Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα Πληροφοριες για Αμπου Νταμπι;

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
Γεια σας! Γνωριζετε πόσο περίπου κοστίζει η διαδρομή από Αμπού Ντάμπι για Ντουμπάι με ταξί? Πρέπει να κανω κράτηση από πριν?
καλησπερα, μπορείς να πάρεις ταξι έξω από το αεροδρόμιο και κοστίζει περίπου 50€. Αν είστε περισσότερα από 2 άτομα μπορείς να κλείσεις ταξι Από την εφαρμογή GetTransfer.com
Διαλέγεις τι ώρα θες να έρθουν να σε παραλάβουν, ποσά άτομα, αν θες Ιντερνετ μέσα στο ταξι κ άλλες ευκολίες και σου έρχονται συνέχεια προσφορές μέχρι να διαλέξεις εσυ αυτή που θες. Σε αυτό υπάρχει κ η δυνατότητα προπληρωμής ηλεκτρονικά
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Έχει καλές τιμές η Wizz Air από Αθήνα για καλοκαίρι. Παλεύεται η περιοχή αυτή για Ιούλιο; Δεν μπορώ να πω ότι είχα τα Εμιράτα σαν προτεραιότητα για ταξίδι αλλά δεν θα με χάλαγε να τα επισκεφτώ και για μια φορά. Και οι τιμές που κοίταξα ενδεικτικά για διαμονή είναι πολύ πολύ φθηνότερες από αυτές που περίμενα. Πιο φτηνά από Ελληνικά νησιά 🤔
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Έχει καλές τιμές η Wizz Air από Αθήνα για καλοκαίρι. Παλεύεται η περιοχή αυτή για Ιούλιο; Δεν μπορώ να πω ότι είχα τα Εμιράτα σαν προτεραιότητα για ταξίδι αλλά δεν θα με χάλαγε να τα επισκεφτώ και για μια φορά. Και οι τιμές που κοίταξα ενδεικτικά για διαμονή είναι πολύ πολύ φθηνότερες από αυτές που περίμενα. Πιο φτηνά από Ελληνικά νησιά 🤔
μπορείς να βρεις υπερπολυτελή παραμονή σε χαμηλές τιμές, η ζεστη θα ειναι αφορητη, θα πρεπει να κινησαι μεταξυ ξενοδοχείου και malls
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ποια περιοχή είναι καλά να μείνεις στο Άμπου Νταμπι; Δεν πολυβγάζω άκρη.
Κάποια που να βολεύει για να δεις τα βασικά αξιοθέατα σε ενα ολιγοήμερο ταξίδι, να έχει οικονομικά καταλύματα και να είναι ασφαλής. Δεν ξέρω, πολλά ζητάω; :haha:
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
δεν υπαρχει περιοχη στο Abu Dhabi που να μην ειναι ασφαλης,περιπου μπορω να σου πω οτι αγγιζει και το μηδεν η εγκληματικοτητα οτι ωρα και να περπατας,θα το καταλαβεις οταν πας.

Ακριβως downtown σε αυτην την πολη δεν υπαρχει ,μιας και επισης οταν πας θα καταλαβεις πως ειναι δομημενη με τεραστιους αυτοκινητοδρομους και κτιρια ,οποτε κεντρο με την εννοια ολα μαζεμενα εδω οπως λεμε Συνταγμα εμεις ή κεντρικη πλατεια οπως Ευρωπη δεν υπαρχει.Τα αξιοθεατα της πολης ειναι διασπαρτα μεταξυ τους και οι αποστασεις τεραστιες ,οποτε το να περνετε ταξι ειναι η μονη λυση μετακινησης στην πολη.Uber και careem οι πιο δημοφιλεις εφαρμογες ,αποφυγε τα διερχομενα.


Eμεις μειναμε στο Ramada abu dhabi Corniche ειναι τετραστερο ευχαριστημενος εμεινα αν εξαιρεσεις οτι απο το Booking χακαραν το account και μου τραβηξαν 170 €, και ακομα δεν εχω αποζημιωθει ουτε απο το ξενοδοχειο ουτε απο τη booking.Κατα τα αλλα ειναι οικονομικο και η διαμονη αν εξαιρεσουμε αυτο το πολυ ατυχες περιστατικο ηταν πολυ καλη.Εχει πολυ ωραια θεα επισης και καλο πρωινο.
Καλη περιοχη ειναι οπουδηποτε γυρω γυρω απο την Corniche,οχι προς yas island ή προς το τζαμι ειναι πολυ μακρυα και απομονωμενα.

Απο αξιοθεατα τα must ειναι το προεδρικο μεγαλο Qasr Al Watan και οποσδηποτε το μεγαλο τζαμι Sheikh Zayed ειναι μαγικο ,ειδικα να πας απογευμα προς βραδυ να το δεις και φωτισμενο.


Και να φας και εξαιρετικο λιβανεζικο στο mosaic.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Όπως ακριβώς τα λέει ο @nickostraveller. @Earth Citizen δε θα νιώσεις πουθενά ότι δεν είσαι ασφαλής. Και εγώ έμεινα στο Ramada Corniche και είμαι ευχαριστημένη. Οι χάκερς μάλλον το αγαπούν το ξενοδοχείο αυτό γιατί και εμένα μου έστειλαν μήνυμα, μέσω booking στην ιδια σελίδα που είχα ανταλλάξει μηνύματα με το ξενοδοχείο, ζητώντας μου να επιβεβαιώσω την κάρτα μου γιατί θα η κράτηση θα ακυρωνόταν. Επιβεβαίωσα με το ξενοδοχείο ότι δεν εστειλαν αυτοί το μήνυμα και απλά το αγνόησα.
Όσον αφορα τα αξιοθέατα έχω να προσθέσω:
-η πλατεία Wahat Al Karama απέναντι από το Grand Mosque αξίζει μια επίσκεψη αφού πέραν των άλλων σου προσφέρει μαγική θέα στο τζαμί, ιδιαίτερα τη νύχτα. Επίσης,
-το Emirates Palace που μπορεί να συνδιαστεί μετά την επίσκεψη σας στο Qasr Al Watan.
-Το μουσείο του Λούβρου είναι όμορφο σαν κτίριο και αν έχετε χρόνο ίσως αξίζει μια επίσκεψη. Εκεί κοντά είναι και το Abrahamic Family House που φιλοξενεί ένα τζαμί, μια εκκλησία και μια συναγωγή σε παρόμοιο αρχιτεκτονικό στυλ. Το βρήκα πολύ ιδιαίτερο παρότι το είδα μόνο απέξω.
-Το Yas island αξίζει μόνο αν θέλετε να πάτε στην πίστα της Formula 1 ή σας αρέσουν τα adventure parks.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο:lol:
Αν χρειαστεί θα επανέλθω!
 

Papanik

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ την Σιγκαπούρη με ενδιάμεση στάση στο Άμπου Ντάμπι μιας και σκέφτομαι να κλείσω εισιτήρια με Etihad. Γνωρίζετε εάν χρειαζόμαστε βίζα για το Αμπού Ντάμπι ή άλλου είδους χαρτιά για την είσοδο στη χώρα; Επίσης ξέρετε εάν μπορώ να κλείσω εισιτήρια χωρίς να έχω διαβατήριο; Πρέπει να το ανανεώσω γιατί λήγει σε λίγο αλλά τα εισιτήρια θέλω να τα κλείσω άμεσα. Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπέρα ,
για Αbu Dhabi όχι δεν χρειάζεσαι βιζα ,με διαβατήριο μονο,απλά να μην λήγει σε 6 μήνες,οποτε αν ληγει ναι ανανεωσε το.Σε αυτό δεν είμαι σίγουρος αν σου ζητάει στοιχεία διαβατηρίου όταν κλείνεις τα εισητήρια ή μετά όταν είναι η στιγμή να κάνεις το ηλεκτρονικό check in,αναλογα απο που τα κλεινεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.561
Κι αν ζηταει, βάζεις αυτό που έχεις, κανένας δε περιμένει να ισχύει αυτό όταν θα ταξιδέψεις (αφού δε χρειάζεται εκ των προτέρων βίζα).
 

Papanik

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Kαλησπέρα ,
για Αbu Dhabi όχι δεν χρειάζεσαι βιζα ,με διαβατήριο μονο,απλά να μην λήγει σε 6 μήνες,οποτε αν ληγει ναι ανανεωσε το.Σε αυτό δεν είμαι σίγουρος αν σου ζητάει στοιχεία διαβατηρίου όταν κλείνεις τα εισητήρια ή μετά όταν είναι η στιγμή να κάνεις το ηλεκτρονικό check in,αναλογα απο που τα κλεινεις.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom