Πληροφορίες

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάρκο jurong birdpark στην Σιγκαπούρη.Εκτός απο την πανδαισία χρωμάτων,λουλουδιων κλπ με κυρίαρχο την ορχιδέα!,φιλοξενεί χιλιάδες πουλιών,γυρω στις 8000!/η μεγαλύτερη συλλογή νοτιοανατολικών ασιατικών πουλιών/,είναι ο παράδεισος των παπαγάλων και γίνονται shows,εκδηλώσεις με πρωταγωνιστές τους παπαγάλους
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Επωφελούμαι της ευκαιρείας (πάντα βέβαια με την άδεια σας και την καλή σας διάθεση) να ρωτήσω οτιδήποτε πληροφορία σχετικά με την EURODISNEY, αν έχει πάει κάποιος τώρα τελευταία. Που να βγάλω εισιτήριο ? Από το σαιτ τους δεν καταλαβαίνω τίποτα...(Εχω να πάω από το 1995). Χρόνος επίσκεψης 1 ημέρα.
Εχουν προσθέσει καποιο καινούριο σοου που να αξίζει ?
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Καλημέρα Danev...Ειμαι καινουργιο μελος γι'αυτο συγχωρεσαι με αν δεν ειμαι καλή στο να δίνω πληροφορίες.. :) Ειμαι όμως ερωτευμένη με την Eurodisney και θα προσπαθήσω να βοηθήσω!!! Πήγα στην Eurodisney τα Χριστούγεννα 2008-2009 πριν εξι μήνες δηλαδη και καθε μερα απο τοτε ξυπνάω και κοιμαμαι με τις εικόνες που αποτυπώθηκαν στο μυαλό μου...Ξέρω ειναι υπερβολικό αλλα εμένα αυτό μου δίνει χαρά!!! Φαντάζομαι θα επισκεφτείς την Eurodisney με γκρούπ γι'αυτό θα μείνεις για μία μερα... Ή κανω λάθος? Αν ειναι έτσι, δεν χρειάζεται να ανυσυχείς για το εισητήριο αφού σας αφήνουν απέξω και το αγοράζετε εκει. Και μόνοι σας να πάτε πάλι το ίδιο θα γίνει. Η ενναλακτική λύση είναι απο το internet αλλα πρέπει όπως πάντα να δίνεις πιστωτικές...Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να το αγοράσω εκει. Ειδικά αν δεν ήμουν σίγουρη 100% για την ημερομηνία επίσκεψης μου....
Δεν γνωρίζω τι υπήρχε το 1995 αλλά ξέρω σίγουρα οτι πέρυσι πρόσθεσαν το Tower of Terror που είναι καταπληκτικό!!! Τα σόου διαφοροποιούνται ανάλογα με την εποχή που θα πας....Αυτά μπορείς να τα δεις απο την ιστοσελίδα τους. Έχουν ένα αρχείο σε pdf που μπορείς να κάνεις download. Εκεί γράφει αναλυτικά τι θα παρουσιάσουν για ολόκληρο τον χρόνο. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες...
Όποτε και να πάει κανείς πιστεύω οτι είναι καταπληκτικά και πιστεύω επίσης οτι ολοι μας εχουμε το παιδί μέσα μας!!! :)))
Καλή διασκέδαση...
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
οτιδήποτε πληροφορία σχετικά με την EURODISNEY, αν έχει πάει κάποιος τώρα τελευταία. Που να βγάλω εισιτήριο ? Από το σαιτ τους δεν καταλαβαίνω τίποτα...(Εχω να πάω από το 1995). Χρόνος επίσκεψης 1 ημέρα.
Εχουν προσθέσει καποιο καινούριο σοου που να αξίζει ?
Καλημέρα Danev. Πήγα eurodisney πριν 2 εβδομάδες. Καλύτερα να βγάλεις εισιτήριο εκεί, για μεγαλύτερη ευελιξία, εκτός αν σκοπεύεις να πάς Σ/Κ ή αργία. Εμείς πήγαμε Παρασκευή περιμέναμε 5-10 λεπτά για να περάσουμε τον πρώτο έλεγχο και μετά στα εισιτήρια δεν περιμέναμε καθόλου. Έχουν πολλά γκισέ και βγάλαμε αμέσως. Υπολόγισε περίπου 50€ το άτομο για μία ημέρα για ένα πάρκο. Εμείς είχαμε βγάλει μια Paris visite κάρτα τριήμερη για τις συγκοινωνίες στο Παρίσι και με αυτήν είχε την εξής προσφορά στο πάρκο: Με τα ίδια περίπου χρήματα παίρνεις εισιτήριο για μια μέρα αλλά για δύο πάρκα.
SOS: Οπωσδήποτε ζήτα στο ταμείο το fast pass. Είναι δωρεάν (ακόμα) και γλιτώνεις τις απίστευτες ουρές στα πολύ δημοφιλή παιχνίδια. Λειτουργεί ως εξής: πας στο παιχνίδι δίνεις την κάρτα και σου δίνουν ένα χαρτί που λέει ότι πρέπει να ξαναέρθεις μετά από πχ 1 ώρα. Όταν επανέρχεσαι μπαίνεις από διαφορετικό σημείο και προσπερνάς όλους τους κακομοίρηδες σαν και εμάς που δεν ξέρανε για το πάσο ή ξεχάσαν να το ζητήσουνε και περιμένουν όλη αυτή την ώρα όρθιοι στην ουρά και μπαίνεις κατευθείαν στο παιχνίδι.
Εμείς αποφεύγοντας τα παιχνίδια για πολύ μικρά παιδιά που έχουν απίστευτες ουρές (ειδικά στη Discovery land) και τρία δημοφιλή παιχνίδια (indiana jones που είχε περιορισμό ύψους για τα παιδιά και peter pan, space mountain που ήταν κλειστά για συντήρηση) είδαμε όλο το πάρκο, κάναμε και μια βόλτα και παίξαμε δύο παιχνίδια και στο δεύτερο πάρκο και φύγαμε και μια ώρα νωρίτερα από το κλείσιμο για να μην πήξουμε στο τρένο.
Γενικά ξεκίνα νωρίς, απέφυγε στην αρχή τα παιχνίδια για τα πολύ μικρά παιδιά, τα οποία κουράζονται γρήγορα και μέχρι το μεσημέρι την έχουν κάνει. Άσε τα για αργότερα. Μη χάσεις το enterprise, το its a small world, το peter pan, το pirates of the carribean, το space mountain, το big thunder mountain, το fantom manor.
Μετά τα εισιτήρια θα βρείς χάρτες και προγράμματα για τις παραστάσεις και τις παρελάσεις.
Δες εδώ για τις ώρες που είναι ανοιχτά τη συγκεκριμένη ημερομηνία, το πρόγραμμα των παραστάσεων και ποιά παιχνίδια θα είναι κλειστά για συντήρηση.
Αν είναι ανοιχτό μέχρι αργά κάτσε να δεις και τη βραδυνή παρέλαση στη main square, είναι μαγική.
Ότι άλλο θές στη διάθεσή σου
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
είχαμε βγάλει μια Paris visite κάρτα τριήμερη για τις συγκοινωνίες και με αυτήν είχε την εξής προσφορά στο πάρκο: Με τα ίδια περίπου χρήματα παίρνεις εισιτήριο για μια μέρα αλλά για δύο πάρκα.
Bloody Mary ποια ειναι τα δυο παρκα που αναφερεις?
Ευχαριστω πολυ για τα τιπς και τα sos..το παιδι που κρυβω μεσα μου ανυπομονει:clap::D
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Bloody Mary ποια ειναι τα δυο παρκα που αναφερεις?
Ευχαριστω πολυ για τα τιπς και τα sos..το παιδι που κρυβω μεσα μου ανυπομονει:clap::D
Παιδί που κρύβεσαι μέσα στη go2dbeach βγες αμέσως έξω!!! :haha::haha: Πάρτην από το χέρι και πήγαινέ την στο πανέμορφο Παρίσι να δει τις ομορφιές της Ευρώπης και άσε τα τρενάκια της Disneyland :bleh:.
Λοιπόν εκτός από το μεγάλο Disneyland park υπάρχει και το Walt Disney Studios park που άνοιξε το 2002 και αναφέρεται στους πιο πρόσφατους ήρωες ταινιών της disney όπως τα cars ή τους lilo & stich. Έχει παρόμοια παιχνίδια με το πρώτο πάρκο καθώς και το τρομακτικότατο Tower of Terror (elevator drop) αλλά έχει και περισσότερους χώρους για παραστάσεις και θεάματα και αναπαραστάσεις των studios της Disney.
Επίσης εκτός από τα δύο πάρκα υπάρχει και το Village Park το οποίο είναι νομίζω με ελεύθερη είσοδο, έχει multiplex cinema, IMAX, εστιατόρια, συναυλίες, καταστήματα και ένα αερόστατο (που δυστυχώς δεν προλάβαμε να ανέβουμε).
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω Bloody mary! Θελω να παω σε ολα :clap: και να δω και τις ομορφιες της Ευρωπης:) οτι προλαβω τελος παντων.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Eνα καταπληκτικο παρκο-μουσειο που ειδα προσφατα-το Πασχα-ειναι το εθνογραφικο μουσείο της RIGA,Λεττονια.Στην ουσια αναπαριστα την ζωη στη φυση οπως αυτη ηταν πολλα χρονια πριν στον τοπο αυτο.Ενα ολοκληρο χωριο μεσα σε δασακι,με μια λιμνη διπλα και διαφορα φεστ με κρασι,μπυρα και βιολογικο φαγητο..εμεινα αναυδη με την οργανωση τους και το θεμα τους.Καταπληκτικη ιδεα κι οχι μακρια απο την πολη.
Μια δευτερη ιδεα-καπως συνηθισμενη,οχι ομως κακη-ειναι ο ζωολογικος της Κρακοβιας που ειδαμε το προηγουμενο καλοκαιρι με τον γιο μας-αν και εβρεχε καταρρακτωδως την ημερα της επισκεψης.Κρυμενος μεσα σε δασακι,σε φοβερη φυση και με μεγαλη ποικιλια σε ζωα.Αξιζει η διαδρομη και μονο,ευκολη προσβαση με λεωφορειο.
 

viaggiatore

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Mirabilandia-Italia

Μήπως κανείς έχει επισκεφτεί αυτό το πάρκο στη ραβένα της Ιταλίας ;
Mirabilandia - Vivi il Divertimento! NovitΓ* 2009: ISpeed, il nuovo Roller Coaster! μπορεί να μου δώσει info ;
Η Mirabilandia ειναι ένα πανέμορφο πάρκο στη Riviera Adriatica περιοχή Ravenna, είναι πόλυ βολίκο αν ερχεστε Ιταλια με αυτοκινητο από Ancona ,δεν ειναι τεραστιο σε εκταση αλλα εχει πολλες δραστηριοτητες και παραπαρα πολυ κοσμο(μπορει να περιμενεις στην ουρα και 1,5 ωρα για να ανεβεις σε καποια κουνια)μαλλον ειναι δυσκολο να προλαβεις να δεις τα παντα σε μια μερα, το εισητηριο κοστιζει 30 ευρω το ατομο (νομιζω οτι εχουν εκπτωση τα παιδια κατω των 12 ετων) και μπορεις να επισκεφτεις το παρκο και τη δευτερη μερα με το ιδιο εισητηριο, επισης μπορεις με μια επιπλεον χρεωση των 9ευρω και το εισητηριο της πρωτης ημερας να ξαναεπισκευτεις το παρκο μια οποιαδηποτε αλλη μερα, το παρκινγκ κοστιζει 5 ευρω και εχει διαφορα εστιατορια και φαστ φουντ (με τιμες λιγο τσιμπιμενες)...καλο ειναι να εχεις παρει μπουκαλια με νερο απο εξω γιατι ειναι πανακριβο.Εχει αρκετα live show που μπορεις να παρακολουθησεις, το πιο ενδιαφερον ειναι το "scuola di polizia" και μια φιλικη συμβουλη ...παρτε δευτερα ρουχα μαζι σας και αφηστε τελευταιο να κανετε το Niagara ...θα γινετε "λουτσα"!!!!
Καλη διασκεδαση
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τerra Botanica.
Το Τerra Botanica είναι το πρώτο θεματικό πάρκο στην Ευρώπη αποκλειστικά αφιερωμένο στην κηπουρική και την καλλιέργεια λουλουδιών και φυτών και πρόκειται να ανοίξει τις πύλες του στο κοινό τον Απρίλιο του 2010.
Βρίσκεται στο Anjou της Γαλλίας,300χλμ νοτιοδυτικά του Παρισιού.
Περιλαμβάνει πάρκα,φυτώρια,ενυδρεία,μονοπάτια,κήπους κλπ και διάφορες δραστηριότητες,όλα αυτά δομημένα σε 40 θεματικές ενότητες που αποκαλύπτουν τα μυστικά του βασιλείου των φυτών.
Το συνολικό κόστος του πάρκου υπολογίζεται ότι αγγίζει τα 83 εκατομύρια ευρώ!

(από άρθρο της Μ.Γρηγοριάδου στο ένθετο ταξίδια της εφημ.Μακεδονία 06-12-09)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom