Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

Nasia91

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Καλώς όρισες. Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος δες εδώ.
Ιταλία - Βενετία. Πρόγραμμα-Απορίες
Ευχαριστώ πολύ!!!! 😊

έχω ταξιδέψει μέσα Νοεμβρίου το 2017 , είμασταν πολύ τυχεροί ο καιρός ήταν καταπληκτικός σχεδόν ανοιξιάτικος, είχε ελάχιστες πλυμμήρες και σε κάποια λίγα σημεία είχαν τοποθετήσει κάποιες μέρες εξέδρες ξυλινες, οι μετακινήσεις γινόντουσαν χωρίς κανένα προβλημα, η πολή μαγική, ήταν η τρίτη φορά που πήγα, μιλάμε για την ίσως ομορφότερη πολη του κόσμου κατα την γνώμη μου, έχω την εντύπωση ότι αν πέσεις σε περίοδο έντονων βροχοπτώσεων και έχει έντονες πλυμμήρες να μην απολάυσετε την πόλη. Αν μπορείς να το κλείσεις όχι πολλές μέρες πριν έτσι ώστε να έχεις πρόβλεψη καιρού θα ήταν το ιδανικό, διαφορετικά ρισκάρεις.
Από εικόνες που βλέπω και από κείμενα που διαβάζω καταλαβαίνω πως είναι μια από τις πιο όμορφες πόλεις και θέλω να ζήσω την μαγεία που έχει τον χειμώνα.. και επειδή λατρεύω τα Χριστούγεννα θέλω να την δω και στολισμένη.. οπότε θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και θα προσπαθήσω να κλείσω όσο πιο αργά μπορώ για να δω τον καιρό κοντά τις μέρες που θέλω να πάω.. εύχομαι να είμαι τυχερή! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! :heart:
 
D

Delmem38110

Guest
Από εικόνες που βλέπω και από κείμενα που διαβάζω καταλαβαίνω πως είναι μια από τις πιο όμορφες πόλεις και θέλω να ζήσω την μαγεία που έχει τον χειμώνα.. και επειδή λατρεύω τα Χριστούγεννα θέλω να την δω και στολισμένη.. οπότε θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και θα προσπαθήσω να κλείσω όσο πιο αργά μπορώ για να δω τον καιρό κοντά τις μέρες που θέλω να πάω.. εύχομαι να είμαι τυχερή! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! :heart:
πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο ταυτόχρονα στην παλίρροια της Βενετίας, αν ήταν μόνο το νερό από τις βροχές ( που όντος στον ιταλικό βορά βρέχει πολύ) τότε θα είχε πλημμυρίσει εδώ και χρόνια.
στο θέμα μας τώρα.
η Βενετία είναι όμορφη οπότε και να πας. εγώ την προτιμώ αρχές καλοκαιριού,
τα Χριστούγεννα Μιλάνο ας πούμε για ψώνια και περπάτημα. αλλά αυτά είναι γούστα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και ψάχνω πληροφορίες για την Βενετία.. θέλουμε να ταξιδέψουμε μέσα Δεκεμβρίου όμως φοβάμαι λόγο του καιρού.. έχω διαβάσει ότι από Νοέμβριο μέχρι Ιανουάριο είναι περίεργα γιατί κάνει πλημμύρες λόγο βροχής. Θα ήθελα πληροφορίες από άτομα που έχουν ταξιδέψει αυτή την εποχή και αν όλα πήγαν καλά ακόμα και με βροχή.. :rolleyes-80:. * Έχω κι άλλες ερωτήσεις περί μετακινήσεων κτλ ελπίζω να μην κουράσω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μου απαντήσουν.. :lol: :lol:
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Οι πλημμύρες στη Βενετία (aqυa alta) δεν έχουν να κάνουν με τις βροχές. Είναι παλιρροιακό φαινόμενο, το οποίο ενισχύεται από ανέμους συγκεκριμένης κατεύθυνσης και από άλλους παράγοντες, όπως η κλιματική αλλαγή.
Εδώ μπορείς να βρεις μια ωραία παρουσίαση για να μην αγχώνεσαι Venice and high water
και εδώ τις εβδομαδιαίες/μηνιαίες/ ετήσιες προβλέψεις
Centro Previsioni e Segnalazioni Maree
Μέσα Νοεμβρίου παλιά όταν είχα πάει, είχαμε πέσει σε σχετικά έντονο aqυa alta και προσαρμοστήκαμε εύκολα. Δεν χρειαστήκαμε ούτε γαλότσες, ούτε σταματήσαμε τις βόλτες. Μπορώ να πω ότι ήρθαμε πιο κοντά στην πραγματικότητα της πόλης έτσι. Βέβαια αν παραγίνεται όπως το 2019, υποθέτω ότι δεν είναι καθόλου ευχάριστο.
 

Nasia91

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο ταυτόχρονα στην παλίρροια της Βενετίας, αν ήταν μόνο το νερό από τις βροχές ( που όντος στον ιταλικό βορά βρέχει πολύ) τότε θα είχε πλημμυρίσει εδώ και χρόνια.
στο θέμα μας τώρα.
η Βενετία είναι όμορφη οπότε και να πας. εγώ την προτιμώ αρχές καλοκαιριού,
τα Χριστούγεννα Μιλάνο ας πούμε για ψώνια και περπάτημα. αλλά αυτά είναι γούστα.
Συμφωνώ πως το καλοκαίρι θα είναι πολύ όμορφα αλλά σκέφτηκα πως αυτή την περίοδο δεν έχει μεγάλο τουρισμό και πως θα είναι πιο εύκολα (μάλλον) τα πράγματα.. εμένα Μ αρέσει ο χειμώνας, προτιμώ τις χειμερινές διακοπές οπότε ψάχνω να βρω πάντα το κάτι διαφορετικό σε ότι αφορά τις διακοπές μου.. η επόμενη επιλογή μου είναι η Βουδαπέστη, είναι προορισμός που ενδείκνυται για χειμώνα, Χριστούγεννα, γιορτές κτλ.. οπότε αν δεν τα καταφέρω για Βενετία τώρα..... Vamos για Βουδαπέστη!!! :clap: ευχαριστώ για την απάντηση!!!
 

Nasia91

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Οι πλημμύρες στη Βενετία (aqυa alta) δεν έχουν να κάνουν με τις βροχές. Είναι παλιρροιακό φαινόμενο, το οποίο ενισχύεται από ανέμους συγκεκριμένης κατεύθυνσης και από άλλους παράγοντες, όπως η κλιματική αλλαγή.
Εδώ μπορείς να βρεις μια ωραία παρουσίαση για να μην αγχώνεσαι Venice and high water
και εδώ τις εβδομαδιαίες/μηνιαίες/ ετήσιες προβλέψεις
Centro Previsioni e Segnalazioni Maree
Μέσα Νοεμβρίου παλιά όταν είχα πάει, είχαμε πέσει σε σχετικά έντονο aqυa alta και προσαρμοστήκαμε εύκολα. Δεν χρειαστήκαμε ούτε γαλότσες, ούτε σταματήσαμε τις βόλτες. Μπορώ να πω ότι ήρθαμε πιο κοντά στην πραγματικότητα της πόλης έτσι. Βέβαια αν παραγίνεται όπως το 2019, υποθέτω ότι δεν είναι καθόλου ευχάριστο.
. Επειδή στα ταξίδια μας μας αρέσουν οι " περιπέτειες" θεωρώ πως αν μας τύχει ένα μικρό aqua alto δεν με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα θα το διασκεδάσουμε και θα γελάσουμε και είναι κάτι που θα το θυμόμαστε με τον καιρό.. ελπίζω να μην χρειαστεί να κολυμπήσουμε μόνο.. :haha: ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!!!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Το ερώτημα σου Νάσια δεν ήταν που να πάω τα Χριστούγεννα,αλλά Χριστούγεννα στη Βενετία οποτε οφείλω να το σεβαστώ.Ομως θα σου δώσω την οπτική μου γωνία.Εγώ πήγα τον προηγούμενο Ιούλιο στη Βενετία και ήταν απλά σούπερ και χωρίς πολύ κόσμο.Αν είχα όμως τη δυνατότητα θα πήγαινα Βουδαπέστη που πήγα Φλεβάρη και ήταν φανταστική,πόσο μάλλον στολισμένη!
 

Nasia91

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Με αυτή την περιγραφή που διάβασα και με τις υπέροχες εικόνες είναι δυνατόν να μην έχει φουντώσει περισσότερο η σπίθα μέσα μου για να πάω;;; Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ήταν το κερασάκι στην τούρτα η όμορφη περιγραφή σας και οι εικόνες που είδα.. έψαξα εχθές το βράδυ για ξενοδοχεία και πραγματικά παρατήρησα ότι είναι πολύ οικονομικά για 4 βραδιά κάτι το οποίο δεν Το περίμενα.. όπως και τα αεροπορικά.. με Ryanair μου βγαίνει στα 136€ αν θυμάμαι καλά για δύο άτομα με βαλίτσες κτλ.. πιστεύω πως είναι καλή η τιμή.. νομίζω με 750-800€ μπορούμε να κάνουμε υπέροχες χειμερινές διακοπές...
 

Nasia91

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Το ερώτημα σου Νάσια δεν ήταν που να πάω τα Χριστούγεννα,αλλά Χριστούγεννα στη Βενετία οποτε οφείλω να το σεβαστώ.Ομως θα σου δώσω την οπτική μου γωνία.Εγώ πήγα τον προηγούμενο Ιούλιο στη Βενετία και ήταν απλά σούπερ και χωρίς πολύ κόσμο.Αν είχα όμως τη δυνατότητα θα πήγαινα Βουδαπέστη που πήγα Φλεβάρη και ήταν φανταστική,πόσο μάλλον στολισμένη!
Πλέον εχω διχαστεί για το που θέλω να πάω.. διάβασα μια πολύ όμορφη ιστορία για την Βενετία μέσα στο Δεκέμβριο που πραγματικά με έχει κάνει να θέλω να φύγω τώρα και να πάω.. από την άλλη η Βουδαπέστη είναι καθαρά χειμερινός και Χριστουγεννιάτικος προορισμός και θα ήθελα να πάω και εκεί αλλά για κάποιο λόγο μέσα μου κάτι με ωθεί να πάω στην Βενετία.. ευχαριστω πάρα πολύ για τις όμορφες συμβουλές, τις σέβομαι και τις ακούω όλες..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
το φραγμα MOSE που εχει φτιαχτει πολύ προσφατα πλέον περιορίζει αισθητα τις πλυμμήρες απο παλιρροιες και ρεύματα, γιναν μετρήσεις και είδαν μεγάλη διαφορά , βέβαια το φραγμα αυτό έχει δύο προβλήματα, χρειάζεται 100 εκατομμυρια ευρώ ετησίως συντήρηση και δεν ξέρουμε πως θα λειτουργεί στο μέλλον με την ανοδο της θάλασσας λόγω της κλιματικής αλλαγής, τώρα απότι διάβασα ετοιμάζουν μία τεράστια τζαμαρία περίπου ενάμισι μέτρο υψος για να προστατέψουν την πλατεία αγιου Μαρκου... είναι τρελοί οι Βενετσιάνοι!
 

Nasia91

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Εγω που πηγα Βενετια περσι χωρις κοσμο και ουρες, σου λεω να μην την αφησεις για καλοκαιρι. Ειναι σπανια ευκαιρια.
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι ότι θα πάμε χωρίς πολύ κόσμο και θα μπορέσουμε να απολαύσουμε πολλά περισσότερα πράγματα απ' ότι το καλοκαίρι... Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom