Ιαπωνία Πληροφορίες για Τόκυο

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ελα μην το καθυστερειτε..!Περιμενουμε και μεις ιστορια απο τετοια μερη...!!!
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Για χαρά και πάλι, έχουμε πάρει τα ticket μας από τώρα για Tokyo, γύρο στα 1125 ευρώ το άτομο, αναχωρούμε τελικά 10 Αύγουστου και γυρνάμε 22 του ιδίου μήνα, το θέμα είναι μήπως ι περίοδος που πάμε είναι χάλια?? Και αν μπορεί καπιος να μου πει αν ξέρει αν έχει την περίοδο που πάμε show με αυτοκίνητα drift και γενικά τη μπορούμε να δούμε από show. αγώνες γενικά κάτι που δεν έχουμε στην Ελλάδα τλπ
 

thodoris

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Γεια χαρα σε ολους
να σας πω το πλανο μου και αν εχει καποιος να προτείνει κατι δεκτό,
θα φτάσω στο kansai 26/12/2010 θα πάω με τραίνο στην osaka, έχω καποια μέρη να επισκεφθώ στο νού μου, θέλετε να προτείνετε και εσείς κάποια?
στισ 29/12 θα είμαι στο tokyo,θα μείνω μέχρι 3/1/2011, θα πάω με τραίνο και εδω θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια μέρη, και μετα θα πάω με τραίνο στο kyoto,
απο κυοτο θα φύγω στις 6/1/11 για kansai για επιστροφή ελλάδα.
το βασικό που δεν εχω βρεί είναι πως με συμφέρει να μετακινηθώ εκεί, το σίγουρο ειναι οτι απο osaka για kyoto θέλω να πάρω το bullet train, και για τις μονοήμερες απο το κάθε μέρος που θα είμαι (osaka , tokio, kyoto), θα χρησιμοποιήσω λογικά πάλι τραίνο, καπου διάβασα για το jrpass, ήθελα να ρωτήσω είναι για όλες τις διαδρομές που θέλω να κάνω , και το μετρο και και για το bullet train?, και αν συμφερει?
ευχαριστώ τη γραμματέα μου που γράφει οση ώρα μιλάω
(πάω μόνος)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μέρη στο Τόκυο? Χμμ… Τι να σου πω τώρα… Έ ας σου δώσω μια σύντομη λίστα με τα αξιοθέατα που επιθυμώ εγώ να δω: (σύντομη έτσι?):

Imperial palace
Tokyo international forum
Ginza center
Fish market
Yushima seido
Benten do
Ueno park
Akihabara
Yushima tenjin
Tokyo tower
Roppongi hills
Tokyo Midtown
Shibuya crossing
Meiji jingo
Takeshita dori
Omote sando
Jingu bridge
Kagurazaka
Yasukuni jinja
Shinjuku
Hai jinja
Yamanote loop
Nippori
Daikanyama center
Daien ji
Rainbow bridge
Tokyo ferry wheel
Shin nakamise
Senso ji
Kaminarimon gate
:D:D:D

Εναλλακτικά, στείλε μου με πμ ένα mail για να σου αποστείλω αρχείο Google Earth με όλα τα παραπάνω σημειωμένα σε χάρτη μαζί με προτεινόμενη διαδρομή.

edit: ά! στείλε μου mail. πμ δεν μπορείς να στείλεις ακόμα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
καπου διάβασα για το jrpass, ήθελα να ρωτήσω είναι για όλες τις διαδρομές που θέλω να κάνω , και το μετρο και και για το bullet train?, και αν συμφερει?
Νομίζω σε κάθε περίπτωση σε συμφέρει το jrpass. Για 1 εβδομάδα είναι περίπου 250 ευρώ αλλά δεν καλύπτει μετρό ή λεωφορεία ή άλλες γραμμές τοπικών τραίνων. Δεδομένου όμως ότι οι τιμές των bullet είναι πολύ ακριβές σκέψου το. Απλά πρέπει να το εκδώσεις εδώ κι όχι στην Ιαπωνία
Σε παραπέμπω στο japan-guide.com - Japan Travel and Living Guide όπου θα δεις όλα τα εκπτωτικά εισιτήρια ανά περιοχή και εθνικά, καθώς και τιμές τοπικών τραίνων. Το railpass καλύπτει μόνο τις γραμμές JR (όπου ανήκουν και τα Σινκάσεν). Θέλει αρκετή μελέτη να δεις τι σε συμφέρει οικονομικά πχ είδα ότι το Kansai thru pass συμφέρει πολύ αν αποφασίσεις να κινηθείς στην ευρύτερη περιοχή του Kansai χωρίς να κάνεις χρήση rail pass. Πχ Οσάκα, Κυότο, Νάρα κλπ κλπ για 6 μέρες (μετρό, λεωφορεία, τραίνα) θα σου κοστίσει 90 ευρώ και αγοράζεται επί τόπου
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Πέρα από όσα πολύ σωστά είπε ο φίλος hydronetta, το JR Pass συμφέρει και εντός Τόκυο γιατί προσφέρει δωρεάν πρόσβαση σε κάποιες γραμμές εντός της πόλης που περνούν από τους πιο πολυσύχναστους σταθμούς, με κυριότερο παράδειγμα την κεντρική γραμμή Yamanote την οποία σίιιιγουρα θα χρησιμοποιήσετε στο Τόκυο. Ωστόσο να τονίσω εδώ ότι δε συμφέρει να βγάλετε JR Pass και να παραμείνετε εντός Τόκυο μόνο, γιατί από μόνα τους τα εισιτήρια του μετρό είναι φθηνότερα. Απλά, συμφέρει να φτάσετε Τόκυο, να ενεργοποιήσετε το Pass σας επιτόπου, να δείτε 2 μέρες τα βασικά στο Τόκυο (πλατεία Sinjuku, Harajuku, Shibuya κλπ), να φύγετε 3η μέρα πρωί για Κυότο π.χ. να κάτσετε εκεί 4 μέρες καιτην μέρα που λήγει το pass σας να επιστρέψετε Τόκυο και να αρχίσετε να παίρνετε για εσωτερικές μετακινήσεις στις πόλεις κανονικά εισιτήρια μετρό. Αλλά θα έχετε ήδη δει τα πολύ βασικά σε 2 μέρες με δωρεάν πρόσβαση, οπότε μετά θα περιοριστείτε σε μικρότερες (και φθηνότερες) μετακινήσεις επι πληρωμή με το μετρό. Πάντως να ξέρεις γενικά ότι το Pass συμφέρει ακόμα και 2 διαδρομές να κάνεις και σου δίνει την ευελιξία αν θες να ξεφύγεις από μία γεωγραφική περιοχή επειδή σου γυάλισε κάτι που διάβασες ή είδες να πας χωρίς έξτρα χρέωση. Τοπικά passes όπως το kansai pass συμφέρουν μεν μερικές φορές, ωστοσο μπορεί να αλλάξουν τα πλάνα σας και να θέλετε να βγείτε και εκτός αυτής της γεωγραφικής περιοχής. Σε εμάς έτυχε αυτό και αισθανθήκαμε πολύ καλά που είχαμε βγάλει το JR Pass.

EDIT: Πρόσεξα ότι ο Θοδωρής είπε ότι πετάει για Kansai Airport. Αυτό που πρότεινα για το JR Pass ισχύει απλά αντιστρέφεται, δηλαδή το ενεργοποιεί στην Osaka, το χρησιμοποιεί για μετακινήσεις προς Kyoto κλπ και του μένει και 1-2 μέρες για Τόκυο για να πάρει τη Yamanote Line. :)
 

thodoris

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Μέρη στο Τόκυο? Χμμ… Τι να σου πω τώρα… Έ ας σου δώσω μια σύντομη λίστα με τα αξιοθέατα που επιθυμώ εγώ να δω: (σύντομη έτσι?):

Imperial palace
Tokyo international forum
Ginza center
Fish market
Yushima seido
Benten do
Ueno park
Akihabara
Yushima tenjin
Tokyo tower
Roppongi hills
Tokyo Midtown
Shibuya crossing
Meiji jingo
Takeshita dori
Omote sando
Jingu bridge
Kagurazaka
Yasukuni jinja
Shinjuku
Hai jinja
Yamanote loop
Nippori
Daikanyama center
Daien ji
Rainbow bridge
Tokyo ferry wheel
Shin nakamise
Senso ji
Kaminarimon gate
:D:D:D

Εναλλακτικά, στείλε μου με πμ ένα mail για να σου αποστείλω αρχείο Google Earth με όλα τα παραπάνω σημειωμένα σε χάρτη μαζί με προτεινόμενη διαδρομή.

edit: ά! στείλε μου mail. πμ δεν μπορείς να στείλεις ακόμα.
Θα ηταν πολυ χρησιμο αν μπορεις, μπας και βγαλω plan
 

thodoris

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Μέρη στο Τόκυο? Χμμ… Τι να σου πω τώρα… Έ ας σου δώσω μια σύντομη λίστα με τα αξιοθέατα που επιθυμώ εγώ να δω: (σύντομη έτσι?):

Imperial palace
Tokyo international forum
Ginza center
Fish market
Yushima seido
Benten do
Ueno park
Akihabara
Yushima tenjin
Tokyo tower
Roppongi hills
Tokyo Midtown
Shibuya crossing
Meiji jingo
Takeshita dori
Omote sando
Jingu bridge
Kagurazaka
Yasukuni jinja
Shinjuku
Hai jinja
Yamanote loop
Nippori
Daikanyama center
Daien ji
Rainbow bridge
Tokyo ferry wheel
Shin nakamise
Senso ji
Kaminarimon gate
:D:D:D

Εναλλακτικά, στείλε μου με πμ ένα mail για να σου αποστείλω αρχείο Google Earth με όλα τα παραπάνω σημειωμένα σε χάρτη μαζί με προτεινόμενη διαδρομή.

edit: ά! στείλε μου mail. πμ δεν μπορείς να στείλεις ακόμα.
Πέρα από όσα πολύ σωστά είπε ο φίλος hydronetta, το JR Pass συμφέρει και εντός Τόκυο γιατί προσφέρει δωρεάν πρόσβαση σε κάποιες γραμμές εντός της πόλης που περνούν από τους πιο πολυσύχναστους σταθμούς, με κυριότερο παράδειγμα την κεντρική γραμμή Yamanote την οποία σίιιιγουρα θα χρησιμοποιήσετε στο Τόκυο. Ωστόσο να τονίσω εδώ ότι δε συμφέρει να βγάλετε JR Pass και να παραμείνετε εντός Τόκυο μόνο, γιατί από μόνα τους τα εισιτήρια του μετρό είναι φθηνότερα. Απλά, συμφέρει να φτάσετε Τόκυο, να ενεργοποιήσετε το Pass σας επιτόπου, να δείτε 2 μέρες τα βασικά στο Τόκυο (πλατεία Sinjuku, Harajuku, Shibuya κλπ), να φύγετε 3η μέρα πρωί για Κυότο π.χ. να κάτσετε εκεί 4 μέρες καιτην μέρα που λήγει το pass σας να επιστρέψετε Τόκυο και να αρχίσετε να παίρνετε για εσωτερικές μετακινήσεις στις πόλεις κανονικά εισιτήρια μετρό. Αλλά θα έχετε ήδη δει τα πολύ βασικά σε 2 μέρες με δωρεάν πρόσβαση, οπότε μετά θα περιοριστείτε σε μικρότερες (και φθηνότερες) μετακινήσεις επι πληρωμή με το μετρό. Πάντως να ξέρεις γενικά ότι το Pass συμφέρει ακόμα και 2 διαδρομές να κάνεις και σου δίνει την ευελιξία αν θες να ξεφύγεις από μία γεωγραφική περιοχή επειδή σου γυάλισε κάτι που διάβασες ή είδες να πας χωρίς έξτρα χρέωση. Τοπικά passes όπως το kansai pass συμφέρουν μεν μερικές φορές, ωστοσο μπορεί να αλλάξουν τα πλάνα σας και να θέλετε να βγείτε και εκτός αυτής της γεωγραφικής περιοχής. Σε εμάς έτυχε αυτό και αισθανθήκαμε πολύ καλά που είχαμε βγάλει το JR Pass.

EDIT: Πρόσεξα ότι ο Θοδωρής είπε ότι πετάει για Kansai Airport. Αυτό που πρότεινα για το JR Pass ισχύει απλά αντιστρέφεται, δηλαδή το ενεργοποιεί στην Osaka, το χρησιμοποιεί για μετακινήσεις προς Kyoto κλπ και του μένει και 1-2 μέρες για Τόκυο για να πάρει τη Yamanote Line. :)
Να σου πω ακριβως,
απο kansai θα παω osaka, θα μεινω osaka 3 μερες οπου θα παω nara και kobe και τη πρωτη θα μεινω osaka.
μετα θα παρω το boulet και θα μεινω tokyo για 5μερες εκει θα καταληξω σε plan με τη βοηθεια σας,
και θα παρω παλι boulet για kyoto και εκει θα δουμε τι θα δουμε
οποτε θα παρω 2 boulet.
απο osaka απο τι καταλαβα jr για nara και kobe
και tokyo θελω να δω το fuji και ενα roller cοaster αν το γραφω σωστα? και αλλα πολλα
οποτε στο τοκυο θα βγω εκτος για το fuji

:roll: εχω μπερδευτει λιγο οπως εχετε καταλαβει
σας ευχαριστω για το χρονο σας:D
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Να σου πω ακριβως,
απο kansai θα παω osaka, θα μεινω osaka 3 μερες οπου θα παω nara και kobe και τη πρωτη θα μεινω osaka.
μετα θα παρω το boulet και θα μεινω tokyo για 5μερες εκει θα καταληξω σε plan με τη βοηθεια σας,
και θα παρω παλι boulet για kyoto και εκει θα δουμε τι θα δουμε
οποτε θα παρω 2 boulet.
απο osaka απο τι καταλαβα jr για nara και kobe
και tokyo θελω να δω το fuji και ενα roller cοaster αν το γραφω σωστα? και αλλα πολλα
οποτε στο τοκυο θα βγω εκτος για το fuji

:roll: εχω μπερδευτει λιγο οπως εχετε καταλαβει
σας ευχαριστω για το χρονο σας:D
Σε αυτή την περίπτωση, επειδή ξεφεύγεις από το όριο της 1 εβδομάδας, καλό θα ήταν να βγάλεις JR Pass 2 εβδομάδων. Κοστίζει περίπου 400-450 ευρώ αλλά θα σου κόστιζαν περισσότερο οι διαδρομές με το bullet αν τις πλήρωνες επιτόπου μετρητοίς. Α επίσης να τονίσω ότι το JR Pass δεν είναι χρήσιμο μόνο για το Bullet, αλλά για όλες τις διαδρομές με JR, οπότε να μετρήσεις όλες τις υπεραστικές διαδρομές που θα κάνεις, αφού θα πας και Nara, Kobe, Fuji μιλάμε για πολλές επιπλέον διαδρομές. Άρα JR Pass με τα χίλια προτείνω εγώ για 2 εβδομάδες και καθάρισες. Τα μόνα που θα χρειαστεί να πληρώσεις έξτρα είναι τα εισιτήρια του μετρό στο Κυότο και Osaka (οπού για Κυότο ξέρω με βεβαιότητα ότι υπαρχει μια πολύ συμφέρουσα κάρτα ημερήσια για το μετρό αξίας 600 γιεν περίπου 5,5 ευρώ, που συμφέρει αν κάνεις πάνω απο 2 διαδρομές) και τα εισιτήρια για το 60% των μετακινήσεών σου εντός Τόκυο (τα άλλα καλύπτονται από το Pass).
 

thodoris

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
αρχιζω και καταληγω σε καποια
θα με βοηθουσε ενα μεσο ορο για φαγητο ,
φαγητο σκεφτομαι οπως παμε διακοπες στην ελλαδα δηλαδη συντηρηση και καποια καλα γευματα να δουμε τη κουζινα τους και να μην πεσουμε απτα ποδια μας
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
αρχιζω και καταληγω σε καποια
θα με βοηθουσε ενα μεσο ορο για φαγητο ,
φαγητο σκεφτομαι οπως παμε διακοπες στην ελλαδα δηλαδη συντηρηση και καποια καλα γευματα να δουμε τη κουζινα τους και να μην πεσουμε απτα ποδια μας
Οι επιλογές για φαγητό είναι άπειρες και οι τιμές κυμαίνονται πάρα πολύ. Σε εστιατόριο, δηλαδή όχι ταχυφαγείο (δεν εννοώ απαραίτητα εστιατόριο πολυτελείας) μην περιμένετε να πληρώσετε λιγότερο από 30 ευρώ το άτομο, αν θέλετε να χορτάσετε για μεσημέρι. Υπάρχουν μερικά ταχυφαγεία που ουσιαστικά είναι συνοικιακά μαγαζιά με μάγειρες μέσα που έχουν μηχανήματα που βγάζουν κουπόνια με τα φαγητά της επιλογής σας, τα οποία δίνετε στο μάγειρα και σας δίνει επιτόπου το πιάτο - οπότε εκεί γλιτώνετε το σέρβις και φυσικά τα πιάτα είναι λίγο χαμηλότερης ποιότητας (αλλά ακόμα αξιοπρεπή). Εκεί με 10 ευρώ έχετε χορτάσει. Τώρα υπάρχουν και πολλές επιλογές στο χέρι, ειδικά σε τουριστικά σημεία όπως η Asakusa στο Τόκυο, εκεί με 5 ευρώ έχετε φάει κάτι ιδιαίτερο (όχι δηλαδή Hot dog και τέτοια δυτικά πράγματα) που θα σας κρατήσει για μερικές ώρες όσο κάνετε sightseeing.

Θα έλεγα ένα μέσο όρο 15-20 ευρώ αν είστε της οικονομίας και 20-35 ευρώ αν δε σας πειράζει να ξοδέψετε λίγο παραπάνω μια μέρα για να φάτε κάπου καλά. Στα sushi bar το κάθε πιατάκι κάνει από 2-4 ευρώ και περιέχει 2 κομμάτια σούσι, με λίγα λόγια θέλετε πάνω από 12 ευρώ για να χορτάσετε σε ένα σούσι μπαρ.

Αυτά από τη δική μου εμπειρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.087
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom