Βουλγαρία Πληροφορίες για Σόφια, Βουλγαρία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αρχικά και εμείς εκεί κοιτάγαμε αλλά η τιμή δεν είναι φτηνή όταν θέλει 170 ΕΥΡΩ για 2 βράδια! 10 λεπτά ποιο κει το βρίσκεις 79 ΕΥΡΩ με Δωρεάν πάρκινγκ (όχι κλειστό) και ωραία δωμάτια επίσης! Βέβαια αν με ρωτάς το κλειστό πάρκινγκ είναι σούπερ.
Άαααχ.... πού'ναι εκείνες οι "χρυσές" εποχές (εν έτει 1989), που πήγαινες στο Νοβοτέλ στη Σόφια, άφηνες το αυτοκίνητο στο (ανοιχτό) πάρκινγκ απ'έξω, έδινες 10 δολλάρια στη γυναίκα που ήταν στο κουβούκλιο, κι εκείνη κοιμόταν (στην κυριολεξία, δεν κάνω πλάκα) επάνω στο αυτοκίνητό σου για να μην το κλέψουν! :shock:

Γενικά η Βουλγαρία είναι μια πολύ οικονομική χώρα. Σίγουρα όχι όσο η Αλβανία ή η Βοσνία πχ, αλλά και πάλι ένα ταξίδι εκεί μπορεί να βγει πολύ low budget. Εξαρτάται από το τι θα κάνεις. Υπάρχουν και πιο "καλά" και ακριβά εστιατόρια, υπάρχουν και δραστηριότητες (πχ σκι) που ενδεχομένως να ανεβάσουν τον προϋπολογισμό, αλλά σε γενικές γραμμές όλα είναι αρκετά ως πολύ οικονομικότερα από εδώ. :)
Ή, που πήγαινες σε μια από τις ελάχιστες (ακόμη) ιδιωτικές ταβέρνες, εσύ και δυο φίλοι σου, και η σερβιτόρα σήκωνε παρέα έξι ατόμων για να καθήσετε εσείς (ήξερε ότι ο λογαριασμός που θα κάνατε θα ήταν όσος όλο το υπόλοιπο μαγαζί).

Για να μην πω για το Sheraton (Balkan) όπου ο μπουφές το μεσημέρι κόστιζε 5 δολλάρια το άτομο και τη δεύτερη φορά που πήγαμε (μια παρέα 7 ατόμων) δεν μας άφησαν να μπούμε γιατί ήξεραν ότι δεν θα έμενε ούτε κολυμπηθρόξυλο για τους υπόλοιπους! :haha:

Χρυσές εποχές που πάνε, πέρασαν ανεπιστρεπτί! :(
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι νταξει καταλαβαίνω τι εννοείς! Γενικά έχω ψάξει αρκετά μενού από τα εστιατόρια τους! Από θέμα γνωστών brands καληντικων και άλλα τέτοια θα βρούμε καλές τιμές? Η πάνω κάτω σαν τις δίκες μας ? Κάποιο μαγαζί που πρέπει να πάμε για ψώνια ? :clap:
Έχει διάφορα mall. Εντάξει, τα γνωστά brands λίγο-πολύ τις ίδιες τιμές έχουν όπου και να πας, δε θυμάμαι να είχα δει κάτι αξιοσημείωτα οικονομικότερο εκεί για να αξίζει να ψωνίσεις. Μπορείς όμως να αγοράσεις από τοπικές μάρκες και καταστήματα ρούχων, καλλυντικών κλπ σε αρκετά χαμηλότερες τιμές από τα αντίστοιχα εδώ. Όπως και να έχει, δεν τη λες και τον παράδεισο του shopping τη Βουλγαρία, είπαμε. :p


Ή, που πήγαινες σε μια από τις ελάχιστες (ακόμη) ιδιωτικές ταβέρνες, εσύ και δυο φίλοι σου, και η σερβιτόρα σήκωνε παρέα έξι ατόμων για να καθήσετε εσείς (ήξερε ότι ο λογαριασμός που θα κάνατε θα ήταν όσος όλο το υπόλοιπο μαγαζί).

Για να μην πω για το Sheraton (Balkan) όπου ο μπουφές το μεσημέρι κόστιζε 5 δολλάρια το άτομο και τη δεύτερη φορά που πήγαμε (μια παρέα 7 ατόμων) δεν μας άφησαν να μπούμε γιατί ήξεραν ότι δεν θα έμενε ούτε κολυμπηθρόξυλο για τους υπόλοιπους! :haha:

Χρυσές εποχές που πάνε, πέρασαν ανεπιστρεπτί! :(
Αυτά είναι! Τώρα παίζουν διάφορες χιπστεριές (με ομολογουμένως καλή κουζίνα βέβαια), όπου χτυπάς για πλάκα το 20άρι ανά άτομο (και όχι, δε μιλάω για λέβα :p ). Αλλά σίγουρα η πληθώρα των μαγαζιών έχει πολύ χαμηλότερες τιμές από Ελλάδα (καμία σχέση βέβαια με τα μεγαλεία εκείνης της εποχής που αναφέρεις). Γενικά πάντως τρως καλά Βουλγαρία. Μόνη παραφωνία όταν με πήγαν στο vegan χιπστεροστέκι της Σόφιας για να ευχαριστηθώ και ήταν χάλια και πανάκριβο.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε γενικές γραμμές τα κόστη στη Βουλγαρία - ονομαστικά - είναι ίδια με την Ελλάδα. Δηλαδή, ό,τι πληρώνεις (σε νούμερο) στην Ελλάδα, το ίδιο πληρώνεις κι εκεί. Μόνο που εκεί είναι σε λέβα και τα 2 λέβα είναι ένα ευρώ! Η βενζίνη έχει 1 ευρώ (2 λέβα). Καλλυντικά θα βρείτε πολλά και σε καλές τιμές (για επώνυμα μιλάω: π.χ. η νορμάλ τιμή εκεί, είναι χαμηλότερη από την καλύτερη προσφορά που μπορείς να βρεις εδώ). Τα δικά τους είναι ακόμη φτηνότερα (και απ' ό,τι λένε και οι γυναίκες που είναι ... το στοιχείο τους, είναι και πολύ καλής ποιότητας). Επίσης, τα φάρμακα είναι σχεδόν στη μισή τιμή, αλλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις γιατί δεν έχουν όλα την ίδια ονομασία με την Ελλάδα.

Τώρα, το να ψάχνεις vegan στη Βουλγαρία, είναι σα να ψάχνεις γαλλικό κρουασάν στην ... Κίνα! :haha: Πας γυρεύοντας, με λίγα λόγια. Και θα είναι από την Ταϊβάν και θά'χει γεύση σαν φάρμακο και θα το πληρώσεις χρυσό. Τα βίτσια πληρώνονται! ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε γενικές γραμμές τα κόστη στη Βουλγαρία - ονομαστικά - είναι ίδια με την Ελλάδα. Δηλαδή, ό,τι πληρώνεις (σε νούμερο) στην Ελλάδα, το ίδιο πληρώνεις κι εκεί. Μόνο που εκεί είναι σε λέβα και τα 2 λέβα είναι ένα ευρώ! Η βενζίνη έχει 1 ευρώ (2 λέβα). Καλλυντικά θα βρείτε πολλά και σε καλές τιμές (για επώνυμα μιλάω: π.χ. η νορμάλ τιμή εκεί, είναι χαμηλότερη από την καλύτερη προσφορά που μπορείς να βρεις εδώ). Τα δικά τους είναι ακόμη φτηνότερα (και απ' ό,τι λένε και οι γυναίκες που είναι ... το στοιχείο τους, είναι και πολύ καλής ποιότητας). Επίσης, τα φάρμακα είναι σχεδόν στη μισή τιμή, αλλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις γιατί δεν έχουν όλα την ίδια ονομασία με την Ελλάδα.

Τώρα, το να ψάχνεις vegan στη Βουλγαρία, είναι σα να ψάχνεις γαλλικό κρουασάν στην ... Κίνα! :haha: Πας γυρεύοντας, με λίγα λόγια. Και θα είναι από την Ταϊβάν και θά'χει γεύση σαν φάρμακο και θα το πληρώσεις χρυσό. Τα βίτσια πληρώνονται! ;)
Πάντως εγώ σε mall που είχα κοιτάξει για διεθνείς μάρκες καλλυντικών οι τιμές ήταν όπως οι δικές μας. Άλλο τα τοπικά.

Όσο για το vegan στη Βουλγαρία, ήταν όντως ό, τι να 'ναι, αλλά πχ Αλβανία το καλοκαίρι βρήκα ένα χορτοφαγικό εστιατόριο πάρα πολύ καλό και με καλές τιμές. Θέλω να πω, διαμάντια βρίσκεις παντού.

(Ό, τι να 'ναι την έχουμε κάνει τη συζήτηση :p )
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Οι Βούλγαροι ταξιτζήδες είναι μέγιστα αλάνια και γνώστες της πόλης και της νυχτερινής ζωής οπότε αν έχετε καμιά νυχτερινή ανησυχία συμβουλευτείτε τους :p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Άαααχ.... πού'ναι εκείνες οι "χρυσές" εποχές (εν έτει 1989), που πήγαινες στο Νοβοτέλ στη Σόφια, άφηνες το αυτοκίνητο στο (ανοιχτό) πάρκινγκ απ'έξω, έδινες 10 δολλάρια στη γυναίκα που ήταν στο κουβούκλιο, κι εκείνη κοιμόταν (στην κυριολεξία, δεν κάνω πλάκα) επάνω στο αυτοκίνητό σου για να μην το κλέψουν! :shock:
Ή, που πήγαινες σε μια από τις ελάχιστες (ακόμη) ιδιωτικές ταβέρνες, εσύ και δυο φίλοι σου, και η σερβιτόρα σήκωνε παρέα έξι ατόμων για να καθήσετε εσείς (ήξερε ότι ο λογαριασμός που θα κάνατε θα ήταν όσος όλο το υπόλοιπο μαγαζί).
Για εμένα: πάλι καλά που τελείωσαν (?) αυτές "οι χρυσές εποχές". Θα ένιωθα μεγάλη ντροπή αν μου τύχαιναν αυτά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για εμένα: πάλι καλά που τελείωσαν (?) αυτές "οι χρυσές εποχές". Θα ένιωθα μεγάλη ντροπή αν μου τύχαιναν αυτά.
Γι αυτό και τις έβαλα σε εισαγωγικά. Ίδια χαρακτηριστικά είχαν οι καταστάσεις που επικρατούσαν στις χώρες του "υπαρκτού σοσιαλισμού" (σ' αυτές που είχα επισκεφτεί εγώ τουλάχιστον, δηλαδή: Βουλγαρία, Γιουγκοσλαβία, Ουγγαρία). Δεν ήταν ευχάριστο, λυπηρό ήταν, αλλά ήταν μια πραγματικότητα. Οι άνθρωποι περνούσαν δύσκολα, τους έλειπαν βασικά είδη ανάγκης, αλλά ήταν αξιοπρεπείς, δεν ζητιάνευαν. Απλά υπήρχε ένας σιωπηρός κώδικας μεταξύ των ντόπιων και όσων από τον "έξω" κόσμο είχαν κάποιες επαγγελματικές επαφές μαζί τους και κάποιες μικρές βοήθειες δίνονταν - σε είδος - υπό μορφή δώρων "για τα παιδιά" (εννοείται αφού πρώτα οι βοήθειες αυτές είχαν "φορολογηθεί" από τους ελεγκτές κατά την εισαγωγή τους στη χώρα).

Τέλος πάντων, αυτές οι εποχές πέρασαν πια (χωρίς ερωτηματικό). Οι άνθρωποι ψάχνουν να βρουν το δρόμο τους, έναν δρόμο διαφορετικό υποτίθεται. Το κακό είναι ότι αυτό που φαίνονταν ως ιδανικό γι αυτούς (ο δικός μας δρόμος, δηλαδή) δεν είναι καθόλου όπως τον φαντάζονταν και ήδη βιώνουν τη νέα σκληρή πραγματικότητα. Γι αυτός και όλες βίωσαν μια πτώση του πληθυσμού τους (μέσα στην πρώτη δεκαετία μετά την "αλλαγή") λόγω μετανάστευσης, που στις πιο φτωχές από αυτές (όπως η Ρουμανία και η Βουλγαρία) έφτασε το 20%.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα γνωρίζω αυτά - χωρίς να τα έχω ζήσει ακριβώς, καθώς Βουλγαρία είχα πάει πολύ μικρή για να θυμάμαι αρκετά.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλή χρονιά σε όλους!!
Είμαστε 4 άτομα και σκεφτόμαστε να παμε Σόφια 5-7/1. Έχω προτείνει στους υπολοίπους να πάμε με δικό μας μεταφορικό (θέλανε να πάμε με γκρουπ από θεσσαλονίκη) πιστεύω θα μας έρθει αρκετά πιο οικονομικά να πάμε οι 4 μας. Δυστυχώς οι άντρες της παρέας αγχώνονται για το κομμάτι από τα σύνορα μεχρι Σόφια.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για τους δρόμους, τα σήμανση, τί γίνεται με τα διόδια στη Βουλγαρία και γενικά ότι χρήσιμο πρέπει να ξέρει κάποιος που οδηγεί πρώτη φορά εκτός συνόρων??
Ας πούμε αυτά που ακούμε ότι αν σε σταματήσει έλεγχος πρέπει να λαδώσεις αληθεύουν??
Κάθε πληροφορία δεκτή!!
Ευχαριστώ!!
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Διοδια στη Βουλγαρια δεν υπαρχουν.Αγοραζεις εβδομαδιαια βινετα μπαινοντας στη χωρα με κοστος 9 ευρω αν θυμαμαι καλα.Απο συνορα μεχρι Μπλαγκοεβγκραντ ο δρομος ειναι με στροφες,μαγευτικη διαδρομη.70 χλμ περοπου.Απο εκει μεχρι Σοφια ο δρομος ειναι σαν την Εγνατια.Υπαρχει απολυτη ασφαλεια στην πολη,να πατε με αυτοκινητο
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Προσοχη λιγο μονο στο κεντρο γιατι οι Βουλγαροι δεν φημιζονται και για τις οδηγικες τους ικανοτητες!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μολις επεστρεψα, εμεινα δυο ημερες. Ειδα πραγματα που δεν εχω δει εδω ακομη, σε ολα τα φαναρια εχε ηχητικο σημα και πραγματικα σταματαγαν οταν περναγαν πεζοι στον δρομο, ακομη και απο λαθος σημεια.
Δεν ειδα ουτε ενα μηχανακι/σκουτερ/μηχανη, ΤΙΠΟΤΑ
Προτεινω σε οποιον παει το πρωτο πραγμα που θα κανει ειναι να παει στο free Sofia Τour, 11πμ και 6μμ καθε μερα στο Justice Palace, περιπου 2 ωρες που σου δειχνουν αρκετα πραγματα, ειναι δωρεαν, εαν θες στο τελος δινεις κατι στον ξεναγο, στο λεει και ο ιδιος, donation, σε εμας τα αξιζε και δωσαμε. Εχει επισης και αλλες ξεναγησεις με εισητηριο οπως το Comunist Tour, που σου δειχνουν μνημεια και σου λενε πραγματα για την κομμουνιστικη εποχη στην Βουλγαρια, δεν ειναι καθε μερα ομως, στην δωρεαν ξεναγηση δινουν κουπονακια για μειωμενο κοστος στα 18λεβα.
Δεν ειδα να δεχονται πουθενα ευρω, ολες οι τιμες ειναι σε λεβα, φυσικα εαν ελεγα σε καποιον πλανοδιο στον δρομο να παρει ευρω μπορει να δεχοταν αλλα γιατι να μπλεκω και εγω και αυτος με μετατροπες; Στο κεντρο εχει ανταλακτηρια με πολυ καλυτερες τιμες απο οσο εχει στο αεροδρομιο.
Για την εκδοση της ημερησιας στο αεροδρομιο χρειαζεται λεβα, παρολο που δινουν τιμη και σε ευρω δεν δεχονται ευρω. Με πιστωτικη βρηκα μονο το απλο εισητηριο απο αυτοματο μηχανημα.
Υποψην οποιος παρει την ημερησια θα πρεπει καθε φορα που θα θελει να μπει σε γραμμη μετρο να δινει το εισητηριο του στο γκισε που παντα εχει μια κυρια για να το περναει στο μηχανημα για να το ενεργοποιησει ξανα, με νοηματα θα καταλαβει :)
Τα αγγλια απλα δεν υπαρχουν, νοηματα μονο, βασικα δεινχεις τι θες λεγοντας και καταλαβαινουν. Δεν μου λεγαν καν την τιμη, ειτε μου διναν την αποδειξη ειτε την γραφαν σε χαρτακι για να δω το νουμερο. Τα αγγλικα ειναι πολυ σπανια γενικα και σε ολες τις πινακιδες, ακομη και σε νεους ανθρωπους.
Μπορει να πετυχα εγω τις περιπτωσεις αλλα ειδα πολυ βαριεστημενους ανθρωπους, σαν να προσπαθουσαν να αποφυγουν οποιαδηποτε επικοινωνια, ισως και λογω των δυσκολιων επικοινωνιας.
Νομιζω οτι για 2 μερες καλα ειναι, παραπανω η πολη της Σοφιας δεν βλεπω να εχει κατι να κανεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom