Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ πάλι θα διαφωνήσω με τους συμφορουμίτες. 4-5 ημέρες δεν μου έφτασαν για Φλωρεντία και την οποία θεωρώ την πιο όμορφη πόλη (του κόσμου?).

Αν πάρεις την Firenze Card, θα θες να αφιερώσεις όλες τις μέρες σου εκεί και να δεις τα πάντα.
 
Last edited:

Viajero93

Member
Μηνύματα
54
Likes
202
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Εγώ πάλι θα διαφωνήσω με τους συμφορουμίτες. 4-5 ημέρες δεν μου έφτασαν για Φλωρεντία και την οποία θεωρώ την πιο όμορφη πολύ (του κόσμου?).

Αν πάρεις την Firenze Card, θα θες να αφιερώσεις όλες τις μέρες σου εκεί και να δεις τα πάντα.
Έρχομαι να συμφωνήσω απόλυτα, αν και αντιλαμβάνομαι ότι είναι προφανώς και θέμα γούστου. Ωστόσο, ακόμα κι αν δε σε συγκινούν τόσο τα μουσεία, η Φλωρεντία είναι μια μαγευτική πόλη και έχει τόσα πολλά να δεις. Δε μπορώ δηλαδή να φανταστώ πώς φτάνουν 2,5 μέρες για να τη δεις, να την περπατήσεις και να την χαρείς. Εκτός αν μιλάμε για ένα σύντομο πέρασμα που περιλαμβάνει τα πιο βασικά αξιοθέατα.
 

katerinaki17

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω ποια αξιοθέατα επί πληρωμή στη Φλωρεντία πιστεύετε ότι αξίζουν?Έχουμε κλείσει μέχρι στιγμής για το Ουφιτσι μόνο εισιτήρια.. Σας ευχαριστώ πολύ!
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω ποια αξιοθέατα επί πληρωμή στη Φλωρεντία πιστεύετε ότι αξίζουν?Έχουμε κλείσει μέχρι στιγμής για το Ουφιτσι μόνο εισιτήρια.. Σας ευχαριστώ πολύ!
Καλημέρα, κι εγώ για Ουφίτσι είχα βγάλει εισητήριο
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Και το Παλατσιο Πιτι αξιξει και το Ντουομο και η ακαδιαμια και όλα. Βγάλτε την κάρτα και δείτε τα όλα!
 

Nat93

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιαααα buongiorno!!!! φευγω σε 3 εβδομαδες για Μπολονια ενα βραδυ και επειτα 4 Φλωρεντια.
:clap:μιας και δεν εχω ιδεα , σκεφτηκα να νοικιασουμε αυτοκινητο καθως ειμαστε 5 ατομα για να παμε κ Σιενα μια ημερα .
Αρχικα γνωριζετε με τα αυτοκινητα και τα παρκινγκ τι γινεται ?
Επισης θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου προτεινετε που να φαμε φλωρεντια και τι αξιζει να δουμε .
σιγουρα θα βγαλω καρτα για ουφιτσι και τα λοιπα.
σας ευχαριστωωωωω
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Παιδιαααα buongiorno!!!! φευγω σε 3 εβδομαδες για Μπολονια ενα βραδυ και επειτα 4 Φλωρεντια.
:clap:μιας και δεν εχω ιδεα , σκεφτηκα να νοικιασουμε αυτοκινητο καθως ειμαστε 5 ατομα για να παμε κ Σιενα μια ημερα .
Αρχικα γνωριζετε με τα αυτοκινητα και τα παρκινγκ τι γινεται ?
Επισης θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου προτεινετε που να φαμε φλωρεντια και τι αξιζει να δουμε .
σιγουρα θα βγαλω καρτα για ουφιτσι και τα λοιπα.
σας ευχαριστωωωωω
1 μιας και δεν εχεις ιδεα να μην νοικιασεις
2 με τα αυτοκινητα και τα παρκινγκ? - δεν εχουν ελλειψεις ολα καλα εκει -
3 Να φατε σε εστιατορια
4 τι καρτα θα βγαλεις για ουφιτσι; - μιας και ειναι το μονο σιγουρο στο ταξιδι σου ;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παιδιαααα buongiorno!!!! φευγω σε 3 εβδομαδες για Μπολονια ενα βραδυ και επειτα 4 Φλωρεντια.
:clap:μιας και δεν εχω ιδεα , σκεφτηκα να νοικιασουμε αυτοκινητο καθως ειμαστε 5 ατομα για να παμε κ Σιενα μια ημερα .
Αρχικα γνωριζετε με τα αυτοκινητα και τα παρκινγκ τι γινεται ?
Επισης θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου προτεινετε που να φαμε φλωρεντια και τι αξιζει να δουμε .
σιγουρα θα βγαλω καρτα για ουφιτσι και τα λοιπα.
σας ευχαριστωωωωω
Καλησπέρα. Δεν υπάρχει λόγος να νοικιάσετε αυτοκίνητο για όλες τις μέρες. Μεταβείτε με τρένο ή λεωφορείο απο Μπολόνια στη Φλωρεντία. Η Ιταλία έχει πολύ καλά ΜΜΜ. Επίσης στη Φλωρεντία έχει και δακτύλιο, οπότε είναι έξτρα μανούρα να έχεις αυτοκίνητο μέσα σε μία πόλη δεν δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο.
Στη Σιένα μπορείτε να πάτε είτε νοικιάζοντας αυτοκίνητο για μία μέρα, είτε με τοπικές μετακινήσεις απο Φλωρεντία. Θα σε βοηθήσουν καλύτερα όσοι το έχουν κάνει και γνωρίζουν. Ο δεύτερος τρόπος ενδείκνυται. Το πάρκινγ στη Ιταλία είναι ακριβό σε σχέση με την Ελλάδα (φαντάσου!), όχι οτι στην Ελλάδα είναι φθηνό...
Για το Ουφίτσι θα βγάλεις εισιτήριο απο το επίσημο ιστότοπο Gli Uffizi
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
Παιδιαααα buongiorno!!!! φευγω σε 3 εβδομαδες για Μπολονια ενα βραδυ και επειτα 4 Φλωρεντια.
:clap:μιας και δεν εχω ιδεα , σκεφτηκα να νοικιασουμε αυτοκινητο καθως ειμαστε 5 ατομα για να παμε κ Σιενα μια ημερα .
Αρχικα γνωριζετε με τα αυτοκινητα και τα παρκινγκ τι γινεται ?
Επισης θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου προτεινετε που να φαμε φλωρεντια και τι αξιζει να δουμε .
σιγουρα θα βγαλω καρτα για ουφιτσι και τα λοιπα.
σας ευχαριστωωωωω
Καλησπέρα, Μπολόνια - Φλωρεντία να χρησιμοποιήσεις τρένο. Αν θέλεις να πας μόνο Σιένα, νοίκιασε αυτοκίνητο για μία ημέρα. Θα σου πρότεινα όμως να πας και στο Σαν Τζιμινιάνο πηγαίνοντας για Σιένα. όσον αφορά την στάθμευση, δεν θα σου χρειαστεί αν νοικιάσεις για μία ημέρα. Διαφορετικά παίζει ρόλο η τοποθεσία διαμονής, εμείς σταθμεύσαμε έξω από το κατάλυμα μας σε δημόσιο δρόμο ο οποίος μόνο πρωινές ώρες ήταν με πληρωμή. Δες και εδώ : Ιταλία - Μπολόνια- Τοσκάνη με παιδί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom