Ιταλία Πληροφορίες προτάσεις για Τοσκάνη

milaber22

Member
Μηνύματα
33
Likes
10
Καλησπέρα.
Ερχόμενο Σεπτέμβριο, λόγω ανελαστικών ημερομηνιών της παρέας θα είμαι Μπολόνια 20 με αναχώρηση 23.
Δεδομένου του ότι είχα κάποια miles από Aegean έβαλα άφιξη μόνος μου Δευτέρα 16 σε Μπολόνια.
Για να εκμεταλλευτώ αυτές τις ημέρες σκέφτηκα τα κάτω δυο σενάρια.
1. Διαμονή κάπου οικονομικά έξω από Σιένα νοικιάζοντας αυτοκίνητο, έχω βρει 5χλμ έξω με 70 την βραδιά.
2. Διαμονή Φλωρεντία και αφιερώνοντας όλο το χρόνο εκεί.
3. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή
Προσανατολίζομαι προς το πρώτο καθώς δεν επιθυμώ επίσκεψη σε μουσεία/ κλειστούς χώρους στο πρώτο σενάριο και ίσως να μειώσω κόστος.
Αυτό που με. αγχώνει είναι η ενοικίαση. Αν και έχω οδηγήσει Καμπανία, Πούλια και Σικελία δεν έχω ποτέ νοικιάσει το οποίο με προβληματίζει.
Σαν πρώτη σκέψη έκανα να κλείσω μέσω του σάιτ της Aegean,. το οποίο μου βγάζει Hertz χωρίς επιλογή για καύσιμο.
Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή πρόταση;
Είναι προτιμότερο μέσω του σάιτ κάποιας εταιρείας ή γνωρίζετε κάποια αξιόπιστη ιταλική;
Σε αυτή την περίπτωση σκέφτομαι σαν βασικό προορισμό Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο και κάποια χωριά.
Οι επιλογές για παρκινγκ όσο έχω καταλάβει είναι σταθερές, σε χώρους έξω από τους οικισμούς;
Επίσης, προτάσεις για οικονομικό φαγητό. Προτιμότερα κάτι πιο πρόχειρο. Τόσο λόγω του ότι θα είμαι μόνος όσο (ίσως) έτσι να δοκιμάσω και περισσότερες γεύσεις.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1. Διαμονή κάπου οικονομικά έξω από Σιένα νοικιάζοντας αυτοκίνητο, έχω βρει 5χλμ έξω με 70 την βραδιά.
2. Διαμονή Φλωρεντία και αφιερώνοντας όλο το χρόνο εκεί.
Αν νοίκιαζα αυτοκίνητο θα έκανα το πρώτο. Αν τελικά πας Φλωρεντία τότε δεν το χρειάζεσαι το αυτοκίνητο
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό που με. αγχώνει είναι η ενοικίαση. Αν και έχω οδηγήσει Καμπανία, Πούλια και Σικελία δεν έχω ποτέ νοικιάσει το οποίο με προβληματίζει.
Τι ακριβώς σε αγχώνει με την ενοικίαση; Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι να μην μπεις σε οικισμούς που υπάρχει ελεγχόμενη διέλευση, να μην υπερβαίνεις τα όρια ταχύτητας, να παρκάρεις σε σωστά σημεία και να πληρώνεις τους χώρους στάθμευσης.
 

milaber22

Member
Μηνύματα
33
Likes
10
Κυρίως η αξιοπιστία των εταιρειών στο αεροδρόμιο της Μπολόνια καθώς δεν το έχω ξανά κάνει.
Τις προηγούμενες φορές είχα το δικό μου όχημα. .
Τείνω να νοικιάσω μέσω booking, όπου έχει καλά σχόλια, από locauto στο αεροδρόμιο, την οποία δεν ήξερα και για την οποία διαβάζω ανάμεικτα σχόλια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κυρίως η αξιοπιστία των εταιρειών στο αεροδρόμιο της Μπολόνια καθώς δεν το έχω ξανά κάνει.
Τις προηγούμενες φορές είχα το δικό μου όχημα. .
Τείνω να νοικιάσω μέσω booking, όπου έχει καλά σχόλια, από locauto στο αεροδρόμιο, την οποία δεν ήξερα και για την οποία διαβάζω ανάμεικτα σχόλια.
Περι αξιοπιστίας έγραψες και στο αρχικό σου μήνυμα, αλλά ως προς τι να μην είναι αξιόπιστη. Επειδή έχω διαβάσει πολλά σχόλια για εταιρείες ενοικίασης στο εξωτερικό έχω αρχίσει λίγο να τα φιλτράρω, γιατί πολλά απο αυτά δεν είναι αξιόπιστα. Πχ το σχόλιο "η εταιρεία ήταν αναξιόπιστη γιατί με έβαλε να πληρώσω γρατσουνιές που ήδη υπήρχαν στο όχημα" όταν αυτός που το λέει δεν έχει κάνει καμία έξτρα ασφάλεια και δεν έχει ελέγξει το όχημα όταν το παρέλαβε, τότε δεν λαμβάνω υπ 'οψιν το σχόλιο αυτό

Αυτό που θεωρώ μη αξιόπιστο σε εταιρεία ενοικίασης είναι να μου παρέχει μη ασφαλές όχημα. Τέτοιο σχόλιο θα το λάβω υπ 'οψιν μου!
 

milaber22

Member
Μηνύματα
33
Likes
10
Όντως το αξιόπιστο είναι αρκετά γενικό.
Ίσως να έπρεπε να ρωτήσω εάν έχει κάποιος έχει εμπειρία από εταιρεία στο αεροδρόμιο.
Ως προς το πόσο ομαλή ήταν η διαδικασία παραλαβής παράδοσης. Αναφορικά με τους χρόνους, την κατάσταση οχήματος και αν αντιμετώπισε περίεργες χρεώσεις.
Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν έχω νοικιάσει (ακόμα) αυτοκίνητο στην Ιταλία. Και εγώ έχω οδηγήσει ως στιγμής στη χώρα μόνο με δικό μου όχημα.
Δες σε αυτό το νήμα μήπως βρεις κάτι σχετικό με αυτό που θες μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που να έχει κάνει ενοικίαση στη Μπολόνια
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.835
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχω νοικιάσει πολλές φορές από το αεροδρόμιο του Μπέργκαμο, μια φορά από το αεροδρόμιο της Πίζας και μια φορά από το αεροδρόμιο του Παλέρμο. Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, πάντα όμως κάνω πλήρη ασφάλεια στο γκισέ της εταιρείας. Υπήρξαν φορές που κατά την παράδοση δεν ερχόταν ούτε να δουν το αυτοκίνητο, απλώς με ρωτούσαν αν το επέστρεψα με γεμάτο ρεζερβουάρ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα.
Ερχόμενο Σεπτέμβριο, λόγω ανελαστικών ημερομηνιών της παρέας θα είμαι Μπολόνια 20 με αναχώρηση 23.
Δεδομένου του ότι είχα κάποια miles από Aegean έβαλα άφιξη μόνος μου Δευτέρα 16 σε Μπολόνια.
Για να εκμεταλλευτώ αυτές τις ημέρες σκέφτηκα τα κάτω δυο σενάρια.
1. Διαμονή κάπου οικονομικά έξω από Σιένα νοικιάζοντας αυτοκίνητο, έχω βρει 5χλμ έξω με 70 την βραδιά.
2. Διαμονή Φλωρεντία και αφιερώνοντας όλο το χρόνο εκεί.
3. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή
Προσανατολίζομαι προς το πρώτο καθώς δεν επιθυμώ επίσκεψη σε μουσεία/ κλειστούς χώρους στο πρώτο σενάριο και ίσως να μειώσω κόστος.
Αυτό που με. αγχώνει είναι η ενοικίαση. Αν και έχω οδηγήσει Καμπανία, Πούλια και Σικελία δεν έχω ποτέ νοικιάσει το οποίο με προβληματίζει.
Σαν πρώτη σκέψη έκανα να κλείσω μέσω του σάιτ της Aegean,. το οποίο μου βγάζει Hertz χωρίς επιλογή για καύσιμο.
Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή πρόταση;
Είναι προτιμότερο μέσω του σάιτ κάποιας εταιρείας ή γνωρίζετε κάποια αξιόπιστη ιταλική;
Σε αυτή την περίπτωση σκέφτομαι σαν βασικό προορισμό Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο και κάποια χωριά.
Οι επιλογές για παρκινγκ όσο έχω καταλάβει είναι σταθερές, σε χώρους έξω από τους οικισμούς;
Επίσης, προτάσεις για οικονομικό φαγητό. Προτιμότερα κάτι πιο πρόχειρο. Τόσο λόγω του ότι θα είμαι μόνος όσο (ίσως) έτσι να δοκιμάσω και περισσότερες γεύσεις.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Ειχαμε κλεσει με centauro στο Μπεργκαμο με πληρη ασφαλεια. Εχει κ Μπολονια. Αψογη. Στην επιστροφη δεν τσεκαραν καν το αμαξι. Υπογραψαμε για το τυπικο ηλεκτρονικα οτι ειναι ολα οκ και φυγαμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom