Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η βόλτα με τη γόνδολα κοστίζει 80 ευρώ και 100 ευρώ μετά τη δύση του ηλίου. Προσωπικά δεν έκανα, αλλά δεν θα απέτρεπα κανέναν από το να κάνει. Το πρόγραμμά σου δεν είναι κακό σε γενικές γραμμές, απλά εάν έχω καταλάβει καλά δεν έχεις βάλει κάποιο μουσείο η γκαλερί μέσα. Η κάνω λάθος? Γιατί σε αυτή την περίπτωση, εάν π.χ θες να μπεις στην εκκλησία του Αγίου Μαρκου, στο παλάτι των Δογηδων, η να δεις την αξιολογότατη galleria del' academia (έχει κ περιοδική έκθεση στο πλαίσιο της biennale φετος), ίσως θα πρέπει να θυσιάσεις κάτι από burano/murano
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η βόλτα με τη γόνδολα κοστίζει 80 ευρώ και 100 ευρώ μετά τη δύση του ηλίου. Προσωπικά δεν έκανα, αλλά δεν θα απέτρεπα κανέναν από το να κάνει. Το πρόγραμμά σου δεν είναι κακό σε γενικές γραμμές, απλά εάν έχω καταλάβει καλά δεν έχεις βάλει κάποιο μουσείο η γκαλερί μέσα. Η κάνω λάθος? Γιατί σε αυτή την περίπτωση, εάν π.χ θες να μπεις στην εκκλησία του Αγίου Μαρκου, στο παλάτι των Δογηδων, η να δεις την αξιολογότατη galleria del' academia (έχει κ περιοδική έκθεση στο πλαίσιο της biennale φετος), ίσως θα πρέπει να θυσιάσεις κάτι από burano/murano
Γούστα είναι αυτά.Προσωπικα δεν θα άλλαζα το Μπουρανο με κάτι άλλο με ξετρελανε.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Η βόλτα με τη γόνδολα κοστίζει 80 ευρώ και 100 ευρώ μετά τη δύση του ηλίου. Προσωπικά δεν έκανα, αλλά δεν θα απέτρεπα κανέναν από το να κάνει. Το πρόγραμμά σου δεν είναι κακό σε γενικές γραμμές, απλά εάν έχω καταλάβει καλά δεν έχεις βάλει κάποιο μουσείο η γκαλερί μέσα. Η κάνω λάθος? Γιατί σε αυτή την περίπτωση, εάν π.χ θες να μπεις στην εκκλησία του Αγίου Μαρκου, στο παλάτι των Δογηδων, η να δεις την αξιολογότατη galleria del' academia (έχει κ περιοδική έκθεση στο πλαίσιο της biennale φετος), ίσως θα πρέπει να θυσιάσεις κάτι από burano/murano
Μάλλον δεν το είπα εγώ καλά. Θα μπούμε και στον Άγιο Μάρκο και στο παλάτι των Δόγηδων. Τώρα για την galleria del' academia δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα. Με βάση λοιπόν ότι θα μπούμε σε αυτά τα 2 θεωρείς ότι δεν βγαίνει? Μήπως να κόψω καστέλο αν πρέπει σώνει και ντε να βγάλω κάτι?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μάλλον δεν το είπα εγώ καλά. Θα μπούμε και στον Άγιο Μάρκο και στο παλάτι των Δόγηδων. Τώρα για την galleria del' academia δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα. Με βάση λοιπόν ότι θα μπούμε σε αυτά τα 2 θεωρείς ότι δεν βγαίνει? Μήπως να κόψω καστέλο αν πρέπει σώνει και ντε να βγάλω κάτι?
Την περιοχή του Castello θα τη δεις ούτως ή άλλως πολύ εύκολα, γιατί είναι πολύ κοντά στην piazza San marco. Το παλάτι των Δογηδων και τον Αγιο Μαρκο θα τα δεις δηλαδη τελευταία μέρα πριν την αναχώρηση της επιστροφής η στη μεγαλη διαδρομή της πρώτης μερας?
 
Last edited:

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Την περιοχή του Castello θα τη δεις ούτως ή άλλως πολύ εύκολα, γιατί είναι πολύ κοντά στην piazza San marco. Το παλάτι των Δογηδων και τον Αγιο Μαρκο θα τα δεις δηλαδη τελευταία μέρα πριν την αναχώρηση της επιστροφής η στη μεγαλη διαδρομή της πρώτης μερας?
Στην μεγάλη διαδρομή της πρώτης μέρας. Δεν βγαίνει θεωρείς?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στην μεγάλη διαδρομή της πρώτης μέρας. Δεν βγαίνει θεωρείς?
Νομίζω μια χαρά βγαίνει, υπό τον όρο όμως να έχεις αγοράσει από πριν ηλεκτρονικά τα εισιτηρια (skip the line). Θα είναι ομως και λίγο κουραστικό δεδομενου οτι θα έχεις κανει και το ταξιδι από Ελλάδα το πρωί. Ίσως η διαδρομή που σκέφτεσαι την πρώτη ημέρα να την έκανες καλυτερα τη 2η μερα. Και πάλι όμως- σε περίπτωση που δεν θέλεις να αλλάξεις τη σειρά του προγράμματος- χρονικά βγαίνει, εάν δεν περιμένεις σε ουρές για να μπεις στο παλάτι και τον καθεδρικό. In any case, να περασεις- που θα περάσεις- τέλεια!
 
Last edited:

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Νομίζω μια χαρά βγαίνει, υπό τον όρο όμως να έχεις αγοράσει από πριν ηλεκτρονικά τα εισιτηρια (skip the line). Θα είναι ομως και λίγο κουραστικό δεδομενου οτι θα έχεις κανει και το ταξιδι από Ελλάδα το πρωί. Ίσως η διαδρομή που σκέφτεσαι την πρώτη ημέρα να την έκανες καλυτερα τη 2η μερα. Και πάλι όμως- σε περίπτωση που δεν θέλεις να αλλάξεις τη σειρά του προγράμματος- χρονικά βγαίνει, εάν δεν περιμένεις σε ουρές για να μπει στο παλάτι και τον καθεδρικό. In any case, να περασεις- που θα περάσεις- τέλεια!
Τέλεια!
Από την στιγμή που μου λες ότι βγαίνει, θα αγοράσω θα αγοράσω τα skip the line εισιτήρια για να είμαστε ανετοι
Η κουραση δεν με πειράζει τοσο γιατί το βράδυ θα φάμε κοντά στο ξενοδοχείο όποτε κομπλε
Και πάλι ευχαριστώ😉
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλημερα και Χρονια Καλα!
Γνωριζει καποιος-α λεπτομερειες χρησης και εφαρμογων της CityPass of Veneziaunica;
Μπορει να με πληροφορησει για χρησιμοτητα της για 2μερη περιηγηση της Βενετιας;
 

kouki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας. Έχω προγραμματίσει ένα 5νθήμερο ταξίδι στη Βενετία αρχές Απριλίου και θα ήθελα πληροφορίες για την πόλη της Βενετίας (αεροδρόμιο Treviso).
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλησπέρα συνταξιδιωτες και καλούς δρόμους να έχουμε!
Με το φρεσκοπαντρεμενο συζυγακι αποφασίσαμε να πάμε Βενετία 4 γεμάτες μέρες και έχω προχειροσκεφτει το κάτωθι πρόγραμμα. Οποιος καλός άνθρωπος θέλει να βοηθήσει, ας μας πει αν είναι εφικτό ή αν πρέπει να αδειάσει λίγο..
04/03 Άφιξη αεροπορικώς στο Τρεβίζο 07.00. Το ξενοδοχείο είναι στα όρια Σαν Μάρκο με Καστέλο, στη στάση vaporetto Zaccaria (κάπως έτσι) δηλαδή καρακεντρο. Αφήνουμε πράγματα κι αμέσως και βουρ για να γνωρίσουμε την πόλη. Βόλτα στην περιοχή Σαν Μάρκο και φυσικά στην ομώνυμη πλατεία, επειδή θα είναι πολύ νωρίς θα μπούμε και στην εκκλησία που λογικά δεν θα έχει ακόμα τρελές ουρές. Συνεχίζουμε βόλτα στην περιοχή, κι έπειτα ανηφορίζουμε προς Ριαλτο, και μετά προς Κανναρετζιο. Τρώμε εκεί, και βραδάκι πίσω για ξεκούραση.

05/03 Πέφτει Κυριακή, και σκεπτόμενοι ότι θα συρρευσει πλήθος τόσο ξένων τουριστών για ΣΚ όσο και ντόπιων για ημερήσια Κυριακάτικη, έχω κατά νου να πάρουμε πουρνό πουρνό τρένο από Σάντα Λουτσια. Πρώτος σταθμός μαγική Πάντοβα, βόλτα 1-2 ώρες, καφέ και πρωινό. Επόμενη στάση Βερόνα, σπίτι (μουφα τουριστικό) Ιουλιέτας, βόλτα στην πόλη, φαγητό, και πίσω Βενετία. Αν δεν έχει πάει πολύ αργά, Βραδυνή βόλτα για κρασάκι και cicchetti σε πλαστικά πιάτα στα πεζούλια των καναλιών (πολύ πιο ρομαντικά από μισελινατα εστιατόρια).

06/03 Πρωινη αναχώρηση για Μουρανο, κι έπειτα για Μπουρανο. Επειδή θα αγορασω 3μερη κάρτα μεταφορών με vaporetto, θα χρησιμοποιήσω αυτά για να γλιτώσω αφενός χρήματα κι αφετέρου να έχω ευελιξία στο χρόνο, σε αντίθεση με το να κλείσω γκρουπακι με συγκεκριμένες ώρες. Εξάλλου δεν σκοπεύω να μείνω πολύ στο καθένα, ούτε να δω μουσεία καθώς δεν είναι το φόρτε μου. Ευελπιστώ να κάτσω το πολύ 2 ώρες στο καθένα, και το μεσημέροαπογευμα να είμαι πίσω για να επισκεφθώ στα γρήγορα το Dorsoduro. Επειδή ειναι μέρα Δευτέρα και ο κόσμος θα είναι (λίγο πιο) πεσμένος, θα παζαρεψουμε ιδιωτική βόλτα με γόνδολα βραδυνη.

07/03 Τελευταία μέρα, Πτήση αναχωρεί 17.40 από Τρεβιζο, οπότε αναχώρηση μας απο το Σάντα Λουτσια με λεωφορείο υπολογίζω 14.00-14.30. Ξεκινάμε με πρωινή επίσκεψη στο Doge's Palace. Έπειτα μια καλύτερη βόλτα στο Dorsoduro αν δεν το έχω προλάβει καλά την προηγούμενη.

Λοιπα μουσεία και πινακοθήκες και γκαλερί δεν με πολυενδιαφερουν, δεν ειμαι φίλος... Σκέφτομαι μήπως τελικά η μέρα της Πάντοβας-Βερονας μου φάει χρόνο από την Βενετία και δεν προλάβω να την εξερευνήσω καλά. Κάθε συμβουλή και πρόταση ευπρόσδεκτη!!!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Θα συμφωνήσω με τον @nasos_traveler .
Έχετε διαθέσιμες λιγότερο από 4 ημέρες. Ακόμα και αν δεν είστε των μουσείων, η Βενετία είναι μια πόλη που σε προκαλεί να περπατήσεις κάθε της στενό. Είναι πραγματικά υπέροχη. Επίσης, σε μια μέρα δεν ξέρω πόσα θα προλάβετε να δείτε από Πάντοβα (αγαπημένη!) και Βερόνα. Καλύτερα λοιπόν να αφιερώσετε και την δεύτερη μέρα σας (05/03) στη Βενετία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom