Ελβετία Πληροφοριες για Γενευη

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπερα σε ολη την ταξιδιαρικη παρεα.Θα παω Γενευη αρχες Απριλιου και θα ηθελα τις αποψεις σας για αξιοθεατα και ιδεες.Σκεφτομαι να νοικιασω αυτοκινητο και να μεινω στην Γαλλικη μερια Εχω βρει ενα ξενοδοχειο IBIS περιπου 6 χιλιομ απο την Γενευη για να μεινουμε και απο εκει να επισκεφτουμε διαφορα μερη οπως την Βερνη και ισως και την Λυων .Θα μεινουμε 4 μερες
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
TSAKIRAPOST,Αν σας αρεσει το περπατημα και οι φυσικες ομορφιες και εχετε καλο καιρο (που ειμαι σιγουρος γιάυτο),εχω να σου προτεινω ενα προγραμμα. παντα κατα την δικη μου γνωμη.
1.Περιηγηση της Leman, αρχιζοντας απο τα United Nations,Βοτανικους κηπους,στην συνεχεια παραλιμνιο περιπατο,σταματωντας για καφε στην γεφυρα που την διασχιζει.
Κατοπιν περιηγηση της υπεροχης παλιας πολης της Γενευης (να περπατησετε και στα υπεροχα παρκα,που βρισκονται ΝΑ εξω απο τα τειχη τηςμετα μια επισκεψη του μουσειου και κατηφοριζετε ξανα προς την ανατολικη πλευρα της λιμνης για να απολαυσετε τον ονομαστο πιδακα της και τα υπεροχα παραλιμνια κτιρια.
Για τις υπολοιπες μερες,εφοσον εχετε κι αυτοκινητο μια επισκεψη στο υπεροχο Chamonix (81χιλ) οπου μπορειτε να ανεβειτε στον παγετωνα (Glacier) του Mont Blanc με τραινακι,σε μια διαδρομη -πιστεψτε με- δεν θα ξεχασετε ποτε.Φυσικα μπορειτε αντ'αυτου να παρετε το τελεφερικ και να ανεβειτε στο Αiguille du Midi,την υψηλοτερη κορυφη του Mont Blanc στα 3842μετρα
Συνιστω επισης μια εκδρομη στο υπεροχο και γραφικο παραλιμνιο Yvoire,με τις υπεροχες παραλιμνιες αλλα και δασικες διαδρομες του.
Αλλοι προορισμοι μπορει να ειναι στην υπεροχη λιμνη (οχι τοσο μεγαλη,οσο γραφικη) Lac des Rousses – France η στην κοντινη (Γαλλικη) ορεινη ζωνη της Jura και το χιονοδρομικο της.
Πιστευω οτι σας εδωσα αρκετες προτασεις για ενα 4μερο και σας ευχομαι καλο ταξιδι.
ΥΓ Δυστυχως δεν εχω ανεβασει -ακομη- φωτο στο site μας εδω,αλλα μπορεις να δεις σχετικες φωτο μου στα
https://www.facebook.com/chr.gkoutz...35907986611.1073741833.100000606228878&type=3
https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.545899758773560.136133.100000606228878&type=3
https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.563485593681643.139660.100000606228878&type=3
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
TSAKIRAPOST,Αν σας αρεσει το περπατημα και οι φυσικες ομορφιες και εχετε καλο καιρο (που ειμαι σιγουρος γιάυτο),εχω να σου προτεινω ενα προγραμμα. παντα κατα την δικη μου γνωμη.
1.Περιηγηση της Leman, αρχιζοντας απο τα United Nations,Βοτανικους κηπους,στην συνεχεια παραλιμνιο περιπατο,σταματωντας για καφε στην γεφυρα που την διασχιζει.
Κατοπιν περιηγηση της υπεροχης παλιας πολης της Γενευης (να περπατησετε και στα υπεροχα παρκα,που βρισκονται ΝΑ εξω απο τα τειχη τηςμετα μια επισκεψη του μουσειου και κατηφοριζετε ξανα προς την ανατολικη πλευρα της λιμνης για να απολαυσετε τον ονομαστο πιδακα της και τα υπεροχα παραλιμνια κτιρια.
Για τις υπολοιπες μερες,εφοσον εχετε κι αυτοκινητο μια επισκεψη στο υπεροχο Chamonix (81χιλ) οπου μπορειτε να ανεβειτε στον παγετωνα (Glacier) του Mont Blanc με τραινακι,σε μια διαδρομη -πιστεψτε με- δεν θα ξεχασετε ποτε.Φυσικα μπορειτε αντ'αυτου να παρετε το τελεφερικ και να ανεβειτε στο Αiguille du Midi,την υψηλοτερη κορυφη του Mont Blanc στα 3842μετρα
Συνιστω επισης μια εκδρομη στο υπεροχο και γραφικο παραλιμνιο Yvoire,με τις υπεροχες παραλιμνιες αλλα και δασικες διαδρομες του.
Αλλοι προορισμοι μπορει να ειναι στην υπεροχη λιμνη (οχι τοσο μεγαλη,οσο γραφικη) Lac des Rousses – France η στην κοντινη (Γαλλικη) ορεινη ζωνη της Jura και το χιονοδρομικο της.
Πιστευω οτι σας εδωσα αρκετες προτασεις για ενα 4μερο και σας ευχομαι καλο ταξιδι.
ΥΓ Δυστυχως δεν εχω ανεβασει -ακομη- φωτο στο site μας εδω,αλλα μπορεις να δεις σχετικες φωτο μου στα
https://www.facebook.com/chr.gkoutz...35907986611.1073741833.100000606228878&type=3
https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.545899758773560.136133.100000606228878&type=3
https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.563485593681643.139660.100000606228878&type=3
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
TSAKIRAPOST,Αν σας αρεσει το περπατημα και οι φυσικες ομορφιες και εχετε καλο καιρο (που ειμαι σιγουρος γιάυτο),εχω να σου προτεινω ενα προγραμμα. παντα κατα την δικη μου γνωμη.
1.Περιηγηση της Leman, αρχιζοντας απο τα United Nations,Βοτανικους κηπους,στην συνεχεια παραλιμνιο περιπατο,σταματωντας για καφε στην γεφυρα που την διασχιζει.
Κατοπιν περιηγηση της υπεροχης παλιας πολης της Γενευης (να περπατησετε και στα υπεροχα παρκα,που βρισκονται ΝΑ εξω απο τα τειχη τηςμετα μια επισκεψη του μουσειου και κατηφοριζετε ξανα προς την ανατολικη πλευρα της λιμνης για να απολαυσετε τον ονομαστο πιδακα της και τα υπεροχα παραλιμνια κτιρια.
Για τις υπολοιπες μερες,εφοσον εχετε κι αυτοκινητο μια επισκεψη στο υπεροχο Chamonix (81χιλ) οπου μπορειτε να ανεβειτε στον παγετωνα (Glacier) του Mont Blanc με τραινακι,σε μια διαδρομη -πιστεψτε με- δεν θα ξεχασετε ποτε.Φυσικα μπορειτε αντ'αυτου να παρετε το τελεφερικ και να ανεβειτε στο Αiguille du Midi,την υψηλοτερη κορυφη του Mont Blanc στα 3842μετρα
Συνιστω επισης μια εκδρομη στο υπεροχο και γραφικο παραλιμνιο Yvoire,με τις υπεροχες παραλιμνιες αλλα και δασικες διαδρομες του.
Αλλοι προορισμοι μπορει να ειναι στην υπεροχη λιμνη (οχι τοσο μεγαλη,οσο γραφικη) Lac des Rousses – France η στην κοντινη (Γαλλικη) ορεινη ζωνη της Jura και το χιονοδρομικο της.
Πιστευω οτι σας εδωσα αρκετες προτασεις για ενα 4μερο και σας ευχομαι καλο ταξιδι.
ΥΓ Δυστυχως δεν εχω ανεβασει -ακομη- φωτο στο site μας εδω,αλλα μπορεις να δεις σχετικες φωτο μου στα
https://www.facebook.com/chr.gkoutz...35907986611.1073741833.100000606228878&type=3
https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.545899758773560.136133.100000606228878&type=3
https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.563485593681643.139660.100000606228878&type=3
Πραγματι το chamonix ειναι υπεροχο βεβαια το εισιτηριο για το τελεφερικ κανει 56 ευρω το ατομο,αλλα το θεαμα ειναι εντυπωσιακο


Εξαιρετικο επισης και το YVOIRE ιδανικο για περπατημα,οπως και ολος
Ο γυρος της λιμνης με την πολη της NYON να κλεβει την παρασταση


Πηγαμε και στην Lac des Rousses η οποια ηταν πολυ πμορφη .Βεβαια φτασαμε 7 το βραδι και η θερμοκρασια αρχες Απριλιου ηταν 7 βαθμοι
Ευχαριστουμε για τιςπληροφοριες
 
Last edited by a moderator:

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Επιστρεφοντας απο Ελβετια μπορω να αφηγηθω και εγω την ταξιδιωτικη μου εμπειρια
Αποφασιστηκε να ξεκινησουμε απο Γεμευη βρισκοντας εισιτηριο με aegean στα 110 ευρω πηγαινε,ελα
Το εισιτηριο το κλεισαμε αρχες Ιαμουαριου.Στην πολη της Γενευης δεν μειναμε γιατι το κοστος ειναι πολυ υψηλο,ετσι μειναμε σε ibis στην πολη Ambilly περιπου 7 χλμ απο Γενευη.Συγκεκριμμενα σε μια καντινα κοντα στον πιδακα της πολης για 4 hot dogs και 2 μπουκαλια νερο του μισου λιτρου πληρωσαμε 25 ευρω Παντως υπαρχουν αρκετα πραγματα να δειτε στην πολη και να κανετε και βολτα στην παλαια πολη
Συνιστω να κανετε τον γυρο της λιμνης Λεμαν με ταυπεροχα μερη τηςΥπαρχει στην νοτια πλευρα της λιμνης,που ανηκει στην Γάλλια γιατι η βορεια πλευρα ειναι Ελβετια,η υπεροχη πολη YVOIRE που αξιζει την επισκεψη σας.Συνεχιζοντας περναμε την EVIAN γνωστη για το νερο της.Μετα εχουμε το Montreux με ενα ωραιο καστρο ,VEVEY το μερος που εζησε καποια χρονια ο Τσαρλι Τσαπλιν.
Επομενη σταση στην Λωζαννη και στην παλαια πολη και αμεσως μετα η Νυον μια πολυ ομορφη πολη και καταληγουμε στην Γενευη
Αξιζει την επισκεψη σας η πολη ANNESY στην Γαλλια νοτια 40 χλμ απο την Γενευη που την ονομαζουν η βενετια των Αλπεων.Εχει καναλια με πεντακαθαρα νερα που καταληγουν σε λιμνη.
Την επομενη μερα πηγαμε στην πρωτευουσα της Ελβετιας την Βερνη που ειναι πολυ ομορφη και σχεδον ολα τα αξιοθεατα βρισκονται στην παλαια πολη ,ιδανικα για περπατημα
Ευχαριστω τα μέλη του travel stories για τις πληροφοριες που μου εδωσαν για να παμε σε αυτα τα μερη
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Η Γενεύη είναι η δεύτερη πιο βαρετή πόλη που έχω επισκεφτεί στη ζωή μου, μετά την Κόρινθο.

Κατά τα άλλα, τα μέρη που επισκέφτηκες είναι πολύ όμορφα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Oμορφο ταξιδι,ευχομαι συντομα και στο επομενο!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Χαιρομαι που απολαυσατε το ταξιδι σας κι ευχομαι πολλα περισσοτερα
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Η Γενεύη είναι η δεύτερη πιο βαρετή πόλη που έχω επισκεφτεί στη ζωή μου, μετά την Κόρινθο.

Κατά τα άλλα, τα μέρη που επισκέφτηκες είναι πολύ όμορφα.
Μην ξεχναμε οτι ΟΛΟΙ εκφραζουμε υποκειμενικες αποψεις.Συνεπως δεν μπορεις να κρινεις την αποψη του αλλου,απλα να συμφωνησεις ή να διαφωνησεις μαζι του.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα σε όλην την παρέα.
Ελπίζω να είστε όλοι καλά :clap:

Μέσα στις επόμενες μέρες θα κλείσω εισιτήρια για τη Γενεύη από Αθήνα. Έψαχνα λοιπόν λίγο σχετικά με τη διαμονή. Βλέπω ότι έχει αρκετά φτηνά και καλά καταλύματα στο Annemasse που βρίσκεται στα σύνορα Γαλλίας και Ελβετίας. Έχει μείνει κανείς εκεί; Συμφέρει να μείνει κάποιος εκεί ή είναι ταλαιπωρία;
Ευχαριστώ :):)
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Σκέφτεστε να ενοικιάσετε αυτοκίνητο? Ειδάλλως από το Annemsse χρειάζεται περίπου 50 λεπτά το λεωφορείο (σύνδεση με τη γραμμή 61, κόστος της μονής διαδρομής 4.80 CHF).

Δυστυχώς δε γνωρίζω πολλά για τα ξενοδοχεία της περιοχής ,τι διαφορές βρίσκεις στις τιμές για να μείνεις στη Γενεύη (πιθανολογώ μεγάλες) και αν έχεις τσεκάρει και άλλες περιοχές στη Γαλλική μεριά πχ το Ferney-Voltaire (σύνδεση με τη γραμμή F ∽ 30 λεπτά , κόστος της μονής διαδρομής είναι στα 4.80 CHF) .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom