Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Mantaralena

Member
Μηνύματα
48
Likes
212
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Περσυ τετοια εποχη ακριβως και οι αναμονες στα μουσεια ηταν υπερβολικες...και αν κρινω και απο την μη διαθεσιμοτητα ξενοδοχειων για αρχες Μαη(μιας και θα παω κ εγω τοτε)βλεπω να υπαρχει απειρη αναμονη για τα αξιοθεατα...ιιιισως αν πατε με το που ανοιξουν τα αξιοθεατα να ειναι λιγο πιο βατα τα πραγματα
Ναι, ευχαριστώ. Εκεί προσανατολίζομαι, να ρίξω τη ζαριά μου νωρίς το πρωί, 8-8.30 Πίτι ή Ουφίτσι.
 

Dimitris 2022

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στη Φλωρεντια και θα ήθελα να μοιραστώ ένα πιθανό πρόγραμμα επισκέψεων στη Τοσκάνη

1η μερα
Άφιξη Μπολόνια ενοικίαση αυτοκινήτου και ταξίδι προς Φλωρεντια. Η υπόλοιπη μερα μας στην πόλη.
2η μερα
Λέω να επισκεφτούμε την Σιένα απο την διαδρομή SR 222 με ενδιάμεση στάση στην Γκρεβε ιν Κιαντι. Απο Σιένα να κατευθυνθουμε με το αμάξι προς Μονταλτσινο μετα στάση στις πεδιάδες Val d Orcia και εάν προλάβουμε πριν την επιστροφή μια στάση στο Montepulciano.
Μάλλον βαρύ το πρόγραμμα ;
3η μερα
Λέμε να κατευθυνθούμε προς Πίζα με ενδιάμεση στάση Λουκά
4η μερα
Σαν Τζινινιανο δεν ξέρω έχω ακούσει τόσα καλά που νομίζω αξίζει το χρόνο του. Επιστροφή Φλωρεντια με στάση στο υπέροχο μικρό χωριουδάκι Καστρο Μοντεριτζονι.
5η μερα
Φλωρεντια για ξεκούραση και να χαρούμε την βάση μας με μια χαλαρή μερα
6η μερα
Επιστροφή Μπολόνια απο πολύ νωρίς για βόλτα στην πόλη με επιστροφή στο αεροδρόμιο περίπου 13:00

Κάθε γνώμη σημαντική !!!

Να έχουμε όλοι υπέροχα ταξίδια !!!!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.730
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
2η μερα
Λέω να επισκεφτούμε την Σιένα απο την διαδρομή SR 222 με ενδιάμεση στάση στην Γκρεβε ιν Κιαντι. Απο Σιένα να κατευθυνθουμε με το αμάξι προς Μονταλτσινο μετα στάση στις πεδιάδες Val d Orcia και εάν προλάβουμε πριν την επιστροφή μια στάση στο Montepulciano.
Μάλλον βαρύ το πρόγραμμα ;
Βγαίνει αν δεν αφιερώσετε πολύ χρόνο στην Σιένα. Θα έχετε περίπου 2,5 με 3 ώρες οδήγησης συν την ώρα που θα χρειάζεστε να περπατάτε από τα πάρκινγκ που βρίσκονται εκτός των οικισμών μέχρι το κέντρο τους. Μπορείς να χώσεις και την Piensa ανάμεσα σε Val d’Orcia και Montepulciano. Να δοκιμάσετε και το original πεκορίνο.

4η μερα
Σαν Τζινινιανο δεν ξέρω έχω ακούσει τόσα καλά που νομίζω αξίζει το χρόνο του. Επιστροφή Φλωρεντια με στάση στο υπέροχο μικρό χωριουδάκι Καστρο Μοντεριτζονι.
Αξίζουν και τα 2. Το Μοντεριτζονι δεν χρειάζεται πολύ χρόνο. Το πολύ 1 ώρα αλλά το Σαν Τζιμινιάνο σίγουρα περισσότερο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στη Φλωρεντια και θα ήθελα να μοιραστώ ένα πιθανό πρόγραμμα επισκέψεων στη Τοσκάνη

1η μερα
Άφιξη Μπολόνια ενοικίαση αυτοκινήτου και ταξίδι προς Φλωρεντια. Η υπόλοιπη μερα μας στην πόλη.
2η μερα
Λέω να επισκεφτούμε την Σιένα απο την διαδρομή SR 222 με ενδιάμεση στάση στην Γκρεβε ιν Κιαντι. Απο Σιένα να κατευθυνθουμε με το αμάξι προς Μονταλτσινο μετα στάση στις πεδιάδες Val d Orcia και εάν προλάβουμε πριν την επιστροφή μια στάση στο Montepulciano.
Μάλλον βαρύ το πρόγραμμα ;
3η μερα
Λέμε να κατευθυνθούμε προς Πίζα με ενδιάμεση στάση Λουκά
4η μερα
Σαν Τζινινιανο δεν ξέρω έχω ακούσει τόσα καλά που νομίζω αξίζει το χρόνο του. Επιστροφή Φλωρεντια με στάση στο υπέροχο μικρό χωριουδάκι Καστρο Μοντεριτζονι.
5η μερα
Φλωρεντια για ξεκούραση και να χαρούμε την βάση μας με μια χαλαρή μερα
6η μερα
Επιστροφή Μπολόνια απο πολύ νωρίς για βόλτα στην πόλη με επιστροφή στο αεροδρόμιο περίπου 13:00

Κάθε γνώμη σημαντική !!!

Να έχουμε όλοι υπέροχα ταξίδια !!!!
Καλημέρα.
Η 2η μέρα είναι πολύ φορτωμένη. Μπορείτε να βγάλετε το πρώτο μέρος και να το βάλετε με San Gimignano.
Το καλύτερο θα ήταν να κλείνατε διανυκτέρευση και Σιένα για να τη δείτε με την άνεσή σας. Θα σας βόλευε και για τα κοντινά της μέρη.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Καλησπέρα τον Ιούλιο θα πάμε οικογενειακά φλωρεντια για 4 μέρες . Εκτός από την πόλη σκέφτομαι να κάνω και κάποια εκδρομή έχετε κάποιες προτάσεις. Επίσης το σημαντικο και θέλω τα φώτα σας επειδη επιστρέφουμε από Μπολόνια για Θεσσαλονίκη και η πτήση είναι πρωινή 6 η ώρα θα χρειαστώ ιδιωτική μεταφορά . Έχετε κατι κατά νου ;;;;
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
@pankot1979 καλημέρα . μπορώ να σου απαντήσω μόνο στο πρώτο σκέλος της ερώτησης. Καλές επιλογές σε κοντινή απόσταση η Σιένα και το San Gimignano. Λίγο πιο γραφική η Σιένα αλλά στο San Gimignano έφαγα το καλύτερο παγωτό ever στο Gelateria Dondoli.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Δια/ση στη Μπολόνια κι από κει πρωινό ταξί με 20 ευρώ
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα εγώ συμφωνώ με την πρόταση για San Gimigliano είναι μικρό και πανέμορφο Η Σιένα είναι πολύ όμορφη αλλά στην ουσία έχει δύο βασικά μέρη για να δείτε. Το duomo και την piazza del Campo σαν εναλλακτική θα σου πρότεινα να πας στο Arezzo!! Είναι πολύ όμορφη πόλη πιο μεγάλη από την Σιένα και με περισσότερα ενδιαφέροντα πράγματα να δείτε
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
Καλησπέρα τον Ιούλιο θα πάμε οικογενειακά φλωρεντια για 4 μέρες . Εκτός από την πόλη σκέφτομαι να κάνω και κάποια εκδρομή έχετε κάποιες προτάσεις. Επίσης το σημαντικο και θέλω τα φώτα σας επειδη επιστρέφουμε από Μπολόνια για Θεσσαλονίκη και η πτήση είναι πρωινή 6 η ώρα θα χρειαστώ ιδιωτική μεταφορά . Έχετε κατι κατά νου ;;;;
Καλησπέρα δες εδώ Ιταλία - Μπολόνια- Τοσκάνη με παιδί! . Κάναμε το ίδιο περίπου ταξίδι το 2019 με παιδί. ελπίζω να σε βοηθήσω.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στη Φλωρεντια και θα ήθελα να μοιραστώ ένα πιθανό πρόγραμμα επισκέψεων στη Τοσκάνη

1η μερα
Άφιξη Μπολόνια ενοικίαση αυτοκινήτου και ταξίδι προς Φλωρεντια. Η υπόλοιπη μερα μας στην πόλη.
2η μερα
Λέω να επισκεφτούμε την Σιένα απο την διαδρομή SR 222 με ενδιάμεση στάση στην Γκρεβε ιν Κιαντι. Απο Σιένα να κατευθυνθουμε με το αμάξι προς Μονταλτσινο μετα στάση στις πεδιάδες Val d Orcia και εάν προλάβουμε πριν την επιστροφή μια στάση στο Montepulciano.
Μάλλον βαρύ το πρόγραμμα ;
3η μερα
Λέμε να κατευθυνθούμε προς Πίζα με ενδιάμεση στάση Λουκά
4η μερα
Σαν Τζινινιανο δεν ξέρω έχω ακούσει τόσα καλά που νομίζω αξίζει το χρόνο του. Επιστροφή Φλωρεντια με στάση στο υπέροχο μικρό χωριουδάκι Καστρο Μοντεριτζονι.
5η μερα
Φλωρεντια για ξεκούραση και να χαρούμε την βάση μας με μια χαλαρή μερα
6η μερα
Επιστροφή Μπολόνια απο πολύ νωρίς για βόλτα στην πόλη με επιστροφή στο αεροδρόμιο περίπου 13:00

Κάθε γνώμη σημαντική !!!

Να έχουμε όλοι υπέροχα ταξίδια !!!!
ειναι βραια μερη ολα οσα επισκεφθειτε αλλα εγω η ιδια και σε οσους σχεδιαζω ταξιιδα στην Τοσκανη, εφοσον θα υπαρχει αυτοκινητο, προτεινω 2 βραδια Φλωρεντια και τα υπολοιπα σε ενα ωραιο χωριο, σε να agriturismo ή ενα borgo, μεσα σε καστρο δηλαδη, για να χαρειτε την επαρχια μεσα στο πρασινο με ωραια θεα κλπ. λιγοτερα χιλιομετρα θα κανετε αν αλλαξετε βαση και θα χαρειτε το μερος. εω δε θα εμενα σε μια πολη ολες τις μερες, θα ηθελα να ζησω την πραγματικη Τοσκανη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παρακαλω για πληροφορίες για Τοσκάνη -Φλωρεντια

Γίνε πιο συγκεκριμένος, πόσες μέρες, πόσα άτομα, θα υπάρχει αυτοκίνητο?? ποια εποχή, που φθάνεις και από πού αναχωρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom