Ιταλία Πορτογαλία Πληροφορίες για ταξίδι με 2 παιδιά σε Πομπηία ή Λισαβώνα.

anna raviolou

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ζηταω πληροφοριες για αεροπορικο ταξιδι σε Λισαβωνα ή Πομπηια. Εχετε καποιες προτασεις ή πληροφοριες χρησιμες? Το ταξιδι σκοπευουμε να το κανουμε με την αλλαγη του χρονου μαζι με τα παιδια μας
 
Last edited:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

anna raviolou

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
Με συγχωρειτε για το λαθος μου..... οντως ειναι λιγο ενοχλητικο οταν γραφεις ετσι να το διαβαζουν οι άλλοι. Χαρηκα που μπήκα στην "ομαδα" σας. Καλα ταξιδια σε ολους με νεες & ομορφες εμπειριες ευχομαι
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Καλώς ήλθες! Τι ηλικίας είναι τα παιδιά;
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Σκέφτεστε να πάτε μόνο Λισαβόνα ή μόνο Πομπηία (και πέριξ) ή να το συνδυάσετε με κάτι άλλο; Για πόσες μέρες;
Δεν έχω πάει Λισαβόνα, αλλά έχουν γραφτεί πολλά στο φόρουμ και πρόσφατα είχαμε κι ένα post με κάποια πιθανά αξιοθέατα για παιδιά εδώ http://www.travelstories.gr/community/threads/ταξίδι-με-μωρό-στην-ευρωπη.47197/page-2
Η Πομπηία (και το Herculaneum κι όπου αλλού επιλέξετε να πάτε στην περιοχή) πιστεύω ότι θα τους αρέσει και θα τα εντυπωσιάσει ενώ θα τους προσφέρει και πολλές γνώσεις με την κατάλληλη προετοιμασία. Εσύ βέβαια ξέρεις τα παιδιά και το αν "αντέχουν" και μπορούν να μείνουν συγκεντρωμένα για αρκετές ώρες σε αρχαιολογικούς χώρους.

Η Λισαβόνα μου φαίνεται καλύτερη επιλογή, εκτός αν έχεις σκεφτεί κάποιον ενδιαφέροντα συνδυασμό με την Πομπηία
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Απο τους 2 προορισμους εγω θα προτιμουσα την Λισαβωνα,που ειναι μια πολη ωραια πολη και με πολλα αξιοθεατα που αξιζει να δεις.Απο την αλλη η Πομπηια,που δεν εχω παει,αλλα απο μονη της δεν ξερω αν αξιζει για διαμονη η σε συνδυασμο με την Ναπολη,ισως.Σε αυτο μπορουν να σε βοηθησουν τα μελη του φορουμ.Τα αεροπορικα τα εχεις κοιταξει?
Οσο περιμενεις απαντησεις,κανε "αναζητηση"και θα βρεις πολλες πληροφοριες....
 

anna raviolou

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Αεροπορικα εισητηρια δεν εχω κοιταξω ακομα...... δυστυχως βλέπω πολλα ταξιδιωτικα γραφεια που ψαχνω για πακετο, εχουν την Aegean η οποια χρεωνει χωριστα τις αποσκευες ή κανω λαθος?
ΛΙσαβονα πιθανον τα παιδια να εχουν περισσοτερα πραγματα να δουν σε σχεση με Πομπηια, αν και δεν εχουν ιδαιτερο προβλημα μια και τους αρεσει οτι αφορα αρχαιολογικους χωρους
 

anna raviolou

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
ΛΙσαβονα πιθανον τα παιδια να εχουν περισσοτερα πραγματα να δουν σε σχεση με Πομπηια, αν και δεν εχουν ιδαιτερο προβλημα μια και τους αρεσει οτι αφορα αρχαιολογικους χωρους. Η κορη μου ασχολειτε με ξεναγησεις άλλωστε στην Συρο, σε ενα προγραμμα για μικρους ξεναγους..... Απλα δεν ξερω εαν θα ειναι πολυ κουραστικο ενα ταξιδι με τα παιδια μαζι, πρωτη φορα θα παμε εξωτερικο μαζι τους..... Θα δω τωρα το ποστ με τα ενδιαφεροντα σημεια για τα παιδια. ευχαριστω
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Άννα, ρίξε μια ματιά στο φόρουμ και αλλού για να κρίνεις σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά σας, η Λισσαβόνα με την Πομπηία ας πούμε δεν είναι συγκρίσιμοι προορισμοί, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνετε, δες το λίγο ανάλογα με το τι ψάχνετε
Καρφίτσα, όντως, η Πομπηία από μόνη της είναι προορισμός μόνο για μένα που έχω φάει πετριά με την Πομπηία και τα πέριξ :D

Τι είναι το πρόγραμμα για μικρούς ξεναγούς;
 

anna raviolou

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Άννα, ρίξε μια ματιά στο φόρουμ και αλλού για να κρίνεις σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά σας, η Λισσαβόνα με την Πομπηία ας πούμε δεν είναι συγκρίσιμοι προορισμοί, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνετε, δες το λίγο ανάλογα με το τι ψάχνετε
Καρφίτσα, όντως, η Πομπηία από μόνη της είναι προορισμός μόνο για μένα που έχω φάει πετριά με την Πομπηία και τα πέριξ :D

Τι είναι το πρόγραμμα για μικρούς ξεναγούς;
ειμαστε ακομα σε σκεψη για τον προορισμο διοτι θα ειναι η πρωτη φορα με τα παιδια εκτος Ελλαδος και ψαχνω να παμε καπου ωστε να τα ενδιαφερει..... πχ Φλωρεντια που εχω πάει εγω, θεωρω ότι θα πρεπει να πανε λιγο μεγαλυτερα.... Εαν θελουμε χιονια κτλ, προτειμαμε Ελλαδα. Διοτι η Ελλαδα εχει απιστευτες κρυμενες ομορφιες, πχ ποταμος Νεδα με καταρακτες, Πολυλιμνιο στην Μεσσηνια κτλ κτλ
Το προγραμμα Μικροι Ξεναγοι το κανει ο Δημος Συρου -Ερμουπολης και τα παιδια εθελοντικα κανουν ξεναγησεις σε Δημαρχειο, Θεατρο Απολλων, Μουσειο Αντιγραφων Κυκλαδικης Τεχνης. Τα παιδια μου 4-5 χρονια παρακολουθουν καθε Σαββατο ενα προγραμμα που εκει μαθαινουν διαφορα σχετικα με πολιτισμο Κυκλαδων και οχι μονο - Αυτο λειτουργει χωρις κοστος συμμετοχης, απο εκει αποκτουν γνωσεις που τα βοηθουν και στις ξεναγησεις
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Τελειως διαφορετικα για συγκριση. Παντως εγω θα συμφωνησω με την καρφιτσα, γιατι σαφως για παιδια ειναι η Λισσαβωνα. Η πομπηια ειναι ενα πρωι στον αρχαιολογικο χωρο και μετα φυσικα Ναπολη- Αμαλφι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom