Ουγγαρία Πληροφορίες για την δημοφιλή Βουδαπέστη?!

Maro.k.

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Το να μην μπορώ να αποφασίσω το που θέλω να πάω είναι σύνηθες φαινόμενο!! Απορρίψαμε την Κρακοβία καθώς χάρη στις πληροφορίες σας είναι καλύτερα την άνοιξη και αντιστέκομαι στην Τσεχία... Μιλάμε πλεον για Βουδαπέστη! Όμως δεν έχω καμία πληροφορία απο άτομα που την έχουν επισκευτεί.. Δεδομένου του οτι μου άρεσε το στυλ της Τσεχίας και του ότι θ απάω μέσα Ιανουαρίου, ποιά είναι η γνώμη σας???
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το να μην μπορώ να αποφασίσω το που θέλω να πάω είναι σύνηθες φαινόμενο!! Απορρίψαμε την Κρακοβία καθώς χάρη στις πληροφορίες σας είναι καλύτερα την άνοιξη και αντιστέκομαι στην Τσεχία... Μιλάμε πλεον για Βουδαπέστη! Όμως δεν έχω καμία πληροφορία απο άτομα που την έχουν επισκευτεί.. Δεδομένου του οτι μου άρεσε το στυλ της Τσεχίας και του ότι θ απάω μέσα Ιανουαρίου, ποιά είναι η γνώμη σας???

σίγουρα θα σου αρέσει, είναι πολύ όμορφη πόλη! η πράγα είναι ομορφότερη(προσωπικά μιλώντας).
υπάρχουν άπειρες πληροφορίες για βουδαπέστη στο φόρουμ που θα σου λύσουν όλες σου τις απορίες!
 

Maro.k.

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Ευχαριστω πολύ ... είμαι πολυ καινουρια στο φόρουμ και δεν ξερω ακόμα να το χειρίζομαι! δεν εχω ασχοληθει πολυ! :)
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Εμάς μας άρεσε περισσότερο η Βουδαπέστη..
Να πας οπωσδήποτε στα ιαματικά λουτρά και στην εκκλησία που είναι μέσα στα βράχια!!
Φοβερή εμπειρία και τα δύο!!!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Πήγα στις 9/12, για 4 (γεμάτες) μέρες . Μια κούκλα η πόλη, ειδικά η Βούδα, είναι απολαυση τα σοκκάκια της ! :xmas_wink::xmas_wink:

Να επισκεφθείς οπωσδήποτε :
- την ¨Οπερα (γίνεται και μια ξενάγηση που δεν είναι κακή, παρακολούθησε μια παράσταση... αξίζει)
- το Μουσείο Τρόμου.

Αξίζει όπως λένε πολλοί κονσέρτο στην εκκλησία Αγ.Στεφάνου. Δες και από αυτή τη σελίδα Classictic.com

Για Καφέ/φαγητό :
- Cafe New York (Erzsebet Körut 9) . Speecless……Πάρε οπωσδήποτε γλυκάκι.

- centralkavehaz.hu (Károlyi Mihály u. 9) . Δοκίμασε τη σοκολάτα-ρόφημα!

- www.gerbeaud.hu (Vorosmarty ter)
H βιτρίνα των γλυκών του είναι το κάτι άλλο. Αν σου αρέσει η σοκολάτα-ρόφημα δοκιμασέ την.

- "musvez kavenhaz" ( Andrássy út 29) απέναντι από την Οπερα, για καφέ/σνάκ

- BOB (BacardiOriginalBar) στη πλατεία του Αγ. Στεφάνου.
Αξίζει για πολλούς λόγους (και γυναικείους...γκουχ, γκουχ.......

- Kiskakukk ?tterem 1913 (Pozsonyi út 12)
προτείνεται ανεπιφύλακτα από ευαγγελία. ....δυστυχώς εμείς δεν προλάβαμε...

- κάποιοι από εδώ, λένε για γλυκό ή παγωτό στο Café Ruszwurm στη Βούδα (Szentháromság u. 7)

Πάρε μαζί σου μαγιώ, πετσέτα, σαγιονάρες γιατί τα Λουτρά είναι στα ΜUST !!! Αν μάλιστα έχει και πολύ κρύο (εμείς βρήκαμε -4 βαθμούς), θα είναι ακόμα καλύτερα στις εξωτερικές πισίνες όταν έχει βραδυάσει. Υπολόγισε ότι εκεί θα μείνεις τουλάχιστον 2-3 ώρες! Φοβερή εμπειρία.!!! Προτίμησε τα Λουτρά Szechenyi.

Στην επιστροφή με Μalev, να σε προετοιμάσω.... υπάρχει περίπτωση να σου κάνει εξονυχιστικό έλεγχο... βγάζεις μπότες, σωματικός έλεγχος που σου σπάει τα νεύρα, πιθανόν αδειασμα της χειραποσκευής (αν μάλιστα μοιάζει με μικρή βαλίτσα)….

Υ.Γ.
Κάνοντας Αναζήτηση θα βρείς πολλά θέματα σχετικά, όπως το παρακάτω :

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...3%F4%E7-%F3%E5%F0%F4%E5%EC%E2%F1%E7-tips.html
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Μήπως γνωρίζετε την διεύθυνση του σπιτιού του μέλλοντος στη Βουδαπέστη?? Ευχαριστώ πολύ!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
- την ¨Οπερα (γίνεται και μια ξενάγηση που δεν είναι κακή, παρακολούθησε μια παράσταση... αξίζει)
Εμεις,οταν πηγαμε ,πληρωσαμε 3 ευρω το ατομο(βεβαια,ψηλα)για μια παρασταση μπαλετου.Αξιζε-και δεν χρειαζεται να βαλεις τα καλυτερα ρουχα σου,οι περισσοτεροι ηταν ντυμενοι σπορ.
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ρισκάροντας να γίνω γραφική...και πάλι Ευχαριστώ!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom