Βουλγαρία Πληροφορίες για Σόφια, Βουλγαρία

Pokopiko

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλημέρα! Είχα βρεθεί πριν αρκετά χρόνια στη Σόφια για τη συναυλία των RHCP και επειδή δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το ξενοδοχείο κλπ, και επειδή λέμε να πάμε ΣΚ με τον φίλο μου σε ποια περιοχή θα προτείνατε να μείνουμε;;; και αν μετακινούμαστε με αμάξι θα βρίσκουμε εύκολα parking ή είναι δυσεύρετο;;
 
  • Like
Reactions: V_C
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οσο το δυνατόν πιό κοντά-τριγύρω από το σταθμό μετρό Serdika η μεταξύ των σταθμών Serdika και NDK... o δρόμος που τους ενώνει άλλωστε είναι η κεντρική οδός Vitosa που είναι η καρδιά της πόλης και μάλλον η μόνη περιοχή που έχει ζωή ΚΑΙ το βράδυ.
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Να μείνετε στην περιοχή κοντά στη Vitosa και καλό θα ήταν να κλείσετε ξενοδοχείο ή διαμέρισμα που να έχει και parking, όχι δημόσιο, parking στο δικό του χώρο. Έτσι θα μπορείτε να αφήνετε το αυτοκίνητο εκεί και να κάνετε τις βόλτες σας με τα πόδια. Όλα εκεί γύρω είναι. Μαγαζιά, καφέ, αξιοθέατα.
Αν τύχει και το παρκάρετε το αυτοκίνητο σε δρόμο ελεγχόμενης στάθμευσης θα πρέπει, ανάλογα με τη ζώνη που είστε α, β, να στείλετε ένα μήνυμα γράφοντας τον αριθμό της πινακίδας σε τετραψήφιο νούμερο, το γράφει η πινακίδα στο δρόμο στα βουλγάρικα, από βουλγάρικο τηλέφωνο και η χρέωση είναι 4 λέβα την ώρα για α ζώνη κέντρο. Μπορείς να δώσεις χρήματα σε έναν Βούλγαρο να το στείλει αυτός το μήνυμα. Το κάνουν. Δεν αγοράζεις εκεί εισιτήριο. Να προσέξετε να το κάνετε αλλιώς σας βάζουν δαγκάνα στο αυτοκίνητο και μετά θα πρέπει να τηλεφωνήσετε να έρθουν να το ξεμπλοκάρουν και πληρώνετε επί τόπου το πρόστιμο.
Πάρκινγκ βρίσκεις γενικά στο δρόμο αλλά έχει και φυλασσόμενα.
Καλά να περάσετε!!!
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Best Western Plus Bristol Hotel εμεινα το 15, εχει δικο του παρκινγκ και περπατας μεχρι το κεντρο ανετα
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Καλημέρα! Είχα βρεθεί πριν αρκετά χρόνια στη Σόφια για τη συναυλία των RHCP και επειδή δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το ξενοδοχείο κλπ, και επειδή λέμε να πάμε ΣΚ με τον φίλο μου σε ποια περιοχή θα προτείνατε να μείνουμε;;; και αν μετακινούμαστε με αμάξι θα βρίσκουμε εύκολα parking ή είναι δυσεύρετο;;
Οσο πιο κοντά στο σταθμό Serdika και στη Vitosa τόσο το καλύτερο. Αποφύγετε την περιοχή πίσω από το τζαμί το βράδυ.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Αρχές Οκτώβρη έχω κανονίσει ένα 2ημεράκι στη Σόφια. Έχω αρχίσει σιγά-σιγά λοιπόν και ψάχνω για πληροφορίες.
Για αρχή λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει συγκοινωνία από το αεροδρόμιο για το κέντρο και κατα πόσο βολεύει,μήπως πχ είναι καλύτερα να πάρω ταξί?
Επίσης υπάρχει κάποια κάρτα για τα ΜΜΜ όπως στη Βουδαπέστη?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αρχές Οκτώβρη έχω κανονίσει ένα 2ημεράκι στη Σόφια. Έχω αρχίσει σιγά-σιγά λοιπόν και ψάχνω για πληροφορίες.
Για αρχή λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει συγκοινωνία από το αεροδρόμιο για το κέντρο και κατα πόσο βολεύει,μήπως πχ είναι καλύτερα να πάρω ταξί?
Επίσης υπάρχει κάποια κάρτα για τα ΜΜΜ όπως στη Βουδαπέστη?
Από το αεροδρόμιο θα πάρεις την γραμμή 1 του μετρό και σε κάνα 20λεπτο θα είσαι στο κέντρο στον σταθμό Serdika.
https://www.sofia-airport.bg/en/passengers/and-airport/public-transport
http://www.metropolitan.bg/en/schedule/type/1.html

Το εισιτήριο μονής διαδρομής κοστίζει 1,00 lv.
Η ημερήσια κάρτα για όλα τα μέσα μεταφοράς κοστίζει 4 lev και η 3ημερη 10 lev.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!!
Εντωμεταξύ το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει είναι ακριβός δίπλα από το σταθμό Serdika!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!!
Εντωμεταξύ το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει είναι ακριβός δίπλα από το σταθμό Serdika!
Πολύ ωραία. Άρα βολικότατο.
Αν δεν την έχεις ρίξει ήδη μια ματιά, έχω γράψει ιστορία που μπορεί να σε κατατοπίσει για τη Σόφια. Κι εγώ δύο μέρες είχα μείνει. https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουλγαρία-Αποκάλυψη-τώρα.49342/?chapter=5
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Α ενδιαφέρον,όχι δεν την είχα προσέξει. Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει την ιστορία της @Grerena. Θα διαβάσω εννοοίτε όμως και την δικιά σου και φυσικά μετά θα ανέβει και η δικιά μας ιστορία,όχι από μένα όμως αλλά από την @Georgia86 :haha:

2 μέρες πρέπει να είναι οκ για Σόφια απ'ότι έχω καταλάβει,σωστά?
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Ναι είναι παραπάνω από οκ. Αν σε ενδιαφέρει έχει και καποια free walking tours, τα οποία είναι αρκετα κατατοπιστικά και καλά για να πάρεις μία γεύση της πολης. Υπήρχαν γκρουπ 3 φορές τη μέρα, στις 10,στις 11 και στις 6 το απογευμα μπροστά από το Palace of Justıce. Επίσης, ώραιο για πεζοπορία-αν είσαι τέτοιος τύπος- είναι και το βουνό Βιτόσα. Mαζί με αυτό μπορείς να επισκεφθείς και την Εκκλησία της Μπογιάνα, που αποτελεί Μνημειο Παγκοσμιας Κληρονομιάς της Unesco, αν και εμένα δεν με ενθουσιασε.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα mysteredgar και ευχαριστώ για την απάντησή σου. Για το βουνό της Βιτοσα δεν προλαβαίνω σε 2 μέρες,αν ήταν 3 μέρες θα πήγαινα σίγουρα.
Για τα Free walkings κάπου τα είδα στο διαδίκτυο και μάλλον θα τα χρησιμοποιήσουμε,πρέπει να αξίζουν για μια γρήγορη ξενάγηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom