικό. Αν κρίνω όμως από εκεί που μέναμε και αυτά που κάναμε (εκδρομές κτλ) πρέπει να στοίχισε πολύ.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι να απευθυνθείς σε ένα καλό πρακτορείο που να ξέρει καλά τα νησιά των Σεϋχελλών, να διαβάσεις την ταξιδιωτική ιστορία & να δεις τις φωτό για να ξέρεις τι να περιμένεις και να σχεδιάσεις-απαιτήσεις κάτι παρόμοιο από το πρακτορείο. Με 10 ημέρες στη διάθεσή σου, θα κάνεις και πολύ περισσότερα πράγματα από εμάς που μείναμε μόνο 4 ημέρες....

Οπωσδήποτε να μείνετε στα Praslin & La Digue (παράδεισοι) αλλά και στη πρωτεύουσα Mahe στην οποία εμείς δε μείναμε δυστυχώς καθόλου....μπες λοιπόν σε ένα καλό πρακτορείο που θα θελήσει να ασχοληθεί σοβαρά και προσωπικά μαζί σου και σχεδίασε το ταξίδι των ονείρων σου
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
GTS γεια σου και πάλι...

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Αυτό που σκεφτόμαστε να κάνουμε τελικά είναι να μείνουμε 4 μέρες στο Μαχέ και 6 στο Πραλέν (έτσι θα έχουμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε και το La Digue...
Ξεκινήσαμε ήδη την έρευνα αγοράς με πρακτορεία οπότε πιστεύω ότι σύντομα θα καταλήξουμε!

Θέλεις να μου πεις ποια εταιρεία είναι αυτή που κάνει τέτοια δώρα????:shock: Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξω δουλειά...:D

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου
Τα λέμε...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πολύ καλά να περάσετε Vaya με island hopping και relax στις απίθανες και prive παραλίες...:bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γεια σου Vaya ,
αν και η δικη μου γνωμη ειναι να μην παs με γραφειο αφου οι Σευχελλεs ειναι το ευκολοτερο μεροs να κανειs island hopping και καμια φορα το να τα εχειs ολα οργανωμενα απο δω , δε βγαινει σε καλο.
Κατα τη γνωμη μου καλυτερα ειναι να περιμενειs να παs σε ενα μεροs και εκει να αποφασισειs τι θελειs να κανειs. Αν ομωs τελικα εσυ αυτο επιθυμειs ψαξτο καλα τουλαχιστον.

Φυσικα ο Gts εχει παει και ειναι πιο αρμοδιοs απο μενα να σε καθοδηγησει , αλλα θα πω τη γνωμη μου και αs επιβεβαιωσει η οχι τα λεγομενα μου.
Σωστη η αποφαση σου να περασειs μερικεs μερεs στο Mahe , το κυριωs νησι.Οι περισσοτεροι το προσπερνανε και φευγουν για τα αλλα νησια , αλλα το Mahe εχει πραγματα να δειs , παντα σε συναρτηση με τη φυση ετσι? Μην περιμενειs αλλα αξιοθεατα πλην φυσικηs ομορφιαs. Εχει υπεροχα τροπικα δαση να περπατησειs και αξιολογεs παραλιεs οπωs η Beau Vallon και η Anse Takamaka. Αξιζει να νοικιασειs αυτοκινητο αν και στοιχιζει γυρω στα 45 ευρω.
Οσο για τιs 6 μερεs στο Πραλεν , προσωπικα δε συμφωνω. Θα ελεγα οτι το Λα Ντιγκ αξιξει τουλαχιστον 2 νυχτεs και οχι ενα περασμα σε στυλ ημερησιαs εκδρομηs απο το Πραλεν. Να μη σου πω οτι εγω οταν σκεφτομουνα να παω , ελεγα να κανω το αντιθετο...να μεινω στο Λα Ντιγκ και να παω ημερησια στο Πραλεν.
Φυσικα το Πραλεν εχει πιο πολλεs παραλιεs και την εκπληκτικη 'κοιλαδα του Μαιου' Valle de mai που θελει μια μερα βολτα αναμεσα στα εκπληκτικα Coco de mer που φανταζομαι θα παs οπωσδηποτε αφου θα εχειs μερεs.
Ισωs καλη ιδεα θα ηταν να κλεισειs τιs πρωτεs μερεs στο Mahe και μετα να κινηθειs λιγο ανεξαρτητα...Παρε το Cat cocos απο το λιμανι (εχει 2 καθε μερα) , πηγαινε στο Πραλεν και βλεπειs ποσο θελειs να μεινειs.Μετα περνα στο Λα Ντιγκ που ειναι απεναντι και θα βρειs σιγουρα σε καποιο απο τα self-catering δωματιο.
Δεν ξερω..κατι τετοιο θα εκανα εγω.
Αν θελειs αλλεs πληροφοριεs , ρωτα :)
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Ζωή ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου...
Η αλήθεια είναι ότι το σκεφτόμασταν να μείνουμε και 2-3 βράδυα στο La Digue αλλά κάτι τέτοιο θα σήμαινε πακετάρισμα και ξεπακετάρισμα κάθε 3 μέρες!! και μιας και πρόκειται για γαμήλιο προτιμώ να αράξουμε και λίγο σε κάποιο καλό ξενοδοχείο... επειδή ωστόσο οι φωτό που έχουμε δει από τις παραλίες του La Digue μας έχουν ξετρελάνει είπαμε ότι αν πάμε μια ημερήσια και μας αρέσει να πάμε και δεύτερη!!:D γι'αυτό και οι 6 μέρες (σε περίπτωση που οι 2 καταναλωθούν στο La Digue)...
Σχετικά με αυτά που θέλω να δω, έχουν να κάνουν αποκλειστικά με τη φύση ούτως ή άλλως... γενικά το να πάω σε μουσεία, μνημεία και όλα τα σχετικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη!! Ντροπή μου ίσως:roll:, αλλά δεν θεωρώ ότι έτσι βλέπεις πραγματικά ένα μέρος...
Φυσικά η Valle de Mai έχει μπει στο πρόγραμμα και οπωσδήποτε βόλτα στα θαλάσσια πάρκα...
Ο καλός μου με έχει προειδοποιήσει να ξεσκιστώ στη γυμναστική μέχρι τότε γιατί θέλει να νοικιάσουμε ποδήλατα!!!:shock: Ένα αυτοκινητάκι ωστόσο για μένα θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή... αν λοιπόν επιζήσω από τα γυμνάσια που έχει σκοπό να μου κάνει, όταν γυρίσουμε θα σας ενημερώσω αναλυτικά με περιγραφές και φωτό...
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
γενικά το να πάω σε μουσεία, μνημεία και όλα τα σχετικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη!! Ντροπή μου ίσως:roll:...
Φυσικα ντροπη σου χιλιεs φορεs!Και σε μενα επισηs :haha: που πριν παω σε ενα μεροs ψαχνω που ειναι τα μουσεια και μαρκαρω το χαρτη μου για να τα αποφυγω..
Οσο για το ποδηλατο συμφωνω οτι ειναι ο καλυτεροs τροποs μετακινησηs στο Λα Ντιγκ αφου ειναι ενα πολυ μικρο νησακι.Για το Πραλεν δεν ειμαι σιγουρη :lol: , νομιζω οτι ειναι αρκετα μεγαλυτερο , αλλα και παλι θα ειναι πολυ ωραια να ποδηλατειs μεσα στη φυση , κατω απο τουs φοινικεs , ονειρο μου ακουγεται , αρκει να μην εχει πολλεs ανηφορεs!
Στο Μαχε θα ελεγα οτι ειναι καλυτερο να νοικιασετε αυτοκινητο για 1-2 μερεs.
Θα περιμενω στην επιστροφη φωτο και εξωτικεs-ποδηλατικεs ιστοριεs:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ποδήλατο στο La Digue και αυτοκίνητο στο Praslin! Και εγώ θα έμενα La Digue οπωσδήποτε δύο μέρες....είναι ό-νει-ρο
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Σεϋχέλλες

Το κλείσαμε!!!!...
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

6 διανυκτερεύσεις στο Praslin (Paradise Sun)
3 διανυκτερεύσεις στο La Digue (Chalet Villa Creole)
2 διανυκτερεύσεις στο Mahe (Sun Resort)

:clap::clap::clap::clap::clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Kαλό ταξίδιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Vaya συγχαρητηρια! Αντε ενα μηναs εμεινε και για το γαμο (με το καλο) και για το υπεροχο ταξιδι :clap::clap:
Πιστευω οτι εκανεs τελεια μοιρασια αναμεσα στα νησια :D.
Φυσικα οταν επιστρεψειs θα μαs μεταφερειs στα νησια του παραδεισου με φωτογραφιεs και ιστοριεs ε?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το κλείσαμε!!!!...
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

6 διανυκτερεύσεις στο Praslin (Paradise Sun)
3 διανυκτερεύσεις στο La Digue (Chalet Villa Creole)
2 διανυκτερεύσεις στο Mahe (Sun Resort)

:clap::clap::clap::clap::clap:
Ααααχχχχ, στο Paradise Sun μείναμε κι εμείς.......δες τις φωτό μου να δεις τη παραλία του....

Πωπω, με κατέστρεψες!! :haha::haha: Εύχομαι τα καλύτερα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom