• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Βουλγαρία Πληροφορίες για Σόφια, Βουλγαρία

vana23kara

Member
Καλημέρα ταξιδιαρες ψυχές. Το τριήμερο της 26ης-28ης λένε να πάμε Σόφια. Ήμουν λίγο αρνητική ,αλλά διαβάζοντας εδώ μέσα είπα να το τολμήσω. Θα πάμε οδικώς με αφετηρία την Καβάλα. Λέμε να κλείσουμε airbnb. Αυτά που βλέπω είναι μέσα στον πεζόδρομο αν κατάλαβα καλά. 2,5 μέρες μας φτάνουν να πάρουμε μια γεύση;κέντρο θα χρειαστουμε τα μέσα μεταφοράς ή περπατιεται;λέω να μην μετακινουμαστε πολύ πολύ με το αμάξι. Εκτός αν εχετε να προτείνετε καμμία ωραία διαδρομή. Με πάρκινγκ τι παίζει;

Σκέφτομαι να πάω κάπου στις 21 Φεβρουαρίου, θα μπορώ να περπατήσω την πόλη και να πάει και στα γύρω μέρη? Λόγω χιονιού...Ο ενδοιασμός μου είναι αυτός...

underwater

Member
Σκέφτομαι να πάω κάπου στις 21 Φεβρουαρίου, θα μπορώ να περπατήσω την πόλη και να πάει και στα γύρω μέρη? Λόγω χιονιού...Ο ενδοιασμός μου είναι αυτός...
Αυτό είναι καθαρά θέμα τύχης. Μπορεί να έχει χιονίσει και να είναι όλα άσπρα, μπορεί να έχει και εξαιρετικό καιρό (πχ τον περασμένο Φεβρουάριο μου είχαν τύχει πολύ καλές καιρικές συνθήκες). Να ξέρεις πάντως πως καθότι στη Σόφια χιονίζει πολύ συχνά δεν είναι όπως στις περισσότερες ελληνικές πόλεις που πέφτουν δύο νιφάδες και παραλύει το σύμπαν, εκεί όλα ακολουθούν φυσιολογικούς ρυθμούς.

jose

Member
Γεια σας παιδια, θα προσγειωθω στα Σόφια το πασχα μιας και τα εισητηρια επιστροφης απο Αγγλια ειναι στο Θεο. Απο το αεροδρομιο για να μπω στην πολη αποτι ειδα πλεον υπαρχει γραμμη μετρο. Βασικα θελω να βρω τροπο να παω Θεσσαλονικη.
Αποτι ειδα τα ''κτελ΄΄ τους ειναι στον κεντρικο σταθμο των τρενων. Ποιος ειναι κ καλυτερος τροπος για εσας να ταξιδεψω για θεσσαλονικη? Εχω βρει αυτην την Union Ivkoni για μεταφορα προς θεσνικη, εχετε καποια σχετικη εμπειρια ? Ειναι αξιοπιστη?

Φτανω στο αεροδρομιο κατα τις 11.30 το πρωι. Δεν εχω ξανα παει Σόφια, οποτε ισως κανω και καμια βολτα στην πολη οσο με παιρνει.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

mourohavlos

Member
Γεια σας παιδια, θα προσγειωθω στα Σόφια το πασχα μιας και τα εισητηρια επιστροφης απο Αγγλια ειναι στο Θεο. Απο το αεροδρομιο για να μπω στην πολη αποτι ειδα πλεον υπαρχει γραμμη μετρο. Βασικα θελω να βρω τροπο να παω Θεσσαλονικη.
Αποτι ειδα τα ''κτελ΄΄ τους ειναι στον κεντρικο σταθμο των τρενων. Ποιος ειναι κ καλυτερος τροπος για εσας να ταξιδεψω για θεσσαλονικη? Εχω βρει αυτην την Union Ivkoni για μεταφορα προς θεσνικη, εχετε καποια σχετικη εμπειρια ? Ειναι αξιοπιστη?

Φτανω στο αεροδρομιο κατα τις 11.30 το πρωι. Δεν εχω ξανα παει Σόφια, οποτε ισως κανω και καμια βολτα στην πολη οσο με παιρνει.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Έχω ταξιδέψει με την Arda Tur, σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, περίπου 5 ώρες το ταξίδι, σε αφήνει δίπλα στα γραφεία τους στη Μοναστηρίου, απέναντι από το Σιδηροδρομικό σταθμό. Κοντά στα 4 δρομολόγια τη μέρα έχει, ενώ αν θυμάμαι καλά μπορείς να κλείσεις εισιτήρια και από το site τους (του οποίου η ελληνική version είναι λίγο για γέλια, αλλά ΟΚ)

jose

Member
Έχω ταξιδέψει με την Arda Tur, σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, περίπου 5 ώρες το ταξίδι, σε αφήνει δίπλα στα γραφεία τους στη Μοναστηρίου, απέναντι από το Σιδηροδρομικό σταθμό. Κοντά στα 4 δρομολόγια τη μέρα έχει, ενώ αν θυμάμαι καλά μπορείς να κλείσεις εισιτήρια και από το site τους (του οποίου η ελληνική version είναι λίγο για γέλια, αλλά ΟΚ)
Ευχαριστω για την απαντηση,
Εχεις ταξιδεψει προσφατα? Εχει φτιαξει ο δρομος μεχρι τα συνορα κ ?

jose

Member
Με την Arda πριν 3 χρόνια. Με αυτοκίνητο πριν 3 μήνες. Ο δρόμος γενικά καλός, εκτός από τα στενα της Kresna
καταλαβα, οποτε δεν ειναι ολο το κομματι εθνικη οδος, μου ειπαν οτι εχει γινει ο δρομος με διαζομα στη μεση και πας πιο γρυγορα εως τα συνορα.
Αρα δεν ειναι ολα τα κομματια ετοιμα. Σε ευχαριστω

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.260
Μέλη
35.060
Νεότερο μέλος
takaroun

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom