Πληροφορίες για μετακίνηση από/προς αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, σωστα:D. 1.1 ολα δουλευουν αλλα πιο σπανια δρομολογια. Βγαινουν ανακοινωσεις απο ΣΤΑΣΥ, για λεωφορεια ειναι ηδη γνωστα τα δρομολογια τους.
 

Valia Stayroy

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ρε παιδια ειστε τέλειοι τι να πω. Λοιπον έχω άκομα μία ενημερωση ότι τα λεωφορεια του Κτελ Κηφισσου περνάνε και από Ελαιωνα για να κάνουν επιβιβάσεις γνωριζετε εσεις κάτι? Αν είναι να πάρω το μετρο 21.30 που λέει παραπάνω ο Orfeasraf και φθανει 22.20. Αν βγω 21.15 προλαβαίνω να φθασω στις 21.30 στο μετρο, με χειραποσκευη βαλίτσα? Δεν μπορω να βρω και ένα τηλέφωνο να μιλήσω με Κηφισσό είναι όλα ηχογραφημενα
Παιδια ένταξει στην επιστροφη 1/1/18, θα ταξιδευω και μερα τι στο καλο μεχρι τις 21.00 δεν θα εχω μπορεσει να φτασω αεροδρομιο??? Ε αμα δεν γινεται και αυτο ειμαστε για τα μπάζα. Απλα δεν υπαρχει ενημερωση σωστη. Μονο μεσα από τα forums. Να π.χ. μεσα το site του Κηφισου δείχνει τελευταίο δρομολόγιο 22.00, το ηχογραφημενο 22.30 αντε τωρα να βρεις άκρη, πάρε και καταλαβε τι γινεται. Τα ανεβάζουν σε ενα site και μετα το παρατάνε
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδια ένταξει στην επιστροφη 1/1/18, θα ταξιδευω και μερα τι στο καλο μεχρι τις 21.00 δεν θα εχω μπορεσει να φτασω αεροδρομιο??? Ε αμα δεν γινεται και αυτο ειμαστε για τα μπάζα. Απλα δεν υπαρχει ενημερωση σωστη. Μονο μεσα από τα forums. Να π.χ. μεσα το site του Κηφισου δείχνει τελευταίο δρομολόγιο 22.00, το ηχογραφημενο 22.30 αντε τωρα να βρεις άκρη, πάρε και καταλαβε τι γινεται. Τα ανεβάζουν σε ενα site και μετα το παρατάνε
Αν δεν βγάζεις άκρη για τα δρομολόγια με του Κηφισου πάρε στα Κτελ του τόπου προορισμού σου. Συνήθως στην επαρχία έχουν πιο "προσωποποιημένη" εξυπηρέτηση.

Γενικά είσαι πολύ τσίμα-τσίμα όπως κι αν έχει. Πάρε υπόψη και την πιθανότητα μιας καθυστέρησης στην πτήση. Καλύτερα να κλείσεις μια μέρα διαμονή στην Αθήνα και να πάρεις το κτελ την επόμενη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα, παιδια σε όλους. Η πτήση μου δείχνει οτι φθανει 21.15. Οποτε από οτι λέτε δεν το βλεπω να προλαβαίνω, παρα μόνο αν πάρω ταξι. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, με έχετε βοηθησει και άλλες φορες που έχω χρειαστει να μετακινηθω και εδω με εσας βρίσκω πιο άμεσα λύσεις για το τι ισχυει αυτην την ωρα που μιλαμε.
Ακομα μία ερωτηση το ταξι παιρνει ανα άτομο 45€ γιατι είμαστε δύο?

Ευχαριστώ παιδια καλες γιορτες σε όλους

Υ.Γ: Να δω τι θα κανω με την επιστροφη που ταξιδευω ανημερα Πρωτοχρονιας το βραδυ. Τι θα κινητε και τι όχι
Με προσγείωση 21:15 (ειδικά αν έχεις και βαλίτσες να παραλάβεις) δεν προλαβαίνεις να είσαι 22:30 στα ΚΤΕΛ Κηφισού ΟΥΤΕ με ταξί.

Οι τιμές των ταξί είναι ανά διαδρομή, όσα άτομα κι αν είστε (αρκεί να χωράτε μαζί με τα μπαγκάζια σας).
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ακόμα και με χειραποσκευή και με ταξί "δύσκολο" το βλέπω να προλαβαίνεις. Με μετρό το θεωρώ αδύνατον, χρειάζεσαι χρόνο για να φτάσεις από το αεροπλάνο στο χώρο του αεροδρομίου, να πας στο σταθμό του μετρό, να βγάλεις εισιτήριο, να επιβιβαστείς (αποκλείεται να προλάβεις των 21:30).
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Σαφως και εξαρταται απο την ακριβη ωρα αφιξης και που θα σταθμευσει το αεροπλανο. Δεν ειναξ μακρυα παντως, αν εισαι λιγο γρηγορος κ δεν εχεις αποσκευη και σου τυχει καλη θεση σταθμευσης σε 15 λεπτα απο την προσγειωση εισαι στο μετρο.
Την πρωτοχρονια ολα κανονικα δουλευουν, 2304 απο μοναστηρακι το τελευταιο μετρο για αεροδρομιο, τα προηργουμενα ανα μισαωρο. Κανονικα και τα Χ93, Χ95 κλπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Ξεχνα τις μετεπιβιβασεις, ουτε κατα διανοια μετρο και μετα η πριν αλλο μεσο. Ταξι η uber μονο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ναι μου είπαν με μισθωμενο ταξι μεσω γνωστου 40-42 ευρά, με χειραποσκευη ειμαι
Αν το αεροπλάνο σου δέσει σε φυσούνα, κάθεσαι μπροστά μπροστά και κατέβεις πρώτη, και τρέξεις να φτάσεις ως την έξοδο, αυτό είναι γύρω στα 8-10'. Αν βρεις αμέσως το ταξί που σε περιμένει, μπείς αμέσως μέσα και ξεκινήσετε, αυτό είναι άλλα 5 λεπτά. Καθαρός χρόνος διαδρομής χωρίς κίνηση είναι γύρω στα 40'. Όπως καταλαβαίνεις είσαι πάρα πολύ οριακά. Αν όλα πάνε ιδανικά, θες 55'. Με πιο νορμάλ καταστάσεις (λεωφορείο κι όχι φυσούνα, να πρέπει να περιμένεις να κατέβει κόσμος, με ουρές, με καθυστέρηση λίγων λεπτών να βρεις τον ταξιτζή σου, με ουρές στα διόδια κλπ), θες 70-75'. Θα φτασεις οριακά στο ΚΤΕΛ. Αν πρέπει και να παρκάρετε, να πληρώσεις το ταξί, να βγάλεις εισιτήριο για το ΚΤΕΛ, να βρεις το λεωφορείο σου ...
 
Last edited:

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Καλημέρα, παιδια σε όλους. Η πτήση μου δείχνει οτι φθανει 21.15. Οποτε από οτι λέτε δεν το βλεπω να προλαβαίνω, παρα μόνο αν πάρω ταξι. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, με έχετε βοηθησει και άλλες φορες που έχω χρειαστει να μετακινηθω και εδω με εσας βρίσκω πιο άμεσα λύσεις για το τι ισχυει αυτην την ωρα που μιλαμε.
Ακομα μία ερωτηση το ταξι παιρνει ανα άτομο 45€ γιατι είμαστε δύο?

Ευχαριστώ παιδια καλες γιορτες σε όλους

Υ.Γ: Να δω τι θα κανω με την επιστροφη που ταξιδευω ανημερα Πρωτοχρονιας το βραδυ. Τι θα κινητε και τι όχι
Καλημέρα Βάλια. Για τον προαστειακό τα εισιτήρια για δύο άτομα κοστίζουν 14€ και έχει δρομολόγια κάθε μισή ώρα, 21:00, 21:30, 22:00. Μέχρι Ελαιώνα κάνει 44 λεπτά περίπου και μετά θα πρέπει να πάρεις πάλι ταξί που θα σε χρεώσει και για τις αποσκευές. Το uber που αναφέρανε παραπάνω δίνει ενδεικτικά 29-38€. Απλά θα σου πρότεινα να το έχεις κλείσει από πριν για να είσαι σίγουρη ότι θα υπάρχει διαθέσιμος οδηγός. Όπως είσης καλό θα ήταν να έχεις κλείσει και τα εισιτήρια του κτελ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom