Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για δες λιγο και το "Ταλαντουχος κ. Ριπλει" με τη θεικη μουσικη, ατμοσφαιρα '60 s κλπ.
Λατρεμένη ταινία, από τις φορές που το ριμέικ είναι πολύ καλύτερο από το πρωτότυπο (δηλαδή το Γυμνοί στον ¨Ηλιο του 60 με τον Αλέν Ντελόν). Εκπληκτικός Ματ Ντέιμον, "θεός" ο Τζουντ Λο. Πάντως για κάποιο λόγο πιο πολύ μου έχουν μείνει στη συγκεκριμένη ταινία οι σκηνές που γυρίστηκαν στη Ρώμη και στο νησάκι Isola di Procida κοντά στο Κάπρι, παρά αυτές στη Βενετία. Και μια και μιλάμε για κινηματογραφημένα "πορτραίτα" της Βενετίας, αυτή την περίοδο παίζεται στις αίθουσες η ταινία "Μυστήριο στη Βενετία" που βασίζεται σε μυθιστόρημα της Αγκάθα Κρίστι. Η ταινία δεν μου άρεσε προσωπικά ιδιαίτερα, αλλά ο σκηνοθέτης Κένεθ Μπράνα κατάφερε και κινηματογράφησε κάποια ωραία πλάνα που θα μπορούσε να είναι η Βενετία του 1939-40 (π.χ. δεν βλέπεις βαπορέτο, δεν βλέπεις boat-taxis κλπ). Βέβαια βοηθούσε και το γεγονός ότι ο Μπράνα γύρισε την ταινία κατά τη διάρκεια της πανδημίας
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Πολυ ομορφη ειναι και η περιοχη του Cannaregio ,πολυ οικονομικοτερα εστιατορια ,χωρις την πολυκοσμια του Αγιου Μαρκου ,εκει θα δεις και αρκετους locals (χωρις να σημαινει οτι η γειτονια δεν ειναι τουριστικη που σαφως ειναι παραλληλα).Αν ειχα μια επιλογη να εμενα ξανα στη Βενετια εκει θα εμενα Cannaregio και pointe Guglie.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Λατρεμένη ταινία, από τις φορές που το ριμέικ είναι πολύ καλύτερο από το πρωτότυπο (δηλαδή το Γυμνοί στον ¨Ηλιο του 60 με τον Αλέν Ντελόν). Εκπληκτικός Ματ Ντέιμον, "θεός" ο Τζουντ Λο. Πάντως για κάποιο λόγο πιο πολύ μου έχουν μείνει στη συγκεκριμένη ταινία οι σκηνές που γυρίστηκαν στη Ρώμη και στο νησάκι Isola di Procida κοντά στο Κάπρι, παρά αυτές στη Βενετία. Και μια και μιλάμε για κινηματογραφημένα "πορτραίτα" της Βενετίας, αυτή την περίοδο παίζεται στις αίθουσες η ταινία "Μυστήριο στη Βενετία" που βασίζεται σε μυθιστόρημα της Αγκάθα Κρίστι. Η ταινία δεν μου άρεσε προσωπικά ιδιαίτερα, αλλά ο σκηνοθέτης Κένεθ Μπράνα κατάφερε και κινηματογράφησε κάποια ωραία πλάνα που θα μπορούσε να είναι η Βενετία του 1939-40 (π.χ. δεν βλέπεις βαπορέτο, δεν βλέπεις boat-taxis κλπ). Βέβαια βοηθούσε και το γεγονός ότι ο Μπράνα γύρισε την ταινία κατά τη διάρκεια της πανδημίας
Σκεψου πως κι εγω πηγα το πρωτο καλοκαιρι της πανδημιας κι ηταν ερημη. Αχ, απο αυτα που γινονται μια φορα στη ζωη.
 

Evva88

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ολα αυτα, πιθανη βροχη, κρυο και πολλη υγρασια στανταρ και τα σκαλακια καθε λιγα μετρα με το καροτσι που ουτε βαλιτσα κανεις κουμαντο δεν αντιμετωπιζονται με υπομονη αλλα ειναι τα Παθη του Χριστου. Αν περιμενετε 2 χρονια να πεταξετε το καροτσι να το ευχαριστηθειτε και πατε με ευνοικο καιρο θα δειτε την πραγματικη Βενετια.
Ε να περιμένω 2 χρόνια αλλά θα έχω και δεύτερο παιδί τότε οπότε σίγουρα δεν θα πάω πουθενά χαχα 😅😅 τώρα κοιτάω για μιλανο ....γνώμες? Έβγαλε φθηνά η ryan αλλιώς δεν θα ξεσηκώνομασταν 😅
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Ε να περιμένω 2 χρόνια αλλά θα έχω και δεύτερο παιδί τότε οπότε σίγουρα δεν θα πάω πουθενά χαχα 😅😅 τώρα κοιτάω για μιλανο ....γνώμες? Έβγαλε φθηνά η ryan αλλιώς δεν θα ξεσηκώνομασταν 😅
Γιατι, οι μαμαδες δεν αφηνουν τα παιδια καπου 3 μερες ποτε? Αν ησουν γιατρος κι ειχες συνεδριο εξωτερικο , δεν θα πηγαινες γιατι εχεις παιδια?
Τι λετε μωρε εν ετει 2023?
 

Evva88

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γιατι, οι μαμαδες δεν αφηνουν τα παιδια καπου 3 μερες ποτε? Αν ησουν γιατρος κι ειχες συνεδριο εξωτερικο , δεν θα πηγαινες γιατι εχεις παιδια?
Τι λετε μωρε εν ετει 2023?
Αμα δεν θες να τα αφήσεις ..απλά δεν τα αφήνεις!! 🙂🙂 δεν με περιορίζει κάπου το παιδί μαζί την παίρνω παντού . Με το καλο να ερθει και το 2ο και αυτο μαζι παντού !!μάλλον η Βενετία από ότι φαίνεται δεν είναι κατάλληλη χειμώνα για οικογένεια με παιδιά!!
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Γιατι, οι μαμαδες δεν αφηνουν τα παιδια καπου 3 μερες ποτε? Αν ησουν γιατρος κι ειχες συνεδριο εξωτερικο , δεν θα πηγαινες γιατι εχεις παιδια?
Τι λετε μωρε εν ετει 2023?

Προσωπικά τα αφήνω κάθε χρόνο μια εβδομάδα για ταξιδάκι με τον σύζυγο ... τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά που να θυμούνται και να μπορουν να ακολουθούν ... αλλά εγώ είμαι απο τις τυχερές που έχουν βοήθεια ... άλλες τι να κάνουν ? φυσικά και τα παίρνουν μαζί!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Αμα δεν θες να τα αφήσεις ..απλά δεν τα αφήνεις!! 🙂🙂 δεν με περιορίζει κάπου το παιδί μαζί την παίρνω παντού . Με το καλο να ερθει και το 2ο και αυτο μαζι παντού !!μάλλον η Βενετία από ότι φαίνεται δεν είναι κατάλληλη χειμώνα για οικογένεια με παιδιά!!
Η Βενετια δεν ειναι καταλληλη για οικογενεια με παιδια που ειναι στη φαση καροτσι οτι εποχη κ αν πας!ας πανε τα παιδια με το καλο δημοτικο και μετα ξανακοιτατε για Βενετια!γενικα η Ιταλια δεν ενδεικνυται για καροτσι,δηλαδη και Μιλανο πανω στο πλακοστρωτο δρομο θα μαρτυρησετε οποτε ή οπλιστειτε με υπομονη για μαρσιπο ή απλα αλλαξτε χωρα γενικως και κοιτατε πιο baby friendly χωρες...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά καλησπέρα! Σκεφτόμαστε ένα 4ημερο στην Βενετία τον Δεκέμβρη ..σας διαβάζω αλλά έχει γίνει κουρκούτι το μυαλό με.τοσες πληροφορίες. Αρχικά θέλω να ρωτήσω θα είμαστε με τον άντρα μου και την κόρη μας που τον Δεκέμβρη θα είναι 20 μηνών... το καρότσι παλεύεται στην Βενετία η θα αγανακτησουμε ?? Και που να ψάξω για κατάλυμα?? Σε ποιες περιοχές?? (Ψάχνουμε σχετικά οικονομικό)
Ούτε στον εχθρό μου δεν θα συμβούλευα να πάει στη Βενετία με μωρό και μάλιστα σε καροτσάκι.
Εδώ βαλίτσα με ρόδες κ μας βγήκε η ψυχή ανάποδα να την πάμε στο ξενοδοχείο.
 

noraki

Member
Μηνύματα
31
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
Μιλανο
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Πρόσφατα γυρίσαμε απο Βενετία δεν είχαμε κλείσει τίποτα απο πιο νωρίς,72h για χρήση βαπορέτο 45ευρώ(περιλαμβάνει και νησάκια όπως murano,burano κ.α)Το μπουράνο μην το χάσετε!Στην Βασιλική
IMG_20231103_103127.jpg
του Αγ Μαρκου δεν κλείσαμε, περιμεναμε περίπου 30 λεπτά. Το εισιτήριο είναι 3 ευρώ για την είσοδο ,7 ευρώ για την ταράτσα και 5 ευρώ για το ιερό μπροστά, δεν με εντυπωσίασε η εκκλησία απο μέσα, ενώ εξωτερικά είναι πολύ όμορφη.Στο παλάτι των Δόγηδων δεν περιμέναμε σχεδόν καθόλου εισιτήριο 30 ευρώ και audioguide 5ευρώ (υπερεκτιμημένο στην τιμή όπως και όλα στην Βενετία).Στις περισσότερες εκκλησίες για να μπεις έχουν είσοδο απο 1 - 5ευρώ
 

Parasknikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και συγνώμη αν θα γίνω κουραστικός αλλά θα μπορούσα να έχω κάποιες πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι που έκλεισα για τον Μάιο. Θα είμαστε 4 άτομα και δεν έχω ιδέα για το που να μείνεις (λογικές τιμές) και τις μετακινήσεις. Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom