Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

minimini

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Σας χαιρετω. Προκειται να ταξιδεψω για Βιέννη,θα μεινω 4 βραδυα, εχω κανει κρατηση το ξενοδοχειο Austria Trend Hotel Anatol Wien, ειναι στην περιοχη Μariahilf, θα ηθελα την γνωμη σας για την περιοχη αυτή και αν ειμαι κοντα στο κεντρο.
Στην Μπρατισλάβα θα μεινω για 2 βραδυα, θα ηθελα αποψεις για ξενοδοχεία που εχετε παει και επισης πως θα παω απο Βιέννη - Μπρατισλάβα. Σας Ευχαριστώ, Καλή Χρονιά.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σας χαιρετω. Προκειται να ταξιδεψω για Βιέννη,θα μεινω 4 βραδυα, εχω κανει κρατηση το ξενοδοχειο Austria Trend Hotel Anatol Wien, ειναι στην περιοχη Μariahilf, θα ηθελα την γνωμη σας για την περιοχη αυτή και αν ειμαι κοντα στο κεντρο.
Στην Μπρατισλάβα θα μεινω για 2 βραδυα, θα ηθελα αποψεις για ξενοδοχεία που εχετε παει και επισης πως θα παω απο Βιέννη - Μπρατισλάβα. Σας Ευχαριστώ, Καλή Χρονιά.
Μια χαρά είναι η περιοχή, κεντρικά αρκετά, πολύ κοντά στον κεντρικό εμπορικό δρόμο Mariahilferstrasse και σε δύο σταθμούς μετρό.
Για Μπρατισλάβα υπάρχει τρένο (έτσι είχα πάει εγώ) και λεωφορείο.
 

minimini

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Μια χαρά είναι η περιοχή, κεντρικά αρκετά, πολύ κοντά στον κεντρικό εμπορικό δρόμο Mariahilferstrasse και σε δύο σταθμούς μετρό.
Για Μπρατισλάβα υπάρχει τρένο (έτσι είχα πάει εγώ) και λεωφορείο.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. για το λεωφορειο για να παω Μπρατισλαβα, μπορεις να μου πεις απο που το παιρνω και αν κλεινω εισητηρια απο πριν;

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. για το λεωφορειο για να παω Μπρατισλαβα, μπορεις να μου πεις απο που το παιρνω και αν κλεινω εισητηρια απο πριν;
Ποιο ξενοδοχειο κλεισατε στην Μπρατισλαβα;;
 
Last edited by a moderator:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είχα πάει μόνο ημερήσια στην Μπρατισλάβα..
Το λεωφορείο το 2013-2014 που ζούσα εκεί το έπαιρνες από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό (Hauptbahnhof) και δεν χρειαζόταν να κλείσεις νωρίτερα, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα.
 

minimini

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
πω πω η μπρατισλαβα τα σπαει..ωραια μπυρα κ πανεμορφη παλια πολη..στο https://www.17bar.sk/domov να πας εχει ωαρια πιτσα κ κατι καλτσονε ΚΟΛΑΣΗ
Ευχαριστω για την απαντηση σου. Μπορεις να μου πεις σε ποιο ξενοδοχειο εμενες και σχολια σε παρακαλω;
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Ευχαριστω για την απαντηση σου. Μπορεις να μου πεις σε ποιο ξενοδοχειο εμενες και σχολια σε παρακαλω;
ειχα μεινει σε σπιτι ρβνβ στο κεντρο,δεν ειμεινα σε ξενοδοχειο..με την οποια εμπειρια εχω απο ταξιδια{14 χωρες} αυτες που ηταν γαμαουα ηταν πορτογαλια στο πορτο μαδριτη ισπανια κ μπρατισλαβα..τα σπαει..θα περασεις ομορφα πολυ..δωσε πονο στις μπυρες κ στα βαρια ομορφα κρεατα τους..
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Καλησπέρα παιδια,

Τελος Μαρτιου θα μαι Μπρατισλαβα με 2 φιλους και λεμε να παμε 1 μονοημερη στη Βιεννη, το ξερω οτι δε θα προλαβουμε να δουμε και πολλα αλλα οκ στις 6-7 ωρες που θα κατσουμε πιστευω μια "οσμη" του κεντρου θα προλαβουμε να την παρουμε :)
Η ερωτηση μου ειναι η εξης
Μπορω να κλεισω ειτε με τη flixbus και να μας αφησει στο Erdberg ειτε με τη Regiojet και να μας αφησει στο σταθμο Hauptbahnhof.
Απ οτι ειδα ο Hauptbahnhof ειναι κανα 10λεπτο με τα ποδια απ το Μπελβεντερε και μετα απο κει ειναι κανα μισαωρο για να φτασεις κεντρο.
Ενω το Erdberg μου φαινεται πιο μακρια.
Εσεις τι λετε που συμφερει καλυτερα αν δε θες να παρεις μετρο?
Ευχαριστω!
 
Last edited:

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Καλησπέρα παιδια,

Τελος Μαρτιου θα μαι Μπρατισλαβα με 2 φιλους και λεμε να παμε 1 μονοημερη στη Βιεννη, το ξερω οτι δε θα προλαβουμε να δουμε και πολλα αλλα οκ στις 6-7 ωρες που θα κατσουμε πιστευω μια "οσμη" του κεντρου θα προλαβουμε να την παρουμε :)
Η ερωτηση μου ειναι η εξης
Μπορω να κλεισω ειτε με τη flixbus και να μας αφησει στο Erdberg ειτε με τη Regiojet και να μας αφησει στο σταθμο Hauptbahnhof.
Απ οτι ειδα ο Hauptbahnhof ειναι κανα 10λεπτο με τα ποδια απ το Μπελβεντερε και μετα απο κει ειναι κανα μισαωρο για να φτασεις κεντρο.
Ενω το Erdberg μου φαινεται πιο μακρια.
Εσεις τι λετε που συμφερει καλυτερα αν δε θες να παρεις μετρο?
Ευχαριστω!
Καλησπερα! Και στο Erdberg βολεύει..είναι μόνο δέκα λεπτά μέχρι την Stephansplatz με το μετρο U3 κατεύθυνση Ottakring
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...και λεμε να παμε 1 μονοημερη στη Βιεννη, το ξερω οτι δε θα προλαβουμε να δουμε και πολλα αλλα οκ στις 6-7 ωρες που θα κατσουμε πιστευω μια "οσμη" του κεντρου θα προλαβουμε να την παρουμε...
Εσεις τι λετε που συμφερει καλυτερα αν δε θες να παρεις μετρο?
Δηλαδή προγραμματίζεις να αφιερώσεις 6-7 ώρες στη Βιέννη απ' τις οποίες οι 2 θα ξοδευτούν περπατώντας πήγαινε-έλα Hbf-Κέντρο-Hbf για να μην πληρώσεις μετρό. Λάθος.

Επειδή θα έχεις λίγες ώρες το καλύτερο θα ήταν (αν σε συμφέρει) να αγοράσεις το συνδυασμένο εισιτήριο τρένου Μπρατισλάβα-Βιέννη-Μπρατισλάβα και ΜΜΜ Βιέννης μιας ημέρας.
https://www.slovakrail.sk/en/tickets-abroad/austria/euregio-wien-ticket.html
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
To επόμενο!
Είχαμε κάνει το ανάποδο -δηλαδή μείναμε Μπρατισλάβα, πήγαμε Βιέννη, οπότε και της χρωστάω μια πιο καλή επίσκεψη, αλλά θυμάμαι καλά το ξενοδοχείο που μείναμε στην Μπρατισλάβα. Για την ακρίβεια το botel, καθώς ήταν πλοίο στο Δούναβη. Δεν είχα ξαναμείνει έτσι, ήταν ωραία εμπειρία -αν και μικρό αρκετά το δωμάτιο, αρκετά οικονομικό, κοντά στο κέντρο (και στον σταθμό των λεωφορείων για Βιέννη), και το νυχτερινό περπάτημα επιστροφής από την πόλη στο δωμάτιο, με θέα το φωτισμένο κάστρο. Όμορφα.

https://www.botel-marina.com/en/
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Για να δεις καποιος την Βιεννη καλό θα ήταν να είναι η βάση του στη Βιεννη...Έχει πολλά πράγματα να κανεις και να δεις...Όντας απλωμένη σαν πόλη χρειάζεσαι αρκετό χρονο...το ελάχιστο ένα πενθημερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom