Ιταλία Πληροφορίες για...Σικελία?

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια σας,
Τελη Αυγούστου μαζί με άλλα 5 άτομα θα παμε σικελία για 11 μέρες. Εκεί σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε βανακι και να κάνουμε τον γύρο του νησιού.
Γνώριζετε μέρη να μας προτείνετε? Πόλεις, χωριά ( αυθεντικά, μακρια από τον τουρισμό), αρχαια-πολιτισμος, βουνα, παραλίες, τοποθεσίες στην ενδοχώρα αλλά και παραθαλάσσιες... Γνωρίζεται αν τη περίοδο 26/8-5/9 υπάρχει κάποιο καλό φεστιβάλ?
Επίσης, σκεφτόμαστε να κάνουμε ελέυθερο καμπινγκ στις διάφορες περιοχές που πηγαίνουμε. Γνωρίζεται πόσο ασφαλές είναι στη Σικελία? Εχετε να προτείνετε μέρη όπου μπορουμε να κατασκηνώσουμε..?
Τέλος, γνωρίζετε κάποια ιταλική εταιρεία όπου μπορούμε να νοικιάσουμε με καλή τιμή αυτοκίνητο?

...Πολλές ερωτήσεις...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν σας ενδιαφέρουνε τα αρχαία και οι πολιτισμός νομίζω ότι η Σικελία θα σας ενθουσιάσει. Ξεκινάω από τον Σελινούντα στο δυτικό άκρο, μια σειρά από αρχαίους ναούς πάνω από μια υπέροχη παραλία. Εντυπωσιακό και φωτογενές σκηνικό.
Στο Αγκριτζέντο, τον αρχαίο Ακράγαντα, επίσης θα βρείτε την κοιλάδα των ναών, από τους μεγαλύτερους αρχαιολογικούς χώρους που έχω επισκεφτεί.
Στην ενδοχώρα αξίζει μια επίσκεψη η ρωμαϊκή βίλλα κοντά στην Piazza Armerina. Θα βρεις τα πιο εντυπωσιακά και καλοδιατηρημένα ψηφιδωτά της ρωμαϊκής εποχής.
Συνεχίζω με τη Ragusa και το Noto, μπαρόκ πόλεις που αξίζουν τουλάχιστον μια στάση.
Φυσικά οι Συρακούσες είναι μια πόλη-μουσείο με τρομερή ατμόσφαιρα και πολλά πράγματα να δει κανείς.
Αν πάλι θέλετε εντυπωσιακή φύση, πρέπει να πάτε στην Έτνα και να ανεβείτε μέχρι τους κρατήρες. Αν μάλιστα τους βρείτε σε δραστηριότητα, θα δείτε τη φύση σε όλο της το μεγαλείο.
Το φαράγγι της Παντάλικα κοντά στις Συρακούσες εμένα με εντυπωσίασε και ως τοπίο αλλά και για τους προϊστορικούς του τάφους, σκαμμένους στο έδαφος.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς (κάμπινγκ, βανάκι, φεστιβάλ) δεν ξέρω να σου πω, αλλά όλο και κάποιος άλλος θα ξέρει κάτι.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Αν σας ενδιαφέρουνε τα αρχαία και οι πολιτισμός νομίζω ότι η Σικελία θα σας ενθουσιάσει. Ξεκινάω από τον Σελινούντα στο δυτικό άκρο, μια σειρά από αρχαίους ναούς πάνω από μια υπέροχη παραλία. Εντυπωσιακό και φωτογενές σκηνικό.
Στο Αγκριτζέντο, τον αρχαίο Ακράγαντα, επίσης θα βρείτε την κοιλάδα των ναών, από τους μεγαλύτερους αρχαιολογικούς χώρους που έχω επισκεφτεί.
Στην ενδοχώρα αξίζει μια επίσκεψη η ρωμαϊκή βίλλα κοντά στην Piazza Armerina. Θα βρεις τα πιο εντυπωσιακά και καλοδιατηρημένα ψηφιδωτά της ρωμαϊκής εποχής.
Συνεχίζω με τη Ragusa και το Noto, μπαρόκ πόλεις που αξίζουν τουλάχιστον μια στάση.
Φυσικά οι Συρακούσες είναι μια πόλη-μουσείο με τρομερή ατμόσφαιρα και πολλά πράγματα να δει κανείς.
Αν πάλι θέλετε εντυπωσιακή φύση, πρέπει να πάτε στην Έτνα και να ανεβείτε μέχρι τους κρατήρες. Αν μάλιστα τους βρείτε σε δραστηριότητα, θα δείτε τη φύση σε όλο της το μεγαλείο.
Το φαράγγι της Παντάλικα κοντά στις Συρακούσες εμένα με εντυπωσίασε και ως τοπίο αλλά και για τους προϊστορικούς του τάφους, σκαμμένους στο έδαφος.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς (κάμπινγκ, βανάκι, φεστιβάλ) δεν ξέρω να σου πω, αλλά όλο και κάποιος άλλος θα ξέρει κάτι.
Ευχαριστώ!!
Οι δρόμοι ειναι γενικά καλοί? Για παράδειγμα, ποση ωρα με αυτοκινητο ειναι η Κατανια από το Παλερμο? (αν και αυτος ο δρομος πιθανως να ειναι ταχειας κυκλοφοριας) ή η διαδρομή απο την Κατανια στη Ραγκουσα..?

Το φαράγγι της πανταλικα, το περνας ευκολα ή θελει κανα εξοπλισμο..?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Κοίτα στο Παλέρμο δεν πήγα και γενικά δεν σου έγραψα τίποτα για το βορειοδυτικό τμήμα του νησιού γιατί δεν έχω πάει. Οι δρόμοι γενικά είναι αρκετά καλοί αν και λίγα χιλιόμετρα είναι αυτοκινητόδρομοι. Πάντως η οδήγηση είναι πολύ εύκολη και έχουν καλή σήμανση. Κατάνια - Ραγκούσα να υπολογίζεις περίπου 2.5 ώρες αν πάτε από Συρακούσες.
Για την Παντάλικα υπάρχουν δύο δρόμοι πρόσβασης. Αν πάτε μέχρι Ferla με το αυτοκίνητο, μπορείτε να μπείτε στο φαράγγι οδηγώντας και να κάνετε κάποια χιλιόμετρα διαδρομή οδικώς. Εγώ αυτό το κομμάτι έκανα, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται αν θες να το περάσεις με τα πόδια :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας,
Τελη Αυγούστου μαζί με άλλα 5 άτομα θα παμε σικελία για 11 μέρες. Εκεί σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε βανακι και να κάνουμε τον γύρο του νησιού.
Γνώριζετε μέρη να μας προτείνετε? Πόλεις, χωριά ( αυθεντικά, μακρια από τον τουρισμό), αρχαια-πολιτισμος, βουνα, παραλίες, τοποθεσίες στην ενδοχώρα αλλά και παραθαλάσσιες... Γνωρίζεται αν τη περίοδο 26/8-5/9 υπάρχει κάποιο καλό φεστιβάλ?
Επίσης, σκεφτόμαστε να κάνουμε ελέυθερο καμπινγκ στις διάφορες περιοχές που πηγαίνουμε. Γνωρίζεται πόσο ασφαλές είναι στη Σικελία? Εχετε να προτείνετε μέρη όπου μπορουμε να κατασκηνώσουμε..?
Τέλος, γνωρίζετε κάποια ιταλική εταιρεία όπου μπορούμε να νοικιάσουμε με καλή τιμή αυτοκίνητο?
...Πολλές ερωτήσεις...
σε όσα είπε η mariath θα προσθέσω : Caltagirone και γενικά όσα μερη είναι μακριά από τα τουριστικά μονοπάτια. Για φύση, βουνό και κοντά στη θάλασσα εξαιρετικά είναι στα βουνά Madonie πάνω από την Cefalu που ξέρω καλά. άριστη βάση η Petralia sottana. κάμπινκ μπορεί να γίνει στο βουνό ή και παραλία έχοντας υπόψη ότι πρόκειται για παράνομη δραστηριότητα με ότι αυτό συνεπάγεται. αν το όργανο είναι καλοδιάθετο σας αφήνει. αλλιώς θα γνωρίσετε εκ των έσω την διαβόητη Ucciardone (review οπωσδήποτε αν πας..).
οι δρόμοι άψογοι, autostrada απλά ευρωπαικών προδιαγραφών. Κατάνια-Παλέρμο 2 ώρες, Κατάνια-Ragusa 1.
για τιμές ψάξε τα σάιτ των εταιρειών. λένε καλά παίζει η autoeurope εκεί.
για φεστιβάλ κλπ εξάσκησε τα ιταλικά σου :
Eventi Appuntamenti Sicilia
Sicilia On Line - La Sicilia in un Click.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
κάμπινκ μπορεί να γίνει στο βουνό ή και παραλία έχοντας υπόψη ότι πρόκειται για παράνομη δραστηριότητα με ότι αυτό συνεπάγεται. αν το όργανο είναι καλοδιάθετο σας αφήνει. αλλιώς θα γνωρίσετε εκ των έσω την διαβόητη Ucciardone (review οπωσδήποτε αν πας..).
ευχαριστω, ευχαριστω!!! Οτι το το ελευθερο καμπινγκ ειναι παρανομη δραστηριοτητα το γνωρίζω.. ρωταω απο πλευρα εγκληματικοτητας, μαφιας, ... σε περιπτωση που το κανω, θα εχω τη δυνατοτητα να επισκεφτω τη Ucciardone ή θα μ'εχει καθαρισει η μαφια??:D
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν νομίζω ότι η μαφία ασχολείται με παραθεριστές που στήνουν την σκηνή τους στην παραλία. Έχει πιο σοβαρές δουλειές να κάνει :haha:
Ε, τώρα για κανά κλεφτρόνι καλό είναι να 'χετε το νου σας! ;)
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
σήμερα μιλούσα με μία συνάδερφο μου, ελληνοιταλίδα, η οποία μου εκθίαζε την πόλη νότο στην ιταλία. εγώ ρώταγα το κλασσικό. παλέρμο ή κατάνια. σας συμβουλεύω στο βαν που θα νοικιάσετε να κάνετε και ασφάλεια για κλοπή. η μαφία σαφώς και δεν ασχολείται με ανέμελους παραθεριστές ( έχει απόλυτο δίκιο η μαρία) αλλά καμία φορά και αυτοί έχουν αναδουλιές και ίσως ασχοληθούν και με κανένα ψιλιλόϊ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σήμερα μιλούσα με μία συνάδερφο μου, ελληνοιταλίδα, η οποία μου εκθίαζε την πόλη νότο στην ιταλία. εγώ ρώταγα το κλασσικό. παλέρμο ή κατάνια. σας συμβουλεύω στο βαν που θα νοικιάσετε να κάνετε και ασφάλεια για κλοπή. η μαφία σαφώς και δεν ασχολείται με ανέμελους παραθεριστές ( έχει απόλυτο δίκιο η μαρία) αλλά καμία φορά και αυτοί έχουν αναδουλιές και ίσως ασχοληθούν και με κανένα ψιλιλόϊ!
το Νότο το ανέφερε η mariath πριν. επικροτώ κι εγώ. πόλη όλη μπαρόκ. ελπίζω να τέλειωσε η αναστήλωση του duomo. εντυπωσιακό. για ημερήσια βόλτα.
η μαφία όχι μόνο δεν ασχολείται, ακριβώς το αντίθετο. τους προστατεύει. μια και οι business στον τουρισμό είναι ένα προσφιλές πεδίο δραστηριότητάς της. ξενοδοχεία, εστιατόρια, μπαρ, ομπρέλες όλα αυτά είναι ένα πλέγμα που πίσω είναι με άμεσο ή έμμεσο τρόπο (μίζα) guess who? αντίθετα λοιπόν με ότι πιστευεται η ένοπλη ληστεία σε μία τράπεζα ή μία βομβιστική επίθεση εξιχνιάζεται πιο δύσκολα από την κλοπή της τσαντας μιας αμερικανίδας τουρίστριας από ένα κλεφτρόνι. συνήθως την επιστρέφει μόνος του μόλις καταλάβει ότι ήταν ξένη. και αν θελει να πάρει σύνταξη κάποτε φυσικά.
άφοβα το κάμπινκ από αυτή την άποψη. λίγη προσοχή στην αστυνομία.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
το Νότο το ανέφερε η mariath πριν. επικροτώ κι εγώ. πόλη όλη μπαρόκ. ελπίζω να τέλειωσε η αναστήλωση του duomo. εντυπωσιακό. για ημερήσια βόλτα.
η μαφία όχι μόνο δεν ασχολείται, ακριβώς το αντίθετο. τους προστατεύει. μια και οι business στον τουρισμό είναι ένα προσφιλές πεδίο δραστηριότητάς της. ξενοδοχεία, εστιατόρια, μπαρ, ομπρέλες όλα αυτά είναι ένα πλέγμα που πίσω είναι με άμεσο ή έμμεσο τρόπο (μίζα) guess who? αντίθετα λοιπόν με ότι πιστευεται η ένοπλη ληστεία σε μία τράπεζα ή μία βομβιστική επίθεση εξιχνιάζεται πιο δύσκολα από την κλοπή της τσαντας μιας αμερικανίδας τουρίστριας από ένα κλεφτρόνι. συνήθως την επιστρέφει μόνος του μόλις καταλάβει ότι ήταν ξένη. και αν θελει να πάρει σύνταξη κάποτε φυσικά.
άφοβα το κάμπινκ από αυτή την άποψη. λίγη προσοχή στην αστυνομία.
Κοιτα που θα κανουμε και φιλαρακια τα παιδια απο τη μαφια...!!!!:haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom