Βουλγαρία Πληροφορίες για Σόφια, Βουλγαρία

mazeGR

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα, προετοιμάζω και γω ένα τριήμερο στην Σόφια στις 6 Ιουλίου, και πραγματικά με έχουν βοηθήσει όλες αυτές οι πληροφορίες στο φόρουμ .
Μέσα σ αυτό το τριήμερο θέλω να πάω και στην Φιλιππούπολη, που απ ότι είδα δεν είναι και πολύ μακρυά. Είχε κανείς την εμπειρία να νοικιάσει αυτοκίνητο, και αν ναι πόσο στοιχίζει ένα μικρομεσαίας κατηγορίας.
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλημέρα, προετοιμάζω και γω ένα τριήμερο στην Σόφια στις 6 Ιουλίου, και πραγματικά με έχουν βοηθήσει όλες αυτές οι πληροφορίες στο φόρουμ .
Μέσα σ αυτό το τριήμερο θέλω να πάω και στην Φιλιππούπολη, που απ ότι είδα δεν είναι και πολύ μακρυά. Είχε κανείς την εμπειρία να νοικιάσει αυτοκίνητο, και αν ναι πόσο στοιχίζει ένα μικρομεσαίας κατηγορίας.
το ιδιο 3ημερό θα είμαι κ εγω εκει με μια γρηγορα ερευνα στις γνωστες εταιρειες ειναι στα 40ε με απεριοριστα χιλιομετρα
 

salonik_M

New Member
Μηνύματα
3
Likes
31
Γεια σας και πάλι . Όπως είχα δώσει τον λόγω σήμερα θα σας δείξω ένα ωραίο μέρος της Σοφίας το οποίο είναι πολύ κοντά στο κέντρο αλλά δεν είναι πολύ γνωστό για τους τουρίστες .


Προκειται για μια ωραία περιοχή της Σοφίας πίσω από την Εθνική βιβλιοθήκη της Βουλγαρίας . Η περιοχή αυτή λέγεται το Γιατρικό μνημείο γιατί εκεί βρίσκεται ένα ωραίο παρκάκι στο κέντρο τοu οποίο βρίσκεται μνημείο των ιατρών που έχασαν την ζωή τους στον πόλεμο για την ελευθερία της Βουλγαρίας έναντι των τούρκων.

Στη παλιά περιοχή αυτή βρίσκονται καποια εντυπωσιακά κτίρια όπως την πρεσβία της Γαλιάς , το Βρετανικό ινστιτούτο,η Σερβική πρεσβία ,η Λέσχη των αρχιτεκτοντων και πολλά αλά . Σχετικά κοντά είναι και η πρεσβία της Ελλάδος . Στην περιάχη αυτή έμενε η παλιά αριστοκρατία της Βουλγαρίας , μετά οι αρχηγοί του κομμουνιστικού κόμματος , μένουν και γνωστοί καλλιτέχνες , μια από τiς μεγαλύτερες τραγουδίστριες της Βουλγαρίας - Λίλη Ιβανοβα , πολιτικοί κτλ. Στην περιοχή υπάρχουν ωραιεες καφετέριες και εστιατόρεια και ωραία πάρκα . Το ένα παρκάκι είναι το ιατρικό παρκάκι και το άλλο ωραία πάρκο που είναι ανοιχτό τα τελευταία 3, 4 χρόνια ( κάποτε ήταν κλειστό λόγω ασφάλισης ) το πάρκο της Στρατιτιοτηκη ακαδημία . Το κτίριο της ακαδημίας επίσης είναι εντυπώσακο . Πιο κάτω μπορείτε να δείτε και φωτογραφίες από την περιοχή . View attachment 241291
5.jpg
66a1ca44e30b5cc6c31f4df84a00e3ac.jpg
289h378.jpg
43486973.jpg
20150324160614_72202.jpeg
arhitekti_2.jpg
DSC_1881.JPG
DSC_1912_f.jpg
DSC_1955.JPG
DSC_1959.JPG
oo_2322542.jpg
sab.jpg
ul_Oborishte12.jpg
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Πόσο θεωρείται καλή τιμή για ταξί από αεροδρόμιο για κέντρο; Στα πόσα δηλαδή δεν σε κλέβει ο ταξιτζής;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πόσο θεωρείται καλή τιμή για ταξί από αεροδρόμιο για κέντρο; Στα πόσα δηλαδή δεν σε κλέβει ο ταξιτζής;
Η μετάβαση στο κέντρο της Σόφιας είναι τόσο εύκολη που είναι βλακεία να δώσετε λεφτά για ταξί. Με το που βγείτε από το αεροδρόμιο στα 50 μέτρα είναι η είσοδος του μετρό και από εκεί σε 25 λεπτά είσαι στο κέντρο με ένα ποσό λιγότερο από ένα ευρώ το άτομο. Αν όμως επιμένεις να θες να πάρεις ταξί μετά από αυτά που σου είπα να σου πω :)
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Για την ακρίβεια το εισητηριο κοστίζει 1.60λεβα μιας διαδρομης η αλλιώς 4 λέβα για ολοήμερο. Πραγματικά είναι δίπλα (βγαίνεις από το αεροδρόμιο, περπατάς 10 μέτρα και μπαίνεις στον σταθμό για το μέτρο) και δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις εκτός και εάν θα χρειαστείς μετακίνηση τις ώρες που δεν έχει μέτρο.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή θα είμαστε 3 άτομα. Εάν το κόστος του ταξί είναι μικρό, η διαφορά ανά άτομο μπορεί να είναι ελάχιστη σε σχέση με το ποσό του εισιτηρίου και να αξίζει τον κόπο, αφού το ξενοδοχείο δεν είναι και δίπλα στην έξοδο του μετρό.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το αεροδρόμιο είναι 10 χιλ από το κέντρο και συνήθως μια κούρσα με ταξι μεχρι το κεντρο κοστίζει 10-15 λεβ. Η εταιρεία που έχει συμβόλαιο με το αεροδρόμιο είναι η OK Taxi και το χιλιομετρο κόστιζει λίγο λιγότερο από 1 λεβ ...Καλό είναι πριν μπεις να κάνεις συμφωνία για να μην βρεθείς προ εκπληξεως...
 

Gwgwkal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα θα πάω και εγώ Βουλγαρία τα Χριστούγεννα για 4ημερες.εχω σκεφτεί να μείνω τις 2πρωτες μέρες Φιλιππούπολη και τις άλλες 2 Σοφια.θα ήθελα πληροφορίες για το πως θα πάω από το αεροδρόμιο στη Φιλιππούπολη και μετά από Φιλιππούπολη Σοφια? Επίσης επιπλέον πληροφορίες για αξιοθέατα και μέρη για φαγητό και καφέ-ποτό εννοείται ευπρόσδεκτες!!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα! Επειδή είμαι έτοιμος να κλείσω εισιτήρια για Βουλγαρία έχω σκεφτεί το εξής:

2 μέρες Σόφια και 2 μέρες Μπανσκο πιστεύεται είναι καλά ? Αν ναι λέτε να πάμε πρώτα τις 2 μέρες Μπανσκο και μετά Σόφια ώστε να φύγουμε από εκεί για το αεροδρόμιο όταν είναι η μέρα της επιστροφής ? Από το αεροδρόμιο υπάρχει λεωφορείο που να πηγαίνει Μπανσκο και αν ξέρουμε τιμές ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.462
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom