Πληροφορίες για διακοπές στην Πρέβεζα

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Γι αυτό σου είπα πως είναι θέμα του τι ταιριάζει στην οικογένειά σας. Ναι, είναι μια παραλία απλά στην αρχή της (ερχόμενοι από Πρέβεζα) λέγεται Βράχος και απ το μέσον περίπου και προς Πάργα λέγεται Λούτσα. Πολλά καταλύματα, έχει απ όλα το σημείο (και δεν εννοώ μπαρ και κλαμπ αλλά μίνι μάρκετ, εστιατόρια, μπιτς μπαρς). Απλά αν μείνετε εκεί, θες παραπάνω ώρα για Πάργα και Σύβοτα. Για το υποθετικό σενάριο του πως θα μοιράζοταν οι μέρες, πρώτα πρώτα είναι μεγάλη η περιοχή που αναφέρεις. Δηλαδή ας πούμε και να πας μια μέρα στα Γιάννενα, τι θα δεις; Είναι μεγάλη πόλη με τόσα πράγματα που τσάμπα θα χαραμίσεις μια μέρα απ τις ημέρες που υπολόγιζες να χαλαρώνεις σε μια παραλία. Ή πιο κάτω η Δωδώνη, το νεκρομαντείο, οι εκβολές του Αχέροντα, τα χωριά του Σουλίου όλα με πιθανό ενδιαφέρον αλλά αν πηγαίνεις για καλοκαιρινές διακοπές δεν ξέρω αν θες να χαραμίσεις ώρες σε αυτές τις επισκέψεις. Νομίζω πως έχεις ήδη επιλέξει μια μεγάλη ακτογραμμή συν ένα νησί για να επισκεφθείτε αυτές τις 10 ημέρες που θα ήταν λάθος να διευρύνεις τον κύκλο επισκέψεών σας.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Κολλητοί μου πέρυσι είχαν βάση στη Λούτσα και επισκέφθηκαν και Παξούς και Πάργα και Σύβοτα και Αχέροντα. Δε ξέρω αν έχει νόημα να αλλάζεις βάση σε τόσο κοντινούς προορισμούς.
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Θα βοηθούσε αν μας έλεγες την αφετηρία σας. Αν έρχεστε από νότια Ελλάδα την πρώτη μέρα μπορείτε να σταματήσετε στη Λευκάδα. Βόλτα στην πόλη και μπάνιο στον Αγιο Νικήτα ή από την άλλη πλευρά στη Λυγιά ή ακόμη και Νυδρί αν δεν σας ενοχλούν τα παραπάνω χιλιόμετρα. Τα πρώτα τέσσερα ή πέντε βραδιά στο Βράχο ή Λούτσα με ημερήσιες εξορμήσεις σε Πρέβεζα, Πάργα ακόμη και ημερήσια κρουαζιέρα στους Παξους και τα άλλα νησιά. Ο Βράχος και η Λούτσα είναι δύο γειτονικά χωριά στην ίδια τεράστια ακτογραμμή της Πρέβεζας όπως ειπώθηκε και πιο πάνω. Για τις υπόλοιπες πέντε βραδιές θα επέλεγα τα Σύβοτα. Αν επιλέξετε το κέντρο του χωριού θα έχετε τη δυνατότητα να πηγαίνετε με το αυτοκίνητο στις διάφορες παραλίες της περιοχής αλλά και με τα πόδια έχει κάποιες συμπαθητικες επιλογές για μπάνιο. Ειναι όμορφα και το βράδυ στα Σύβοτα. Και να μην παραλείψετε την ονειρεμένη Μπελά Βρακα! Από κει μπορείτε εύκολα να πατε μια μέρα στις πηγές του Αχεροντα( μπορείτε να πάτε και από Λυγιά είναι σχεδόν η ίδια απόσταση) και άλλη μια, μέσα σε μια ώρα και κάτι μέσω Εγνατίας Οδού στα Γιάννενα. Αν είστε πρωινοί τύποι μια χαρά θα τα δείτε τα Γιάννενα σε μια μέρα. Βόλτα στο ιστορικό κέντρο και το γύρο του κάστρου να πάρετε μια ιδέα για την επόμενη επίσκεψη σας Ακόμη και στο νησάκι της λίμνης μπορείτε να πάτε! Τώρα αν έρχεστε από Βόρεια Ελλάδα , κάνετε την πρώτη μέρα τη στάση στα Γιάννενα και αντιστρέφετε το παραπάνω πρόγραμμα. Είναι φυσικά θέμα χαρακτήρα. Εμένα τέτοιες εξορμήσεις με συναρπάζουν. Να βλέπω κάθε μέρα και κάτι διαφορετικό! Άλλους τους κουράζει και μόνο η σκέψη! Εσύ θα κρίνεις τι σας ταιριάζει περισσότερο. Για τη Λυγιά μπορώ να σου προτείνω οικονομικό κατάλυμα που έχουμε μείνει με θέα και δίπλα στη θάλασσα. Ο,τι αποφασίσεις με χαρά αν μπορώ να βοηθήσω!
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ελλάδας
ravT νομίζω ότι έχεις δίκιο. Το να αλλάζω περιοχές ανά 2 ή 3 ημέρες μάλλον είναι άστοχο διότι εκτός των άλλων που ανέφερες και είναι σωστά πολύ πιθανόν για να μην πω σίγουρα θα ανεβαίνει και το κόστος στη διαμονή. kati_pro ανέφερες την Λυγιά. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή γενικά αλλά και για το κατάλυμα που είπες πιο πάνω.
Σημείωση. Η αφετηρία μας είναι η Αθήνα. Συγνώμη που το παρελειψα στα προηγούμενα post.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.056
Likes
1.603
Εγώ θα πρότεινα να χωρίσεις τις μέρες σε 3-4 μέρες Λευκάδα και 5 ημέρες Πρέβεζα. Τα παιδιά θα βαρεθούν σε οποιοδήποτε χωριό, καθώς ερημώνουν μετά τις 20:00 που φεύγουν οι τελευταίοι εκδρομείς. Βέβαια και σε χωριό να είσαι, κάποια βράδια θα πας Πρέβεζα και Πάργα και σίγουρα ένα βράδυ Κανάλι (το μόνο παραθαλάσσιο που έχει σχετικό κόσμο το βράδυ). Αν πρέπει να μείνεις σε ένα μόνο μέρος (π.χ. για λόγους έκπτωσης κόστους), θα πρότεινα Πρέβεζα για μοίρασμα της απόστασης και πρόσβαση σε όλη την ακτογραμμή. Υπόψη ότι η Λευκάδα είναι κοντά στην Πρέβεζα μεν, πολλές παραλίες της όμως όχι (π.χ. Πρέβεζα- Πόρτο Κατσίκι είναι 100'). Γι' αυτό πρότεινα λίγες ημέρες Λευκάδα, για να μοιράσεις τα χιλιόμετρα και να είναι πιο ξεκούραστες οι διακοπές. Λάβε υπόψη και το κόστος της υποθαλάσσιας σήραγγας (3€ ανά διέλευση, δηλ. 6€ την ημέρα), αλλά και τη βενζίνη και πάρε τις αποφάσεις σου.
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Αν πρόκειτε να μείνετε πολλές ημέρες και έρχεστε απο Αθήνα μοιράστε την διαμονή σε Λευκάδα και Πρέβεζα.
  • Λευκάδα θα βρείτε άνετα οικονομικό κατάλυμα στην πόλη και θα την χρησιμοποιήσετε ως βάση για επισκεφτείτε τις παραλίες του νησιού. Οδικό δίκτυο μέτριο προς καλό (σε αρκετά σημεία στενοί δρόμοι και πρόβλημα με το παρκάρισμα), σήμανση ανύπαρκτη (τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια που είχα πάει). Φαγητό μέτριο προς καλό.
  • Πρέβεζα δύσκολα θα βρείτε κατάλυμα μέσα στην πόλη (κοιτάξτε για ξενοδοχείο). Μεγάλο ξενοδοχείο της περιοχής κάνει τακτικά προσφορές κοντά στο Νοσοκομείο προς τη λιμνοθάλασσα (ψάξτε το...). Φαγητό στην πόλη καλό ! Μπορείτε με βάση την πόλη να εξερευνήσετε τις κοντινές παραλίες και μια ημερήσια εκδρομή στον Αχέροντα επιβάλλεται, τα πιο κρύα νερά σε ποτάμι :) Επίσης έχει τρομερό αρχαιολογικό ενδιαφέρον (Νικόπολη).
  • Πάργα μια βόλτα για ενα γρήγορο καφέ και φωτογραφίες, ανηφόρες κατηφόρες, πρόβλημα πάρκινγκ και φαγητό....άστα να πάνε.
  • Σύβοτα δεν νομίζω πως προλαβαίνετε να τα συνδιάσετε απο άποψη χιλιομέτρων. Αν τα βάλετε στο πρόγραμμα βρείτε δωμάτιο κοντά στο κεντρικό πάρκινγκ στο ίσιωμα αλλιώς θα σας φάνε οι ανηφόρες-κατηφόρες, μικρές αλλά όμορφες παραλίες με πολύ πολύ κρύααα νερά. Φαγητό μέτριο προς καλό.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αν πρόκειτε να μείνετε πολλές ημέρες και έρχεστε απο Αθήνα μοιράστε την διαμονή σε Λευκάδα και Πρέβεζα.
  • Λευκάδα θα βρείτε άνετα οικονομικό κατάλυμα στην πόλη και θα την χρησιμοποιήσετε ως βάση για επισκεφτείτε τις παραλίες του νησιού. Οδικό δίκτυο μέτριο προς καλό (σε αρκετά σημεία στενοί δρόμοι και πρόβλημα με το παρκάρισμα), σήμανση ανύπαρκτη (τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια που είχα πάει). Φαγητό μέτριο προς καλό.
  • Πρέβεζα δύσκολα θα βρείτε κατάλυμα μέσα στην πόλη (κοιτάξτε για ξενοδοχείο). Μεγάλο ξενοδοχείο της περιοχής κάνει τακτικά προσφορές κοντά στο Νοσοκομείο προς τη λιμνοθάλασσα (ψάξτε το...). Φαγητό στην πόλη καλό ! Μπορείτε με βάση την πόλη να εξερευνήσετε τις κοντινές παραλίες και μια ημερήσια εκδρομή στον Αχέροντα επιβάλλεται, τα πιο κρύα νερά σε ποτάμι :) Επίσης έχει τρομερό αρχαιολογικό ενδιαφέρον (Νικόπολη).
  • Πάργα μια βόλτα για ενα γρήγορο καφέ και φωτογραφίες, ανηφόρες κατηφόρες, πρόβλημα πάρκινγκ και φαγητό....άστα να πάνε.
  • Σύβοτα δεν νομίζω πως προλαβαίνετε να τα συνδιάσετε απο άποψη χιλιομέτρων. Αν τα βάλετε στο πρόγραμμα βρείτε δωμάτιο κοντά στο κεντρικό πάρκινγκ στο ίσιωμα αλλιώς θα σας φάνε οι ανηφόρες-κατηφόρες, μικρές αλλά όμορφες παραλίες με πολύ πολύ κρύααα νερά. Φαγητό μέτριο προς καλό.
Η Πάργα είναι υπέροχη και η βόλτα εκεί επιβάλλεται. Οι παραλίες της επίσης είναι όμορφες (βάλτος, λύχνος). Τα Σύβοτα μια χαρά βγαίνουν χιλιομετρικά αλλά προφανώς αν μένουν στην πόλη της Πρέβεζας δε γίνεται να πάνε δυο και τρεις φορές. Τα νερά είναι κρύα στη Μικρή και τη Μέγα Άμμο αλλά εκεί είναι η ζωή για τα νέα παιδιά. Η Μπέλα Βράκα αλλά και η εξερεύνηση από θαλάσσης των υπόλοιπων παραλιών των Συβότων νομίζω θα αρέσει πολύ στους έφηβους της παρέας. Οι παραλίες Γαλλικός, Ζέρη, Ζάβια δεν έχουν κρύα νερά.
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ελλάδας
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε. Τελικά υπάρχουν πολλοί παράμετροι που θα πρέπει να υπολογίσω. Και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας.
 

kostaskoyrk

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σας, ειμαι νεος στο forum,
θα ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω και εγω για τις γυρω περιοχες του ιονιου.
Συνήθως εως τωρα πηγαιναμε χαλκιδικη και παράλια του αιγαιου.
Καταρχήν ειμαστε οικογενια με 3 χρονων παιδακι οποτε τα ζητουμενα για το μερος ειναι πολυ ρηχή θαλασσα και γυρω παραλιες χωρις βότσαλα λογο τραυματισμων αλλα με αμμο, με καθαρα νερα και μην ειναι ερημοχωρι τελειως, θελουμε να εχει λιγο κινηση το βραδυ οχι για ποτο αφου θα πρεπει να ειμαστε στο ξενοδοχειο και να στρωνουμε κρεβατι :) απλα νωρις το βραδυ μια βολτα σε δρομους με μαγαζακια, ταβερνακια κτλπ. Κοιταω φετος για καπου στο ιονιο εκτος της παργας ( δεν ξερω γιατι αλλα ειμαι προκατειλημμένος για το συγκεκριμένο μερος) σκεφτομαι για Λευκαδα-Πρεβεζα συμπεριλαμβανομενου και τα γυρω χωρια τους.

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Πολύ ρηχή παραλία έχει στην Αμμουδιά Πρεβέζης η οποία είναι κοντά στην Πάργα. Η Πάργα δεν είναι για διαμονή οικογενειών (αν και ακριβώς έξω απ την πόλη, στις 2 γνωστές παραλίες της είναι πιο ήσυχα), είναι για βόλτα. Τα νερά είναι καθαρά αλλά επειδή στην συγκεκριμένη παραλία εκβάλει ο ποταμός Αχέροντας, ανάλογα με τα ρεύματα μπορεί να φέρει κλαράκια, φυλλαράκια κλπ τα οποία όμως το κύμα τα σκάει στην ακτή. Η θάλασσα είναι καθαρή. Η ιδιομορφία της παραλίας είναι ότι είναι ρηχή και όταν σε έναν ενήλικα το νερό φτάσει στη μέση του, η στάθμη πέφτει πάλι στον αστράγαλο και πάλι ξεκινά να βαθαίνει ήπια. Επίσης είναι προστατευμένο από τους αέρηδες. Αν στην ανοιχτή θάλασσα της Πρέβεζας (Λούτσα-Βράχος-Μονολίθι-Μύτικας κ.α.) έχει αέρα, έχει πολύ μεγάλα κύματα για ανθρώπους που τρομοκρατούνται αν δεν πατώνουν ή για μικρά παιδιά. Είναι ένα χωριό που έχει κάποια μαγαζάκια, έχει την πλευρά της εκβολής του ποταμού με τις ταβέρνες αλλά δεν έχει τρελή ζωή. Στην πλευρά των Συβότων, ρηχές παραλίες δεν υπάρχουν αλλά υπάρχουν παραλίες με νορμάλ βάθη και προστατευμένες από κύματα. Θα ακούσεις ότι τα Σύβοτα έχουν παγωμένα νερά αλλά αυτό ισχύει απ την άλλη πλευρά των Συβότων, λαμβάνοντας ως αφετηρία το χωριό. Οι παραλίες Ζέρη, Ζάβια, Γαλλικός είναι πιο ήρεμες και πιο ζεστές με άμμο. Οι άλλες παραλίες είναι παγωμένες με πέτρες. Στη Λευκάδα, αν θυμάμαι καλά, οι πιο ήρεμες παραλίες είναι Λυγιά, Νικιάνα κ.λπ. αλλά δεν έχουν άμμο. Εκεί που έχει άμμο (Πόρτο Κατσίκι κ.λπ) δεν είναι για μικρά παιδιά (βάθος, κύμα) αλλά και ούτε άνετα προσβάσιμα. Γενικά, τόσο στην Ήπειρο όσο και στη Λευκάδα υπάρχουν οι παραλίες που στην πλειοψηφία τους έχουν ένα μικρό "χωριουδάκι" για μια βραδινή περαντζάδα, ένα παγωτό, μια μπύρα, ένα φαγητό. Στην μεγάλη παραλία της Λούτσας και του Βράχου (μια είναι) έχει τα περισσότερα μαγαζιά και έπειτα την περισσότερη ζωή την έχει το Κανάλι αλλά έχει βότσαλο και βάθος. Για περισσότερα, θα πρέπει να πάρεις το αυτοκίνητο και να κατευθυνθείς στις πόλεις με ή χωρίς εισαγωγικά. Στην Πρέβεζα, την Πάργα, τα Σύβοτα, την πόλη της Λευκάδας κ.ο.κ.
 

AGGANIS

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Εχω 2 voucher απο τον "Τουρισμός για όλους" και ειπα να παω με την γυναίκα μου στην Πρέβεζα για 4 διανυκτερεύσεις.
Τα καταλύματα (που ειναι συμβεβλημένα) και βρίσκονται μεσα στην Πρεβεζα απο ότι είδα ειναι


Flower Pot Complex (Κύπρου 58-60)

Ξενοδοχείο Μίνως (21ης Οκτωβρίου)



Ποια απο τα δυο να προτιμήσω για βολεύει στις μετακινήσεις μας (βολτες - καφε - φαγητο κτλ) χωρις να πρεπει να παιρνω αυτοκινητο?

Που αξιζει γενικα για περατζάδες-βόλτες? Καποιος πεζόδρομος ισως?


Λεω να παμε μια ημέρα Στην Λευκάδα και αλλη μια ημέρα Παργα - Συβοτα

Αλλη προταση?



Επισης θελω προτάσεις για φαγητο

Προταση για μαγαζι με καλο πρωινο brunch

Προταση για Ιταλικό με καλη πίτσα - μακαρόνια

Προταση για καλό γυράδικο.

Πραταση για καλη κρεπερι


Καποιος απο Πρεβεζα..... να βοηθήσει παρακαλω....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom