Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Δεν το συνυθιζω να κλεινω κοντα σε σταθμους αλλα εξαιτιας της πρωτης διανυκτερευσης στην Μπρατισλαβα μας βολευει να παμε κατευθειαν στο ξενοδοχειο την δευτερη μερα καθως σκευτομαστε την διαδρομη Μπρατισλαβα-Βιεννη με τρενο.και ηταν σε εξαιρετικη τιμη(182 Ευρω 3 Βραδυα) με πολυ καλες κριτικες.Απ οτι καταλαβα με τα ποδια απο το ξενοδοχειο δεν προσφερεται για βολτα καπου κοντα.Τωρα οτι εχεις να μας προτεινεις για φαγητο κ ποτο το βραδυ ειναι ευπροσδεκτο,καθως και χριστουγεννιατικες αγορες.Επισης ενας λογος του ταξιδιου ειναι το ματς Αουστρια Βιεννης -ΑΕΚ....Υπαρχει φανταζομαι συγκοινωνια απο και προς το γηπεδο Ερνστ Χαπελ..
Στο σταθμό γενικότερα δεν έχει τίποτα να δεις. Για τον αγώνα δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί θα πας με τα μεταφορικά μέσα. Από Χριστουγεννιάτικες αγορές αξίζουν αυτή στο Rathaus(δημαρχείο) , στο παλάτι της Σισι και στο Μπελβεδερε αλλά να πας όταν έχει νυχτώσει. Αν βρεις επίσης χρόνο λίγο πιο μακριά είναι το Wilhelminenberg ... βρίσκεται σε βουνό σε ένα ξενοδοχείο της Austria Trend Hotel στη Βιεννη. Από εκεί βλέπεις όλη την Βιέννη αν έχει καθαρή ατμόσφαιρα. Πας με το U3 μέχρι τον τερματικό Ottakring και μετά το λεωφορείο 46Β.
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Τα κλεφτρόνια που είδα στη στάση λεωφορείων Erdberg (έξω απ' το κτίριο στη στάση της Blaguss για Μπρατισλάβα) δεν τα έχω δει σε κανένα άλλο σταθμό στην Ευρώπη. Συμμορία 4 άτομα να κάνουν μεταξύ τους νοήματα για να αρπάξουν την αποσκευή κάποιου απρόσεκτου. Και αστυνομία πουθενά τις 2 ώρες που ήμουνα εκεί.
Δυστυχώς περίεργους ανθρώπους και περίεργα περιστατικά...θα δεις παντού... όπου και να πας... είναι που λέμε να μην σου τύχει. Ζώντας στη Βιεννη 5 χρόνια έχω δει αρκετά. Για γυναίκες θέλει μία παραπάνω προσοχή.
 

EugenG

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα ΜaryM και από εμένα, σαν το συν-ενωσίτη demisdk σκοπέυουμε να επισκευθούμε την Βιέννη, λογω ΑΕΚ, στις 5-9/12 και εμείς με πτήση Μπρατισλάβα.Εμείς την Μπρατισλάβα σκεφτόμαστε να την αφήσουμε στο γύρνα μιας και η επιστροφή μας θα είναι από εκεί.Τα ξενοδοχεία που κοιτάω δεν είναι τοσο κεντρικά, όπως π.χ. το Νοvotel, θα έχουμε θέμα να κυκλοφορήσουμε το βραδυ?Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεις μια και είσαι μόνιμη κάτοικος εστιατορια που μπορούμε να φάμε , μη τουριστικά , όχι λόγω οικονομίας αλλά κυρίως για να δοκιμάσουμε τοπική αλλα ποιοτικη κουζίνα...
 

demisdk

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σημερα συν-ενωσιτη μου στειλε η Ryanair την ματαιωση της πτησης μας για μπρατισλαβα απο θεσ/νικη.εκλεισα εισιτηρια για βιεννη απ ευεθειας με Aystrian airlines 200 ευρω ακριβότερα.Και πριν λιγο μου στειλε mail η ryanair me 160 ευρω κουπονια για επομενο ταξιδι...αν εισαι γκαντεμης....
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Σημερα συν-ενωσιτη μου στειλε η Ryanair την ματαιωση της πτησης μας για μπρατισλαβα απο θεσ/νικη.εκλεισα εισιτηρια για βιεννη απ ευεθειας με Aystrian airlines 200 ευρω ακριβότερα.Και πριν λιγο μου στειλε mail η ryanair me 160 ευρω κουπονια για επομενο ταξιδι...αν εισαι γκαντεμης....
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα κουπόνια της ραιαν για επόμενο αγώνα της ΑΕΚ στο Μιλάνο........
 

EugenG

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Ωχ, να έχω το νου μου μην μας κάνει και μας τίποτα για πτήση από Αθήνα.!!ξενοδοχεία κλπ έχετε κλείσει??
 

demisdk

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα κουπόνια της ραιαν για επόμενο αγώνα της ΑΕΚ στο Μιλάνο........
το θεμα ηταν να μην πληρωσω τζαμπα σημερα τα 200.τα αρχικα τα ειχα κλεισει την ημερα της κληρωσης να φανταστεις...50 πηγαινε -ελα

Ωχ, να έχω το νου μου μην μας κάνει και μας τίποτα για πτήση από Αθήνα.!!ξενοδοχεία κλπ έχετε κλείσει??
ειπαν οτι ηταν η τελευταια αλλαγη στο προγραμμα πτησεων...εμεις ειχαμε κλεισει και ξενοδοχεια με πρωτη διανεκτερευση μπρατισλαβα στις 4-12-17 οποτε τα δικασας απο 5 εως 9 με υποχρεωναν να χασω τα χρηματα της πρωτης διανεκτερευσης και να πληρωσω εξτρα 1 διανεκτερευση στις 8-12-17
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σημερα συν-ενωσιτη μου στειλε η Ryanair την ματαιωση της πτησης μας για μπρατισλαβα απο θεσ/νικη.εκλεισα εισιτηρια για βιεννη απ ευεθειας με Aystrian airlines 200 ευρω ακριβότερα.Και πριν λιγο μου στειλε mail η ryanair me 160 ευρω κουπονια για επομενο ταξιδι...αν εισαι γκαντεμης....
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα κουπόνια της ραιαν για επόμενο αγώνα της ΑΕΚ στο Μιλάνο........
Ωχ, να έχω το νου μου μην μας κάνει και μας τίποτα για πτήση από Αθήνα.!!ξενοδοχεία κλπ έχετε κλείσει??
Έχουμε σχετικό θεματάκι εδώ: https://www.travelstories.gr/commun...σεων-από-ryanair-από-τον-Οκτώβριο-2017.57804/
για αυτήν τη συζήτηση
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ίσως βολευει περισσότερο γιατί ο κεντρικός σταθμός λεωφορείων στη Μπρατισλαβα σ αφήνει στη πόλη και μπορείς να πας περπατώντας χωρίς να πληρωσεις ταξί.
Εξαρτάται από την εταιρία με την οποία θα πας, δεν υπάρχει μόνο ένας σταθμός στη Μπρατισλάβα.
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Εξαρτάται από την εταιρία με την οποία θα πας, δεν υπάρχει μόνο ένας σταθμός στη Μπρατισλάβα.
Αναφέρομαι σε συγκεκριμένο σταθμό λεωφορείων που σε αφήνει. Από τη Βιέννη για Μπρατισλάβα με την Meinfernbus- flix Bus που φεύγουν από το Erdberg
 

Kristine

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπερα..ταξιδευω σε μια βδομαδα για βιεννη..με την μικρη μ π ειναι 23 μηνων..κ απο εκει θα φυγω για μπρατισλαβα. θα μενω στην steohanplatz κ σκεφτομαι να φυγω με την γραμμη u1 για sudtiroler sud-bahnhof με τρενο..(το εχω δει στο χαρτη κ θα ηθελα να με βοηθησεις εαν κανω καποιο λαθος γτ θα ταξιδευω με την μικρη)εδω λεει οτι ειναι 3 στασεις μετρο..σωστα;;;γνωριζεις α) εαν απο την sudtiroler σταση π κατεβαινω για το sub-banhnhof που φευγει για μπρατισλαβα ειναι μεγαλη αποσταση;; Β)αν στα τρενα για μπρατισλαβα απο εκει πανε απευθειας για τον κεντρικο σταθμο της μπρατισλαβας αν εχει στο σταθμο κισε πλιροφοριων κ ποση ωρα πριν πρεπει νΑ ειμαι στον σταθμο για να βγαλω εισητηριο για το τρενο κ Γ) κ βασικοτερο αν γνωριζεις εαν πρεπει να εχει το μωρο ειδικο καθισμα αυτοκινιτου για να ταξιδεψει με τρενο για μπρατισλαβα.. εχω πολυ ανχος γτ ταξιδευω πρωτη φορα με το μωρο..ευχαριστω πολυ
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Καλησπερα..ταξιδευω σε μια βδομαδα για βιεννη..με την μικρη μ π ειναι 23 μηνων..κ απο εκει θα φυγω για μπρατισλαβα. θα μενω στην steohanplatz κ σκεφτομαι να φυγω με την γραμμη u1 για sudtiroler sud-bahnhof με τρενο..(το εχω δει στο χαρτη κ θα ηθελα να με βοηθησεις εαν κανω καποιο λαθος γτ θα ταξιδευω με την μικρη)εδω λεει οτι ειναι 3 στασεις μετρο..σωστα;;;γνωριζεις α) εαν απο την sudtiroler σταση π κατεβαινω για το sub-banhnhof που φευγει για μπρατισλαβα ειναι μεγαλη αποσταση;; Β)αν στα τρενα για μπρατισλαβα απο εκει πανε απευθειας για τον κεντρικο σταθμο της μπρατισλαβας αν εχει στο σταθμο κισε πλιροφοριων κ ποση ωρα πριν πρεπει νΑ ειμαι στον σταθμο για να βγαλω εισητηριο για το τρενο κ Γ) κ βασικοτερο αν γνωριζεις εαν πρεπει να εχει το μωρο ειδικο καθισμα αυτοκινιτου για να ταξιδεψει με τρενο για μπρατισλαβα.. εχω πολυ ανχος γτ ταξιδευω πρωτη φορα με το μωρο..ευχαριστω πολυ

Από την Stephansplatz για τον σταθμό είναι 3 στάσεις με το μετρό. Μόλις κατεβεις θα δεις τις ταμπέλες που θα σε οδηγήσουν κατευθείαν μέσα στο σταθμό.Ο καινούριος αυτός σταθμός είναι αρκετά μεγάλος... έχει και εμπορικό κέντρο άρα θα χρειαστείς σίγουρα χρόνο για να βγαλεις τα εισητήρια και να βρεις την αποβάθρα. Έχεις την δυνατότητα να βγαλεις εισητήριο επιστροφής. Γιατί δεν τα βγαζεις μέσω ίντερνετ για να κλεισεις και θέση? Όσον αφορά το μωρό δεν χρειάζεται κάποιο κάθισμα που θα χρειαστεί να έχει. Για τον σταθμό στην Μπρατισλάβα δεν γνωρίζω καθόλου καθώς κάθε φορά πηγαίνω με το λεωφορείο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom