Χίος Πληροφορίες για Χίο

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Πόνεσα με το 1,5€ η ξαπλώστρα, Τήνο σήμερα μας ζήτησαν 15€ (σε μια μη δημοφιλή παραλία)
All inclusive (με αμμοβολη )μηπως ηταν?😜

Χαχαχαχα θα πω απλά οτι είχα πάθει αλλεργικό σοκ στα Λευκάθια έφηβη, από την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας εντος κι εκτός νερού, τρέχαμε νοσοκομείο κλπ κλπ. Νομίζω ότι αυτά τα δύο είναι τα πιο ακραία, για τους γλάρους το λένε όλοι, για βορειοδυτικά επίσης!
Γενικα ζεστή θαλασσα δεν παίζει αφού δεν έχουμε άμμο και είναι πέλαγος ανοιχτό, αλλά πήγατε και στα πιο εξτριμ!
Συμπληρωθηκε η τριαδα...Αυλωνια...ακομα θυμαμαι εναν τυπο που πηγε κολυμπωντας στα βαθια και οταν γυρισε εκατσε διπλα μας, στα ρηχα που ημασταν, και για 5 λεπτα ετρεμε το σαγωνι του και δεν μπορουσε να αρθρωσει λεξη!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: CVZ

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Συμπληρωθηκε η τριαδα...Αυλωνια...ακομα θυμαμαι εναν τυπο που πηγε κολυμπωντας στα βαθια και οταν γυρισε εκατσε διπλα μας, στα ρηχα που ημασταν, και για 5 λεπτα ετρεμε το σαγωνι του και δεν μπορουσε να αρθρωσει λεξη!
Χαχαχαχα ελα ρε παιδιά χαχαχαχα κι εγώ ήρθα από Τηνο Χίο και ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μου!
 

sopedesp

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πολυήμερη αναζήτηση (τελευταίας στιγμής λόγω υποχρεώσεων) και μεγάλη απογοήτευση , είτε λόγω ασύλληπτης ακρίβειας είτε λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας ( να φανταστείτε στα Κύθηρα βρήκαμε κατάλυμα , αλλά όχι τρόπο πρόσβασης!) καταλήξαμε στη Χίο, για τον Αύγουστο (8 ημέρες). Θα μείνουμε στην Καλαμωτή , ένα από τα μαστιχοχώρια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι δρόμοι στο νότιο τμήμα του Νησιού ενδείκνυνται για μηχανή (250 κυβικά). Σκοπεύουμε να εξερευνήσουμε μόνο το νότιο τμήμα (μαστιχοχώρια ).
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Μια χαρά είναι οι δρόμοι σε γενικές γραμμές. Ειδικά με μηχανή δε θα έχετε κάποιο πρόβλημα.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Εντάξει υπήρχαν όλα αυτά που λες αλλά προσωπικά εμένα μου αφησε μια αίσθηση απίστευτης πολεοδομικής αταξίας στο σύνολο χωρίς κάποιο χαρακτηρα στην αρχιτεκτονική συνολικά( κάποια σημεία ήταν όντως ωραία), επίσης μέσα στο κέντρο ξεφύτρωναν κ κάτι ψηλά ξενοδοχεία και αν έφευγες από το κεντρικό πλακόστρωτο πεζόδρομο ήταν πολύ παρακμιακή η κατασταση (προσωπική μου άποψη πάντα) και γενικά τα μαγαζιά ήταν σαν μια παραλιακή πόλη απλά δεν ένιωθα ότι ήμουν σε νησί.Για το Ηράκλειο επειδή το έχω ζήσει αρκετα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική ίσως ,αλλά εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο.Τέλος πάντων το θέμα είναι αν όντως η Χίος έχει τέτοιου είδους δόμηση με 5ωροφα(εντύπωση μου κάνει πάντως?) μάλλον δεν είναι αυτό που ψάχνουμε για διακοπές.
τελικά ο καθένας με το γούστο του, είναι το μόνο σίγουρο. Π.χ. εγώ βρίσκω το Ηράκλειο την ασχημότερη πόλη της Κρήτης, αν εξαιρέσεις κάποια ελάχιστα μέρη. Το Αργοστόλι μου άρεσε πολύ περισσότερο, καμμία σχέση με Ηράκλειο. Η Χίος πάλι, το λιμάνι άστα να πάνε, αλλά η υπόλοιπη Χίος είναι μια κούκλα.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Γενικα μια χαρα δρομαρες εχει το νησι και ειδικα για μηχανη. Την Κυριακη γυρισαμε, με παπι ημασταν. Ειδαμε αρκετα μηχανακια, παπιά, σκουτερ ακομα και πιο μεγαλες μηχανες. Αν μπορειτε σπαστε δυο βραδυες για παραπανω πχ Βρονταδο. Θα ειστε αρκετα πιο κοντα (15 λεπτα) σε Βολλησο, Χιο και τα πανω χωρια, ακομα και για Αυγωνυμα.
Οχτω ημερες μονο για τα Νοτια ειναι αρκετες.Εμεις 7 βραδυα μειναμε, τα 5 στα Νοτια, σπασαμε τα 2 Βρονταδο και προλαβαμε πηγαμε και Σμυρνη. Ο καθενας βεβαια περναει διαφορετικα τον χρονο του.
Περασαμε ομορφα στην Χιο, πολυ θετικες εντυπωσεις απο τα ομορφα χωρια (τύφλα να χει η Μονεμβασια μπροστα στα Μεστα), 3-4 παραλιες που δεν χανονται(Αγ. Δυναμη, αλλα μην πατε εαν φυσαει δυνατος βοριας-Μ.Βολια-Βρουλιδια-Γλαροι) , Νεα Μονη και Ι.Μ. Αγιου Μηνα και τους ανθρωπους που συναντησαμε.
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.175
Likes
5.321
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Τη Μεγαλη Εβδομαδα τι γινετε απο θεμα φαγητου ; Ειναι ανοιχτα καποια εστιατορια - δεν νηστευουμε -
και ανημερα Πασχα ξερουμε κατι καλο ,στη πολη της Χιου και τριγυρω
 
Μηνύματα
210
Likes
859
δεν αλλάζει κάτι, τα πάντα ανοιχτά είναι!για την Κυριακή του Πάσχα θα πρότεινα το απόμερο στον κάμπο ή πιο μακρυά από την πόλη στα Αυγώνυμα στο αστέρι. χαμός θα γίνεται και στα δύο και προτείνω κράτηση από νωρίς
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.175
Likes
5.321
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
δεν αλλάζει κάτι, τα πάντα ανοιχτά είναι!για την Κυριακή του Πάσχα θα πρότεινα το απόμερο στον κάμπο ή πιο μακρυά από την πόλη στα Αυγώνυμα στο αστέρι. χαμός θα γίνεται και στα δύο και προτείνω κράτηση από νωρίς
Ευχαριστω πολυ
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πολυήμερη αναζήτηση (τελευταίας στιγμής λόγω υποχρεώσεων) και μεγάλη απογοήτευση , είτε λόγω ασύλληπτης ακρίβειας είτε λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας ( να φανταστείτε στα Κύθηρα βρήκαμε κατάλυμα , αλλά όχι τρόπο πρόσβασης!) καταλήξαμε στη Χίο, για τον Αύγουστο (8 ημέρες). Θα μείνουμε στην Καλαμωτή , ένα από τα μαστιχοχώρια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι δρόμοι στο νότιο τμήμα του Νησιού ενδείκνυνται για μηχανή (250 κυβικά). Σκοπεύουμε να εξερευνήσουμε μόνο το νότιο τμήμα (μαστιχοχώρια ).
Οι δρόμοι μια χαρά είναι. Οι οδηγοί όχι. Να φοράτε κράνος (καλό κράνος, σωστά τοποθετημένο). Διπλή προσοχή στον κεντρικό από Αρμόλια προς Μεστά, στην παραλιακή του αεροδρομίου και στον μέσα δρόμο του Κάμπου, γιατί είμαστε γκαζιάρηδες.
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Εγω ειχα παει πριν 5 χρονια. Ειναι το μοναδικο νησι στην Ελλαδα που θελω να ξαναπαω και να ξαναπαω. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΝΗΣΙ.εγω γκαζιαρηδες δεν ειδα. Αν ξερεις να οδηγας εσυ δεν θα εχεις προβλημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom